Az emberek a nap jelentős részét munkahelyükön töltik, ahol tulajdonképpen “kéznél vannak” a potenciális barátok. A válaszadók 54 százaléka egyébként is úgy érzi: anyagi helyzete és/vagy a jelenlegi gazdasági helyzet akadályozza abban, hogy a munkahelyen kívül is barátkozzon.
A kihívásokkal teli időszakokban a munkahelyi barátok hangadó fórumként és empátiaforrásként szolgálnak a megkérdezettek 48 százaléka szerint. 42 százalék véli úgy, hogy ezek a kapcsolatok nagyobb rugalmasságot tesznek lehetővé, és csaknem ugyanennyien érzik úgy, hogy elősegítik az összetartozás erősebb érzését.
A dolgozók negyede érez legalább esetenként elszigeteltséget, magányt – leginkább azok tapasztalják ezt, akiknek nincsenek barátaik a munkahelyen. A nőkre az érzés jellemzőbb, mint a férfiakra: előbbiek 30, utóbbiak 19 százaléka tapasztalta ezt.
A barátkozó dolgozó a jó dolgozó
A KPMG Friends at Work felmérése azt mutatja: azok a munkáltatók, akik elősegítik a munkahelyi barátságok kialakulását, vonzóvá tehetik és megtarthatják a tehetségeket, különösen azokat, akik nagyobb valószínűséggel érzik magukat elszigeteltnek és magányosnak. A megkérdezettek 83 százaléka a támogató környezetet és kultúrát is figyelembe is veszi, amikor arról dönt, hogy marad-e a jelenlegi munkahelyén, és 81 százalék mérlegeli ezt a szempontot akkor, amikor új munkahelyet választ. Több mint 80 százalék úgy érzi, vállalata szerint a munkahelyi barátságok javítják a munkavállalók boldogságát és a munkával való elégedettséget, valamint a termelékenységet. Ugyanakkor négyből egy válaszadó nem gondolja, hogy cége nagy hangsúlyt fektetne az olyan tevékenységekre, eseményekre, amelyek szoros munkahelyi barátságok kialakulásához vezetnek. 40 százalékuk szerint jó dolog például ünnepi partikat, közös programokat szervezni, hogy a dolgozók összebarátkozhassanak.