Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Kérdések és válaszok az adózásnál: mi a helyzet a legkisebb bérekkel?
Február 1-jétől a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalónak megállapított havi minimálbér 167 400 forint, a legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalónak alapbérként megállapított garantált bérminimum havi összege 219 000 forint.

Járvány: kijöttek a magyar adatok
Ezúttal 1707 magyarnál mutatták ki a fertőzést.

Ezért változnak az otthonválasztás szempontjai
Az ingatlanárakra gyakorolt közvetlen hatás mellett a koronavírus járvány miatt bevezetett óvintézkedések, a kijárási korlátozás, a home office és a távoktatás is olyan folyamatokat indítottak el a lakáspiacon, amelyek akkor is velünk maradhatnak, ha az élet már visszatért a megszokott kerékvágásba. Az OTP Ingatlanpont szakértői az elmúlt közel egy év tapasztalatai alapján foglalják össze azt, hogy a járvány hatására hogyan változhatnak, akár közép-hosszú távon is, az otthonválasztási szempontok.

Újabb területen hozott bizonytalanságot Brexit
A Brexit számos bizonytalanságot hozott a nemzetközi üzleti és kereskedelmi kapcsolatokban. Ebből az egyik a határon átnyúló peres eljárások tisztázatlansága. Erre a helyzetre nyújthat megoldást a nemzetközi választottbírósági rendszer, amit az adott cégek között megkötött szerződésekben érdemes kikötni.

Milliós bukó lehet a lakásfelújítás vége, ha nem figyel néhány egyszerű részletre
Az egyik legfontosabb szempont a legfeljebb 3 millió forintos lakásfelújítási támogatás kapcsán, hogy a megcélzott összeg megszerzéséhez rendben legyenek a felújítást érintő számlák.

Felminősítették a BorsodChem-et
A fenntarthatóság és vállalati társadalmi felelősségvállalás (CSR) terén nyújtott kiemelkedő teljesítményért kapták az elismerést.

Élet a járvány után: ezzel a kihívással szembesülnek majd a vezetők
A következő évek egyik legnagyobb kihívása a cégvezetők szerint a vírus miatt sok különböző helyről, irodában és otthonról, dolgozó munkaerő menedzselése lesz – derül ki az IBM üzleti háttérintézete, az Institute for Business Value (IBV) globális kutatásából.

Másképp viszonyulunk a pénzhez: eljött a mesterséges intelligencia ideje
Egy új kutatásból kiderül, hogy a járvány fokozta az emberek aggodalmát mind a személyes, mind a vállalati pénzügyek terén, miközben megnőtt a technológiába vetett bizalom.

Járvány az országban: 2 ezer felett az új betegek száma
Ezúttal 2020 magyarnál mutatták ki a fertőzést.

Mire kell odafigyelni az SZJA-bevallásnál?
Az elmúlt években nem történt változás a személyi jövedelemadó (SZJA) bevallással kapcsolatosan, de hamarosan megint esedékes lesz, ezért érdemes feleleveníteni az ide vonatkozó határidőket és jogszabályokat. Az adóhatóság a korábbi évekhez hasonlóan 2021-ben is elkészíti 2020. évi adóbevallási tervezetet minden magánszemély részére, ami március 15-től lesz majd elérhető az eSZJA oldalon.
Minden, amit a garantált bérről és bérminimumról tudni lehet
Azt már megszokhattuk, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum összege évről évre emelkedik. A 2021-es minimálbér elfogadásának folyamata azonban a korábbi évektől eltérően folyt. Hogy miként zajlott ez a folyamat, azt az alábbiakban, a KCG Partners jogi szakértői összegzik.
Egy éve távmunkában - számtalan jogi és adózási kérdés nem világos
A kormány február 22-ig meghosszabbította a home office rendelet hatályát, amely a második hullám eleje óta lehetővé teszi, hogy a munkavállalókkal a cégek egyedileg állapodhassanak meg a távmunkavégzés feltételeiről. A rendelet ráadásul adómentessé teszi a munkavállalóknak az otthoni munkavégzéshez kapcsolódóan nyújtott költségtérítést. A meghosszabbítással együtt lassan egy éve biztosított az otthoni munkavégzés jogszabályi háttere, mégis több kérdés is felmerül.
Operatív törzs pénteken: erről volt szó
Mára virradóra se tört még be az országba a brazil és a dél-afrikai mutáns, fél évre bezárattak egy italboltot.
Megvan a béralku a Tescónál
Megállapodott a 2021-es bérfejlesztésről a Tesco-Global Áruházak Zrt. és a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ), valamint a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete (KDFSZ). A Tesco nemcsak átlagosan 5,5 százalékkal emeli az áruházakban és logisztikai központokban dolgozó munkatársai bérét, de azt 2021-ben is gyermekvállalási és beiskolázási, jubileumi, egészségügyi és szociális elemeket is tartalmazó juttatási csomaggal egészíti ki közel 4 milliárd forint értékben.
Tovább erősítené a kormány és a főváros már bejelentett intézkedéseit a BKIK
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) üdvözli a kormány és a főváros budapesti kisvállalkozásokat segítő lépéseit. Meglátásuk szerint habár külön-külön és jelentősen eltérő nagyságrendben is, de mindegyik fél lépéseket tett annak érdekében, hogy tavaszig működőképesek maradjanak azok a kisvállalkozások, amelyek Budapest nemzetközi szinten is kiemelkedő szolgáltatói szektorát alkotják.
Koronavírus Magyarországon: mit mutatnak a legfrissebb, pénteki adatok?
1 860 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.
Ha Orbán Viktoron múlik, nem lesz további szigorítás
A miniszterelnök pénteki munkarendjéből ma sem maradt ki a Kossuth rádió - ez volt a téma.
Kulcsfontosságú a fejlődéshez: hogyan veti vissza a visszajelzés hiánya a női vezetőket?
Bár a cégek ma minden eddiginél több női vezetőt foglalkoztatnak, feljebb lépésük a ranglétrán a szenior pozíciókba még mindig sokkal lassabb, mint a férfiaké. Noha a munkahelyeken előforduló nemek közötti egyenlőtlenségek hátterét több területen kell keresni, az mindenképpen szerepet játszik, hogy mennyire eltérő visszajelzéseket és tanácsokat kapnak a két nem tagjai.
Fizetések a magyar Suzukinál: eldőlt, mennyivel emelnek
Az operátorok kezdő bére például 15 százalékkal nő.
Évekkel ezelőtti szintjére esett vissza a hazai lízingpiac
Bár 14 százalékos visszaeséssel zárta a múlt évet a magyarországi lízingpiac a koronavírus-járvány miatt, a 639 milliárd forintos finanszírozott összeg jóval meghaladja az előzetes becslésekben szereplő 550 -600 milliárd forintos összeget - közölte a Magyar Lízingszövetség. Több eszközcsoportban is jelentősen csökkent a kihelyezés, a nagyhaszongépjárművek és az egyéb gépek-berendezések voltak a járvány legnagyobb vesztesei, ugyanakkor a furgonok és az agrárgépek a kivételek közé tartoztak. A lízingcégek felkészültek a moratóriumot követő időszakra és a bizonytalanság lecsengése után újra stabil növekedésre számítanak.
Márciustól nagy változás jön a háztartási gépeknél
A változásra az EU már tavaly felhívta a figyelmet, viszont a 2020. novemberétől már megjelenő új címkék mellett mankóként segíthették a vásárlókat a régiek. Idén március 1-től azonban már hiába keressük a sok „+” jelzést a háztartási nagygépeken, sőt, már az „A” osztályú besorolás is kevesebb lesz. Hogyan érdemes tájékozódni az új káoszban?
Nem akarják bejelenteni a kerti kutakat, hiába ingyenes a lehetőség
Januártól ismét enyhítették a kutak létesítésére és üzemeltetésére vonatkozó szabályozást, ám az Agroinform.hu felmérése szerint a nem kevés érzelmi töltetet is hordozó téma kapcsán az engedély nélkül kutat létesítő válaszadók 46 százaléka a jövőben sem tervezi bejelenteni illegális létesítményét az illetékes hatóságnál.
100 ezer forint lakhatásra – jól jött az álláskeresőknek a támogatás
Eddig mintegy 12 ezer ember számára biztosított lakhatást és ezzel kenyérkeresetet az álláskeresők mobilitását ösztönző támogatás, amely folyamatosan igényelhető a kormányhivataloknál - közölte Bodó Sándor.
Koronavírus: közel egy hónapja nem láttunk hasonlót Magyarországon
Nagyjából egy hónapja nem ugrott ekkorát a 24 óra alatt újonnan kimutatott fertőzöttek száma.
156 milliárd forintot szórt szét egy éjszaka alatt a kormány
A szerda éjszaka megjelent Magyar Közlöny komoly kormányzati pénzmozgatásról adott hírt.
Újabb miniszteri biztosra ébredt Magyarország
Egy, a korábban is az Igazságügyi Minisztérium kötelékében tevékenykedő biztos új feladatot kap.
A járvánnyal új világ köszönt az irodapiacra is
Az irodapiac nem roggyant meg, de jelentősen átalakult és újra kellett fogalmazni, hogy mi a normális – összegezte az eltelt 12 hónapot a VLK Cresa tanácsadó cég vezetője. Más szakértők pedig azt emelték ki, hogy a fejlesztések nem állnak le, de a kereslet szerkezete erősen átalakulóban van, a befektetők pedig továbbra is élénken érdeklődnek a magyar lehetőségek iránt - még a járvány eltelt egy éve alatt is voltak üzletkötések.
Zene a koronavírus árnyékában - világháborús állapotok a jogdíjak beszedésénél
Kiugróan megnőtt az újonnan regisztrált alkotások száma a koronaévben, de ezek valószínűleg nem új dalok voltak, hanem a zenészek a félbemaradt számokat fejezték be a házi karanténban - erről, és sok másról is szó volt az Artisjus tavalyi évét bemutató sajtótájékoztatón.
Harmadik hullám? Erről is szó volt az operatív törzs mai tájékoztatóján
Az influenzajárványt lényegében megúszta Magyarország a maszkviselés és a higiéniás intézkedések betartása miatt - derült ki egyebek mellett a mai tájékoztatón.
Itt az időpont, meddig rendezhető még a járuléktartozás
Akinek egészségügyi szolgáltatási járulékból több mint hathavi, vagyis 48 ezer forintot meghaladó tartozása halmozódott fel, február 12. után érvénytelenné válik a társadalombiztosítási azonosító jele (tajszám). Mindez azonban könnyen elkerülhető, ebben partnerként működik közre az adóhivatal.
Érdemes céget alapítani 13 ezer kilométerre?
Bár csökkenőben van hazánkban az adóparadicsomokhoz közvetlenül köthető vállalkozások száma, még mindig sok új vállalkozás kapcsolható a különböző egzotikus területekhez.
Koronavírus Magyarországon: kevés oltást adtak be az elmúlt napon
Az új fertőzöttek száma növekedett szerdára, a korlátozások enyhítésének legfőbb feltételét jelentő átoltottság pedig nagyon gyengén alakul.
Így törlik el a bérleti díjakat - ezeket a vállalkozásokat érinti a könnyítés
Gulyás Gergely az éttermeket, kávézókat, konditermeket említette az intézkedés bejelentésekor, de a rendeletből kiderül: más tevékenységet végző cégeket is mentesítenek a várt 4 helyett 5 hónapra a bérletidíj-fizetési kötelezettségek alól.
10 milliós ingyenhitel a cégeknek: újabb részletek láttak napvilágot
A 2019-es eredményt fogják vizsgálni: veszteséges és működésképtelen cégnek nem adnának pénzt, de egyébként laza feltételrendszerben gondolkodnak.
Valóságos roham indulhat az otthonfelújítási ingyen milliókért
Az Otthon-felújítási program kínálta lehetőségek a gyerekes családok körében hatalmas visszhangot váltottak ki. A GKI és a Masterplast közös kutatásának eredménye szerint az összes háztartás 7 százaléka biztosan, 17 százalékuk valószínűleg élne a program nyújtotta lehetőségekkel a következő két esztendőben. A kapott válaszok szerint mintegy 640 ezer család lehet érintett a következő két évben. A nagy kérdés természetesen az, hogyan fogja kiszolgálni az építési szektor ezeket az óriási igényeket, hiszen a kedvezményes áfa-kulcs visszatérése a lakásépítéseket is felpörgetheti.
Szigorodó szabályok: újra kell tanulniuk a számlázást a vállalkozásoknak
Az online számlaadatszolgáltatás 3.0 verziója számos újdonságot hozott: kiterjesztette az adatszolgáltatási kötelezettséget minden számlára, bevezetett egy mobilalkalmazással is kiállítható számlát. Azt azonban még csak kevesen ismerték fel, hogy az új verzióban sokkal részletesebben kell megindokolni az adómentességet.
Így áll a bértámogatások kifizetése
A 35,5 milliárdból már 35 milliárdot kifizettek.
A mesterséges intelligencia a világjárvány egyik nagy nyertese
Míg a hétköznapi felhasználók egyelőre csak kóstolgatják a mesterséges intelligencia kifejezést, az AI és a gépi tanulás gyakorlatilag észrevétlenül vált mindennapi életünk egyik főszereplőjévé. Chatbotokkal beszélgetünk az ügyfélszolgálatokon, érdeklődésünk alapján kapunk termékajánlatot a webáruházakban, a streaming szolgáltatók pedig azonnal kitalálják, milyen tartalmakat érdemes nekünk kínálni. 2020-ban újabb területeket hódított meg az AI és rádöbbenhettünk, hogy a járványkezelés, vagy éppen a klímaváltozás elleni harcban is fontos szövetségesünk lehet. Óriási üzleti lehetőség rejlik a mesterséges intelligenciában, de milyen trendekre érdemes odafigyelniük a cégeknek 2021-ben?
Keddi operatív törzs: mi hangzott el?
A mai tájékoztatón szó esett a rendben lezajlott középiskolai írásbeli felvételikről, egy csendháborítás miatti rendőri intézkedésről és az ezen a héten érkező vakcinaszállítmányokról is.
Ezermilliárdos iparág - formálódik az egészségügy jövője
Az egészségügyben hamarosan normává válnak a digitális platformok, és ez a techcégek és startupok befolyásának további erősödéséhez fog vezetni – derül ki a Roland Berger tanulmányából, melyet több mint 500 iparági szakértő véleményéből és a 100 legjelentősebb egészségügyi platform vizsgálatából állítottak össze.
Bírságot kapott az Airbnb – ez az ok
A Gazdasági Versenyhivatal bírságot szabott ki az Airbnb-re, amiért nem tartotta be maradéktalanul a hatóság felé vállalt módosításait a fogyasztóknak nyújtott tájékoztatásaival kapcsolatban.
Koronavírus: 94 új haláleset Magyarországon
1 079 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 378 734 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma.
Kisebb autóforgalom, emelkedő kgfb-díjak - mi történt?
A Magyar Nemzeti Bank legújabb kgfb-indexe szerint tavaly a személyautók átlagdíja 9 százalékkal, 44 523 forintra nőtt. Ugyanakkor az emelés mögött nem állt a korábban megszokott ok, hiszen a járvány miatt lecsökkent forgalom, kevesebb baleset volt.
Van egy terület, ahol Magyarország 2020-ban az élvonalba lépett
A 2020-ban bekövetkezett gazdasági, kulturális és politikai megrázkódtatásokat követően jelentősen megváltoztak az autonóm járművekkel kapcsolatos feladatok és várakozások.
Átalakul az értékbecslői szakma - a vevők is jól járhatnak
A Pénzügyminisztérium rendeletmódosításának értelmében a jövőben lehetségessé válik a statisztikai alapú ingatlan-értékbecslés, de a lakásérték 80 százaléka helyett annak 60 százalékáig lehet majd eladósodni vele.
Oltás: újabb információk derültek ki a mai operatív törzsön
Többek között az, hogy elindul a 60 évnél fiatalabb krónikus betegek oltása.
Törökországban épít gyárat egy magyar egészségipari vállalat
A beruházáshoz a magyar kormány 480 millió forintos támogatást biztosít.
Gazdaságilag vad hullámlovaglás lehet az idei év
A GDP, az euró-árfolyam és az infláció mind-mind nagyobb kilengéseket mutatnak majd 2021 folyamán. Mivel tavaly számos, nagy kockázatot rejtő eseménynek pont került a végére – Brexit, USA-elnökválasztás, vagy az oltóanyagok kifejlesztése –, az idei gazdasági történéseket alapvetően a vírushelyzet határozhatja meg.