Megbeszélések vagy közös szülinapozás?
A válaszadók 45 százaléka szerint a kapcsolatok kialakításának és bővítésének leghatékonyabb módja, ha rendszeresen szerveznek olyan találkozókat, amelyeken a munkával kapcsolatos és egyéb témákat is megvitatnak. Ezt követi a kommunikáció személyre szabása (39 százalék szerint), valamint a részvétel a munkahelyi eseményeken, a munkához közvetlenül nem kapcsolódó programokon (38 százalék). A legkevésbé hatékony intézkedés a többség szerint az, ha gyakrabban kell bejárniuk az irodába – ezt mindössze 16 százalék pártolta. A megkérdezettek nagyjából harmada gondolja hasznosnak a kollégák személyes céljainak támogatását, például egy maraton lefutását vagy egy új készség elsajátítását, illetve a különleges alkalmak, például egy születésnap, munkahelyi évforduló közös megünneplését.
Barátkozzunk-e felfelé
A KPMG friss kutatása szerint a dolgozók a vezetőkre inkább szakmai mentorként, mint barátként támaszkodnak. A legtöbb munkavállaló úgy érzi, hogy főnökétől rendszeresen kap szakmai segítséget – 62 százalékuk szerint coachingot, mentorálást nyújt, 59 százalékuk szerint őszinte érdeklődést tanúsít, és képviseli érdekeiket. Ugyanakkor a megkérdezettek kevesebb mint fele érzi úgy, hogy főnöke időt szán arra, hogy a rendszeres munkahelyi interakciókon túlmenően is megismerje őt.
A KPMG a válaszok alapján úgy látja: a munkatársak közötti valódi barátságok elengedhetetlenek egy olyan munkahelyi kultúra kialakításához, amelyet az együttműködés, a csapatmunka, a hiteles elkötelezettség, a törődés és tisztelet, és nem utolsósorban a közös szórakozás határoz meg. A munkáltatók jól teszik, ha új, kreatív módokat találnak a munkahelyi barátságok elősegítésére. A munkáltatók így olyan környezetet teremthetnek, amelyben mindenki megbecsültnek, motiváltnak és lojálisnak érezheti magát.