A kormány a járványhelyzetben azonnal többszázmilliárdos nagyságrendű pénzügyi forrással tudta segíteni a védekezést, amely az elmúlt hét évben követett fegyelmezett államháztartási gazdálkodásnak is köszönhető – jelentette ki Varga Mihály.
Mint mondta: a fiskális politika elsődleges célja az ország működésének fenntartása, ehhez a költségvetésnek biztosítania kell a forrásokat. Ennek megfelelően koronavírus második hulláma idején úgy kell megőrizni a munkahelyeket és a termelőkapacitásokat, továbbá támogatni a beruházásokat, hogy mindeközben a tartalékainkat is ésszerűen és hatékonyan kezeljük. A miniszter rámutatott, hogy a munkahelyvédelmi intézkedések eddig több mint 900 ezer embernek segítettek abban, hogy újból belépjenek a munkaerőpiacra vagy megőrizzék munkahelyüket, tizenharmadik hete csökken a regisztrált álláskeresők száma.
A kormány a vállalatok működését az adókönnyítések folytatása, a támogatási programok bővítése, a hitelprogramok bevezetése, valamint az adminisztratív terhek csökkentése révén kívánja támogatni - tájékoztatott a tárcavezető hozzátéve, hogy az utóbbi elősegítésére jött létre a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs, amely folytatva a munkát újabb javaslatokat tár a kormány elé. Varga Mihály a beruházásokat ösztönző lépésekről szólva elmondta: a szociális hozzájárulási adó 15,5%-ra való csökkentése fél év alatt 160 milliárd forintot hagy a vállalkozásoknál.
Az a cég pedig, aki a következő 4 évben tervez Magyarországon beruházást akár teljes társasági-adómentességben részesülhet. A pénzügyminiszter emlékeztetett: a magyar cégek fejlesztéseit segítő Nagyvállalati Beruházási Támogatással eddig 276 milliárd forintnyi fejlesztés valósult meg és több mint 2 500 új munkahely jött létre az országban.
Az Integrál Zrt. 1,4 milliárd forintos beruházásához a kormány 560 millió forintos támogatást nyújtott, amelynek révén egy napelemes rendszerrel működtetett új üzemmel bővül a vállalat kapacitása, tovább erősítve ezzel a magyar élelmiszeripart – ismertette Varga Mihály. Elmondta: a szektor termelési értéke 2019-ben 10 százalékkal nőtt és elérte a 3500 milliárd forintot, míg idén újabb 10 százalékos növekedést tudott elérni