Melyik a leghatásosabb koronavírus-vakcina?

Igen, az oltások nagyon nagy százalékban megvédenek a koronavírus okozta súlyos tünetektől és a halálos szövődményektől. De mostanra az is kiderült, hogy hosszú távon, illetve a Delta-variánssal szemben ez a védelem csökken, márpedig vakcinánként eltérő mértékben. A kutatási adatok alapján kimondható, hogy hosszabb távon a Moderna oltása biztosítja a legnagyobb védelmet, még a korábban nagyjából ugyanolyannak gondolt Pfizert is egyértelműen maga mögé utasítva.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A tömeges oltások megkezdése óta már sok hónap eltelt, és közben a világban mindenhol megjelent, majd egyeduralkodóvá vált a koronavírus Delta néven ismert, fertőzőképesebb mutációja. Azt pontosan még a tudósok sem tudják, hogy e két tényező közül melyik milyen arányban okozza a vakcinák hatásosságának csökkenését, de ami tény, az oltások nyújtotta védelem bizony jelentősen gyengül nagyjából fél év elteltével, ha a Delta ellenében vizsgáljuk.

A két legjobbnak mért vakcina, a Pfizer és a Moderna oltása két hónap után 95, illetve 94,5 százalékos védelmet nyújtott a megfertőződés ellen, ám az újabb hónapok elteltével ezek a számok csökkenni kezdtek. De ahogy laptársunk, az Mfor.hu cikke felhívja rá a figyelmet, nem egyenlően.

(Fotó: Pixabay)

Egy augusztusi adatokat elemző kutatás szerint a Pfizer már csak 76 százalékban, a Moderna pedig 86 százalékban akadályozta meg a fertőzés elkapását. És a tendencia folytatódott: egy az adatokat szeptember végéig követő elemzés szerint a Pfizer hatékonysága 45, a Modernáé pedig 58 százalékra esett vissza – veszi sorra a különböző, ám egy irányba mutató adatokat a cikk.

Mi több, a különbség nemcsak a fertőzés elkapása elleni védelemben jelenik meg, hanem a tüneteket mutató, a kórházi kezelésre szoruló betegek, illetve a halottak számában is. Az amerikai járványügyi hatóság, a CDC június és augusztus között több mint 32 ezer kórházi eset megvizsgálása után arra jutott, hogy míg a Moderna 95 százalékban akadályozza meg, hogy valaki kórházi kezelésre szoruljon, addig a Pfizer esetében már csak 80 százalékos ez az arány. Egy másik hasonló kutatás pedig 93-88 arányban hozta ki győztesnek a Modernát.

Bár a képet árnyalja a Moderna esetében fiatal férfiak körében valamivel nagyobb eséllyel fellépő szívizomgyulladás lehetősége, azért két dolog kimondható: a legjobb hosszú távú védelmet jelen tudásunk szerint a Moderna nyújtja, és – ami ennél fontosabb – a korábban leghatásosabbnak bizonyult vakcinák nyújtotta védelem is jelentősen gyengült az elmúlt hónapokban, tehát a harmadik (esetleg második), megerősítő oltásra mindenkinek szüksége van.

Igaz ez a Magyarországon bevetett többi vakcinára is, bár a keleti oltásokról ilyen szempontból kevés adat áll rendelkezésünkre. A legsokkolóbb adat szerint a Janssen egydózisú vakcina a kezdeti 87 százalékhoz képest már csupán 13 százalékban véd a fertőzés ellen. Az AstraZeneca a kutatások szerint nemcsak ehhez, de az mRNS-oltásokhoz képest is lassabban veszít hatékonyságából, ám eleve alacsonyabb értékekről indult.

Utóbbi hatványozottan igaz a Sinopharm oltására, különösen az idős emberek körében. Őket mostanra gyakorlatilag védtelennek kell tekinteni a vírussal szemben, de ahogy a cikk kiemeli, a harmadik oltások az ő esetükben is nagyon hatásosnak látszanak. Úgy tűnik, a ma indult oltási akcióhéten sokan döntöttek első, második vagy harmadik oltásuk beadatása mellett. Akinek még bármelyik hátra van, most már azt is láthatja, mit érdemes választania, ha a legjobb védelmet szeretné.

További részletek itt. 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo