Gazdaság

Kivárnak a hitelminősítők a választásokig
Bár az S&P-nél pozitív kilátással szerepel Magyarország, a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a hitelminősítő jobb osztályzatára csak a választások után lehet számítani. A régiós versenytársak többsége egyébként sokkal jobb besorolással rendelkezik.

Hol van már a tavalyi CSOK?
A lakáspiaci intézkedések ösztönző hatását erőteljesen rontotta a lakásáraknak nagymértékű emelkedése. A váratlan és gyors CSOK bevezetés miatt az építőipari infrastruktúra nem tudott alkalmazkodni a megnövekedett kereslethez – olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. elemzésében.

Magyarországon nagyon magas a kockázat
Az Euler Hermes Hitelbiztosító február elsején közzétette részletes értékelését az országok adósságkezelési eljárásairól, melynek célja a döntéshozók támogatása a nemzetközi kereskedelemben. A jelentésben 50 ország nemzetközi adósságbehajtási gyakorlatait, problémáit, bonyolultságát mérték fel a helyi fizetési gyakorlatok, bírósági eljárások, illetve fizetésképtelenségi eljárások alapján. A számok alapján Magyarország Csehországgal, Szlovákiával és Törökországgal együtt a „nagyon magas” kockázatú csoportba került.

A benzinkút sehol sem rossz üzlet, de a gazdagoknál kicsit még jobb
Egy nagy nyugat-európai benzinkút csak az üzemanyag-eladáson évi 200.000 eurót kereshet. Norvégiában és Svájcban a legmagasabb a töltőállomások haszonkulcsa, Német- és Franciaországban átlagos, a legalacsonyabb Nagy-Britanniában.

Diákhitel: ma van az utolsó határidő
Február 15-ig adhatja le hiteligénylési kérelmét az a hallgató, aki már márciusban szeretne Diákhitelt kapni. A Diákhitel2-t egyedülállóan kedvező feltételekkel: 2017 októbere óta 0%-os kamattal igényelhetik az önköltséges képzésben résztvevők, képzési díjuk kiegyenlítésére. A szabad felhasználású Diákhitel1 szintén nagyon kedvező, 2,3%-os kamattal nyújt segítséget a diákoknak.

Többen tesznek félre havonta, mint korábban
Az elmúlt három évben jelentősen javult a magyarok fizetőképessége és ezzel párhuzamosan megtakarítási lehetőségeik is. Az Intrum nemzetközi követeléskezelő kutatásából az is kiderült, hogy a magyarok egyre bizakodóbbak pénzügyi és gazdasági helyzetüket illetően.

Egymásra licitálnak a vevők, alkudni már nem nagyon lehet
Jelentősen, 23 százalékkal nőtt éves szinten a lakások iránti kereslet idén február közepéig, így élénk piacra lehet számítani 2018-ban is. A nagy kereslet miatt a vevők számára a teljes piacot nézve nincs nagy mozgástér az alkura, de ennek mértéke ingatlantípusonként különböző.

Az aktív munkavállalók negyede tervez munkahelyváltást
Aggasztó az ötödik DEVELOR Országos Ügyfélélmény Kutatás vonatkozó eredménye: az aktív munkavállalók negyede nyitott a váltásra, 16 százalékuk pedig lényegében álláskeresőnek mondható.

A magyar vállalkozók harmada nem is hallott a GDPR-ról
Mindössze három hónap maradt az általános európai adatvédelmi rendelet (GDPR) hatályba lépéséig, ennek ellenére a hazai vállalkozások harmada még csak nem is hallott erről – derül ki a Microsoft felméréséből. A magyar cégek döntő többsége azt sem tudja, vonatkoznak-e rá ezek a kötelező érvényű, jelentős bírságot maga után vonó előírások, így a legtöbbjüknek semmiféle terve sincs arra, hogyan feleljen meg ezeknek a szabályoknak.

Budapest is bekerült a legnépszerűbb téli úti célok közé
Olaszországba, Máltára és a Kanári-szigetekre utaznak legszívesebben tél végén a közép-európai turisták. A Wizz Tours a magyar, a lengyel és a román utazók tél végi utazási szokásait hasonlította össze a foglalási adatok alapján.
23 milliós bírságot kapott két cég az MNB-től
10 millió forint bírsággal sújtotta az MNB az Első Magyar Befektetői Szövetkezetet, mert engedély nélkül visszafizetendő pénzeszközöket gyűjtött. A Ciprusban bejegyzett Skylite Kft. 20 milliós bírságot kapott.
Olasz választások: hosszú „politikai lóvásár” jöhet
Várhatóan nem lesz egyértelmű győztese a márciusi olasz választásoknak, a parlament összetétele várhatóan igen vegyes lesz, így elhúzódó koalíciós tárgyalások várhatók. Claudio Ferrarese, a Fidelity International portfóliómenedzsere elmondta, miért más ez a választás, mint az előzőek.
Már közel a dollár erősödése a Fidelity szerint
2018 első hónapjában a dollár több devizával szemben is gyengült, de a Fidelity szerint idén már sokkal jobban nem fog esni az árfolyama a többi valutához képest, és a évet növekedéssel zárhatja. Mint írják, a dollár árfolyamát befolyásoló utolsó tényezők egyértelműen csak az USA-hoz kapcsolódnak: a kormány inflációs politikája, az adósságplafon és a januári kormányzati leállás.
KSH: 30 százalékkal nőtt az építőipar teljesítménye
2017-ben az építőipari termelés 29,6 százalékkal haladta meg 2016. évi alacsony bázist, amikor 18,8 százalékkal visszaesett az előző évihez képest. Tavaly decemberben az építőipari termelés volumene 35,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a novemberi 30,9 százalékos növekedés után - jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hivatalosan is égitest lett az űrbe fellőtt Tesla
Bekerült a NASA égitesteket gyűjtő adatbázisába az a Tesla Roadster, amit az Elon Musk-féle SpaceX keddi kísérleti kilövésekor küldtek a Mars felé.
Japán lehet a döntőbíró a Brexit-tárgyalásokon
Nemcsak az EU és az Egyesült Királyság között dőlnek el a Brexit-tárgyalások, a napokban egy újabb ország, Japán is beleszólt abba, hogyan hagyja el Nagy-Britannia az uniót. Várhatóan az ázsiai szigetország gazdaságának is árt a britek kivonulása az európai közös piacról, mivel az a britanniai japán befektetések értékét is csökkenti.
Biztos, hogy a gyerek a legjobb a családi cég élére?
Lehet családi a cég, de nem biztos, hogy a gyerek vagy az unoka a legmegfelelőbb személy a vezetésére. Az utód kijelölésének nehézségeiről is beszéltek az előadók a Piac & Profit Generációváltás a cégben című konferenciáján.
Nepperkedés kezdőknek
A Használtautó.hu oldala nap mint nap több mint négyezer új autós hirdetéssel találkozik, jókkal, kevésbé jókkal és nevetségesen rosszakkal. Az autódat valószínűleg gyorsan és jó áron fogod tudni eladni, ha megfogadod ezt az öt tanácsot, amit az oldal készítői szedtek össze, hogy megkönnyítsék a hirdetés megírását.
2022-re már nagyrészt nem Oroszországból importálna gázt a magyar kormány
Az orosz gázmonopólium végéről beszélt, energetikai együttműködésről egyezett meg a szerb és a magyar kormányfő. Orbán Viktor azt mondta, 2022-re a magyar gázimport kevesebb mint fele származhat csak Oroszországból jöhet. Az Eximbank szerbiai befektetésekre 30 milliárdos hitelkeretet biztosít.
Ellenőrzést rendelt el az EMMI Mészáros Lőrinc focialapítványánál
Bár a Kúria ítélete szerint a felcsúti fociakadémia adóból származó vagyona közpénznek számít, Mészáros Lőrincék továbbra sem teszik közzé a kiadásaik listáját. Mészáros levélben azt írta, azért nem tudják bemutatni a dokumentumokat, mert az Emmi utóellenőrzést rendelt el az alapítványnál.
