Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Évente másfél millió pici gyereket elektrosokkolnak
Négyre csökkent azoknak az USA államoknak a száma, ahol még mindig hajtanak végre elektrosokkot 0–5 éves korú gyermekeken, derült ki egy nemzetközi emberjogi szervezet, a CCHR International által végzett adatgyűjtésből. A szervezet szerint bár a négy is sok, ez jó irány afelé, hogy ezt a káros és idejétmúlt gyakorlatot végre teljesen beszüntessék.

Nézze meg települését, hogy a vesztesek, vagy a nyertesek közé tartozik-e a Covid miatt
Az életminőség egyik fontos szegmense a vásárlóerő. Minél több árut és szolgáltatást tud megvásárolni a lakosság, annál több kiskereskedelmi egység, étterem, szórakozóhely lesz helyben, s egyre több kulturális, egészségügyi, oktatási és egyéb szolgáltatót tud fenntartani egy-egy település. Ezek pedig önmagukban is növelik a foglalkoztatást, ami tovább javítja az életminőséget.

Büntetést kapott a Duna House
Elkéstek egy jelentéssel.

Egyre durvább a munkaerőhiány ebben a szektorban
A járványhelyzet hatása számos más ágazatban visszaszorulni látszik, azonban a munkaerőhiány még mindig aktuális probléma. A koronavírus erőteljes hatással volt a munkaerőpiacra minden szektorban, a logisztikában is. A logisztikai dolgozóknál egyre magasabb a munkaerőhiány, egyre több raktári dolgozót keresnek. Járványtól függetlenül mindemellett még szigorúbb biztonsági intézkedéseket kezdenek bevezetni a cégek. A QLM kitekintése.

Túl a nehezén? Ezek a cégek lehetnek most a legnagyobb nyertesek
Rekord mértékű, 11 százalékos átlagos árbevétel emelkedésre számítanak a mikro-, kis- és középvállalkozások idén, derül ki a K&H kkv bizalmi index legfrissebb eredményeiből. A legnagyobb növekedésre méret tekintetében a mikrocégek, szektor szerinti bontásban pedig az iparban és az építőiparban számítanak. A magas infláció miatt azonban reálértéken szerényebb lehet a bővülés. Az emelkedő alapanyagárak és bérköltségek a mérsékeltebb profitvárakozásokban is tükröződnek.

Elképesztő számokat produkált a Foodpanda
Töretlen népszerűségnek örvend a futárkodás, amelyet mi sem bizonyít jobban, mint hogy az előző két évben megnégyszereződött a rugalmas munkavégzést választó foodpandás futárpartnerek száma. A vállalat legtöbb szerződött futárpartnere a 18-29 év közötti korosztályból kerül ki, de széles a skála - 18 és 74 év között szinte bármilyen korú futár csengethet azoknál, akik ételt, élelmiszert vagy egyéb terméket rendelnek házhoz a foodpandától. Blaumann Debóra, a cég marketingigazgatója szerint a többség a rugalmasság és a juttatások miatt kezd el házhoz szállítani, de vannak, akiket a sport és a megtett kilométerek, másokat a változatos munkakörnyezet, a közösséghez tartozás vagy a felhasználókkal való kapcsolat motivál. A cég összeszedte a tavalyi év legextrémebb futársztorijait.

Ilyen adatot még ember nem látott, a kontárok országa lettünk
A szakemberek 94 százalékának kellett más szakik után kijavítani a kontármunkát az elmúlt két évben. Egyre több a javítási és helyreállítási munka miatti megkeresés. Egy szakemberre átlagosan évente 2-3 kontármunka javítása jut – derül ki a Mapei Kft. friss felméréséből.

