Mi vár Magyarországra, jó vagy rossz nekünk a vámháború?

Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra – erről beszél a május végi interjúban Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió-menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több mint tíz éve indult a Privátbankár alapkezelőket díjazó Klasszis megmérettetése, és eddig nemhogy a díjazottak, de még a jelöltek között sem volt nő. Valóban ennyire férfias ez a szakma?

Engem is váratlanul ért, hogy az OTP Alapkezelőben a főnökeim engem jelöltek a díjra idén, az pedig, hogy nyertem, hatalmas elismerés az egész szakma részéről. A vagyonkezelési szakmában valóban több a férfi, bár amennyire tudom, nálunk jobbak az arányok, mint a versenytársaknál, mivel rajtam kívül két másik női portfolió-menedzser is dolgozik az alapkezelőnél, sőt a likviditáskezelés vezetője is nő. 

Miben más egy nő és egy férfi befektetési stratégiája?

A stratégia nem azon múlik, hogy férfi vagy nő kezeli az alapot, sokkal inkább a személyisége az, ami meghatározó. Azok a nők, akik ezt a pályát választották, mindannyian rendelkeznek azzal a tárgyi tudással, ami az alapkezeléshez szükséges. A befektetési döntések sokkal inkább azon múlnak, hogy kinek milyen a kockázatvállalási hajlandósága, mennyire gondolkodik strukturáltan, mennyire kezeli jól a stresszt, vagy viseli jól a kudarcot. Az persze előnyös, ha vannak nők is egy csapatban, hisz ez növelheti a csapatmunka hatékonyságát, mivel akár plusz érveket vagy más szempontokat, látásmódot hozhat be egy nő egy férfiak által dominált csapat gondolkodásába. 

Melyik volt a legmeghatározóbb befektetési döntése?

A közelmúltból a Magyar Telekomot emelném ki. A Telekom volt az egyik első cég, amelyiket részvényelemzőként elemeztem, amikor az alapkezelőnél elkezdtem dolgozni, és követtem évekig, de őszintén szólva 2010-2020 között a távközlési szektor nem volt igazán izgalmas. Aztán amikor visszatértem a szülési szabadságról,  „leporoltam az értékelős excelemet”, mert a 2022-2023-as magas inflációs környezetben azt gondoltam, hogy ebben az ágazatban is elérkezhet végre az áremelkedések ideje. Hisz a telekom szektorban évekig az volt a trend, hogy szinte változatlan áron kaptuk az egyre jobb minőségű szolgáltatást. Ráadásul maga a szektor is konszolidálódott, előtte vásárolta fel a 4iG a Digit és a Vodafone-t, tehát a piaci fundamentumok abszolút a Magyar Telekom mellett szóltak. De a korai részvényelemzői éveimből is több meghatározó élményem van. Ugyan akkoriban még nem én adtam, vettem a részvényeket, de egy-egy jó befektetési ötlettel hozzá tudtam járulni az adott portfolió sikeréhez. 

Az infláció már csillapodni látszik, jelenleg a vámháborúk aggasztják a legjobban a befektetőket. Mire számít ezen a téren, hová futhatnak ki a tárgyalások?

Most a bizonytalanság a legmeghatározóbb tényező a piacokon, a kaotikus vámháborúnak és a geopolitikai feszültségeknek köszönhetően. Nagy kérdés, hogy Európa felülteljesítése az év hátralévő részében is folytatódhat-e. Az tény, hogy éppen a Trump adminisztrációnak köszönhetően jutott el Európa abba a helyzetbe, hogy egy kikényszerített költekezési ciklusba kezdjen. Európában fiskális élénkítés zajlik, amit a monetáris stimulus, a kamatvágások is támogatnak. Európa most lendületben van, értékeltségben is olcsóbb, de azt nem gondolom, hogy hosszabb távon az Egyesült Államok elveszítené a tőkepiacokon a meghatározó szerepét. 

Az európai felülteljesítésből kiveheti-e a részét a régió és azon belül Magyarország?

A régió profitálhat az európai költekezésből, amely esetlegesen ellensúlyozhatja is a vámok potenciális negatív hatását. A vámok mértéke persze még kérdéses, és pl. a kisebb nyitott gazdaságokra, mint amilyen Magyarország, Szlovákia vagy Csehország (melyek integráltabbak a német ipari ellátási láncokba), negatívabb lehet majd a vámok hatása. De például Lengyelország vagy Románia kevésbé kitett ennek a hatásnak. A régión belül egyébként Lengyelország rendelkezik a legstabilabb makrotényezőkkel, remélhetőleg a június eleji elnökválasztás kapcsán nem erősödik fel olyan mértékben a politikai bizonytalanság, amely negatívan hatna a lengyel folyamatokra. 

A béke részvényekből kiárazódhat majd a diszkont, ha véget ér a háború – állítja Czakó Ágnes
A béke részvényekből kiárazódhat majd a diszkont, ha véget ér a háború – állítja Czakó Ágnes
Fotó: OTP Alapkezelő

Magyarország viszont kimarad most az uniós forrásokból. Itt mi várható?

A magyar index 45 százaléka az OTP-hez kapcsolódik, amelynek az eredménye már csak 30 százalékban kapcsolódik Magyarországhoz. 

A hitelminősítése is jobb, mint Magyarországé. 

Ez így van, és ez ritka dolog. Ilyen szempontból a magyar részvényindex alakulását nem feltétlenül csak a magyar makrofolyamatok határozzák meg. A várakozásokat persze nagy mértékben befolyásolja az ország megítélése, és a közelgő választásokra is oda kell figyelni, hogy mekkora költekezés várható a választási évben. Az, hogy nem tudunk élni az EU-s forrásokkal, mindenesetre nagy érvágás Magyarországnak. 

Ha lesz költekezés, az érintheti-e a tőzsdei cégeket olyan értelemben, hogy újabb extra terheket vetnek ki rájuk?

Az elmúlt években már nagyon sok ilyen adót láttunk, nyilvánvalóan ez is egy kockázat. 

A Time magazin nemrég egy cikkében Magyarországot méltatta, egyebek között az OTP-t és a Magyar Telekomot. Ezekről a cégekről mi a véleménye?

Az OTP egy jó növekedési és akvizíciós sztori, amely értékeltség alapján olcsóbb a régiós szektortársaknál. Földrajzilag is egy jól diverzifikált bankról van szó, kiemelkedő jövedelmezőséggel és stabil tőkehelyzettel, plusz a béke-tradek közé sorolják. 

Mi az a béke-trade? 

Azokra a cégekre használjuk ezt a kifejeztést újabban, amelyek profitálhatnak az orosz-ukrán háború lezárásából, a békekötésből.

Ez mikor következhet be?

Jó lenne tudni, de úgy tűnik, egyre távolabbra tolódik ez a dátum. Az év elején sokkal pozitívabbak voltak a várakozásaink, de most már azt látjuk, időhúzás folyik, nem a megfelelő irányba mennek a dolgok. Kérdés még az is, hogy milyen béke lesz, rövidebb vagy tartós tűzszünet, esetleg valódi, hosszútávú béke. A régiónak a tartós béke tudná elhozni az igazi megkönnyebbülést, azt, hogy a háborús diszkont kiárazódjon a részvényekből.

Melyek a béke-részvények, amelyek nyerhetnek ezzel?

Ilyen az OTP, a Raiffeisen, mivel ezek a bankok orosz kitettséggel is rendelkeznek és ezek a szegmensei az említett bankoknak most nyomott értékeltségen forognak. De mondhatnánk bizonyos légitársaságok részvényeit vagy az ukrán újjáépítésben potenciálisan szerepet vállaló építőipari cégeket, amelyek  szintén jól teljesíthetnek, ha véget ér a háború. 

Mit ajánl most egy kisbefektetőnek, mire figyeljen a piacon?

Mindenképpen diverzifikált portfoliót érdemes tartani. Ha a vámok mérsékeltebb szinten tudnának stabilizálódni, az EU-s stimulus hátán a régiós piacok, azon belül is főleg a lengyel piac, a növekedési előnyüknek köszönhetően jól teljesíthetnek. A lengyelek sok EU-s forrást tudnak lehívni, a munkaerőpiac feszes, a reálbér emelkedéseknek köszönhetően a fogyasztás erősödhet. De talán most a szektorszelekció még fontosabbá válik, különösen a belföldi piacra termelő szektorok kerülhetnek előtérbe a vámháborús terhek kapcsán. 

Minek köszönhető, hogy az ön alapjai ilyen jól teljesítettek az elmúlt években?

Kezdettől fogva a régió vállalataival foglalkoztam, így kellően hosszú távú régiós piacismerettel rendelkezem, amely nagy segítség az aktív részvénykiválasztásban. Kollégáimmal ismerjük a tőzsdén lévő cégeket, a menedzsmentjeiket, jó a kapcsolatunk az elemzőházakkal. A másfél évvel ezelőtti lengyel választásoknak köszönhetően pedig a nemzetközi figyelem és tőkeáramlás is megérkezett a régiós piacokra. Ugyanakkor a mostani környezetben elengedhetetlen az aktív kockázatkezelés is. Emellett jelenleg kevésbé lehet nyugodtan beleülni hosszabb távra egy-egy pozícióba, sokkal aktívabb kereskedésre és a kockázatok folyamatos monitorozására van szükség. 

Az interjú 2025. május 28-án készült.

A Piac és Profit Kft. (Piac & Profit) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A Piac & Profit magazin tartalma („tartalom”) a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a Piac & Profit közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A tartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az Piac & Profit felelősséget nem vállal. A Piac és Profit Kft, mint a Piac & Profit kiadója, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a tartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Piac és Profit Kft. (Piac & Profit) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített tartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a tartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo