Kutatás igazolja: elengedhetetlen a jó munkahelyi légkör

Kulcsszerepet játszhatnak a munkahelyi barátságok a dolgozók elégedettségében, mentális egészségében, elkötelezettségében. Ötből négy alkalmazott szerint nagyon fontos, hogy jóban legyen valakivel a cégnél. Amikor állást vált, a dolgozók több mint 80 százaléka azt is nézi, hogy nem lesz-e magányos az új helyen, és a vállalat támogatja-e a baráti kapcsolatok kialakulását – állapítja meg Friends at Work felmérésében a KPMG. A munkahelyi barátságok ápolása persze erőfeszítést is igényel. A kihívások között szerepel a technológiának való kiszolgáltatottság vagy éppen a túltolt home office.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ami a szakmai előnyöket illeti: a megkérdezettek 41, illetve 36 százaléka a munkahelyi barátoknak tulajdonítja, hogy megismertették őt az előrelépési lehetőségekkel a vállalaton belül, illetve azon kívül. Ez különösen az idősebb munkavállalókra, főleg az X generációra igaz.

Kütyük és pletykák

A KPMG felmérése szerint a munkavállalóknak számos nehézséggel kell szembenézniük a kapcsolatteremtésben. A kihívások az egyes emberek esetében mások és mások lehetnek, és olyan tényezők befolyásolhatják, mint például a nem, a faj, a gazdasági háttér vagy a munkakörnyezet. A dolgozók 58 százaléka szerint az erős munkahelyi barátságok kialakulásának egyik fő akadálya a túlzott támaszkodás a digitális csatornákra – ez egyre gyakrabban váltja fel a személyes interakciókat. 28 százalék a folyosói pletykák miatt aggódik, 26 százalék pedig a különböző érdekellentétek, például a kivételezés miatt.

A home office-ban dolgozók nehezebben szereznek barátokat a munkahelyen, a virtuális ismerkedés a legkevésbé gyakori: a kezdő alkalmazottak mindössze 19 százaléka ért el így eredményt. A távmunkások harmada látja úgy, hogy a technológiai környezet megnehezíti a barátkozást, szemben a hibrid rendszerben vagy az irodában dolgozók 16 százalékával. „A Covid időszak nagy felfedezése, hogy megteremthető olyan technológiai környezet, ami biztosítja a hatékony munkavégzést és kapcsolattartást. Ugyanakkor a hosszabb távú elemzések arra engednek következtetni, hogy a vállalati kultúra és a közösségi integritás fenntartásához elengedhetetlen a személyesség fenntartása is. Viszont ehhez nem elég beiktatni néhány kötelező irodai napot és megbeszélést, hanem kötetlenebb programokkal is erősíteni kell a munkatársak közötti bizalmat” – hangsúlyozza Erős Zita.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo