Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Új év, régi kihívások: a hackerek továbbra sem alszanak
2020-ban teljesen megváltozott az életünk a járvány következtében, és nem volt kivétel ez alól a kiberbiztonság területe sem. Átalakultak a kiberbűnözők módszerei, amit gyorsan kellett követniük az IT-biztonsági szakembereknek is. Ezek hatásai idén is velük maradnak.

Felpöröghet a lakáspiac, de az óvatlanok most is megjárhatják
Január elsején életbe lépett az otthonteremtési akcióterv, megalapozva a tavalyinál pozitívabb lakásvásárlói kedvet. Az intézkedések miatti lendülettel sokan hajlamosak azonban csak a vételárral számolni, esetleg még a kedvezményekkel, amikkel milliók spórolhatók. Ugyanakkor az OTP Ingatlanpont szakértői szerint érdemes legalább ekkora hangsúlyt fektetni a többtízezer forinttól akár milliókig terjedő egyéb költségekre. A teljesség igénye nélkül íme néhány.

Ezek a szombati koronavírus-adatok Magyarországon
Napok óta hasonló szinten stagnálnak a számok.

Figyelem: változnak a jótállási szabályok
Jelentősen átalakult a jótállásra vonatkozó szabályozás, azon belül a fogyasztóra vonatkozó szabályok. A jótállással kapcsolatban egyébként is sok félreértésen alapuló legenda terjed.

Idén már úgy vásárolhatunk és dolgozahatunk, mint korábban?
Közösségi távolságtartás, a boltok látogatottságának csökkenése, távmunka: a koronavírus-járvány egész sor kihívást állított az ingatlanszektor elé 2020-ban, és ezek hatásai 2021-ben is érezhetőek lesznek, így egyes trendeket felgyorsítanak, másokat megzavarnak majd a Fidelity International szakértői szerint.

Újabb ágazat kerülhet bajba a németeknél
Csődhullámtól tart a német divatcikk kiskereskedelmi ágazat szakmai képviseleti szervezete, a BTE a járványvédelmi zárlatnak tulajdoníthatóan bekövetkezett forgalomkiesés és a szakma sajátosságait figyelmen kívül hagyó állami támogatások miatt.

A számok is mutatják, tényleg nagyon elmaradtak a külföldiek a nyári hónapokban
Tavaly júliustól szeptemberig az országban tett külföldi látogatások száma a koronavírus-járvány miatt 50 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakának adatától. Persze ezalatt a magyarok is sokkal kevesebbet utaztak külföldre, mint korábban. Ha mégis külföldre merészkedtek, nem mentek messzire, a legtöbben csak Ausztriáig.

Kell a pénz? 700 millió forint sorsáról kell nyilatkoznia az autósoknak
Péntektől február végéig nyilatkozhatnak a Groupama Biztosító által felkínált, együttesen több mint 700 millió forint sorsáról a biztosító kgfb-s ügyfelei, akik a számukra felajánlott összeget megtarthatják vagy jótékony célra, az Országos Mentőszolgálat támogatására használhatják fel - közölte a Groupama Biztosító.

Csak lassan fog magára találni a gazdaság?
A tavalyi év történelmi gazdasági zuhanását követően a politikusok és az elemzők is világszerte óriási GDP-növekedéssel számolnak. A Világbank azonban korántsem ilyen derűlátó, szerintük ehhez gyors vakcinázásra lenne szükség. Érdekesség, hogy az elmúlt napokban az oltóanyagok lassabb ütemű érkezése miatt a magyar politikusok is panaszkodtak.

Hogyan lehet szerződéseket aláírni járvány alatt?
Váratlan problémát okozhat pandémia idején egy egyébként rutinszerű, mégis hangsúlyos ügyvédi procedúra. A dokumentumok ellenjegyzését, illetve a személyazonosítást ezekben a napokban is meg kell oldani, ám a vírushelyzet miatt nehézkes vagy egyáltalán nem megoldható a személyes találkozás. Éppen ezért különösen fontos, hogy az ügyfelek tisztában legyenek a távazonosítás és a távellenjegyzés lehetőségével – hívja fel a figyelmet a Bán és Karika Ügyvédi Társulás.
Marad a digitális tanrend - erről volt szó az operatív törzs mai tájékoztatóján
Sok téma előkerült a mai sajtótájékoztatón.
Nem tolonganak a brit városokból Ferihegyre induló járatokon az utasok
Azután sem, hogy a magyar hatóságok feloldották az onnan érkező repülőgépek leszállási tilalmát. Hivatalos adatokat azonban nem adnak a cégek.
Koronavírus: megugrott az új fertőzöttek száma
Ezúttal 3 068 újabb magyarnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.
Az élelmiszerek forgalma szépített a novemberi kiskereskedelmi adaton
Az előző hónaphoz képest 1,1 százalékkal nőtt, tavaly novemberhez mérten 0,8 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek forgalma. Főleg az élelmiszereket vették nagyon, ez meg is látszott az eredményen.
Sokkal több munkahelyet menthetett volna meg a kormány
A koronavírus gazdasági hatásai Magyarországon is jelentősek voltak, már az első hullám során több százezer munkahely került veszélybe, illetve szűnt meg.
Több dolog miatt is fájhat idén az autósok feje
Az árak mozgását tekintve igen komoly fordulatokat láthattunk az üzemanyagpiacon 2020-ban. Miközben az év elején és végén számottevő drágulást tapasztalhattunk, tavasszal sok éves mélypontra süllyedt a benzin ára. Az előjelek alapján a 21-es év nyugodtabbnak tűnik, ám az árak meredek csökkenése óriási meglepetés lenne.
EKÁER-szabályozás: életbe lépett az új rendelet - mi változott?
Január 1-jén hatályba léptek az új EKÁER-szabályok: valószínűleg az Európai Bizottság kritikáit is szem előtt tartva a magyar jogalkotó jelentősen egyszerűsítette az EKÁER-rel kapcsolatos adminisztrációs kötelezettségeket. A Mazars szakértői az alábbiakban összegyűjtötték a szabályozás lényegi változásait, amelyek közül kiemelkedik, hogy a jövőben már csak a korábban kockázatosként megjelölt termékkörre vonatkozik majd a bejelentési kötelezettség.
Csepelen lesz Közép-Európa legnagyobb magándiagnosztikai laborja
A SYNLAB Hungary Kft. 281 millió forintot fordít laborfejlesztésekre, a kormány is ad rá pénzt.
Mennyire látszódik a magyar családok fogyasztásán a járvány?
A korlátozások és a gazdasági visszaesés ellenére 2020-ban a fogyasztási kiadások összege nem csökkent: a 22 400 milliárdos családi költekezés értéke 500 milliárddal növekedhet idén.
Koronavírus: mit mutatnak a szerdai adatok?
Ezúttal 2047 magyarnál mutatták ki a fertőzést.
Ki nevet a végén? Ezt érezhetik a vásárlók a kínai befolyásból
Az elmúlt 10 hónapban a plázák megjelenése óta nem látott vásárlói forradalom zajlott le, hiszen a pandémia minden eddiginél jobban megdobta az e-kereskedelem forgalmát, jelentősen meggyorsítva azt a folyamatot, amelynek keretében a kiskereskedelem az online platformra helyeződik át. De mit tanulhat ebben a helyzetben a nyugat a webshopok királyától, Kínától?
Ha lehetne, elfelejtené 2020-at a magyar autóipar
Ha csak 2020 első és utolsó két hónapjának adatait és híreit látnánk, azt gondolhatnánk, hogy ismét bámulatos évet zárt a magyar autóipar. Sajnos azonban a közbeeső nyolc hónap ennek ellentmond. A tavaszi időszak a járműgyártásunk egyik legsötétebb időszaka volt.
Jöhetnek a brit gépek - erről volt szó az operatív törzs mai tájékoztatóján
Folyamatosan zajlik az egészségügyi dolgozók oltása - derült ki egyebek mellett a tájékoztatón.
Így újítsd meg a családi cégedet 3 lépésben
A családi vállalatok fejlődésének kulcsa lehet, ha a vezetőségben a családtagok mellett külsős szakemberek is jelen vannak. Az így létrejövő „hibrid menedzsment” előnye, hogy a családi értékek, hagyományok, valamint új, objektív nézőpontok egyaránt megjelennek. A K&H családi vállalatok klubon ezért a szakértők bemutatták, hogy milyen lépések szükségesek ahhoz, hogy a menedzsment sikeresen működjön, így ezekre már érdemes figyelni a 2021-es év tervezésekor is.
Megvan a bérmegállapodás – erre számíthatnak a Spar dolgozói
Megállapodott a 2021-es bérfejlesztésről a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. és a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete.
Koronavírus Magyarországon: átlépte a 10 ezret a halottak száma
Ezúttal 870 újabb magyarnál mutatták ki a fertőzést.
Nagy változásokat hozott az új év a jótállásban - mit jelent mindez?
Január elejétől már a megvásárolt termék árától függ a kötelező jótállás időtartama, így emiatt jobban kell figyelni a termék árára, hiszen akár forintokon is múlhat, hogy hosszabb, vagy rövidebb az az időszak, ameddig egy hiba miatt a panaszkezelésben a kereskedő a felelős – írja a blokkk.com.
Idén megugorhat a vállalati egyesülések és felvásárlások értéke
Tavaly 5 százalékkal, 3600 milliárd dollárra, három éve legalacsonyabb szintre csökkent az ügyletek értéke.
Borús kilátások: soha nem voltak ennyire pesszimisták a hazai nagyvállalatok
A járvány második hulláma alatt, novemberben készült K&H nagyvállalati növekedési index ugyanis 8 pontos zuhanással jelenleg -10 ponton áll. Mind a saját kilátásaik, mind a gazdaság helyzetének alakulását kedvezőtlenül ítélik meg a vállalatok. A cégek többsége azonban csak egyéves időtávon számít negatív gazdasági hatásokra.
Operatív törzs: miről volt szó az idei év első tájékoztatóján?
Sokat javultak az átfertőződöttségi adatok az oktatási intézmények dolgozóinak körében, derült ki az operatív törzs sajtótájékoztatóján.
Koronavírus-oltás: mit tehet a munkáltató és a munkavállaló?
Sok a bizonytalanság a COVID-védőoltással kapcsolatban. Milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak? Mire kötelezheti a munkavállalót és mire nem? Mit tehet az alkalmazott, ha nem szeretne védőoltást kapni?
Koronavírus: ezt mutatják a hétfői számok Magyarországon
Megérkeztek a legfrissebb adatok, az elmúlt 24 órában elvégzett teszteknek a 9,8 százaléka lett pozitív.
Ismét elérhető a bértámogatás a cégek egy újabb körének
A mai naptól ismét lehet pályázni a kutatási, fejlesztési és innovációs szektor bértámogatására.
Mit hajlandó megtenni egy átlag magyar a fenntarthatóság jegyében?
Az utóbbi években a fenntarthatóság sokkal inkább előtérbe került, mint valaha. Szelektív hulladékgyűjtés, zerowaste, újrahasznosítás, környezetbarát megoldások, karbonsemlegesség, ökológiai lábnyom. Fogalmak, amikkel nap mint nap találkozunk és létünk részéve váltak, de mennyire élünk e szempontok szerint?
Koronavírus: megjelentek a vasárnapi adatok
Ezúttal 1307 újabb magyarnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.
Mostantól minden kereskedőnek biztosítania kell az elektronikus fizetést
A kereskedelmi törvény módosítása után januártól minden online pénztárgéppel rendelkező kereskedőnek biztosítania kell valamilyen elektronikus fizetési megoldást vásárlóinak. Az MNB statisztikái szerint közel 60 ezer vállalkozás érintett, amelyek számára a legkézenfekvőbb megoldás a már fogyasztók által is megszokott POS terminálok telepítése.
Panellakás milliós négyzetméteráron, rekord az albérleteknél - lakáspiaci legek 2020-ból
Bár a 2020 a hullámvasutazás éve volt, akadtak érdekes rekordok a lakáspiacon. Tavaly a legolcsóbb ház 300 ezer forintért kereste a gazdáját, a legdrágább eladott panellakás pedig a Balaton partján kelt el 74 millió forintért - derül ki az ingatlan.com összefoglalójából. Akadtak, akik kevesebb mint egy napon belül túladtak az ingatlanukon, a meghirdetett kiadó lakások száma pedig rekordszintre nőtt: 115 ezer albérlethirdetést adtak fel a tulajdonosok és ingatlanközvetítők, amire még nem volt példa az ingatlan.com történetében.
Sorra dőltek a rekordok tavaly a cégvilágban - mi várható idén?
A koronavírus-járvány komoly nyomot hagyott a hazai cégstatisztikában, minden korábbinál több rekord dőlt meg 2020-ban.
Koronavírus: megjelentek a szombati adatok
Ezúttal 1410 újabb magyarnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.
Sok változást hoz a Brexit - erre is figyelnie kell majd a cégeknek
December 31-én véget ért az Egyesült Királyság Európai Unióból történő kilépésének átmeneti időszaka. Ez január 1-től az adatvédelem területére is jelentős hatással lesz, más szabályok vonatkoznak majd a személyes adatok továbbítására, mint a Brexit előtt – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
Ismét nagyot ugrott a koronavírus-fertőzöttek száma
A karácsonyi szünetnek vége, 2971 új koronavírusost azonosítottak az országban.
Izgalmas évkezdés: ezt hozhatja a 2021 az ingatlanpiacon
Pörgös évkezdés várható a ház- és lakásépítési piacon a most megjelent új szabályoknak köszönhetően.
Megvásárolhatja a Burg Hotel épületét a jegybank alapítványa
Állami tulajdonú épületet vásárolhat meg a Budai Várban a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány
Miről volt szó az operatív törzs mai tájékoztatóján?
Müller Cecília is a védőoltás beadására biztatott - egyebek mellett erről volt szó a mai alkalmon.
Rengeteg változást hoz 2021 - a pénzügyekben is
A koronavírus-járvány még 2021-ben is hatással lesz a pénzügyekre, a pandémiás helyzet várható javulásával azonban a bankok is több erőforrást tudnak az egyéb fejlesztésekre fordítani, új szolgáltatások, személyre szabható online megoldások jöhetnek. Januártól már nem lesz szükségünk készpénzre, amikor vásárolni megyünk, az internetes bankkártyás vásárlások pedig még biztonságosabbak lesznek. A fogyasztási hiteleknél megszűnik a THM-plafon, a személyi kölcsönöknél azonban jönnek a fogyasztóbarát hitelek.
Koronavírus: ismét közel kétezer fertőzöttet találtak
1972 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 319 543 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma.
Zsarolóvírusok és más kibertámadások éve lesz 2021
Melyek voltak az elmúlt 12 hónap fenyegetései? A trendek milyen hatással lehetnek a digitális biztonságra 2021-ben? Ezekre a kérdéskre ad választ egy most meglent elemzés.
Megállíthatatlanul drágulnak a lakások Németországban
Németországban mintha nem is lenne járvány, úgy drágulnak tovább a lakások és a lakásbérleti díjak. De nem egyenletesen, a belvárosokban akár némi csökkenés is elképzelhető, miközben az elővárosok, kertvárosok, jó közlekedésű kisvárosok piaca virágzik. A kereslet egy része befektetési célú, és mivel a kamatok még sokáig gödörben maradhatnak, jó ideig kitarthat.