Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Garantált bérminimum: ez az emelés többet számítana?
Általában a minimálbér kerül előtérbe az éves bérmegállapodások kapcsán, azonban a Prohuman becslése szerint Magyarországon jelenleg a garantált bérminimum nagyjából kétszer annyi ember pénztárcáját érintheti közvetlenül, mint a minimálbér.

Szinte lehetetlen bekerülni a magyar gazdagok elitklubjába
Magyarországon nagyjából 3500 magyar család birtokolja a teljes lakossági bankszámla- és értékpapír-megtakarítások csaknem 10 százalékát. Ráadásul minél gazdagabb valaki, az utóbbi évek tanúsága szerint annál gyorsabban nőttek a megtakarításai. Rendkívül nagyok a különbségek a 30 és 60 éves vagyonosok, illetve a nők és a férfiak pénzügyi viselkedése, preferenciái között - derült ki a Blochamps Capital legfrissebb kutatásából.

Kiderült, mennyi beruházást támogatott a kormány a járvány alatt
2020 tavaszán indult a program.

Müller Cecília fontos dolgot árult el a kínai vakcináról
A magyar illetékesek kielégítőnek találták a kínai vakcina dokumentációját és átadták a szakvéleményt az OGYI-nek. Így már csak ezen múlik, hogy a hatóság mikor adja meg az oltási engedélyt – jelentette be Müller Cecília az operatív törzs mai tájékoztatóján.

Így nyitnának újra a vendéglátósok
Az éttermek készülnek az újraindulásra, de legalább másfél-két hét kell, mire a korábbi formában ki tudnak nyitni.

Orbán Viktor elmondta, mikor jöhet az újranyitás
A harmadik hullám ereje dönti el, hogy mikor lehet újraindítani az országot - ez volt a legfontosabb üzenete a ma reggeli miniszterelnöki interjúnak. Orbán Viktor a szokásos pénteki rádiónyilatkozatában egy felgyorsuló oltási programról számolt be, ugyanakkor felhívta a figyelmet a növekvő koronavírusos esetszámokra.

Újra sztrájkolnak a Continental makói gumigyárában
Nyolcórás sztrájk lesz február 20-án, szombaton a túlóraként is elrendelt délelőtti műszak teljes idején a Continental makói telephelyén, miután a mintegy 150-200 dolgozó részvételével rendezett kétórás figyelmeztető munkabeszüntetés sem hozott változást. A gumigyári dolgozók tiltakoznak a számukra kedvezőtlen módon megváltoztatott munkakörülmények, egyebek között a túl sok túlóra és a tíz évnél hosszabb ideje ott dolgozók plusz juttatásainak elvétele ellen - közölte lapunkkal a Makói Gumiipari Szakszervezet és a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség.

Soha nem látott módon alakította át a hazai munkaerőpiac dinamikáit a járvány
Hasonlóan a világ más országaihoz a COVID-19 járvány a magyar munkaerőpiacra is jelentős hatással volt. A gazdaság lelassulásával és a különböző szabályozások életbe lépésével a vállalatoknak és a munkavállalóknak egyaránt alkalmazkodniuk kellett az új helyzethez. A cégeknek át kellett értékelniük az üzleti terveiket, az emberi erőforrás igényeiket és a toborzási stratégiáikat is. A munkavállalók pedig más szemszögből kezdték vizsgálni karrierútjaikat és munkalehetőségeiket.

A fél világ home office-ban - mire kényszerültek a munkáltatók?
Alapjaiban változtatta meg a fehérgalléros munkavégzés paradigmáját a COVID-19 világjárvány tavaly márciusi kirobbanása. A fél világ a szó szoros értelmében home office-ba kényszerült: egy amerikai kutatás szerint a pandémia előtt az Egyesült Államokban körülbelül a munkavállalók 15 százaléka élt az otthoni munkavégzés lehetőségével, míg az elmúlt évben ez az arány közel 50 százalékra nőtt.

Rengeteg ember kényszerül munkát váltani - hol ütött a legnagyobbat a járvány?
A koronavírus-járvány az egész világon hatalmas változásokat idézett elő a munkaerőpiacon 2020-ban, a vállalatoknak ugyanis rendkívül gyorsan kellett alkalmazkodniuk a megváltozott munkafeltételekhez és a fizikai távolságtartás új szabályaihoz. A McKinsey Global Institute legújabb tanulmánya arra a kérdésre kereste a választ, melyek lesznek a pandémiának a munka világára kifejtett hosszú távú hatásai.
Rossz hírt közölt Müller Cecília a mai operatív törzsön
Elkezdődött a harmadik hullám. Ezt az országos tisztifőorvos mondta a mai sajtótájékoztatón.
Elárasztották a kóklerek az építőipart
Hatalmas az érdeklődés a kormány által január elején bevezetett otthonfelújítási program iránt. A hirtelen megnövekedett kereslet hatására a legjobb szakemberek sokszor már csak az év második felére tudják vállalni a megrendeléseket, miközben rengeteg önjelölt amatőr indít vállalkozást annak reményében, hogy hirtelen nagy összegeket kereshet. Őrfalvy Árpád ablakszakértő szerint a kivitelezőt érdemes ajánlás útján kiválasztani, de ha ez nem lehetséges, hallgassuk meg több szakember véleményét is a helyszínen, valamint nézzünk utána a cég hátterének.
Óriásit buktak a budapesti boltok
De az egy főre jutó költekezésben így is maradtak az élen. Decemberben 15 százalékot, 2020 egészében 10 százalékot zuhant a fővárosi boltokban a költekezés. A boltos világ jókora területi különbségekkel vészelte át a járványhullámokat. Győr, Bács, Zala, Csongrád is nagyobbat bukott. Szabolcs, Jász-Nagykun és Nógrád viszont növekedést hoztak, a legnagyobbakat. Novemberben és decemberben az egy főre jutó költekezés ollója Budapest és Nógrád között 52 ezer forint volt.
Rossz hír: megnőtt a koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon
Hosszú ideje nem ugrott meg ilyen mértékben az aktív koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon. Egy nap alatt majdnem 1400 fővel lettek többen.
Kézbe vették a helyzetet a járvány alatt: hogy várják a jövőt a cégvezetők?
Világszerte gyorsan maguk mögött hagyták a járvány kirobbanása utáni válságüzemmódot a vállalatok – legalábbis ez derül ki a Mazars által készített reprezentatív, globális felmérésből.
A járvány miatt spórolásba fogtak az emberek - és a magyarok?
Bár az emberek többségének csökkentek a megtakarításai a recesszió óta, mégis, a hazai fogyasztók egy része többet tud félretenni, mivel csökkentek a kiadásai, derült ki az Intrum felméréséből. Európában sokan számoltak be ugyanerről, a legtöbben váratlan költségek miatt tesznek félre, de meglepően sokan spórolnak utazásra is.
Nem enged a járvány szorítása: miről volt szó az operatív törzs tájékoztatóján?
Az influenzajárványt gyakorlatilag megúsztuk idén - egyebek mellett erről is szó volt az operatív törzs mai tájékoztatóján.
Az éjszaka közepén is átkutathatja a házadat a GVH
Szélesebb jogosítványok a hajnali rajtaütések során, lehetővé válik titkos felvételek bizonyítékként történő felhasználása, visszavonható a kötelezettségvállalást jóváhagyó határozat. Az év elejétől számos ponton változott a versenytörvény. A legfontosabb tudnivalókról a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda versenyjogi csoportja tájékoztat.
Erős évkezdés: mit okozott a kata szigorítása a hazai cégvilágban?
A januári új cégbejegyzések még a 2020-as rendkívül magas havi cégalapítási átlagot is meghaladják, egy hónap alatt közel 2700 cégalapítás történt.
Nagy bejelentés: Magyarország hamarosan rengeteg maszkot gyárt
Magyarország önellátóvá vált a vírus ellen védelmet adó maszkokból – írja közleményében a Pénzügyminisztérium.
Sztrájk lesz egy gyárban – két óráig megáll a munka
Kétórás figyelmeztető sztrájkot hirdettek február 17-én délre - a makói gumigyár dolgozói.
Mindjárt lejár a határidő ennél a bértámogatásnál
Február 22-ig igényelhetik a cégek a kutatás-fejlesztési támogatást.
Indul az új tanyafejlesztési pályázat - így szerezhető akár 3 millió forint
Csütörtöktől lehet jelentkezni.
Magyar koronavírus adatok: ismét közel 100 ember halt meg egy nap alatt
Ezúttal 1548 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki a fertőzést.
Ők azok, akik feketén foglalkoztatják dolgozóikat
Frissült a NAV szégyenlistája.
10 éve nem csökkennek a jövedelmi különbségek Magyarországon
A gazdasági növekedés ellenére az elmúlt 10 év alatt a magyar lakosság jövedelmeinek koncentrációja a KSH szerint gyakorlatilag nem változott - írja elemzésében a GKI.
Mi történt tavaly a magyar földeken?
A tavaszi aszály és a betakarításkor lehullott nagy mennyiségű csapadék sem vetette vissza a szántóföldi növénykultúrák többségének hektáronkénti hozamait 2020-ban. Az árpa és a kukorica termésátlaga rekordközeli volt, de a búzáé és a burgonyáé is meghaladta az előző évit. Továbbra is fontos szerepe van a kukorica- és a napraforgó-termesztésnek.
A boltláncok harca - melyik a magyarok kedvenc áruháza?
A tavalyi év a feje tetejére állította a világot. Hirtelen olyan kihívások elé állított mindannyiunkat, amikre korábban senki nem számíthatott. A járvány kezdetén kirobbant pánikhangulat kiemelt szerepbe helyezte a hazai üzletláncokat, amelyek megoldásait, eredményeit és reakcióit előszeretettel vitattuk meg az interneten.
Így rendeltünk ételt és élelmiszert tavaly
Volt, aki napi kétszer rendelte házhoz kedvenc ételeit, de olyan netpincérező is akadt, aki a bevásárlását is szinte csak online intézte a tavalyi évben. Az alkoholrendelések alakulására nagy hatással voltak a járványügyi korlátozások és a reggeli kávét is előszeretettel rendeljük már házhoz. A tavalyi év az ízlésünkön is sokat változtatott: az örök kedvenc hasábburgonya helyét a sajtburger vette át a képzeletbeli dobogó élén. Desszert tekintetében továbbra is a somlói galuska a favorit, de szívesen fogyasztunk tiramisut és palacsintát is.
Nagy várakozások: mit hozhat Kínában az új év?
A befektetők, akik kíváncsian várják, hogy Kína bikapiaca a holdnaptár szerinti bivaly évében is lendületesen tör-e majd előre, elsősorban a gazdasági talpra állás fenntarthatóságára és az esetleges monetáris megszorítások tempójára fognak összpontosítani a Fidelity elemzői szerint.
Új helyettes államtitkára van Magyarországnak
Új helyettes államtitkárt nevezett ki Orbán Viktor kormányfő.
Lecsapnak a szabálytalankodó cégekre: mire utazik idén a munkaügyi hatóság?
A munkaügyi hatóság kiemelt célja, hogy a rendelkezésre álló erőforrásaival minél hatékonyabban mozdítsa előre a gazdaság további fehérítését a munkaerőpiac területén – mondta Bodó Sándor. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára hozzátette, ennek érdekében 2021-ben három alkalommal is országos akcióellenőrzést vagy célvizsgálatot tartanak a jogkövető foglalkoztatás ellenőrzése terén, illetve az építőipari, a személy- és vagyonvédelmi, és a takarítási tevékenységet végző munkáltatóknál.
Idén elfelejthetjük a fizetésemelést? Pesszimisták a fiatalok
A dolgozó fiatalok 58 százaléka csekély mértékű, az infláció alatti fizetésemelésre számít – derül ki a K&H ifjúsági indexéből. Az érintettek közel negyede szerint ugyanakkora nettót kap, mint eddig, csökkenéstől viszont csak 3 százalékuk tart. A férfiak több mint 80 százaléka számít „vastagabb borítékra”, míg a nőknek csak a 63 százaléka derűlátó ezen a téren.
Koronavírus az országban: javulást mutatnak a friss adatok
Ezúttal 823 fővel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt 85 beteg.
Milyen lesz a vírus utáni céges világ?
A cégek több, mint fele jelezte egy magyar tanulmányban, hogy több online tárgyalást fog tartani a vírushelyzet után is, de a személyes találkozásokra is szükségük van.
Miért működik az inbound marketing, amikor minden más elhasal?
A koronavírus okozta korlátozások és gazdasági nehézségek mindenki számára komoly kihívást jelentenek. Vannak olyan területek ahol teljesen le kellett állni a működéssel, és vannak olyanok is, akikre csak részben volt hatással a pandémiás időszak. A legtöbb vállalkozás a túlélés érdekében kénytelen volt csökkenteni a kiadásait, aminek a két legfőbb elszenvedője egyértelműen a HR és a marketing volt.
Kiszámíthatatlan a helyzet - mit látnak a cégvezetők?
Magyarországon az üzleti bizalom szintje a 2020. tavaszi mélypont után folyamatosan javuló tendenciát mutat.
Drágulás a kutakon - erre kell készülni
A múlt péntekihez hasonlóan a gázolaj literenkénti átlagára ismét bruttó 4 forinttal emelkedik, a benziné azonban ezúttal nem változik.
Koronavírus-vakcina: mit tehet és mit nem a munkáltató?
A jelenlegi jogszabályi környezet nem teszi lehetővé a munkáltatók számára, hogy kötelezővé tegyék dolgozóiknak a koronavírus elleni védőoltást – hívják fel a figyelmet dr. Óváry-Papp Nóra és dr. Simkovicz Benjámin, a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda szakértői.
Romlik a fegyelem - miről volt szó az operatív törzs tájékoztatóján?
Több fontos téma is előkerült a mai alkalommal - újabb információkat is megtudtunk a kínai oltásról.
Durva visszaesések, boltzár: mi történt tavaly a hazai üzletekben ?
A hagyományos boltok a járványidőszakban áprilistól decemberig mínuszban zártak, lefelé húzták a boltos mérleget. Nagyot dobtak viszont a webáruházak, piacuk 41 százalékos megugrásával.
Munkaügyi bírság: a visszaeső cégek januártól különösen rosszul járhatnak
Rendkívül körültekintőnek kell lenniük azoknak a vállalatoknak, vállalkozásoknak, amelyeknél az elmúlt három évben munkaügyi jogsértést tártak fel. Az év elejétől ugyanis új szabályok vonatkoznak a bírság kiszabása során mérlegelendő szempontokra – hívja fel a figyelmet az act Bán és Karika Ügyvédi Társulás. Azok, akik az említett időszakban már hibáztak, a korábbinál jóval tetemesebb büntetésre számíthatnak.
Koronavírus: némi jó hírt mutatnak a mai adatok
A ma reggel közölt adatok ismét némi bizakodásra adhatnak okot. Igaz a tesztek száma jóval alacsonyabb volt, mint amennyit az elmúlt napokban végeztek.
Pénz, munkanélküliség? Mitől rettegnek leginkább a magyarok?
Februárban kissé romlott a fogyasztói bizalom.
Az IT-szektort is átrendezte a koronavírus-járvány
A világjárvány miatt először visszaesés majd fellendülés jellemezte az M&A piacot 2020-ban.
Valami elindult a lakossági hitelpiacon
Bár a 2020-as folyósítási adatokra jelentős mértékben nyomta rá a bélyegét a koronavírus-járvány, az ügyfelek kezdenek egyre nagyobb érdeklődést mutatni mind a fogyasztási hitelek, mind pedig a lakáshitelek iránt.
Így reagált az európai országok munkaerőpiaca a járványra
Egy friss kutatás arra kereste a választ, hogy a COVID-19 milyen rendszerszintű változásokat hozhat a magas színvonalú pénzügyi-, számviteli- és bérszámfejtési szolgáltatásokat igénylő multinacionális vállalatok elvárásaiban.
Vajon vonzó marad Budapest?
Egy 5 éves folyamat ért véget, illetve torpant meg alaposan nem sokkal a koronavírus felbukkanása előtt. 2014 és 2019 között Budapest belvárosában egymást érték a külföldi befektetők, akik ingatlanokat vásároltak fel. A jelenlegi helyzetet és a piaci állapotokat tanulmányozva joggal merül fel a kérdés, hogy a járványhelyzet végével vajon visszaáll-e, ismét tapasztalható lesz-e ez az intenzív érdeklődés.