Gazdaság
Bizakodóbbak a vállalkozások – a lakosság már nem annyira
Augusztusban a GKI-Erste konjunktúraindex értéke lényegében nem változott az előző hónaphoz képest. Mindez ellentétes folyamatok eredményeként alakult így. A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti kilátások enyhén javultak, míg a fogyasztói várakozások romlottak.
Gazdaság, árnyékban
A szürkegazdaságot gyarapítja minden pénz, áru, szolgáltatás, szívesség, ami az adóhivatalnak be nem vallott módon cserél gazdát és juttatja pénzbevételhez a tranzakcióban részt vevő egyik felet. Aligha várható a szürkegazdaság csökkenése, ami összefügg azzal is, hogy szinte mindent megvehetünk az interneten. Hogy mennyi az annyi? Megnéztük.
A nagyoknak is jól megy a szekér...
A hazai vállalati szektor pozitívan látja pénzügyei jövőbeni alakulását. A legnagyobb cégek árbevétel- és eredményvárakozásai nagymértékben megugrottak, és nem csak az exportértékesítésben várnak fellendülést.
Kik keresnek a legjobban?
A legtöbbet a pénzügyi szektorban keresnek a munkavállalót, a legkevesebbet a szociális ellátásban és az egészségügyben. Az alacsony inflációnak köszönhetően folytatódhat a reálbér-növekedés Magyarországon, ami támogatja a fogyasztás bővülését az idei évben.
Minket is magával ránthat az ukrán káosz
Az ukrán válság hatására Közép- és Kelet-Európa a pénzügyi zűrzavar felé sodródik – állapította meg a legnagyobb globális gazdasági felmérés, amelyet negyedévente végeznek el a világ pénzügyi szakemberei körében.
Lakásbérlés: így nem farag rá!
A nyár vége felé egyre több diák keres kiadó lakást, hogy szeptemberben már az egyetem közelében lakjon. A szabályokat viszont kevesen ismerik, pedig sok kellemetlenséget megúszhatnak a felek, ha a bérbeadás körül minden papír rendben van.
Nyolc éve nem ugrott ekkorát a pannon puma
A várakozásokat meghaladóan nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az idén a második negyedévben az elemzők szerint, akik egyaránt úgy látják, hogy a korábbi prognózisaikban várt, éves átlagos 3 százaléknál gyorsabban bővülhet a GDP az év egészében.
Ha Németország tüsszent, mi is elkaphatjuk a náthát
A legtöbb európai piacon csütörtökön látnak napvilágot a második negyedéves GDP-adatok, azonban a kilátások korántsem biztatóak. Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza a korábban publikált ipari termelési adatok alapján csupán 0,1 százalékos GDP-növekedést vár az előző negyedévhez képest, de meglátása szerint fennáll annak a veszélye is, hogy visszaesést mutatnak a számok, és már a második negyedévben recesszióba fordulhat Európa.
Miért fontos a GDP?
Absztrakt valaminek gondolnánk, pedig megélhetések függnek tőle. Laikusok számára is közérthetően, sztorikba ágyazva, olvasmányosan foglalta össze Diane Coyle, miért oly fontos korunkban a GPD.
Karácsonyra jöhet a drágulás
A következő hónapokban is lassú maradhat a fogyasztói árak emelkedése, de az év végére gyorsulhat az infláció. Jövőre pedig jelentősebb drágulásra számíthatunk.A Központi Statisztikai Hivatal kedden közölt adatai szerint júliusban 0,1 százalékos volt az infláció, miután az előző három hónapban csökkentek a fogyasztói árak az egy évvel korábbihoz képest. Az előző hónaphoz, júniushoz mérten 0,2 százalékkal emelkedtek az árak.
Az idei év még nem vidám, de jövőre minden jobb lesz
Várhatóan átlag alatti év lesz 2014 a világgazdasági növekedés szempontjából, de jövőre már jobbak a kilátások – jósolta hétfőn, Londonban ismertetett globális előrejelzésében a Moody's Investors Service.
Optimistábbak a vállalkozások
Tovább javult az üzleti bizalom szintje a második negyedévben Magyarországon, már három egymást követő negyedévben nőtt a konjunktúramutató értéke - derül ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) júliusi felméréséből.
Kinek fog fájni az orosz embargó?
Egy éves importtilalmat vetett ki Moszkva az uniós – így magyar - élelmiszertermékekre. A magyar termelők egy részét ugyan érzékenyen érinti az intézkedés, de összességében a gazdaság csak alig érzi meg az embargót. Az oroszok viszont sokat buknak rajta.
Újra biztatóak a globális növekedési kilátások
A világgazdaságnak az utóbbi időben meg kellett küzdenie a kínai gazdaság szándékos lassításával, az Ukrajnában és Gázában zajló geopolitikai szempontból is kritikus eseményekkel és a kedvezőtlen amerikai időjárással.
A vártnál is jobban pörög az ipar
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közölt előzetes adatai szerint az ipari kibocsátás júniusban 11,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az előző hónaphoz képest 1,8 százalékkal nőtt. A bővülés motorja továbbra is a járműipar, elemzők értékelése szerint.
Kiskereskedelem: visszaütött a statisztika
Látványosan lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése júniusban, akik szerint ez folytatódik a következő hónapokban is a bázishatás kiesése miatt. A kiskereskedelem lassulása a GDP-ben is érezhető lesz.
Rég volt ilyen jó évünk, kérdés meddig marad így
Növekedési szempontból az idei esztendő az elmúlt évekhez képest kiugróan jó lesz. Ezt főként a választási gazdaságpolitika és az EU-támogatások beömlése következtében átmenetileg jelentősen emelkedő belföldi kereslet magyarázza.
Tíz éve várunk erre a magyar gazdaságban
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke 56,7, ami a legmagasabb júliusi érték 1995 óta; ez alapján a válaszadók nagyobb hányada júniushoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be.
Kényszertörlés vagy felszámolás? Nem mindegy!
Hiába csökkent 55 százalékkal egy év alatt a végelszámolást választó cégek aránya, egyidejűleg drasztikusan nőtt a kényszertörlések száma.
Már nem csak a közmunkásból van több
A gazdaság élénkülésével együtt fokozatosan javulnak a munkaerő-piaci folyamatok, nem csak a közmunkaprogramok "húzzák" a foglalkoztatási adatokat. Elsősorban az iparban nőtt a foglalkoztatottak száma, ezzel szemben a mezőgazdasági alkalmazottak száma csökkent.
Van, amiben a fejlett országok követik a fejlődőeket
Csökkent a különbség az elmúlt év során a világ vezető fejlett országai (G7) és nagy feltörekvő gazdaságai (BRICS) között a vállalkozások számának növekedési üteme tekintetében – derült ki az RSM International nemzetközi pénzügyi és adótanácsadó hálózat legújabb „Business Births and Death” felméréséből.
Üzlet szenvedélyből
Megjelent a Piac & Profit nyári száma, az innovatív üzletemberek lapja. Olvashat benne a fagyibizniszről, friss üzleti trendekről, megismerhet startup-sztorikat és rengeteg gyakorlati tippet, amellyel hatékonyabbá teheti az üzletét. Tájékozódjon szórakozva nyáron is a Piac & Profitból!
Kevésbé, de még mindig optimisták a kkv-k
A hazai vállalkozások következő egy évre vonatkozó pénzügyi várakozásai visszafogottabbak lettek az év elejéhez képest, de az értékek még mindig meghaladják az elmúlt pár évre jellemző pénzügyi várakozásokat.
Nyolc éve nem látott tempó a magyar gazdaságban
A magyar gazdaság helyzete és kilátásai javultak az idén, a reál GDP nyolc éve nem látott ütemben nőtt, az export és a kkv-k fontos szerepet játszanak a növekedésben, de persze akadnak kockázatok, a hitelpiac helyzetéből és az ukrajnai válságból adódóan.
Gyorsan jönnek, lassan költjük az uniós pénzeket
Magyarország az élmezőnyben szerepel a 2007-2013-as uniós támogatási ciklus forrásainak lekötésében régiós összehasonlításban. A kifizetések üteme alapján ugyanakkor az utóbbi évek gyorsuló tendenciájának ellenére továbbra is csak a középmezőnyhöz tartozunk.
