Gazdaság

Újra nőnek a tőzsdei buborékok
Égig nőnek-e a fák, azaz mikor lesz vége a tőzsdék szárnyalásának? Erre a kérdésre keresett választ az Aegon Ügyfélklub legutóbbi eseményén Pálfi György, az Aegon Alapkezelő részvény portfólió menedzsere. Szerinte a világgazdaságon lassan túlfűtöttség jelei mutatkoznak, így meglehetősen drágán lehet hozamra szert tenni.

Újra pusztíthat a madárinfluenza
Higiéniai képzésekkel, az állattenyésztési ágazatokra kidolgozott kárenyhítési, illetve díjtámogatott biztosítási rendszer létrehozásával számottevően csökkenthető lenne a madárinfluenza okozta kár a kórokozó esetleges ismételt megjelenése esetén – hangzott el egy szakmai konferencián konferencián.

Az energiaraktáraké a jövő
Annak ellenére, hogy energiaraktárak már több mint száz éve működnek, mostanra válnak az energia-ellátási rendszer kritikus tényezőjévé. Szerepük egyre inkább meghatározó az energia iránti kereslet és kínálat kiegyensúlyozásában.

Csalódottak az adótanácsadók
Az adótanácsadók többségének csalódást okozott az új adóeljárási törvény tervezete. Egyesületük véleménye szerint az adózás rendje nem egyszerűsödik, hanem éppen túlszabályozottá, nehezen áttekinthetővé és alkalmazhatóvá válik.

A nem várt mennyiségű gabona a vásárlókedvet is meghozni látszik
Augusztban mérséklődtek az élelmiszerárak globálisan, miután a betakarított gabona mennyisége várakozáson felülinek bizonyult; a FAO élelmiszerár-index 1,3 százalékkal csökkent.

Nőttek a fogyasztói árak augusztusban
A fogyasztói árak átlagosan 2,6 százalékkal magasabbak voltak augusztusban, mint egy évvel korábban, júliushoz viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal nőttek – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

Egészségügyi kockázata van a hamisított mézeknek
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) sürgeti az Európai Unió döntéshozóit, hogy megfelelő szabályozással és ellenőrzésekkel lépjenek fel a – főképp Kínából beáramló – hamis méz ellen. Az ismeretlen eredetű hamisított mézek az emberi egészségre nézve is kockázatot hordozhatnak – hívják fel a figyelmet. A két szervezet az egész unióban egyértelmű eredetjelölési és a magyarhoz hasonló nyomonkövetési rendszer bevezetését javasolja. Emellett dolgoznak a méhészeket segítő mobilapplikáció létrehozásán is.

Az euróövezetben gyorsult a GDP-növekedés
Negyedéves bázison gyorsult a GDP-növekedés az euróövezetben és az Európai Unióban a második negyedévben, nem végleges adatok szerint.

Lesz elég alapanyag a pálinkához
Az idén várhatóan mintegy 62 ezer tonna szilva terem Magyarországon, ez az 1990-es évek eleji mennyiség fele-harmada - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden az MTI-vel.