Babatervezők figyelem, nőtt a kötvény kamata, de a büntetés is
Nyolc százalék fölé emelkedett a babakötvény kamata, ami nagyon vonzó megtakarítási lehetőséget jelent az újdonsült szülőknek. A születendő babákhoz kötött támogatásokkal azonban érdemes óvatosan bánni, hiszen a kamatemelés nemcsak a kedvezményes megtakarítás hozamait növelte, hanem a babaváró hitel lehetséges büntetőkamatát is jelentősen megdobta.

Megrohamozták a magyarok a webáruházakat
Az uniós tagállamok közül a második legnagyobb mértékben nőtt az internetet vásárlásra is használók aránya Magyarországon az elmúlt öt évben.

Az ország meg van mentve, jönnek a diplomás pálinkakészítők
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és a Pálinka Nemzeti Tanács együttműködési megállapodást kötött a pálinkaszektor fejlesztése, valamint a kapcsolódó oktatási, kutatási és szakpolitikai tevékenységek erősítése érdekében. Az egyik legfőbb cél a hungarikumnak számító pálinkákhoz fűződő magyar érdek fokozott érvényesítése.
Nagyon fog fájni a vendéglátóknak, hogy a SZÉP-kártyával élelmiszert is vehetnek már a munkavállalók
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint a SZÉP-kártyával a kereskedelmi szálláshelyeken tizenhárom és félszeresével többet, összességében 1,7 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok decemberben. Ez azt mutatja, hogy a szektor teljesítménye a járvány miatt nagyban függ ettől a fizetési módtól. A SZÉP-kártya 2022. február 1. és 2022. május 31. között élelmiszer vásárlására is felhasználható évi 150 ezer forintig.
Rengeteg új koronavírusos beteget találtak - kijöttek a hétvégi adatok
Az elmúlt három napban összesen 33 716 új fertőzöttet igazoltak, miközben meghalt 234 ember.
Belehúztak a magyar kisvállalkozások
Jóval gyorsabban nőtt a magyar cégek termelékenysége az európai uniós átlagnál.
Hogyan változott meg az életünk az év eleje óta?
Az év elején több olyan jogszabályváltozás lépett hatályba, ami a mindennapi életünket és az általános ügyintézéseket is érinti. Az ingó vagy digitális áruk vásárlása esetén például 6 hónapról egy évre nőtt a kellékszavatosság időtartama. Módosult továbbá a lakhely és a tartózkodási hely fogalma, és a videóügyintézésnek köszönhetően hamarosan már a kormányhivatalokba sem kell személyesen bemennünk. A távmunkáról szóló ideiglenes szabályok, igaz nem januártól, a veszélyhelyzet megszűnésével törvény szintű szabályozásban rögzülnek - mutat rá az act Bán és Karika Ügyvédi Társulás.
Vannak, akik nem mozdulnak ki a home officeból
A Hays Hungary ’Pro-kontra Home Office’ felméréséből kiderül, hogy a Magyarországon dolgozó IT szakemberek több mint fele teljes rugalmasságot, 30 százalékuk pedig heti 2-3 nap home office opciót várna el a munkáltatójától.
Most változna a hitelkamat? Ennyivel mérsékelheti a törlesztőrészletet a kamatstop
Már közzétették azokat a BUBOR értékeket, amelyek a februárban átárazódó, változó kamatozású kölcsönökre érvényesek. Az elmúlt napok MNB döntései után nem meglepő, hogy az érintett hitelek referenciamutatójának értéke is emelkedett. Szerencsére a kamatstop miatt ez a hatás jelenleg csak mérsékelten jelenik meg a törlesztőrészletekben.
Fontos öngondoskodási lépés előtt állnak a magyarok
Idén februárban nagyságrendileg 1,4 millió, arra jogosult család kapja kézhez a családi-adóvisszatérítés összegét. Az OTP Bank szakértői szerint ez kezdőlökést adhat a hosszú távú megtakarításoknak. Az OTP Öngondoskodási Index kutatás eredményei is bizakodásra adnak okot, hiszen a pénzügyi öngondoskodást, illetve a gyermekük jövőjét tudatosan tervezők aránya tízéves csúcson van.
A K&H után újabb felhasználókat vettek célba a kiberbűnözők
Több napnyi intenzív támadókampány után a K&H ügyfelei mellett már a LinkedIn felhasználóinak is nagyon körültekintőnek kell lenniük, ugyanis az elmúlt órákban a kiberbűnözők tömegével küldtek ki olyan adathalász leveleket, amiben a platform felhasználóit próbálják rávenni a kattintásra.
8 trend, amivel a magyar cégek is hasíthatnak
Azt régóta tudjuk, hogy sikeres vállalkozás ma már nem létezhet hatékony online jelenlét nélkül, de a világjárvány hazánkban is példátlan e-commerce robbanást hozott magával: 2021 első félévében 30 százalékos bővülés mellett bruttó 494 milliárd forintos belföldi forgalmat bonyolított a magyar online kiskereskedelmi piac. A képlet tehát egyszerű, de korántsem olyan könnyű kitalálni, mire harapnak a vásárlók az egymással versengő webáruházak zajában, miközben a körülöttünk lévő világ minden eddiginél gyorsabban változik. A Markestic összeszedte a nyolc legfontosabb trendet, melyre mindenképpen érdemes odafigyelnie a hosszú távra tervező kereskedelmi vállalkozásoknak.
Drasztikusan kevesebbet repülünk üzleti célból a járvány hatására
A koronavírus-járvány megjelenése előtt üzleti utakon gyakran résztvevők egy része már csak alkalmanként repül, az alkalmi utazások gyakorisága pedig a felére csökkent a COVID-19 miatt – mutatják egy friss felmérés adatai. Mindebben az utazásra szánt költségvetés csökkentése a legfőbb ok, de vannak olyanok is, akik a helyzetre hivatkozva nem repülnek. Leginkább a férfiak szálltak és szállnak repülőre munka miatt, korosztályokat tekintve pedig a negyvenesek viszik a prímet. Míg a koronavírusjárvány kitörése előtt egyértelműen a diplomások repültek a legtöbbet üzleti célból, addig most ugyanolyan arányban utaznak így külföldre, mint a szakképesített munkaerő.
Nemzetközi piacra tör egy mesterséges gyémánttal készülő magyar ékszermárka
Az Artidia márka tervezése 3 éve kezdődött, idén bemutatják a szomszédos országokban, és el szeretnék érni, hogy egész Európában kapható legyen.
Elektromos teher kerékpár: indul a pályázat, itt vannak a részletek
Február 7-én indul a klíma- és természetvédelmi akciótervhez kapcsolódó 400 millió forint keretösszegű pályázat első szakasza, amely a városi térségekben szállítási tevékenységet vagy gyakori utazásokat igénylő szolgáltatást végző cégeknek, gazdasági társaságoknak, valamint civil szervezeteknek nyújt segítséget elektromos rásegítésű teherszállító kerékpárok beszerzéséhez.
2 ezer benzinkutat ellenőriztek - hányan nem tartották be a hatósági árat?
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) november 15-től több mint kétezer töltőállomást ellenőrzött, a pénzügyőrök eddig mindössze 12 esetben állapították meg a hatósági ár megsértését.
Sűrű hét vár ránk
Több statisztika is megjelenik a jövő héten, közöttük a januári infláció, a szálláshelyek 2021-es forgalma, a külkereskedelem tavalyi teljesítménye.
Itt a megoldás a céges humán költségek csökkentésére
Ismét megjelent a 2021-2027-es pályázati ciklus első bértámogatásos képzési pályázata, amelyre február 15-től lehet benyújtani a kérelmeket. A jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben nehéz megfelelően képzett munkaerőt találni. Így kiemelten fontos, hogy a felhívás kedvező módosításainak köszönhetően egyedülálló lehetőséghez jutnak a cégek munkavállalóik képzésére – véli Zsuffa Ákos a Learning Innovation Kft ügyvezetője, a Felnőttképzők Szövetségének elnöke.