Keleten még jobban kell figyelni az üzletkötésnél
Egyértelműen látszik az ország kelet-nyugat irányú széttagoltsága, mivel a keleti országrészben jóval nagyobb valószínűséggel válnak fizetésképtelenné a cégek, mint nyugaton. Ráadásul a támogatásoknak köszönhetően az összes működő cég számához viszonyítva több új vállalkozást is alakítanak keleten, így ebben a régióban még körültekintőbb odafigyelést igényel az üzletkötés, derül ki a Bisnode nemzetközi cégminősítő elemzéséből.
Egyelőre ötletel a szankciókon az EU
Továbbra is lassan őrölnek az EU malmai, mindössze arról sikerült tegnap dönteniük, hogy jövő héten ismét találkoznak, ahol szankciókat foganatosíthatnak Oroszország ellen. Az ötletek szintjén egyelőre úgy tűnik, hogy egész keményen sújtanák Oroszországot
Dupla meglepetést okozott Matolcsy
Kétszeresen meglepte a jegybank az elemzőket: senki sem várt 20 bázispontos csökkenést, ezenkívül azt is bejelentették, hogy véget ért a kamatcsökkentési ciklus. A bejelentés hírére a forint szinte azonnal erősödésnek indult.
Még mindig a derűlátók vannak többségben
Az áprilisi csúcshoz képest az üzleti és fogyasztói várakozások is romlottak, a júliusi hangulatváltozás azonban csak az üzleti bizalmi index csökkenésének következménye. A fogyasztói bizalmi index május óta szinte változatlan.
A neten böngészünk, boltban vásárolunk
A magyar vásárlók a családias, lakóhelyük közelében lévő bevásárló-központokat jobban kedvelik, mint az óriásplázákat és szívesen vásárolnak a megszokott, régebbi központokban, minthogy az interneten vegyék meg a kiválasztott termékeket.
110 milliárd: csak óvatosság, vagy megszorítás?
Biztonsági óvintézkedésnek nevezték elemzők a csütörtökön bejelentett 110 milliárd forintos kormányzati zárolást, amellyel a kormány biztosítaná, hogy Magyarország ne kerüljön vissza az uniós túlzottdeficit-eljárás alá.
Már a saját zsebbe megy a kereset
Július 16-ig az államnak dolgoznak az emberek. Ettől az időponttól kezdve éves alapon számítva már kifizették az adókat, és keresetük a saját zsebükbe kerül - ezt nevezik az Adófelszabadulás Napjának. Ötödik éve számolják, mikorra esik.
Csípi Brüsszel szemét az e-útdíj
Kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a múlt héten az Európai Bizottság az e-útdíjrendszer kialakításának módja valamint több irányelv nem megfelelő átültetése miatt, emellett pedig a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvényt is összeegyeztethetetlennek tartja a bizottság az uniós joggal
Vigyázó szemüket a kormányra vetik a kkv-k
Négy éve nem volt ilyen optimista a kkv-szektor. A gazdaságpolitikával, a vállalati hitelkamatokkal és az uniós pályázatokkal kapcsolatos várakozások javultak leginkább, miközben a vállalkozás pénzügyeit és a versenyhelyzetét illetően visszafogottabbak lettek a cégek.
Még olcsóbb lehet az életünk
A következő hónapokban is a fogyasztói árak csökkenésére számítanak az elemzők, miután a júniusi fogyasztói árindex ismét alacsonyabb lett a piac által vártnál. Ugyanakkor az év végére újra beköszönhet az infláció.
Tényleg ugorhat idén a pannon puma
Megközelítheti a három százalékot a magyar gazdasági növekedés idén. A hazai fellendülés alapját egyebek mellett a fogyasztói bizalom erősödése, a kedvező monetáris politika és a csökkenő közüzemi díjak adhatják.
Fellendülésre számíthatunk
A teljes közép-kelet-európai régióban fellendülésre számítanak a vállalatok az idei évben. A német külkereskedelmi kamarák felmérése szerint a régió minden országában javult az üzleti hangulat, a német cégeket még mindig az olcsó, képzett munkaerő vonzza.
Lassult a termelés májusra
Az egy évvel ezelőttihez képest 9,6 százalékkal nőtt az ipari termelés májusban a KSH közlése szerint. Az előző hónaphoz képest viszont 1 százalékos a csökkenés, ami négy hónapja nem fordult elő.
Ezen aggódnak leginkább a családi cégek
Növekvő optimizmus jellemzi a családi vállalkozásokat Európában, ugyanakkor sokan aggódnak a jövedelmezőség és a tehetséges munkaerő megszerzése miatt.
A szociális gazdaság klasszikus motorja
A szövetkezetek a fenntartható fejlődést valósítják meg mindenki számára, ez a szociális gazdaság motorja az Országos Szövetkezeti Tanács (OSZT) elnöke szerint. Új, háromszintű modellt javasolnak a rendszer fejlesztésére.
Szeretik a vállalkozók az EU-t, és nem csak a pénzért
Ismét nőtt az előző negyedévhez képest a KKV Konjunktúra Index értéke. Ezzel már több mint egy éve emelkedő pályát mutat. A cégvezetők több mint fele már abban bízik, hogy erősödni fog saját vállalkozásának helyzete a következő félévben. Ezzel együtt a várakozásoknál jóval pozitívabban vélekednek az európai uniós tagságunkról, még ha a többségük nem is reménykedik abban, hogy részesülhet EU-s forrásokból.
Olcsóbb lett a bacon, de ez az egy jó eredmény
Javul a Beszerzési Menedzser Index (BMI) értéke, de a korábbi júniusokkal összevetve alulmúlja a hosszú távú júniusi átlagot (51,8), és az elmúlt három év júniusának átlagát is (52,7).
Fokozatosan áll helyre a munkaerőpiac
Fokozatosan talpra áll az európai munkaerőpiac, 2011 óta most először nő egyszerre a GDP, a foglalkoztatási ráta és a háztatások jövedelme – állapította meg hétfőn közzétett negyedéves jelentésében az Európai Bizottság.
Javul a piac, kisebb lesz a leárazás
Az árzuhanások mértéke és a kiárusításba vont cikkek köre is szűkebb lehet a korábbiaknál a nyári kiárusítások alatt az OKSZ szerint, mivel stabilabb elsősorban a ruházati piac.
Nőtt a foglalkoztatás, de ugyanannyian keresnek állást
Nagyot esett a munkanélküliségi ráta az elmúlt egy évben a KSH adatai szerint, már csak 8 százalékon áll. Ugyanakkor az állást keresők száma nem csökkent, ami arra utal, hogy nagy szerepe van ebben a közfoglalkoztatásnak.
Csúcsév az idei, ennél csak rosszabb lesz
Kiugróan jónak tűnik növekedési szempontból a 2014-es év az elmúlt évekhez képest, de ez elsősorban sok átmeneti tényezőnek köszönhető – mondták el ma a GKI Gazdaságkutató Zrt. 2014-re szóló előrejelzését ismertető sajtótájékoztatón. Sajnos, a következő évekhez képest is csúcsév az idei, mert jövő évtől egyre nagyobb mértékű lassulás várható.
Fico a tranzakciós adóért lobbizik
Az európai tranzakciós adóról, a tagországok reformokkal kapcsolatos kiadásainak a deficit terhére történő elszámolásáról és 20 százalékos szlovákiai áfáról beszélt Robert Fico egy hétfői sajtótájékoztatón.
Jön a stresszteszt, de a bankunióba még nem megyünk
Nem szükséges, nem időszerű a döntés Magyarországnak az európai bankunióhoz történő csatlakozása kérdésében a nemzetgazdasági tárca helyettes államtitkára szerint. Erre a részletek megismerése, az új intézmények működésének tapasztalatai alapján kerülhet majd sor. Az Európai Központi Bank 2014 novemberében átveszi az euróövezeti és az SSM-be belépő euróövezeten kívüli tagállamok 128 legjelentősebb bankcsoportjának közvetlen központi felügyeletét.