A legjobb irodák már az építés alatt elkelnek
A kedvező reálgazdasági folyamatok, a magyar gazdaság közel 4 százalékos bővülése, a fogyasztás és a reálbér jelentős emelkedése és a csúcsra járatott üzleti bizalmi index tovább lendíti az ingatlanpiacot is 2018-ban. A világon visszatérőben van az infláció és hosszú idő után a kamatok is emelkednek, ez pedig további áremelkedést okoz az ingatlanpiacon, figyelmeztet a CBRE ingatlantanácsadó cég.
Magyar szál a német kényszerházasságban
A szociáldemokrata Martin Schulz megkapta, amit kért, így Angela Merkel további négy évre kancellár marad. Ugyanakkor kulcsfontosságú tárcák kerültek az SPD illetve a kisebbik koalíciós partner, a CSU irányítása alá. Röviden így foglalható össze a több mint négy hónapja tartó koalíciós egyeztetések eredménye. Az első német és nemzetközi kommentárok megerősítik, hogy a hosszú és nehéz tárgyalások győztese az SPD, ugyanakkor nem éppen derűlátók a felújított nagykoalíció kilátásait illetően.
Több százezer ügyfélt próbáltak átverni a bankok
Az MNB az elmúlt időszakban összesen 20 jelentősebb pénzügyi intézmény – hitelintézetek, pénzügyi vállalkozások – általános szerződési feltételeit tekintette át a fogyasztókra hátrányos egyes szerződéses gyakorlatok megszüntetése érdekében. A jegybanki fellépés révén a piaci szereplők több mint 150 ezer fogyasztói kölcsönszerződésből törölték további jogi lépések nélkül az ügyfelekre hátrányos vagy nem egyértelmű kikötéseket.
Stabil és tartós növekedésre számíthat Európa
Az EU gazdasági növekedési üteme felülmúlta a várakozásokat, miközben folytatódott a gazdasági fellendülés. A becslések szerint 2017-ben az uniós gazdaságok növekedése 2,4%-os volt – ez a leggyorsabb ütem az elmúlt évtizedben. E kiemelkedő gazdasági teljesítmény az előrejelzés szerint 2018-ban és 2019-ben is folytatódik.
219 településen már kisbolt sincs
A bolt nélküli települések száma 219, négyszer több, mint 15 éve, és ez még nem a történet vége: a falusi kisboltok jelentős része a tönkremenetelhez igencsak közel jutott az elmúlt években, szép számban le is húzták a redőnyt, nem csak hétfőn, kedden vagy szerdán, hanem végleg. Nem ők tehetnek sok mindenről, és van, akinek reménytelen a helyzete – hívta fel a figyelmet cikkében a blokkk.com.
Nincs itt semmi látnivaló?!
Rég nem okozott ekkora meglepetést a Super Bowl – nemcsak az ötszörös győztes New England Patriots veresége miatt, hanem azért is, mert az eredményt hagyományosan részvénypiaci emelkedésnek kellene követnie. Ettől azonban jelenleg igen távol állunk, hiszen egy heves tőzsdei árfolyammozgás szemtanúi lehetünk. Mivel azonban technikai korrekcióról van szó és nem a gazdasági folyamatok romlásáról, ezért a K&H óva inti a befektetőket a hirtelen reakcióktól, helyette a hosszú távú stratégia szem előtt tartását javasolja.
Sportcsapatok kapták a közmunkára szánt pénzt?
A költségvetése jelentős részét a közfoglalkoztatásra költi, munkahelykeresésre egyre kevesebbet fizet a Nemzeti Foglalkoztatási Alap. A Policy Agenda szerint a kormány és a NFA nem ad érdemi választ a munkanélküliség kezelésére.
Végre lesz kormány Németországban
Megegyeztek a koalíció feltételeiről Merkelék és a Szociáldemokraták, de a tényleges kormányalakításra még hetekig várhatunk.
28 órás munkahét lesz a német acéliparban
Több hétig tartó sztrájksorozatával elérte a legnagyobb német szakszervezet a 28 órás munkahét intézményének bevezetését a fém-, és elektronikai iparban. Az ágazat 3,9 millió dolgozójának érdekeit képviselő IG Metall és a munkaadók keddi megállapodása szerint 2019-től a munkavállalók külön indoklás nélkül heti 35 óráról 28 órára csökkenthetik munkaidejüket két évi időtartamra.
A XIII. kerületben nem lesznek olcsóbbak a lakások
A jelenleg rendelkezésre álló adatokból az Otthon Centrum becslést készített az idei évre várható adásvételekről. A fővárosban 35 ezer lakóingatlan-adásvételre számítanak, azon belül a legtöbb tranzakcióra a XIII., XI. és XIV. kerületekben. Az agglomeráció járásai közül a Szigetszentmiklósiban pörög majd leginkább a piac, a vidéki megyei jogú városok közül pedig Debrecenben, Szegeden és Pécsett.
Bitcoin: kidurrant a lufi
Szabadesésben a Bitcoin árfolyama, ma reggelre már hatezer dollár alá esett a kriptovaluta értéke, alig másfél hónapja még ennek több mint háromszorosát érte a sokat vitatott virtuális pénz.
Uniós razzia az élelmiszerbotrány miatt
Összehangolt kampányt indít májusban az Európai Bizottság (EB) a „kettős élelmiszermérce” uniós vizsgálatára. A tagországi akciókat arra a módszertanra alapozzák, amelyet áprilisra az EB kutatóközpontja dolgoz ki.
Bátrabban vásároltak tavaly a háztartások
Főként a tartós cikkekből vásároltunk többet tavaly, idén viszont az alacsonyabb béremelkedés és gyengébb foglalkoztatottság miatt csökkenhet a lakossági fogyasztás.
Egyre nehezebb olcsó albérletet találni Budapesten
Vegyes a kép az albérletpiacon az országon belül, írja az Ingatlan.com. Az egyetemvárosokban inkább nőnek a bérleti díjak, míg a budapesti kerületek között hatalmasak a különbségek. A legtöbb helyen drágultak az albérletek, de eközben a kínálat is 30 százalékkal bővül egyes városokban, ami visszafogja az árnövekedést.
Többen vágynak többre – hitelből
Idén is töretlenül bővülni fog a személyi hitelezés hazai piaca a Sberbank szakértője szerint, aki elsősorban a kedvező makrogazdasági helyzet következményének tulajdonítja a növekedést. A szakértők piaci tapasztalata, hogy az ügyfelek ötéves futamidővel átlagosan 1 millió forintot igényelnek, leggyakrabban felújítással, autóval és családi eseményekkel kapcsolatos céljaik megvalósítására. A bank egy késő tavaszi és egy koraőszi igénylési hullámra számít.
Az idei év is az ingatlanpiacé lesz
A hazai ingatlanárak immár ötödik éve folyamatosan nőnek, az építkezési kedv és az új beruházások rekordokat döntenek. 2017 egyértelműen az újlakás építések éve volt, az első kilenc hónapban mintegy 8000 új lakás épült és további 28 ezerre adtak ki építési engedélyt. Az árak is dinamikusan emelkedtek, a legdrágább területen, a főváros V. kerületében megközelítették a 700 ezer forintos négyzetméterenkénti átlagárat, de az ország minden pontján erőteljes emelkedés tapasztalható. A tendencia folytatódni látszik, de mégis mit hozhat 2018 az ingatlanpiac számára?
Marad a részvénypiaci dominancia
A globális GDP 4,1 százalékos bővülésére számít a CIB Alapkezelő a 2018-as évben, míg hazánkban a tavalyihoz hasonló, 3,8 százalékos gazdasági növekedést prognosztizálnak a szakértők. 2018-ban is a részvénypiacok dominanciájára és mérsékelt világpiaci kockázatokra számíthatunk.
Megy a kavarás az árfolyamok körül
Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszer a közelmúltban arról beszélt, milyen előnyös országának a gyenge dollár – mire annak árfolyama azonnal tovább esett. Az európaiak hevesen tiltakoznak a dollár gyengítése, az árfolyamháború ellen.
Franciaország újra itt van?
Emmanuel Macron elnök ugyan hatásosan hirdeti a francia gazdaság reformjait, de a valóságban az igazi sikerek még váratnak magukra és a franciák kevéssé versenyképesek.
Versenyképesebb lehet a vámkezelés az új törvénnyel
Az idén életbe lépett új nemzeti vámtörvény szerint vámigazgatási ügyekben kizárólag a vámjogszabályokat lehet alkalmazni, közigazgatási vagy az adóigazgatási háttérszabályt már nem. 2018-tól vámigazgatási ügyben – amennyiben az ügyfél nem kíván személyesen eljárni – vámügyeit és az azokhoz kapcsolódó jogorvoslati eljárást kizárólag vámjogi képviselője útján intézheti. A részleteket megtudhatjuk Falcsik Istvántól, az RSM Blogjából.
Így változott mától a Diákhitel
Újabb, a diákhiteleseket érintő változások lépnek életbe február 1-jén. Többek között módosul a Diákhitel1 keretében felvehető legmagasabb hitelösszeg, így a szabad felhasználású Diákhitel esetében már akár havi 70 ezer Ft is igényelhető. A diákhiteleket az eddigi 40 éves kor helyett 45 éves korig lehet kérni és folyósítani. Az önköltséges képzésben tanuló hallgatók az idegen nyelvű oktatásért fizetendő térítési díjat is kiegyenlíthetik a Diákhitel2-ből.
Hová emelkednek még a panellakások árai?
A tavalyi évben tovább nőttek a lakótelepi panelek árai és egyelőre nincsenek jelei a drágulás mérséklődésének. Az egyes lakótelepek között még mindig jelentős különbségek mutatkoznak, annak ellenére, hogy az eddig olcsóbbnak számító, jellemzően peremkerületi lakótelepek ingatlanárai a többinél nagyobb mértékben emelkedtek.
Torzítja a piacot a kínai terjeszkedés
A német és a francia kormány EU-rendszabályokat szorgalmaz, hogy gátat vessenek a stratégiai célú, piactorzító kínai beruházásoknak. Az intézkedések már idén életbe léphetnek.
Egymástól vadásszák le a munkaerőt az építőiparban
A munkaerőhiány már a burkolatkereskedők számára is súlyos gondokat okoz. Az építőipar száguldása miatt bővülni kellene, csakhogy szakképzett munkaerő alig akad. A probléma megoldása égető – mutatott rá Markovich Béla a Mapei Kft. ügyvezetője a vállalat kereskedői hálózatának éves konferenciáján.
Meglepetés a használt lakásoknál
Jelentősen, 12,2 százalékkal drágultak az új lakások a múlt év harmadik negyedében az előző év azonos időszakához képest. A használt lakásoknál fordulat történt, bár az árak emelkedtek, a drágulás mértéke a 2014-es szintre lassult. Január közepén a legnépszerűbb 50-70 négyzetméteres budapesti lakások átlagos négyzetméterára 673 ezer forint volt. Debrecenben 396 ezer forint, Szegeden 383 ezer forint, Győrben pedig 337 ezer forint volt az átlagár.
Az olajár robbanása húzhatja az inflációt
Többéves rekordot döntött a Brent olaj ára, elsősorban a nemzetközi konjunktúra miatt. A mostani kilátások szerint azonban nem lesz tartós a drágulás, így a magyar inflációra is csak átmeneti hatással lehet.
A tavalyihoz hasonló ütemben fog bővülni a gazdaság
A magyar gazdaság idén várhatóan a 2017. évihez hasonló, 4% közeli ütemben bővül. Ez érdemben meghaladja az EU 2,5% alatti átlagát, de a régióban a közepesek közé tartozik. A beruházások tavalyi 20%-os növekedése idén kb. a felére lassul, a fogyasztás 4% feletti emelkedése 2018-ban lényegében fennmarad. Az export bővülésének üteme viszont közeledik az importéhoz. Emelkednek a beérkező EU-transzferek. Az infláció kissé gyorsul.
Sokba kerülhet, ha a Brexit után is ott akar maradni
A brit kormány jelentős illetéket fizettetne a Brexit után az országban maradni kívánó uniós polgárokkal, de lehetséges, hogy az EU átvállalja ezeket a költségeket.