A fake news, vagyis az álhírek és a gyűlöletet keltő médiatartalmak fokozott térnyerésére reagálva, a Unilever marketingigazgatója, Keith Weed februárban bejelentette, hogy nem fognak olyan platformokon hirdetni, amelyek gyűlöletet keltenek, megosztó közléseket osztanak meg, és nem védik a gyerekeket a számukra ártalmas tartalmaktól. A figyelmeztetés nem volt csekély súlyú, hiszen a Unilever a világ egyik legnagyobb hirdetője, évi 7 milliárd eurós marketingbüdzsé felett diszponál.
Az influencer marketinget több anomália jellemzi. Csalnak az influencerek és a márkák is. Többen kamu követőket mutatnak fel, hogy népszerűbbnek láttassák magukat, mint amilyenek (nyilván ezeket a kamu accountokat is a YouTube-sztár vagy a márka munkatársai nyitják), másutt botokat használnak a klikkelések, a látogatottság növelésére (vagyis nincs mögött valós néző, tényleges tartalomfogyasztó személy), s vannak, akik egyszerűen pénzért megveszik a követőket. Miután egyre több ilyen turpisságra derül fény, a fogyasztók bizalma folyamatosan csökken.
Ráadásul a marketingeseknek is viszonylag limitált eszközeik vannak arra, hogy megmérhessék, a kirakott tartalmak milyen hatással vannak a közönségre.
A cél tehát eltüntetni a marketing ökoszisztémából a félrevezető engagementeket (az engagement nem más, mint aktívan kapcsolatba kerülni tartalmakkal), felvilágosítani a brandeket és az influencereket a csaló praktikákról, és növelni a transzparenciát a közösségi platformokon, hogy mérhetőbb legyen a tartalmak valós hatása, hangoztatta Cannes-ban a Unilever marketingvezetője, Keith Weed, aki hozzátette, ha ezekre a lépésekre nem kerül sor, a fogyasztók bizalma "öröke eltűnik".
A Unilever olyan üzeneteket domborít ki ezekben, mint az egyenlőség, a tolerancia, és azt sugallja, hogy a fiataloknak el kell fogadniuk magukat, büszkén felvállalniuk azt, akik. A vállalat célja, hogy 2020-ig 40 millió fiatalt érjen el, s segítse őket testük elfogadásában és önbizalmuk megerősítésében.
(Sustainable Brands)