Milyen transzferárazási feladatok várnak a cégekre?
A kapcsolt felek közötti ármeghatározás, azaz a transzferárazás már eleve magában rejti a káros nemzetközi jövedelemoptimalizálás veszélyét, de a kísértést ennek kihasználására a COVID tovább erősíti. „Hiszen bizonyos ágazatokban számottevően csökkent a jövedelmezőség, és ennek helyes megosztása a szokásos piaci ár elve alapján még fontosabbá, ugyanakkor még nehezebbé vált, és helyességét is szigorúbban vizsgálhatják a hatóságok.” – hangsúlyozza Fotiadi Ágnes, a LeitnerLeitner Transzferárazási Üzletágának vezetője, korábban a NAV Transzferár Főosztályának vezetője. – „Ezért a vállalkozásoknak is jobban kell figyelniük a transzferárazás adózási kockázatainak feltárására!”
Bekezdett a lakáspiac januárban
Erősen indult az év a lakáspiacon: az év első három hetében közel 8 százalékkal többen érdeklődtek az eladó - használt és új - lakások iránt, mint a járvány előtt, 2020 januárjában. Igaz, a tavaly januári, nagyon intenzív kereslethez képest visszafogottabb volt a kereslet.
Belehúztak a bankok: brutális mértékben drágultak a személyi kölcsönök
A kamatemelés eddig jórészt elkerülte a személyi kölcsönöket, februárban azonban bepótolták a bankok az elmaradást. 8 banknál is drágábban lehet elérni a személyi hiteleket februártól, a kamatemelés mértéke átlagosan 2,35 százalék, de akadt olyan bank is, amelynél 4,99 százalékkal emelkedtek a költségek egy hónap alatt.
Top 12 kiberbiztonsági adat 2022-re
Annak érdekében, hogy a 2022-es évben felkészülten nézhessünk szembe az internetes fenyegetésekkel, az alábbi 12 statisztikai adatot érdemes a következő hónapokban is észben tartanunk biztonságunk és adataink védelme érdekében. A listával az ESET szakemberei azt szeretnék érzékeltetni, hogy a kiberbiztonság áthatja a digitális életünk minden szegletét, ezért semmiképp sem érdemes sokadrangú szempontként kezelni.
Még többen használhatják a Magyar Termék védjegyeket
Országszerte 17 szociális szövetkezet kínálhatja 120 féle portékáját Magyar Termék vagy Hazai Termék védjeggyel, ugyanennyi különböző árucikk vár arra, hogy hazai és ellenőrzött eredetét igazolják - jelentette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Pörög az európai ingatlanpiac
Az európai ingatlanpiacokon megugrott az év végi aktivitás, 39 százalékos a növekedés 2020 negyedik negyedévéhez képest.
Toboroz az ALDI – 100 állásuk van
A vállalat eddig áruházaknál tartott nyílt napokat, most viszont toborzó eseményt tart a fővárosban, amelyen bármely álláskereső részt vehet.
Jön a limitált szériás Rubik kockás karóra, ébreszteni is tud
A Casio limitált szériás karórát dobott piacra, hogy így tisztelegjen a Rubik kocka előtt. Az újdonság a japán óragyártó egyik népszerű modelljét, a GA-2100-ast alapul véve született meg.
Majd 30 milliós bírságot kapott a Sopron Bank több jogsértés miatt
Az MNB felügyeleti vizsgálata során 27,9 millió forint bírságot szabott ki a Sopron Bankra többek között vállalatirányítási, hitelkockázat-kezelési, tőkemegfelelési, informatikai, adatszolgáltatási, illetve betétbiztosítási hiányosságok miatt és kötelezte a hitelintézetet a jogsértések megszüntetésére. A feltárt problémák nem hordoznak rendszerkockázatot és a felügyeleti intézkedések nem érintik a bank megbízható működését.
Ezúttal tényleg lőttek a holdingtársaságoknak?
Az Európai Unió már régóta a célkeresztjében tartja a holdingtársaságat és az egyéb, ún. „postafiók társaságokat”, amelyek valós gazdasági jelenlét nélkül főként passzív jövedelmeket szednek be. Az Európai Bizottság december 22-én, egyfajta karácsonyi ajándékként közzétett irányelv-tervezete ezt a folyamatot teljesítheti be. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda ismerteti az új szabályozást.
Nagyon jó hír érkezett
Decemberben a piaci várakozásoknál lényegesen nagyobb mértékben nőttek a német gyáripari megrendelések havi szinten.
Ismét 100 fölött a halálos áldozatok száma
Magyarországon úgy tűnik, nehezen akarja megadni magát a járvány. Több mint 16 ezer új fertőzöttet igazoltak.
Történelmi átállást hajt végre a hétvégén az egyik magyar nagybank
Fennállásának legnagyobb rendszerfrissítését hajtja végre a hazai Erste Bank ezen a hétvégén. Ez alatt nem minden szolgáltatása lesz elérhető. A Bank360.hu összesítése szerint erre érdemes készülni péntek délutántól hétfő reggelig az Erste ügyfeleinek.
A csúcs közelében az ipari termelés
2021 decemberében az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,6 százalékkal emelkedett. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2021 novemberéhez képest 0,1 százalékkal csökkent.
Fantasztikus hír, Olaszország megszünteti az egészségügyi vészhelyzetet március végén
A korlátozások időszakának végét jelentette be Mario Draghi miniszterelnök, miután az ország túljutott az omikron vírusvariáns okozta járványhullám tetőzésén - jelentették az olasz újságok.
Fontos hírt kaptak a gyereket nevelő családok
Varga Mihály tett bejelentést.
A marhák száma nőtt, a tyúkok száma csökkent, és ez nem átvitt értelemben történt
241 ezer gazdaság működött hazánkban 2020-ban; a gazdák összesen mintegy 4 millió 922 ezer hektár mezőgazdasági területet műveltek. A fő mezőgazdasági haszonállatok darabszámában 2010 óta ellentétes folyamatok játszódtak le.
Nem akármilyen rekord dőlt meg Magyarországon
A legfrissebb adatok szerint soha nem fogyasztott még annyi áramot egy hónap alatt Magyarország, mint idén januárban.
Kongatják a vészharangot a gazdák
Súlyos következményekkel járhat az uniós élelmiszertermelésre, a gazdaságokra és a vidékre nézve az Európai Bizottság „Termőföldtől az asztalig” (F2F) stratégiája. Sok gazdát tönkretennének, az élelmiszerek drágulnának – az üvegházhatásúgáz-kibocsátás pedig nem csökkenne érdemben. Máig nem készült kumulatív hatástanulmány a stratégia bevezetésének várható hatásairól – ezt újabb és újabb szervezetek kérik számon a Bizottságon.
Nevet váltott a LogMeIn
A neve mostantól GoTo.
Megszerették a magyarokat a csehek
Leginkább Szlovákiát és Ausztriát kedvelik a csehek - derült ki abból az országos közvélemény-kutatásból, amely azt mérte fel, milyen a cseh lakosság viszonya más országokhoz, illetve azok lakóihoz. A magyarok megítélése folyamatos javulásról tanúskodik.
Elszálltak az élelmiszerárak
Elsősorban a növényi olajok és a tejtermékek drágulása miatt közel 10 éves csúcson álltak az élelmiszerárak a világon januárban.
Mélyponton az új autó értékesítés, dübörög a használt autó piac
Idén januárban a DataHouse adatai szerint 10 606 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami az előző év januárjához képest 7,2 százalékos növekedést jelent. Eközben új autóból mindössze 8 088-at regisztráltak, ami 8,8 százalékkal marad el a tavaly januári hasonló értéktől.