Az új jogszabály ismét a külföldi tulajdoni hátterű vállalatokat fogja súlytani, derült ki az mfor.hu kereskedelmi adóemelésről szóló cikkéből.
A most elfogadott jogszabály szerint a 100 milliárd forintnál nagyobb forgalmat lebonyolító üzletláncok adókulcsát a korábbi 2,5-ről 2,7 százalékra emelték. Ez a vállalatoknak többek között azért is fáj, mert nem a nyereség után, hanem a nettó árbevételre vetítve kell megfizetni.
Ha a most megemelt adó kapcsán megnézzük a hazai üzletláncok sorrendjét, akkor úgy tűnik, hogy megint a multik fizethetnek majd.
Ez akkor is igaz, ha a Trader Magazin idei összeállítása szerint ugyan a hazai kiskereskedelmi rangsor 4., 5. és 6. helyén is magyar tulajdonú lánc áll. A rangsor szerint a Coop 654 milliárd forintos, a CBA-csoport 542, míg a Reál 428 milliárdos forgalmat ért el 2020-ban.
Csakhogy ezek az üzletláncok egységei - ellentétben például a Spar vagy a Tesco esetével - nem egy kézben vannak, hanem tagvállalatokra oszlanak. Ezek pedig kisebbek, és egyikük sem éri el a bűvös 100 milliárdos határt.
Így a magyar üzletláncokat a megemelt sarc nem érinti, ahogy az alkotmányos aggályokat kiváltó beszolgáltatási kötelezettség sem. Utóbbi egyébként azt jelenti, hogy az élelmiszerpazarlás visszaszorításának jegyében az állam a vállalatokat arra kötelezi, hogy a lejárat előtt 48 órával ajánlják fel a romlandó termékeiket az Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft. számára.
Érdemes megjegyezni, hogy a legnagyobb külföldi tulajdonú vállalatok adóterhelése meglehetősen komoly lesz, hiszen a piacvezető Lidl 18 milliárdot, a Spas 17-et, míg a Tesco közel 16 milliárdot fizethet.
További részletek itt.