Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Bezárt üzletek, zuhanó forgalom: mit nem vásárolnak a magyarok?
Az iparcikkes boltok piacvesztése 600 milliárd forint volt 2020-ban, a mélyrepülésük januárban is folytatódott. Ruhát, könyvet, játékot és bútort nem vásároltak mostanában a magyarok, ami miatt sok üzlet végleg bezárni kényszerült.

Mi volt a cégek válasza a járvány második hullámára?
A foglalkoztatás változásait vizsgálta a koronavírus második hulláma hatására a GKI.

Kritikus helyzetben lévő cégek: jön az MFB nulla százalékos hitele
A kormány döntésének értelmében a Magyar Fejlesztési Bank a lehető legrövidebb határidővel új, nulla százalékos kamatú hitelterméket tesz elérhetővé a COVID-járvány gazdasági hatásaival leginkább érintett ágazatok vállalkozásainak.

Koronavírus: mit mutatnak a hétfői magyar adatok?
Ezúttal 1 160 magyarnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.

Mire utazik idén az adóhatóság? Elárulta a NAV
Meghatározta azokat a főbb ellenőrzési irányokat az adóhatóság, amelyekre idén fókuszálni fognak. Ami biztosra vehető: a szándékos adóelkerüléssel szemben továbbra is határozottan lépnek fel.

Óraátállítás: ha Gulyás Gergelyen múlna, már nem sokáig pörgetnénk az órákat
Nagyjából két hónap múlva ismételten esedékes az óraátállítás kérdése.

Lakásfelújítási hitel - melyik bankhoz forduljon, akinek már van lakáshitele?
Van olyan bank, ahol nem probléma, ha van jelzálog a fedezetként felajánlott ingatlanon, máshol az otthonfelújítási hitel helyett egy alternatív termékkel rukkolnak elő. Színesen reagálnak a hazai bankok az új lakásfelújítási slágerre.

Koronavírus Magyarországon: mit mutatnak a vasárnapi számok?
Tovább csökkent az aktív fertőzöttek, valamint a kórházakban ápoltak száma is.

Rengeteg volt a kiadó lakás Budapesten a járvány évében
Az ingatlan.com adatai szerint a fővárosban az összes lakás 9 százalékát hirdették kiadásra 2020-ban. Az albérletek aránya az V., a VI. és a VII. kerületben volt a legmagasabb.

Nagy pofonokat kapott a hitelpiac a válság évében
Ahogy várható volt, rajta hagyta a nyomát a koronavírus-járvány a hitelpiacon is 2020-ban - derül ki a Bank360 gyorselemzéséből, melyet a Magyar Nemzeti Bank szerdán publikált adataiból készítettek. A lakáshitelek ugyan tudtak szépíteni az őszi hónapokban, a személyi kölcsönök ugyanakkor alacsony szinten ragadtak.
Mit neki a járvány? Dübörög a lakáspiac
Sokan élnek a családok otthonteremtését elősegítő kormányzati kedvezményekkel, amelyek nagyban hozzájárulnak a piac visszapattanásához: az Otthon Centrum legfrissebb összegzése szerint január első két hetének aktivítási mutatója másfélszer magasabb volt a tavalyi év első két hetében mértnél, pedig akkor még híre sem volt a járványnak. Mivel a kizárólagos megbízások száma is harmadával emelkedett, ezért a nehézségek ellenére is erős tavaszra számíthat az ingatlanpiac.
Az üzleti kockázatok csak nőhetnek az ilyen tevékenységek miatt
A harmadik felekkel kapcsolatos kockázatkezelés fontosságát a vállalatok meghatározó része (74%) már felismerte és stratégiai szintű, gyors és konzisztens megoldást irányozott elő. Többek között erre mutatott rá a KPMG 2020-as Third Party Risk Management (TPRM) Outlook felmérése.
Hiába a járvány, végsőkig ragaszkodnak a cégekhez a tulajdonosok
A vállalatvezetők 92 százalékánál még soha nem merült fel az értékesítés lehetősége, pedig sokszor a cég jövőjének biztosítása a tét – derült ki a Budapest Bank legfrissebb reprezentatív kutatásából.
Jó hírt kaptak a vendéglátósok és a konditermek
A pénteki Kormányinfón a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta: a jelenlegi trendek alapján március 1-jétől és április elejétől kerülhet sor részleges nyitásra. Bejelentette: az állami-önkormányzati ingatlanban működő éttermeknek, kávézóknak, konditermeknek nem kell bérleti díjat fizetnie a következő 4 hónapban.
Óvatosak, de bizakodóak - mit várnak az idei évtől a cégvezetők?
Vajon mit hozhat a vállalkozások gazdálkodásában 2021? Erre a kérdésre kereste a választ a Deloitte csaknem 600 pénzügyi szakemberrel készített közép-európai CFO felmérése. A tanulmány legfontosabb megállapítása, hogy a COVID-19 járvány okozta folyamatos bizonytalanság miatt a pénzügyi vezetők aggodalma még mindig nő ugyan, ám bizonyos területeken már stabilitásra számítanak és bizakodva tekintenek a jövőbe.
Koronavírus Magyarországon: nőtt az aktív fertőzöttek száma
Legutóbb január 7-én volt példa arra, hogy előző naphoz képest emelkedett volna az aktív fertőzöttek száma Magyarországon.
Megállt a helyzet javulása? Erről beszélt Orbán Viktor ma reggel
"A helyzet javulása megállt" - értékelt a miniszterelnök.
Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása – mi módosult januártól?
A törvénymódosítás szerint január 1-jétől bővült az a személyi kör, akiket megváltozott munkaképességű munkavállalóként lehet számba venni.
Pandémiás fáradtság a munkahelyen – mit tehetünk, ha kimerültek a tartalékaink?
Bár a 2020 tavaszán beköszöntő bizonytalanságot nyáron egy kis fellélegzés követte, a jelenlegi helyzet kísértetiesen hasonló a tavalyihoz azokon a hazai munkahelyeken, ahol a járványhelyzet miatt különleges intézkedések – távolságtartás, távmunka – bevezetésére került sor. Munkáltatók és munkavállalók egyaránt kezdenek besokallni, sokan érzik úgy, elég az elszigetelődésből, a home office-ból. Mégis ki kell tartani. Honnan ismerheti fel egy vezető, hogy a csapata elfáradt, és mit tehet az egyes munkavállalókért, ha ő is ebben a cipőben jár?
Miről volt szó a mai operatív törzsön?
Fontos ponthoz érkezett az oltási kampány Magyarországon, jelentette be az operatív törzs mai tájékoztatóján Galgóczi Ágnes.
Adómentes pálinkafőzés: itt vannak a legfontosabb változások
Idén több szempontból is változtak a pálinkafőzés szabályai. Míg a főzés adminisztrációs teendői szinte alig változtak, a párlat-előállítás bizonyos mennyiségig adómentessé vált a magánfőzőknek és a bérfőzőknek egyaránt – közölte a NAV.
Orbán Viktor új hitelprogramot jelentett be a kkv-knak
Az új hitelkonstrukció bevezetéséről a kormány tegnap döntött.
Megmenthető egy ágazat 15 milliárd forintból?
Idén februárban és márciusban 15 milliárd forint támogatást osztanak szét a hazai divat- és designipari vállalkozások között. Mekkora cégpopuláció kap lehetőséget a támogatás elnyerésére? Erre kereste a választ az Opten céginformációs szolgáltató elemzése.
Kiégett és eltávolodó kollégák: a cégek életét is nagyban átírta a vírus
A koronavírus-járvány hatalmas változásokat idézett elő nemcsak az emberek magánéletében, hanem a vállalkozások mindennapjaiban is. Nemes Zsuzsanna MBA közgazdász szerint a munkavállalók az elmúlt egy évben jelentősen eltávolodtak egymástól, ami hosszútávon a cégek hatékonyságát is visszavetheti.
Mennyire rántotta vissza a járvány az év végi kiskereskedelmet?
Az elmúlt évben 0,2 százalékkal maradt el a kiskereskedelmi üzletek forgalma az előző évitől, amikor 6,3 százalékkal nőtt.
1600-nál is több beteg, közel 100 halott - megjelentek a mai adatok
Egészen pontosan 1652 magyarnál mutatták ki a fertőzést, meghalt 93 beteg.
Javaslatok a kormánynak és a kerületeknek: így mentené a fővárosi vendéglátósokat a BKIK
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) újabb javaslatokkal él a gazdasági élet szereplői felé a koronavírus által leginkább sújtott kkv-szektor megsegítéséért. A kamaránál úgy látják: összehangolt kormányzati, önkormányzati és vállalati cselekvési program szükséges, hiszen a járványügyi előírásokat betartó vállalkozások már nem várhatnak tovább, támogatás hiányában hamarosan végleg be kell zárniuk.
Kommunikáció járvány alatt - mire figyeljenek most a cégek?
A koronavírus-járvány miatt mintha 5-6 évvel szaladt volna előre a világ az online szokásokkal kapcsolatban, ezért a vállalatoknak is dinamikusan kellett alkalmazkodniuk a digitális térben zajló változásokhoz. A krízishelyzetben az egyik legfontosabb, hogy a cégek stratégiát építsenek fel az online kommunikációjukra is. A két kulcsszó a hitelesség és a figyelem, hiszen a virtuális első benyomás soha nem volt még ennyire fontos a vállalkozói szférában, mint napjainkban - véli a kommunikációs szakember.
Fontos papírokat kapnak a napokban a munkavállalók
Február közepéig mindenkinek meg kell kapnia a tavalyi jövedelme és esetleges önkéntes pénztári, nyugdíj-előtakarékossági vagy nyugdíjbiztosítási befizetései után a munkáltatói, kifizetői és pénztári igazolásokat.
PM10: Uniós jogot sértett Magyarország
Magyarország megsértette a környezeti levegő minőségével kapcsolatos uniós jogi szabályokat.
Fiatalok mondták el, hogyan érzik magunkat a munkahelyükön
Derűlátás és pesszimizmus is felfedezhető a fiataloknál – derül ki a K&H ifjúsági indexéből, amely a dolgozó 19-29 évesek munkaerőpiaci helyzetét vizsgálta.
Fellélegezhetnek a vendéglátósok - így módosult a bértámogatás
Utófinanszírozás helyett előlegként kapják meg a támogatást.
Koronavírus az országban: megint ezernél több fertőzöttet találtak
Ezúttal 1048 újabb magyarnál mutatták ki a betegséget.
Pályázat divat- és dizájnipari cégeknek - itt vannak a részletek a jelentkezéshez
A támogatási kérelmek 2021. március 1-től válnak benyújthatóvá, egy hónap áll majd a vállalkozások rendelkezésére, hogy anyagukat leadják. A cél, hogy a divat és dizájnipari tervező és gyártó kkv-k technológiai fejlesztéseket tudjanak véghezvinni a forrással, ezzel is erősítve működésüket és munkahelymegtartó-, valamint jövedelemtermelő képességüket - írja összefoglaló anyagában a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK).
Magyar vállalatok mondták el, miként hatott rájuk a járvány
A koronavírus-járvány gazdasági hatásait vizsgálta az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) a hazai cégek kapacitáskihasználtsága, válságkezelő intézkedései, valamint a bérek és az értékesítési árak változásai szempontjából.
Magyarországra értek az orosz vakcinák - miről volt szó az operatív törzs mai tájékoztatóján?
Magyarország területén jár az orosz vakcinák első adagja, csütörtöktől oltják az időseket. Ez volt az operatív törzs mai tájékoztatója.
Magyar vásárlóerő: egyre jobban kettészakad az ország
Az életminőség egyik fontos szegmense a vásárlóerő. Ezért a GKI Gazdaságkutató Zrt. megbecsülte a települések vásárlóerejét a 2012-ig visszamenően. Komoly eltérések vannak a falvak, városok, megyei jogú városok és a kerületek között.
Már januárban magasabb összegű személyi adókedvezmény jár az adóból
Annak ellenére, hogy a minimálbér összege február 1-től emelkedett négy százalékkal, a minimálbér összegéhez igazodó adókedvezmények már januártól a megemelt minimálbér alapján számítandók, így például a bizonyos betegség miatt járó személyi kedvezmény összege már januártól magasabb lett.
Ennyit költenének lakásfelújításra a magyarok
A megkérdezettek közel fele tervez idén felújítást, a legtöbben pedig 1 és 3 millió forint közötti összeget költenének erre – derült ki a felújítási támogatás bejelentése után a K&H ügyfelei körében végzett felmérésből. A válaszadók 6 százaléka bár nem tervezte, de az új támogatásról olvasva valószínűleg mégis belevág valamilyen felújításba a közeljövőben. A pénzintézetnél a három százalékos jelzálog alapú hitel felvétele a konstrukció kezdetétől, vagyis február elsejétől vált elérhetővé.
Koronavírus: mit mutatnak a mai adatok Magyarországon?
578 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 369 288 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma.
Átadták a Pallas Athéné Kiválósági Ösztöndíjakat
A Pallas Athéné Kiválósági Ösztöndíj Program a koronavírus-járvány okozta szokatlan körülmények ellenére a 2020/2021-es tanévben is zavartalanul működik, sőt az MNB Alapítványának döntése értelmében a 2021/2022-es akadémiai évben is tovább folytatódik, méghozzá 30-ról 40 ezer forintra emelt havi ösztöndíjjal.
Mostantól él az adózók „önfeljelentési” kötelezettsége
A napokban járt le a határon átnyúló adózási konstrukcióban érintett feleknek az első ún. DAC-6-os adatszolgáltatási kötelezettsége. Ezzel egyidejűleg – még utolsó pillanatban – a Pénzügyminisztérium is közzétett egy tájékoztatót az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésével kapcsolatos egyes kérdésekről. Nem árt, ha – különösen – a könyvelők, tanácsadók, ügyvédek és a bankok is alaposan átrágják magukat a 38 oldalas dokumentumon, mert bármelyikük könnyen az adatszolgáltatás hatálya alá kerülhet. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalója.
Átdolgozzák az oltási tervet - miről volt szó az operatív törzs mai tájékoztatóján?
Nem jött elég vakcina, át kellett dolgozni az oltási tervet - egyebek mellett ez a téma is előkerült a mai tájékoztatón.
Milyen lesz a vírus utáni céges világ?
A cégek több, mint fele jelezte egy magyar tanulmányban, hogy több online tárgyalást fog tartani a vírushelyzet után is, de a személyes találkozásokra is szükségük van.
Koronavírus: kijöttek a hétfői magyar adatok
Ezúttal 1124 újabb magyarnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.
Így írta át a járvány a közlekedési szokásokat
A 2020-as Continental Mobilitási Tanulmány szerint a világjárvány következtében egyértelmű tendencia mutatkozik a privát közlekedés irányába. Az autóvásárlás egyre fontosabbá válik, ami különösen Kínában figyelhető meg, ahol az emberek 58 százaléka gondolkodik saját autó megvásárlásában.
Járvány után: mennyi idő kell az európai vállalatoknak a visszaálláshoz?
Egy friss kutatás szerint a digitális és a fenntarthatósági átállást sürgető európai vállalatok rövidebb időn belül, megerősödve hagyják maguk mögött a járvány okozta válságot.
Koronavírus: megjelentek a magyar adatok - hányan kaptak eddig oltást?
Ezúttal 1307 magyarnál mutatták ki a fertőzést.