Negyven felett jutunk lakáshoz
Társasházi lakást és a családi házat keres az érdeklődők közel 90%-a. A szobák számát illetőn egyenlő arányban megosztva, a vásárlók 60%-a 2-, illetve 3 szobás ingatlant vesz. 40%-uk a fővárosban, 23%-uk Pest megyében válik vevővé és a döntő többség (80%) 30 millió forint alatti értéket szán lakóingatlanra. Külföldiek továbbra sincsenek a piacon, 98 százalékban magyarok a vásárolnak, az elenyésző külföldi vevő közül a legnagyobb arányban a szerb állampolgárok vannak – derül ki az Otthon Centrum felméréséből.
Most már a hitelezők fizetnek nekünk
Mióta a magyar állam hitelt vesz fel, arra sohasem volt példa, hogy a kölcsönért az államnak fizessenek a hitelezői – nyilatkozta Varga Mihály. Ezt is megéltük – mondta a nemzetgazdasági miniszter, hozzátéve: a magyar gazdaság növekedése, jövőbeni kilátásai megerősítették a piac szereplőit abban, hogy érdemes befektetni Magyarországon.
Most már tudjuk, miért lassult a magyar gazdaság
A KSH nem módosította az előzetesen közölt GDP-növekedésre vonatkozó adatot, vagyis a magyar gazdaság 3,2 százalékkal bővült 2017 második negyedévében a tavalyi év azonos időszakához mérten.
Komoly kihívás előtt állnak a kereskedelmi bankok
Az EU irányelve új kihívásokkal szembesíti a bankokat – a fokozódó versenyben pozíciójuk megőrzése érdekében mielőbbi válaszlépések kialakítása szükséges.
Nem jön össze a négy százalékos növekedés
2017 második negyedévében a magyar gazdasági növekedés érezhetően alacsonyabb volt az első negyedévinél, a régióban az egyik legkisebb volt, de továbbra is meghaladta az EU átlagát. A beruházások látványos bővülése folytatódott, ennek alapján a GKI 3,8 százalékra emelte idei GDP-prognózisát. A folyamatok rövidtávon kedvezőek, azonban továbbra is hiányoznak a távlatos megoldások.
Történelmi csúcsokat döntött a BUX
A nyár utolsó hónapjában sem pihent meg a BUX, szinte már menetrendszerűen döntött ismét történelmi csúcsokat. A hónap során több alkalommal is 37 ezer környékén járt az index, hogy aztán a hónap második felében végleg átlépje a bűvös határt.
10 milliárdos felújítási program indul a szakképző intézményeknél
A korszerű oktatási környezet kialakítása a minőségi szakképzés alapja, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium mintegy 10 milliárd forintból infrastruktúra-fejlesztési programot indít a szakképző intézményeknél – jelentette be Varga Mihály.
Visszatért a megszokott bővülési ütem
Az előző hónaphoz képest a gazdasági élet szereplői kedvezőbb folyamatokról számoltak be augusztusban a Magyar Logisztikai, Beszerzési, és Készletezési Társaság (MLBKT) Beszerzési Menedzser Index felmérése szerint.
Beruházások: nagy mínuszt hozhat a következő év
Az év hátralevő részében folytatódhat a beruházások kiemelkedő növekedése, részben az EU-források felhasználásának fokozatos felfutása miatt - állapították meg piaci elemzők csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reggel kiadott jelentését kommentálva.
A harmadik után minden gyerek egymilliót ér
A harmadik vagy további gyermeket vállaló családok jelzáloghitel-tartozása gyermekenként 1-1 millió forinttal csökkenthető 2018. január 1-jétől - ismertette Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára.
Átadták a Budapesti Gazdasági Egyetem új campusát
Ünnepélyes keretek közt adták át a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) új épületét, melyben teret kap az Egyetem minden vállalkozásfejlesztéssel kapcsolatos képzése és tevékenysége.
Ömlik az EU-s pénz a gazdaságba
Az Európai Uniótól kapott pénzek ma már alapvetően befolyásolják a költségvetés helyzetét, a költségvetési hiány alakulását. Az adatok alapján úgy néz ki; annak menedzselése, hogy - a megvalósult, vagy tervezett programokhoz - milyen ütemben tud forrásokat lehívni a mindenkori magyar kormány, a Budapest és Brüsszel közötti politikai csata része. A Policy Agenda megvizsgálta, hogyan változott 2004-től kezdve az EU-s források mértéke.
Kevés a munkáskéz, ami van, azt meg kell fizetni
Tovább csökkent a munkanélküliek száma, emelkedett a foglalkoztatottak aránya és így várhatóan tovább emelkedhetnek bérek, az egyre feszesebbé váló munkaerőpiacon, ahogy mind súlyosabb lesz a munkaerőhiány.
Tápanyag-gazdálkodási terv hiányában szankciókra számíthatnak a gazdák
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) falugazdászai az 50 ezredik hektár termőföldre készítettek el tápanyag-gazdálkodási tervet. Az immár 2 éve elérhető szolgáltatást eddig több mint 3100 gazda igényelte. Az arra kötelezett gazdálkodók a tápanyag-gazdálkodási terv hiányában szankciókra számíthatnak. A következő tápanyagtervet ez év szeptember 30-ig vagy az idei főnövény lekerülését követő egy hónapon belül kell elkészíteni.
Csaknem harmadával növelte árbevételét az ALTEO
Az ALTEO Group 2017 első félévében 11 milliárd forintnyi befektetést készített elő, miközben a meglévő portfólió stabil működtetése révén a tavalyi első félévinél 27 százalékkal magasabb, 8,6 milliárd forintos árbevételt ért el, és 1,2 milliárd forint EBITDA-t termelt
Egy fillér kamatot nem fizet a kincstárjegy
A valaha elért legalacsonyabb, nullaszázalékos hozammal értékesített három hónapos diszkont kincstárjegyet az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) keddi aukcióján; az átlaghozam ugyan a legutóbbi aukción is nulla százalékos volt, most azonban a minimális és a maximális hozamszint is nulla lett, azaz a bankok, biztosítók és alapkezelők kamat nélkül adnak kölcsönt az államnak, gyakorlatilag ingyen finanszírozzák az állam kiadásait.
Mennyi egy lakáshitel ára?
Egy-egy hitel esetében, így a lakáshiteleknél is a hitelfelvevőknek a tőketartozás – azaz a felvett összeg mellett - a hitel árát, azaz a kamatot is vissza kell fizetniük. A hitel ára, azaz a kamat összege a teljes futamidő alatt azonban bankonként nagyban eltérő lehet. Akár 100 százalékos különbség lehet egy 10 millió forintos 20 évre felvett lakáshitelnél - áll a BankRáció.hu friss felmérésében, amely 17 bank, legalább 5 évig fix törlesztőrészletű lakáshitelének kiadásait hasonlította össze.
Kína veri Németországot és Franciaországot is
Kína vezeti a Roland Berger és a Forschungsgesellschaft Kraftfahrwesen Aachen (fka) 2017 második negyedéves e-mobilitás rangsorát, megelőzve Franciaországot és Németországot. Kína egyedül a technológiai mutatóban marad el a többi országtól, de összességében a távol-keleti ország áll a legjobban a versenyben. Az első hely részben annak köszönhető, hogy a kínai kormány nagy erővel támogatja az iparágat: céljuk, hogy 2025-re 20%-os legyen az értékesített elektromos autók aránya.
Mag nélkül szeretjük a szőlőt
A magyar emberek átlagosan évente 2,5-3 kg csemegeszőlőt esznek, és egyre többen keresik a magnélküli fajtákat. Jellemzően import csemegeszőlőt kínálnak az áruházak, ugyanakkor a saszla (Chasselas) mellett egyre népszerűbb a magyar nemesítésű Arkadija, Pannónia kincse és Éva is. Hazánkban mintegy 1000 hektáron termesztenek csemegeszőlőt, a legnagyobb területen Bács-Kiskunban, Somogyban és Tolnában.
Elszálltak az albérletárak
Bár a múlt hónap kissé álmosabban telt a lakáspiacon, augusztus végén helyre állhat a világ rendje. Gadanecz Zoltán úgy látja,aki most kezd el albérletet keresni, már kicsit elkésett és gondolkodási idő nélkül kell döntést hoznia.
Jobban éreztük magunkat augusztusban
A júliusban történelmi csúcsára tört, a magyar gazdaság állapotát bemutató GKI konjunktúraindex augusztusban is csak minimálisan, hibahatáron belüli mértékben csökkent. A lakosság megítélése szerint mind a megtakarítási lehetőségek, mind a saját pénzügyi helyzetük javult.
Magyarország lehet az új adóparadicsom?
A társasági adókulcs egységesítése és 9 százalékra csökkentése azonnal pozitív hazai és nemzetközi reakciókat váltott ki. Számíthatnak-e további könnyítésekre a vállalkozások, milyen trend várható a közeljövőben az adózásban? Erről kérdeztük dr. Sallai Csilla adószakértőt, aki szerint a vállalkozások sikeréhez nem elég az adóenyhítés: a működésükben tapasztalható hiányosságok akadályozzák a kkv-k sikeres fejlődését.
A kisboltokat elsöpri a munkaerőhiány
Jelentősen csökkent a foglalkoztatottak száma a boltokban egy év alatt. Eddig ötödével emelték az eladók bérét, újabb béremelésre már alig futja. De ez így is kevés az eladóknak, akik közül sokan továbblépnek, ráadásul feltehetően megint jó néhány bolt, főleg kicsi, bezár.
Tolja a béreket a munkaerőhiány
A júniusi béradat pozitív meglepetést okozott az elemzői konszenzushoz mérve, és a képzett munkaerő egyre fokozottabb hiányának hatását mutatja - így kommentálták piaci elemzők a Központi Statisztikai Hivatalnak (KSH) a júniusi béradatokról kedden kiadott jelentését.
Szeptemberben lehet pályázni konvektorcserére
Az Otthon melege program fűtéskorszerűsítési alprogramjában szeptember 21-étől lehet beadni a pályázatot gázkonvektorok cseréjére. Az 1,5 milliárd forint országos keretet lakosságarányosan régiókra bontották, pályázatot is régiónként lehet majd beadni szeptemberben a meghirdetett időpontokban.
Fesztiválra sajnálja a pénzt a magyar
Nyaralásra, táboroztatásra, lakásfelújításra szívesen költünk, de esküvői ajándékra vagy fesztiválbelépőre már nehezebben nyílik a pénztárcánk – derült ki a Cofidis Hitel Monitor kutatásból.
Meddig mehetnek fel az ingatlanárak?
Szinte mindenkit foglalkoztat a kérdés, hogy Magyarországon meddig mehetnek feljebb az ingatlanárak. A Duna House megvizsgálta az egyes környező- és nyugat-európai országok trendjeit, hogy esetükben milyen mértékű volt 2008 óta az áremelkedés, továbbá hogy a jelenlegi árak mellett mekkora hozamokkal lehet kalkulálni egy befektetés esetén. Még mindig megéri ingatlanba fektetni?
Egy év múlva mindent lát a NAV
Egy évük van a cégeknek számlázóprogramjaik online bekötésére. Jövő év július elsejétől a programoknak képeseknek kell lenniük a százezer forint feletti áfát tartalmazó számlák adatait elektronikus úton elküldeni az adóhatóságnak. Korábbi tervek szerint már idén júliusban kellett volna a vállalkozásoknak számlázóprogramjaikat beköttetniük az adóhivatalhoz.
A kanapéról akarod nézni a tűzijátékot? Van az a pénz…
Három nap múlva újra megrendezik az év egyik leglátványosabb eseményét, az augusztus 20-i tűzijátékot, ráadásul idén új helyszínen. A rendezvényre minden évben több millióan kíváncsiak, közülük több százezren figyelik a helyszínről élőben. Habár a látványos show csak sötétedés után kezdődik, a legjobb helyekért sokan már kora délután elindulnak. Hol érdemes lakást venni, és milyen mélyen kell a zsebébe nyúlnia annak, aki jövőre a kanapéjáról nézné a tűzijátékot – méghozzá élőben?
A hőségben a pannon puma is lelassított
Az elemzők várakozásainál is nagyobb mértékben lassult a magyar gazdasági növekedés a második negyedévben, és az év egészében sem valószínű, hogy elérné a kormány által várt 4,1 százalékot.
Kis cég, nagy profit
Jelentősen megugrottak a hazai kkv-k pénzügyi várakozásai – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás adataiból. Átlagosan 8,5 százalékos árbevétel- és 5,1 százalékos profitnövekedésre számítanak a következő egy évben, ami 2006 óta a legmagasabb előrevetített várakozás. Pénzügyeik jövőbeni alakulását tekintve a mikrovállalkozások a legoptimistábbak, árbevétel- és profitvárakozásuk egyaránt a duplájára nőtt.
Hárommilliárdba kerül az ingyenes nyelvvizsga
A következő három évben évi mintegy hárommilliárd forintot különít el a kormány a fiatalok első sikeres nyelvvizsgájának ingyenessé tételére - áll a Magyar Közlönyben hétfőn közzétett kormányhatározatban.
Meddig erősödhet a forint?
Számos pénzügyi szakértőben indított el találgatást a forint árfolyamában nemrégiben tapasztalt erősödés. Áttörést produkált ugyanis augusztus elején a forint, 2015 májusa most jegyezték a legerősebb szinten. Jogosan ad okot a spekulációra az, hogy vajon meddig erősödhet még a hazai fizetőeszköz?
Közép- és Kelet-Európa feljövőben
A GfK átfogó elemzést készített 32 európai ország kiskereskedelméről, amely elemzésben értékeli a vásárlóerőt, a kiskereskedelem részesedését a háztartások privát fogyasztásából, az inflációt, az értékesítési terület termelékenységét és előrejelzést ad a 2017. év forgalmára vonatkozóan.
Globális szinten emelkednek az élelmiszerárak
Július volt a harmadik egymást követő hónap, amikor a globális élelmiszerárak emelkedtek, főképp a gabonafélék, cukor és tejtermékek magasabb jegyzése okán, állapította meg az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
Drágul az élelmiszer, a szesz és a cigaretta
Az éves hazai infláció júliusban igencsak felgyorsult, meghaladva a becsléseket. A legnagyobb áremelkedés az élelmiszerek, a szeszes italok és a dohánytermékek esetében figyelhető meg.
Az EU-s energiacímkék sok termék sorsát megpecsételik
Egy sokak által már elfeledett EU-s direktíva második lépcsője lép életbe néhány héten belül, emiatt a jelenleg forgalomban levő porszívók jórészét kénytelenek lesznek kivonni a gyártók a forgalomból, de nem ez lesz az egyetlen változás.
Kétszámjegyű növekedés a szállodákban az első fél évben
Az első fél évben kétszámjegyű növekedést értek el a magyarországi szállodák: a magyarországi hotelek összes bruttó forgalma 17,4 százalékkal, a budapestieké 19,9 százalékkal, a vidékieké 14,9 százalékkal múlta felül a tavalyit - derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) legfrissebb, MTI-hez eljuttatott elemzéséből.
Sorsfordító lehet a Tesla beruházás
A magyar GDP egyik legfontosabb összetevője a folyamatosan növekvő autóipar, mely jelenleg is több mint 154.000 embert foglalkoztat. 2016-ban a hazai gyáripari teljesítményünk 29%-át adta ez az iparág, 25,4 milliárd eurót termelve, ráadásul további növekedés várható a jövőben. Másrészt az emissziós botrányok komoly gondot jelenthetnek már középtávon is, azonban hatásaik egyelőre nem érezhetők hazánkban. Az Euler Hermes magyarországi autóipari elemzéséből kiderül, hogy a négy nagy hazai gyártó – Mercedes, Audi, Opel, Suzuki – beruházásai mellett további lehetőséget jelenthet, hogy hazánk az innovatív technológiák fejlesztésének (önvezetőjármű-szoftverek, akkumulátorok, tesztpálya) egyik központjává válik. A másik oldalról egyre nagyobb nehézséget okoz – és nem csak erre a szektorra jellemzően – a növekvő hazai munkaerőhiány, melynek kezelése komoly kihívást jelent a gyártók és a beszállítók számára is.