Ami a szakmai előnyöket illeti: a megkérdezettek 41, illetve 36 százaléka a munkahelyi barátoknak tulajdonítja, hogy megismertették őt az előrelépési lehetőségekkel a vállalaton belül, illetve azon kívül. Ez különösen az idősebb munkavállalókra, főleg az X generációra igaz.
Kütyük és pletykák
A KPMG felmérése szerint a munkavállalóknak számos nehézséggel kell szembenézniük a kapcsolatteremtésben. A kihívások az egyes emberek esetében mások és mások lehetnek, és olyan tényezők befolyásolhatják, mint például a nem, a faj, a gazdasági háttér vagy a munkakörnyezet. A dolgozók 58 százaléka szerint az erős munkahelyi barátságok kialakulásának egyik fő akadálya a túlzott támaszkodás a digitális csatornákra – ez egyre gyakrabban váltja fel a személyes interakciókat. 28 százalék a folyosói pletykák miatt aggódik, 26 százalék pedig a különböző érdekellentétek, például a kivételezés miatt.
A home office-ban dolgozók nehezebben szereznek barátokat a munkahelyen, a virtuális ismerkedés a legkevésbé gyakori: a kezdő alkalmazottak mindössze 19 százaléka ért el így eredményt. A távmunkások harmada látja úgy, hogy a technológiai környezet megnehezíti a barátkozást, szemben a hibrid rendszerben vagy az irodában dolgozók 16 százalékával. „A Covid időszak nagy felfedezése, hogy megteremthető olyan technológiai környezet, ami biztosítja a hatékony munkavégzést és kapcsolattartást. Ugyanakkor a hosszabb távú elemzések arra engednek következtetni, hogy a vállalati kultúra és a közösségi integritás fenntartásához elengedhetetlen a személyesség fenntartása is. Viszont ehhez nem elég beiktatni néhány kötelező irodai napot és megbeszélést, hanem kötetlenebb programokkal is erősíteni kell a munkatársak közötti bizalmat” – hangsúlyozza Erős Zita.