Tovább nő a feszültség Oroszország és a nyugati nagyhatalmak között

Megtiltotta Oroszország hét brit állampolgárnak a beutazást válaszul arra, hogy London hét orosz állampolgárral szemben szankciókat vezetett be a Navalnij-ügy miatt - közölte Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője. A német-orosz kormányzati kapcsolatokban csak néhány napja okozott komoly feszültséget, hogy Németországban életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték a belbiztonságért felelős orosz nemzetbiztonsági szolgálat egy tisztjét, miután meggyilkolt Berlinben egy csecsen emigránst.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A brit kormány 2021 augusztusában, a nemzeti szankciórendszer keretében a személyi korlátozásokat olyanokkal szemben vezette be, akik szerinte "közvetlenül felelősek" Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus megmérgezéséért.

Az orosz titkosszolgálat módszerei a nyugat számára elfogadhatatlanok. Fotó: Pixabay

Zaharova az orosz diplomáciai tárca honlapján közölte, hogy Moszkva a kölcsönösség elve alapján válaszolt London "barátságtalan lépésére", és úgy döntött, hogy személyi szankciókat vet ki "oroszellenes tevékenységben részt vevő" brit személyek ellen, megtiltva számukra, hogy Oroszország területére lépjenek. Azzal vádolta a brit kormányt, hogy szankcióival "semmissé teszi az orosz fél különböző szinteken tett kísérleteit az államközi kapcsolatok konstruktív pályára állítására", és ismételten felszólította, hogy hagyjon fel a Moszkvával szembeni konfrontatív irányvonalával.

"Semmilyen barátságtalan lépés nem marad megfelelő arányos válasz nélkül" - figyelmeztetett.

Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus, Vlagyimir Putyin elnök egyik legismertebb bírálója, 2020. augusztus 20-án kórházba került Omszkban, miután rosszul lett a Tomszk-Moszkva repülőjáraton. Az omszki mentőkórházból hozzátartozói kérésére Berlinbe szállították. Német, francia és svéd laboratóriumi eredmények szerint Novicsok típusú harci idegmérget találtak a szervezetében. A médiában megjelent az az állítás, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) emberei mérgezték meg, Navalnij pedig személyesen Putyint vádolta meg a merénylet elrendelésével.

A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) tavaly október 6-án kiadott nyilvános jelentésében azt írta: vizsgálata "megerősítette", hogy Navalnij vér- és vizeletmintáiban olyan kolinészteráz-gátló anyag biomarkereit találták meg, amelynek szerkezeti jellemzői hasonlóak a vegyifegyver-tilalmi egyezmény függelékébe 2019 novemberében felvett, az 1.A.14 és az 1.A.15 jegyzékhez tartozó méreganyagokéhoz. A konkrét kolinészteráz-gátló azonban a szerződés függelékében nem szerepelt.

Moszkva azt állította, hogy a politikus szervezetében Oroszországban még nem volt méreg, és az európai jogsegélyegyezmény alapján többször is vizsgálati eredményeket követelt Berlintől, Párizstól, Stockholmtól és az OPCW-től, de ezeket mindeddig nem kapta meg. Az orosz külső hírszerzés (SZVR) parancsnoka szerint provokáció történt, amellyel Moszkva lejáratása mellett az alkotmánymódosításról kiírt tavalyi népszavazást és az idei parlamenti választást próbálták megzavarni.

Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikust méreggel próbálták eltenni láb alól. Fotó: RT Russia

A németországi gyógykezelésről tavaly januárban hazatért Navalnijt őrizetbe vették, majd februárban egy moszkvai bíróság letöltendőre változtatta a rá egy gazdasági bűncselekménnyel kapcsolatban korábban kiszabott felfüggesztett szabadságvesztést, a feltételes szabadlábra helyezés szabályainak megsértése címén. Támogatói szerint Navalnij ellen politikai ítélet született. (MTI)

Véleményvezér

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo