Hiába a koronavírus? Van, ahol elképesztően megugrottak a magyar fizetések

Bár kijelenthetjük, hogy az összesített országos átlag a körülményekhez képest kedvezően alakult áprilisban a gazdaság leállása ellenére is, ez a kijelentés nem állja meg a helyét minden ágazat esetében. És akad olyan terület is, ahol valami egészen elképesztő bérnövekedés történt a kritikus hónapok során.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legfrissebb statisztika szerint országos átlagban a bruttó bér áprilisban 7,8 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest. Vagyis a koronavírus-járvány és a gazdaság áprilisi leállása érezhetően fékezte a bérnövekedési ütemet, hiszen márciusban még ez az adat 9 százalékos volt. Ez megfelel egyébként a nettó bérek emelkedésének is, az 266 125 forint volt áprilisban. Igaz, márciushoz képest kicsit több mint 100 forinttal alacsonyabb ez az összeg, de ha a járvány kirobbanása előtti időszakhoz, tehát februárhoz mérjük a friss adatot, akkor sem látszik nagyobb törés. Áprilisban a nettó átlagkereset ugyanis még 6 százalékkal meghaladta a februári értéket. Nem mondható el ez azonban a nemzetgazdaság minden ágazatáról.

Míg egyes ágazatokban a járvány előtti időszakhoz képest akár jelentősebb béremelkedés mutatkozik, máshol csökkenéseket regisztrált a KSH az öt főnél nagyobb vállalkozások esetében. Nyilván elsőként rögtön a járvány negatív gazdasági hatásait legjobban megérző turizmusra és szórakoztatóiparra lehet gondolni, a fizetések szempontjából azonban máshol is hasonló - vagy talán még súlyosabb - következmények mutatkoztak.

A járvány vesztesei

A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén az átlagos nettó bér áprilisban 155 573 forint volt, ez 8 százalékkal alacsonyabb a februári értéknél. Akkor kicsit több mint 169 ezer forint volt az átlagos nettó. A másik fokozottan érintett szektor a művészet, szórakoztatás, szabadidő volt, ám a terület átlagos béreit kevésbé roppantotta össze a járvány kitörése. Átlagosan itt 241 996 forintot vihettek haza a dolgozók, szemben a februári 247 262-vel, a csökkenés mértéke szerényebb, 2 százalékos.

fotó: archív

Némi meglepetésre volt még egy harmadik ágazat, ahol a fizetések nagy ütést kaptak: a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás területén hagyományosan az országos átlagnál magasabb az elérhető átlagos nettó fizetés. Áprilisban ez 399 857 forint volt, ami 8 százalékkal alacsonyabb a februári átlagnál. Akkor 34 ezerrel több volt a megkereshető összeg az ágazatban. Tekintve, hogy váratlannak nevezhető az itt regisztrált fizetésváltozás, gondolhatnánk, hogy esetleg szezonális hatások is befolyásolták a mostani folyamatokat. A korábbi években azonban nemcsak ilyen, de még ennél kisebb mértékű csökkenés sem mutatkozott az adatok alapján.

Ha az előző év azonos időszakához mérten nézzük a bérváltozásokat, akkor ez utóbbi területen 3 százalékkal maradnak el idén a nettó bérek. A leginkább érintett szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás ágazatában 2 százalékkal. A művészet, szórakoztatás, szabadidő területe pedig ilyen összevetésben még jól áll, átlagosan a dolgozók még a járvány hatása ellenére is többet vihetnek haza, mint egy évvel ezelőtt, hiszen a nettó keresetek még 3 százalékos növekedést mutattak áprilisban.

A járvány nyertesei?

Érdemes még egy másik szektorról is említést tenni, ahol az eddig tárgyaltakkal ellentétben valami brutális mértékű béremelkedés történt a járvány negatív hatásai ellenére is. A pénzügyi, biztosítási tevékenység ágazatában az átlagos nettó bér 587 339 forint volt, ami 38 százalékkal magasabb a februári szintnél. Ennek azonban vajmi kevés köze van a koronavírus-járványhoz, hiszen az év ezen szakaszában tavaly is pont ugyanilyen mértékű bérnövekedési ütemről árulkodik a statisztika. Éves bázison egyébként a friss, áprilisi adat 8 százalékkal haladja meg a tavalyit.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo