Gazdaság
Most szakad a kormány nyakába a trafiktörvény
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága szerint a magyar állam megsértette a magántulajdont megillető védelmet, amikor 2013-ban megfosztotta Vékony László soproni trafikost engedélyétől, hogy dohánytermékeket áruljon.
Negatív rekord a vendéglátásban
Hosszú évekig az építőipar vezette a legnagyobb bedőlési arányú (felszámolások és csődök cégszámhoz viszonyított aránya) iparágak listáját, azonban 2014-ben átvette a legkockázatosabb szektorok toplistájának „vezető” helyét a vendéglátás – áll a Bisnode nemzetközi cégminősítő elemzésében. Az országos Bisnode Bedőlés Index értéke 3,23 százalék, amit a vendéglátás 6,36 százalékos bedőlési aránya, illetve az építőipar 5,40 százalékos fizetésképtelenségi indexe is jelentősen meghalad.
Borúlátó a magyar – csak azt vesszük meg, amit kell
A fogyasztói várakozások stagnálnak, míg a vásárlási hajlandóság enyhén emelkedett. A családok saját helyzetüket pozitívan, de az ország kilátásait meglehetősen negatívan látják, a vásárlásaikban a magyarok csak a sokáig halasztott beszerzéseket hozzák be.
Öt rossz szokás, amit felejtsünk el, ha állást akarunk
Bizonyára sokan tűzték ki maguknak azt a célt, hogy idén új, a korábbinál jobb munkát szereznek. Nem árt azonban tanulni a hibákból. Öt gyakori álláskeresői bakit gyűjtöttünk össze, amibe valószínűleg sokan belefutottak már.
Itt a lista: ezek a legjobban fizetett szakmák
Tavaly 6 százalékkal nőttek a bérek 2013-hoz képest. A legnagyobb növekedés a munkaerőközvetítés és tanácsadás területén volt, de jelentősen emelkedtek a fizetések a vendéglátásban és a kiskereskedelemben is.
Újra népszerű lett tavaly a lakáshitel
Csökkent a hitelköltség, erősödött a háztartások részéről a bizalom, és aktívabban hiteleztek a bankok – mindezek eredményeképpen 2014-ben a lakossági lakáshitelezés 60 százalékkal bővült az egy évvel korábbi időszakhoz képest.
Még a hangulatot is tönkreteszi a kormány
Jelentősen visszaestek a magyar kis- és középvállalkozások várakozásai az idei évre tekintve, amelyért a kormány kapkodó gazdaságpolitikája a felelős. Ennek ellenére a több mint tizedük tervezi új munkahelyek létrehozását.
Munkanélküliség: jó-jó, de nem az igazi
Jelentősen csökkent a munkanélküliségi ráta tavaly szeptember–novemberben az előző évhez képest, ugyanakkor az augusztus–októberben mért adatokhoz képest nőtt, ráadásul a közmunkaprogram továbbra is erőteljesen befolyásolja az adatokat.
Megjelent a Magyar Pénzügyi Almanach 2014-2015
Közel negyedszázados hagyományaihoz híven, ezúttal közel 540 oldalon ad átfogó áttekintést a devizahitelezés évtizedét kisebb-nagyobb sebekkel talán az idén végleg maga mögött hagyott hazai pénzügyi intézményrendszerről a Magyar Pénzügyi Almanach XXIV. évfolyama.
Zajlik az adóreform, de a társasági adót nem értinti
A társasági adókulcsok várhatóan nem változnak számottevően a következő három évben a globális adóreform közepette – állapította meg az RSM pénzügyi és adótanácsadó hálózat 50 országra kiterjedő kutatása. A területen a legnagyobb kihívást a teljes lendülettel folyó, OECD által vezényelt globális adórendszer-reform jelenti, amely elsősorban a multinacionális cégek adóelkerülésének visszaszorítását célozza, és a cégeket, a hatóságokat, valamint a szabályozókat is kihívások elé állítja. Ugyanakkor a fogyasztáshoz kapcsolódó adók – amelyek egyre jelentősebbek a költségvetési bevételekben – terén további növekedésre lehet felkészülni.
Szokásos decemberi lassulás a gazdaságban
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított decemberi értéke: 50,7. A korábbi decemberekkel összevetve az idei érték alacsonyabb a hosszú távú decemberi átlagnál (52,5), ám felülmúlja az elmúlt három év decemberének átlagát (50,0).
Elmarad a nyár? Elképesztő előrejelzések
A britek hivatalosan is elfordulnak az EU-tól, az izlandi Bardarbunga vulkán kitörése miatt pedig az európaiak számára a 2015-ös nyár „elmarad” – tíz elképesztő előrejelzés 2015-re!
2015: reméljük a legjobbakat
Habár a tavalyi év rég nem látott eredményt hozott a magyar gazdaságban, az idei évben várhatóan visszaesik a növekedés. A globális és európai mutatók ugyan fellendülést valószínűsítenek, de a kormány sok esetben ép ésszel nehezen magyarázható gazdaságpolitikai intézkedései a növekedés ellen hatnak.
Mi vár a világgazdaságra jövőre?
A globális fellendülés motorja az Egyesült Államok gazdasága lesz, miközben az eurózóna növekedése mérsékelt marad. A megszorítások vége és az EKB fellendítheti az uniós gazdaságokat.
A gazdaságélénkítés ára a növekvő államadósság
A növekedés ösztönzésére elindított mennyiségi lazítási programok hátulütője a világ gazdaságai által felhalmozott tetemes mennyiségű adósság, amelyet nem lehet a végtelenségig figyelmen kívül hagyni.
Marad magas fordulatszámon a magyar gazdaság
Tartósan az átlag felett marad a magyar gazdasági növekedés – idén 3,2 százalékkal bővülhetett a GDP hazánkban. A magyar gazdaság a következő években két százalékot meghaladó mértékben növekszik majd, a bővülés üteme minden évben gyorsabb lehet az eurózóna átlagánál.
A kultúra a helyi, fiatal munkaerőt vonzza
A kreatív- és kulturális ipar az elmúlt években is növekedni tudott Európában: ma már hétmillió embert foglalkoztat a kontinensen, azaz ötször többet, mint például a telekommunikációs szektor.
Adósúlyok és devizahitelek vitték a novembert
Novemberben elfogadták a 2015-ös adótörvényeket, hivatalba lépett az új Európai Bizottság és döntöttek a devizahitelek automatikus forintosításáról is.
Sötét felhők Kelet-Európa egén
Borúsak az üzleti kilátások Közép- és Kelet-Európában, ugyanis minden jel arra mutat, hogy mind a regionális, mind a globális gazdaság vészesen bizonytalan szakaszba lép. Sosem látott mértékben romlottak a pénzforgalmi feltételek.
A legnagyobb gondunk még mindig az államadósság
A magyar gazdaság szempontjából még mindig jelentős kockázatot jelent az államadósság alakulása, az orosz szankciók körének esetleges kiterjesztése, illetve a bizonytalan külső kereslet. Továbbra is meghatározó, sikerül-e élénkülnie a lakossági fogyasztásnak és a versenyszféra talpra tud-e állni és új - az állami beruházásoktól elszakadó - fejlesztésekbe kezdeni.
Fürödtünk az adóban
Októberben benyújtották a 2015-ös adócsomagot, újabb és újabb adónemekről röppentek fel hírek. A nagy felháborodást kiváltó netadót végül vissza is vonták. De azért más is történ a hónapban!
Túléltük a kasszacserét
Szeptemberben zárult le a pénztárgépek online bekötése, kiderült, hogy mennyi pénz jut nekünk az eu-s kalapból, de újabb hitellehetőségek is várták a vállalkozásokat.
Orosz embargó, eu-s áfa döntés, aszály - ez volt augusztusban
Kiderült, közösségi jogba ütközik a vissza nem igényelhető áfa után felszámított kamat, az oroszok embargót vezettek be egyebek között az unióból érkező élelmiszerekre és megúszhatják az e-útdíj miatti bírságot a fuvarozók. Mi történt még augusztusban? Összefoglaltuk.
Reklámadó és kötelezettségszegés - meleg július volt
Megszavazott reklámadó, milliárdok zárolása és jó néhány Magyarország ellen indított és időközben lezárt brüsszeli eljárás - így sommázhatóak a júliusi gazdasági események.
Innentől a tudtunk nélkül is ellenőrizhet a NAV
Egyéves az útdíj, az elektronikus kézbesítésnek köszönhetően a cég tudta nélkül is ellenőrizhet a NAV – ezekkel a hírekkel kezdődött a nyár.
Átlagosan 67 ezret költöttünk ajándékra
A magyarok harmada novemberben kezdi el a karácsonyi ajándékok beszerzését, és átlagosan 7 személyt ajándékoznak meg, karácsonyi ajándékra háztartásonként átlagosan 67 ezer forintot költenek, míg további közel 45 ezer forintot az ünnephez kapcsolódó egyéb kiadásokra.
Májusban dőlt el, mire lesz pénz
Döntés az operatív programokról, a dohányboltokról és a kötelező kamarai tagságról. EU-csatlakozás értékelése és egy kkv-kat támogató együttműködés – mi minden történt májusban?
Az államoknál is erősebbek már a cégek?
Az egyes államoktól egyre jobban függetlenedő multi- és transznacionális üzleti konglomerátumok érdekérvényesítése már a nagyhatalmi státuszú államokénál is erősebb – véli Garaczi Imre a Pannon Egyetem docense. Az, hogy a globalizálódott és óriási tőkeerejű üzleti érdekek továbbra is a nyugati univerzalizmus köpönyegét magukra öltve képviselik-e érdekeiket, avagy stílust váltva megkezdődhet egy új nemzetközi rend alapján egy új típusú párbeszéd a nyugati és nem nyugati civilizációk között, a következő évtizedek nagy kérdése.
Tényleg dőzsölünk karácsonykor?
Az ünnepi szezonban a fogyasztók átlagosan 16 százalékkal többet költenek, 2013-ban a főbb nyugati gazdaságokban a karácsonyi kiadások összértéke elérte a 445 milliárd dollárt. De kik szórják leginkább a pénzt?
Ruhavásárlás: a nők készek a kompromisszumra
A magyar hölgyek szerint a márkás ruhák tartósak és jó minőségűek, mégis az ár miatt sokszor nem márkázott darabokat vásárolnak, az utánzatokat ugyanakkor kerülik – derült ki a Stilago divatwebáruház felméréséből. Az öltözködés terén a fiatalok a leginkább árérzékenyek: minden második 25 év alatti válaszadó érzi úgy, hogy nem engedheti meg magának, hogy márkás darabokat válasszon.
A férfiak többet költenek ajándékokra
Az idei karácsonyi slágertermékek többek között a számítástechnikai eszközök, a ruházati termékek, valamint a könyvek lesznek. Az ünnepek közeledtével egyre többen választják a kényelmesebb, kevésbé időigényes online vásárlást, hogy elkerüljék a plázákban tolongó tömeget.
Földtörvény és kasszacsere - erről szólt a február
Az Európai Bizottság bizakodott Magyarország 2014-es évével kapcsolatban, miközben Ausztria a földtörvény miatt kért segítséget az uniós fórumtól. De az év elején az is kiderült, hogy a közép- és kelet-európai térségben Kína számára Magyarország az első számú befektetési célpont.
Kevesebb adminisztrációnak örülhettünk az év elején
Módosult az szja és számviteli törvény és megszűnt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség. Mi történt még januárban? Összeszedtük.
Áder védi meg a kereskedőket?
Megfontolásra visszaküldött a parlamentnek Áder János köztársasági elnök két elfogadott jogszabályt, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló, valamint a kereskedelemről szóló törvény módosítását.
Tippek olcsó cafeteriára
Megjelent a Piac & Profit év végi száma. Az innovatív üzletemberek szórakoztató magazinjában többek között bemutatkozik három játékgyártó kisvállalkozás, ahol az üzlet és a dizájn egyaránt fontos szerephez jut, Tóth Tamás, az Opten tulajdonos-ügyvezetője elmondja, hogy szerinte mi a probléma a hazai támogatáspolitikával és kiderül az is, hogy milyen intézmények és hogyan segítik az exportáló kkv-kat. A lapban ezúttal is számtalan vállalkozási gyakorlati tudnivaló kapott helyet a színes cikkek és híroldalak mellett.
Egy kis prémiumot hoz a Jézuska, de több fizetést nem
A magyar munkavállalók fele számít arra, hogy karácsonykor egyszeri pénzjutalmat kap a munkahelyén. Hosszú távon azonban kevesebben örülhetnek: 2015-ben tízből hatan nem remélnek fizetésemelést a Randstad Workmonitor friss eredményei szerint.
A parlament elfogadta a 2015-ös költségvetést
Az Országgyűlés hétfőn 131 igen szavazattal, 62 nem ellenében elfogadta a 2015-ös költségvetést. A tervezetet sok bírálat érte, mivel több ponton is bizonytalan a jövő évi bevételeket illetően.
Idén jó, jövőre bizonytalan
Ebben az évben a vártnál is magasabb, a három százalékot bőven meghaladó lesz a magyar gazdaság növekedése. Jövőre azonban a geopolitikai bizonytalanság és a kormánnyal szembeni bizalmatlanság miatt visszaeshet a növekedés.
Már most beállt Budapest a demonstrálók miatt
A mai napon dőlhet el a dohányipari dolgozók sorsa, akik tüntetnek állásuk megmaradásáért Budapest útjain. A bevezető utakon már most óriási a torlódás és a mai napon megbénulhat a főváros közlekedése.
Satufékkel lassul a pannon puma
Továbbra is alacsony ipari termelésnövekedére számítanak az év utolsó két hónapjában az elemzők. A KSH adatai szerint októberben éves összehasonlításban 1,7 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene a szeptemberi 7,6 százalék után, a termelés az év első tíz hónapjában 7,8 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában.
Orbán Viktor szerint nekünk jó, ha fizetünk az M0-ásért
A kormányfő értékelése szerint az útdíjrendszer átalakításának előnyeit a Magyarországon élők élvezik, a megyei matricarendszer pedig összességében jobb lesz a jelenleginél, nem pedig az agglomeráció adóztatására szolgál.
Hagynak munkát az embereknek a robotok?
A gőzgép megjelenése végleg leváltotta a lovakat a munka világában, emléküket csak a lóerő mint mértékegység jelzi. De vajon ugyanezt teszi-e a robotika és a minden területen hódító automatizálás az emberekkel is? A helyzet biztosan nem ilyen tragikus, de kétségtelen, hogy az Egyesült Államok elmúlt harminc éve a foglalkoztatás csökkenéséről szólt.
Csak a kormány ront a kilátásainkon
A befektetők körében Magyarországot illetően az óvatos optimizmus uralkodik, amit azonban leront a bizonytalan szabályozói környezet és az állam-kapitalista törekvések jelenléte. Európának van esélye a kilábalásra, tőlünk keletre mindent az orosz fenyegetés árnyékol be.
Az üzemanyagárak esése a mélybe lökte az inflációt is
A rezsicsökkentés mellett az üzemanyagárak esése is lefelé húzta az inflációt novemberben, amely a vártnál is alacsonyabb volt, de nem fenyeget deflációs veszély, továbbra is alacsony maradhat az alapkamat, fennmaradhat a laza monetáris környezet.
Felment az M0-ásra? Már csenget is a kassza
Megszűnik januártól az M0-s általános díjmentessége - erősítette meg szerdán a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) kommunikációs főosztálya a nol.hu értesülését. A tárca tudatta: újfajta, megyei matricákat vezetnek be, amelyek egy évre ötezer forintba kerülnek majd.
Az innovációs beruházások most fontosabbak, mint valaha
Az uniós székhelyű vállalatok kutatási és fejlesztési beruházásai 2013-ban a kedvezőtlen gazdasági környezet ellenére is 2,6 százalékkal növekedtek. Az előző év 6,8 százalékos adatához képest azonban ez erőteljes lassulás. Alacsonyabb továbbá a világátlagnál (4,9%), valamint az amerikai (5%) és a japán (5,5%) vállalatok értékeinél is.
Jövőre is száguldhat az export
A nyugat-európai átlagot meghaladó mértékben növekszik idén és jövőre is a közép-kelet-európai országok bruttó hazai összterméke (GDP), és az export is jobban bővül – áll az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb elemzésében. 2015-ben Európa legjobban teljesítő gazdaságai közé tartozhat a lengyel és a magyar.
Kreativitás, rugalmasság: ez kell majd öt év múlva
Minden második hallgató külföldre menne dolgozni, és a főiskolától remélik a nyelvtudásuk fejlesztését. Ezenkívül gyakorlatias képzésre vágynak, és arra, hogy csapatban is megtanuljanak működni, gondolkodni.