Gazdaság

Világválságot hozhat az adósságbomba
A globális eladósodás megváltoztatta a gazdasági ciklusokat, és világválsággal fenyeget, amely különösen a fejlődő országokat érinti, figyelmeztetnek pénzügyi szakértők.

Így legalább a jogi költségektől megmenekülhet
Az adósok közel fele a középkorú lakosságból kerül ki, 32 százalék a 20–39 évesekhez, 19 százalék pedig a 60 év feletti korosztályhoz tartozik – mutat rá az EOS Csoport felmérése. Az adósra jutó átlagos befizetéseket tekintve a legnagyobb törlesztőösszeg a banki tartozásoknál jelenik meg.

Egyre többen ragadnak a mamahotelben a dráguló lakásárak miatt
Nehezen tudnak lépést tartani a fiatalok a növekvő lakásárakkal, csökkent idén az első lakásukat megvásárlók száma – közölte a Duna House.

Új minisztérium alá kerül a szakképzés az NGM helyett
Az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottsága támogatta az innovációért és technológiáért felelős miniszterjelölt kinevezését hétfői ülésén, Palkovics László azt mondta, a klímapolitikára, az infokommunikációra és a felnőttképzésre fog koncentrálni.

Magyarországon is emelkednek az üzemanyagárak
Bruttó 7 forinttal emeli a 95-ös benzin és bruttó 8 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt. - közölte az MTI.

Csak ideiglenes az ingatlanárak megtorpanása
A szakemberek fél évvel ezelőtt még nem gondolták volna, hogy ilyen biztonságban van az ingatlanpiac, de az előrejelzések szerint a következő 3–5 esztendőben további árnövekedés lesz érzékelhető. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa úgy látja, kiszámítatlan, mennyit tud még nőni a szegmens.

Légi úton is jöhetnek a kínai áruk Budapestre
A Budapest Airport felső vezetői is részt vesznek a 2018. május 16. és 18. között Sanghajban rendezett „Transport Logistic” konferencián, a világ legnagyobb közlekedési és logisztikai fórumán.

Európai minimálbért szeretnének a V4-szakszervezetek
Konkrét lépésekre van szükség a munkaerő megtartására, a V4-es régió szakszervezetei szerint a megoldás egy európai minimálbér-eszköz lehet.

A nagyberuházások húzzák az építőipart
Márciusban nagyon lelassult az építőipari növekedés, mindössze 1,4 százalékos többletet ért el az ágazat. Az ágazaton belül eltérő az építési kedv az új szerződések alapján, az épületépítéseknél jelentős növekedés, az egyéb építményeknél viszont csökkenés volt éves összevetésben.

Még emelkedhetnek az olajárak, de a piacok már beárazták Trump döntését
Az olajár tavaly nyáron 45 dollár volt hordónként. Jelenleg meghaladja a 77 dollárt, de szakértők szerint 80 fölé nem fog emelkedni, mert a piac már előre beárazta Trump elnök döntését az Iránnal kötött atomszerződés felmondásáról.
Tovább drágulnak a diákok albérletei
Budapesten 10 százalékkal drágultak az albérletek éves összevetésben, és a nagyobb egyetemvárosokban is emelkedtek a bérleti díjak. Debrecenben 88 ezer forintos, Szegeden 85 ezres, Pécsen 95 ezres, Miskolcon pedig 70 ezer forintos szintnél jár az albérletek átlagára. Budapesten nincs olyan kerület, ahol az átlagos bérleti díj 100 ezer forintnál olcsóbb lenne, a fővárosi bérleti díjak átlaga pedig 149 ezer forint. A garzonlakásokért kevesebbet kérnek a tulajdonosok, de az egy négyzetméterre vetített bérleti díjuk mégis magasabb a nagyobb lakásokéhoz képest.
Válsághoz vezethet az egyre diktatorikusabb vezetés Törökországban
Nő az államháztartási hiány, a befektetők egyre bizonytalanabbak Törökországban. Az AKCENTA CZ szakértője Erdogan tekintélyuralmi törekvései és távolodása az Európai Uniótól akár recesszióhoz is vezethetnek.
Három tipp befektetőknek
A K&H három fő szempontot mutatott be, amit érdemes mérlegelni a befektetések előtt. 1. pontosan meg kell határozni a megtakarítási célt vagy célokat, amit néhány hónap esetleg év elteltével, vagy akár egy piaci hullám idején se veszítsünk szem elől, 2. mindig érdemes több lehetőséget kiaknáznunk, 3. fontos, hogy tisztában legyünk saját kockázatviselési képességeinkkel.
Az EU veszíthet a legtöbbet Iránban
Az EU vesztheti a legtöbbet az iráni atomalku felbomlásával, írja a Statista.com. A 2015-ös megegyezés óta szépen növekedett az EU és Irán kereskedelmi forgalma, ennek most vége lehet, ahogy az Egyesült Államok felmondja az egyezményt.
Európai konzultáció indul
Online konzultációt indít szerdán az Európai Bizottság, arról kérdezve a polgárokat, hogy szerintük milyen irányt vegyen a jövőben az Európai Unió.
Húsz éve nem voltak ilyen optimisták a vállalatok
Az MKIK-konjunktúramutató értéke a 2017. októberi 49 pontról 2018 áprilisában 53 pontra nőtt. Ez az érték az adatfelvétel kezdete, 1998 óta a legmagasabb.
Kevesen mennek fuvarosnak, pedig rengeteget kereshetnének
Bár sokak számára nehezen elfogadható életforma, de napjainkban nagyon keresettek a fuvarozók, kamionosok. Magas jövedelem, biztos foglalkoztatottság és gyors előrelépés hívogatja a munkavállalókat.
Tízezer fővel is nőhet Paks népessége, fellendülőben a lakáspiac
Az atomerőmű két új blokkjának várható megépítése miatt az ingatalnpiac fellendülését várják Pakson. Várhatóan 30 ezer fölé nő majd a város lakossága, egyre nő a lakásépítési kedv.
Beindultak a tömeges társasház-átadások
A KSH ma publikált adatai szerint 2018 első három hónapjában 3394 lakást adtak át országosan, ami a tavalyi év első negyedévéhez képest 65 százalékos növekedést jelent. A szezonálisan működő piacon – ahol jellemzően az év eleje gyenge számokat hoz – 2010 óta ez a legerősebb évkezdet – áll az OTP Ingatlanpont közleményében.
A benzinkutakon érezhetjük Trump újabb lépését?
Donald Trump amerikai elnök felmondta az Iránnal kötött atomalkut, és azonnal szankciókat is jelentett be a Perzsa-öbölbeli országgal szemben. Az olajár emelkedésnek is indult, és négyéves csúcsra jutott a döntés után.
Hatmilliót is dobhat a ház értékén a szigetelés
Egyes megyékben akár 6 millió forinttal is többet ér egy családi ház, ha megfelelően szigetelt. A legnagyobb különbség a szigetelt és nem szigetelt házak ára között Csongrád és Bács-Kiskun megyében tapasztalható, de országos szinten is átlagosan 20 százalékkal magasabb négyzetméteráron adható el egy energiahatékony otthon – derült ki a Knauf Insulation és az Otthontérkép legfrissebb felméréséből.
2,3 százalékos volt az infláció áprilisban
2,3 százalékot emelkedtek a fogyasztói árak áprilisban. Az ING szerint ebben szerepet játszott az üzemanyag- és élelmiszerárak emelkedése, a tartós cikkek ára viszont csökken.
A fix törlesztésű lakáshitel a sláger
A várakozásoknak megfelelően továbbnövekedett a magyarországi lakáshitelpiac. Az első negyedévben a bankok 169,2 milliárd forint értékben kötöttek új lakáshitel-szerződéseket, ami az egy évvel korábbi szinthez képest 35 százalékos növekedést jelent.
