Nem volt minden rendben a banknál – bírságolt az MNB

Több hiányosságot is találtak a Sberbanknál.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 41,3 millió forint bírságot szabott ki a Sberbankra a hitelezési kockázatok kezelésére vonatkozó, a vállalatirányítási, az értékvesztés- és tőkekövetelmény-számítási, az informatikai, a betétbiztosítást érintő, illetve az adatszolgáltatási hiányosságok miatt; a hibák ugyanakkor nem érintik a bank megbízható működését - írja az MTI a jegybank tájékoztatása nyomán.

A vizsgálat a hitelezési kockázat területén megállapította, hogy a bank nem a jogszabályoknak megfelelően végezte egyebek mellett az ügyfélminősítést és a fedezetek nyilvántartását.

(Fotó: depositphotos.com)

A vállalatirányítás terén jelentős kockázatú hibaként értékelte az MNB a kiszervezéssel, a belső hitelezéssel, a jogszabályi megfelelőségi tevékenységgel, a visszaélések kiszűrésére hivatott tevékenységgel, illetve a központi hitelinformációs rendszerbe történő adatszolgáltatással kapcsolatos jogszabálysértéseket, hiányosságokat. További hiányosságokat tárt fel a jegybank az értékvesztés és tőkeszámítás, valamint az informatikai működés kapcsán.

Emellett a bank nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően állította össze konszolidált biztosított betéti adatállományát sem, a betétnyilvántartó rendszere nem volt összhangban az adatállománnyal, továbbá hiányosságok merültek fel a betétesek tájékoztatásánál is.

A feltárt jogszabálysértések miatt szabta ki az MNB a 41,3 millió forint felügyeleti bírságot, valamint kötelezte a Sberbankot a problémák megszüntetésére. A bírság összegének meghatározásakor súlyosbító körülménynek számított számos hiányosság jelentős kockázata. A jegybank ugyanakkor enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy a hitelintézet a vizsgálat során együttműködő magatartást tanúsított, több mulasztást dokumentáltan kijavított, és a további problémák egy részénél is jelezte, hogy milyen konkrét intézkedésekkel orvosolja azokat - jelezte közleményében az MNB.

(MTI)

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo