A brit kormány 2021 augusztusában, a nemzeti szankciórendszer keretében a személyi korlátozásokat olyanokkal szemben vezette be, akik szerinte "közvetlenül felelősek" Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus megmérgezéséért.
Zaharova az orosz diplomáciai tárca honlapján közölte, hogy Moszkva a kölcsönösség elve alapján válaszolt London "barátságtalan lépésére", és úgy döntött, hogy személyi szankciókat vet ki "oroszellenes tevékenységben részt vevő" brit személyek ellen, megtiltva számukra, hogy Oroszország területére lépjenek. Azzal vádolta a brit kormányt, hogy szankcióival "semmissé teszi az orosz fél különböző szinteken tett kísérleteit az államközi kapcsolatok konstruktív pályára állítására", és ismételten felszólította, hogy hagyjon fel a Moszkvával szembeni konfrontatív irányvonalával.
"Semmilyen barátságtalan lépés nem marad megfelelő arányos válasz nélkül" - figyelmeztetett.
Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus, Vlagyimir Putyin elnök egyik legismertebb bírálója, 2020. augusztus 20-án kórházba került Omszkban, miután rosszul lett a Tomszk-Moszkva repülőjáraton. Az omszki mentőkórházból hozzátartozói kérésére Berlinbe szállították. Német, francia és svéd laboratóriumi eredmények szerint Novicsok típusú harci idegmérget találtak a szervezetében. A médiában megjelent az az állítás, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) emberei mérgezték meg, Navalnij pedig személyesen Putyint vádolta meg a merénylet elrendelésével.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) tavaly október 6-án kiadott nyilvános jelentésében azt írta: vizsgálata "megerősítette", hogy Navalnij vér- és vizeletmintáiban olyan kolinészteráz-gátló anyag biomarkereit találták meg, amelynek szerkezeti jellemzői hasonlóak a vegyifegyver-tilalmi egyezmény függelékébe 2019 novemberében felvett, az 1.A.14 és az 1.A.15 jegyzékhez tartozó méreganyagokéhoz. A konkrét kolinészteráz-gátló azonban a szerződés függelékében nem szerepelt.
Moszkva azt állította, hogy a politikus szervezetében Oroszországban még nem volt méreg, és az európai jogsegélyegyezmény alapján többször is vizsgálati eredményeket követelt Berlintől, Párizstól, Stockholmtól és az OPCW-től, de ezeket mindeddig nem kapta meg. Az orosz külső hírszerzés (SZVR) parancsnoka szerint provokáció történt, amellyel Moszkva lejáratása mellett az alkotmánymódosításról kiírt tavalyi népszavazást és az idei parlamenti választást próbálták megzavarni.
A németországi gyógykezelésről tavaly januárban hazatért Navalnijt őrizetbe vették, majd februárban egy moszkvai bíróság letöltendőre változtatta a rá egy gazdasági bűncselekménnyel kapcsolatban korábban kiszabott felfüggesztett szabadságvesztést, a feltételes szabadlábra helyezés szabályainak megsértése címén. Támogatói szerint Navalnij ellen politikai ítélet született. (MTI)