Csak két dolog hiányzik az építőiparból: az anyag és a munkaerő
A tavalyi évhez képest jelentősen megnövekedtek az építőanyagok árai, ráadásul a kereskedők komoly készlethiánnyal is küzdenek, ami miatt a megrendelőknek akár több hónapos csúszásokra is számítaniuk kell.
Csúcson az európai gazdaság
A gazdasági növekedés üteme tavaly felülmúlta a várakozásokat az EU-ban: 2,4%-kal tízéves csúcsot ért el. Az erőteljes növekedés elősegíti a költségvetési hiány és az adósságszint további csökkentését, valamint a munkaerőpiaci feltételek javulását.
Mától online is igényelhető az energiahatékonysági hitel
Május 7-től online is beadhatják hitelkérelmüket a nulla százalékos kamat mellett elérhető Lakossági Energiahatékonysági Hitel iránt érdeklődő ügyfelek. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) weboldaláról (www.mfb.hu) elérhető online alkalmazás segítségével otthonról, kényelmesen és gyorsan nyújtható be a hiteligénylés, a dokumentáció kitöltésében pedig számos magyarázat, útmutató, illetve videó is segíti az igénylőket.
Egymás után alakulnak az új építőipari cégek
Továbbnövekszik a vállalkozási kedv az építőiparban, 6 éve nem volt ilyen magas a cégalapítási érték. A sok cégalapítás mögött egyrészt a sok megrendelés, másrészt a magas fluktuáció áll.
Pörög a balatoni nyaralópiac
Jelentősen fellendült a balatoni nyaralók piaca, Füreden és Siófokon összesen kb. 900 új lakás épül, itt 450 ezer–1,4 millió Ft/négyzetméter között mozognak az árak. A használt családi házak piacán is Füred és Siófok van az élen, nagyságrendileg 250 ezer Ft/m2 átlagárral.
Rosszul áfázzuk a lízinget?
Azok után, hogy nemrég az Európai Unió Bírósága (EUB) jelentősen újraértelmezte a zárt végű pénzügyi lízing fogalmát, egy friss főtanácsnoki vélemény újabb „áfabombát” dobott az eddigi gyakorlatra.
Másfélszeresére nőhetnek a háztartások kiadásai
A kormány konvergencia programja alapján 2018-2022 között közel másfélszeresére ugorhat a háztartások fogyasztási kiadása – írja a Blokkk.com. Kérdés, hogy a bérek ezzel arányosan növekednek-e.
Brit üzleti miniszter: lesz vámmegállapodás az EU-val
Greg Clark a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorának nyilatkozva alig burkolt figyelmeztetést intézett a kormányzó Konzervatív Párt keményvonalas, az unióval fenntartandó bármiféle szoros vámpartnerség lehetőségét elvető Brexit-táborának képviselőihez is, mondván: a japán Toyota autógyár két nagy-britanniai üzemében 3500-an dolgoznak, és a cég éppen most készíti elő a döntést arról, hogy hol legyen a következő európai gyára. Clark szerint a japán autóipari óriás dönthet úgy is, hogy az új üzemet Nagy-Britannia helyett "a kontinensre" telepíti.
A kriptovaluta is beszámít az szja-ba
Magyarországon is egyre többen fektetnek Bitcoinba vagy más kriptovalutákba, altcoinokba. Az adóbevallási határidő közeledtével aktuálissá válik a kérdés: hogyan kell adózni a kriptovaluták készpénzre váltása során keletkező nyereség után? A befektetési céllal vásárolt Bitcoin értékesítésből származó jövedelem ugyanis adóköteles.
Várakozásokon felüli a növekedés az eurozónában
Az Európai Unióban és az euróövezetben a gazdasági növekedés üteme 2017-ben felülmúlta a várakozásokat, 2,4 százalékkal tízéves csúcsot ért el. A fellendülés az új kockázatok ellenére is folytatódik, 2018-ban várhatóan erős, 2,3 százalékos marad - közölte Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa.
Sertéspestis: nem veszélyes a magyarországi disznóhús
Az afrikai sertéspestis magyarországi megjelenése után is biztonságosak a hazánkban előállított húsok és húskészítmények, közölte a Nemzeti Agrárkamara. A kórokozót kizárólag vaddisznókból mutatták ki, és a vírus emberre egyébként is veszélytelen.
Derült égből villámcsapásként éri majd a Brexit a briteket
A Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) hétfőn ismertetett felmérése szerint az Európai Unióval kereskedő brit cégek harmada tejesen felkészületlen a brit EU-tagság megszűnése után várható vámeljárások kezelésére.
Nem lesz kisebb az uniós torta
Nagy-Britannia kiválásával az egyik legnagyobb nettó befizető hullik ki az uniós költségvetésből, az Európai Bizottság ennek ellenére nemhogy kisebb, hanem nagyobb büdzsével készül a 2021 utáni időszakra.
Egész évben folytatódhat a gazdaság javulása
Változatlan vállalati és lakossági optimizmus, bizonytalanabb fiskális-monetáris folyamatok – ez látszik a Policy Agenda felmérésnek adataiból. A gazdasági növekedés stabilan négy százalék felett alakul az idén, lassan gyorsul az infláció is, de ez ebben az évben még nem jelent problémát.
A választások után sem vált ütemet a gazdaság – egyelőre
A Fidesz-KDNP újabb kétharmados többsége várhatóan maga után vonja az egycentrumú magyar modell korábbinál is markánsabb kiépítését. A versenyképesség folytatódó romlása, az EU-val való viszony kiéleződése, az EU-támogatások 2020 után csak mértékében bizonytalan csökkenése azonban nagy kihívást jelent e politika fenntarthatóságával kapcsolatban.
A fizikai munkások fizetése nőtt, az értelmiségé csökkent
Az idei első negyedévben 959 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére, több mint 10 százalékkal nagyobb, mint a tavalyi év hasonló időszakában, a szellemi munkakörben dolgozók bére az infláció mértékét figyelembe viszont véve csökkent.
Trump elhalasztotta az európai importvámokat
Donald Trump amerikai elnök harminc nappal elhalasztotta az Európai Uniót, Kanadát és Mexikót érintő védővámok bevezetéséről szóló döntést - jelentette be hétfőn a Fehér Ház Washingtonban.
Évente több milliárdnyi áfát csalnak el techcégek
A digitalizáció kihívásaira innovatív válasz kell az adóbeszedésben is, ezért erősíteni kell a tagállamok adóhivatalai közötti együttműködést és adatcserét – mondta Varga Mihály az Ecofin ülésén.
Lemondott a brit belügyminiszter
Belpolitikai botrány miatt távozni kényszerül Amber Rudd brit belügyminiszter, ez ugyanakkor a brit kilépés folyamatát is befolyásolja, mert Rudd volt a leginkább EU-párti tag Theresa May kormányában.
Jön a bolgár euró?
Bulgária lesz az eurózóna huszadik országa, de nem szabad elsietni a folyamatot, ami ehhez vezet - mondta Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős biztosa pénteken.
Stagnált a brit gazdaság az idei első negyedévben
Londoni pénzügyi elemzők szerint a váratlanul rossz növekedési adat nyomán nagy valószínűséggel legalább a nyár végéig lekerült a napirendről a Bank of England következő kamatemelése, amelyet az elemzői közösség és a piaci szereplők többsége eddig májusra várt.
Hazai pályán bukhat el Theresa May Brexit-terve
Politikailag lehetetlen helyzetbe kerülhet Theresa May brit miniszterelnök. A kormányfő korábban az EU-val való teljes szakítást képviselte, saját parlamentje viszont arra kényszerítheti, hogy a „kemény brexit” helyett tartsa bent Nagy-Britanniát a vámunióban. Csakhogy erről nem a brit kormány, hanem az EU többi tagállama dönt, az uniós vezetők pedig korábban világossá tették, hogy a kilépés kilépést jelent, nem lehet visszakéredzkedni.
Túl a lélektani határon: fékeződhet az őrült drágulás a lakáspiacon?
A korábbi évekhez képest konszolidálódott tavaly a magyarországi lakáspiac: 2017-ben adásvételek száma csak 2,2 százalékkal nőhetett, szemben az egy évvel korábbi 9 százalékkal. Budapesten a használt lakásoknál a 30 millió forint volt a lélektani határ, a megyeszékhelyeken ugyanez 15,5 millió, a vidéki városokban pedig 14,5 millió forintnál húzódik.
Évente szeretünk pénzt félretenni
Magyarországon egyelőre nem jellemző általánosságban a havi rendszerességű megtakarítás, a magánbefektetők 80 százaléka azonban már legalább évente egyszer növeli félretett pénzét – derül ki a K&H prémium befektetői felméréséből. A kutatás arra is rámutat, hogy leginkább befektetési alapokban, részvényekben és állampapírokban gondolkodnak a hazai megtakarítók.
Egyre fegyelmezettebben fizetjük a rezsit
Négy év alatt 7,5-ról 7,1 százalékra csökkent a 60 napnál hosszabb ideig rendezetlen közműszámlák díjösszegének aránya, vagyis fokozatosan javul a lakosság díjfizetési fegyelme – derül ki a Díjnet elemzéséből, amely a legnagyobb budapesti közüzemek számlaadatait dolgozta fel. Az adatokból az is egyértelműen megállapítható, hogy a Díjnet elektronikus rendszeren keresztül fizetett számlák esetében az elmaradás ennél is lényegesen alacsonyabb, átlagos mértéke alig haladja meg a 4 százalékot.