Gazdaság
Egyre rizikósabb a német export
A német vállalatokra leselkedő kockázatok növekedése visszafogja a gazdasági bővülést. Mivel Németország szoros kereskedelmi kapcsolatokkal rendelkezik feltörekvő piacok és fejlődő gazdaságok csoportjával (FP-csoport), ezért jelentős kockázatot hordoz a német vállalatokra nézve a szóban forgó országok strukturális és ciklikus gyengesége - derül ki a Coface hitelbiztosító elemzéséből.
Több fizetésből többet vásárolunk
A februári kiskereskedelmi adat lényegesen meghaladta az elemzői várakozásokat, a szakértők szerint a forgalom bővülése az év hátralévő részében gyorsulhat, de az év egészében a tavalyi 5,8 százalékosnál kissé alacsonyabb, 4-5 százalék között lehet a növekedés.
Vállalkozna? Így lesz kisebb a kockázat!
Sokan szeretnék otthagyni az állásukat, hogy saját céget alapítsanak. Ez persze kockázatos húzás, mert ha nem jön be az ötlet, az ember ritkán játszhatja magát vissza előző munkaadójához. Érdemes tehát átgondolni számos dolgot, hogy tudjuk, kötéllel készülünk leugrani a hídról.
Nem csak nálunk van adókedvezmény: mennyit fizetnek a szomszédban?
Növekvő családi kedvezmények Csehországban és Lengyelországban. Egyszerűsített és rugalmasabb adófizetés Horvátországban és Romániában. Külföldi munkavállalókat érintő módosítások Szerbiában és Szlovéniában. A Deloitte Zrt. adóosztályának igazgatója segítségével összefoglaltuk a környező országok legfontosabb adóváltozásait.
Újabb jel, hogy lassul a magyar gazdaság
Márciusban lassuló bővülést jelzett a beszerzésimenedzser-index (BMI), amelynek szezonálisan kiigazított értéke 51,7 pontra csökkent a februári 54,6 pontról - közölte pénteken a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). A jelentés szerint a korábbi márciusokkal összevetve az idei érték alacsonyabb a hosszú távú márciusi átlagnál (52,1), és alulmúlja az elmúlt három év átlagát (54,0).
Koppintás: a legnagyobbak sem hagyják ki
A divattervezésben homályos a szerzői jog fogalma, amiből számos bonyodalom – per és kártérítés – származik. Másolják egymást a sztártervezők, a másod-, harmadvonalbeli márkák pedig ontják a nagyok által ihletett konfekciót. A hamisítás is virágzó iparág. A gagyi Chanel- és LV-táskákat vagy a márkásnak látszó parfümöket főleg a harmadik világban állítják elő.
A fogyasztók a növekedés motorjai
A befektetőknek az apró részletekre is oda kell figyelniük 2016-ban, ha nem akarnak lemaradni az évet várhatóan meghatározó, kulcsfontosságú trendekről – derül ki a Fidelity International 200 részvény- és kötvényelemzőjének körében elvégzett felmérésének eredményéből.
Az első csapás az orosz embargó, a következő a TTIP lesz
Az orosz embargó durva és súlyos következményekkel jár Magyarország számára - mondta a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke, aki szerint a a készülőben levő, az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok közti szabadkereskedelmi egyezmény is komoly kihívást jelenthet a magyar gazdaságnak.
Lehagynak minket a régiós versenytársak
A számszerűen hasonló idei előrejelzések ellenére a magyar gazdasági folyamatok jellemzésében továbbra is nagy a különbség. A kormányzat fenntartható növekedést, Ausztria belátható időn belüli utolérését vizionálja, független szakértők viszont csak átmeneti részsikereket, folytatódó regionális leszakadást látnak.
Tovább szárnyal az ingatlanpiac
A kedvező befektetői környezet, illetve a vonatkozó kormányzati intézkedések hatására az ingatlanpiac további fellendülésére számítanak a szakértők. Növekszik a kereslet a lakóingatlanok építésére alkalmas telkek iránt, és sokan keresik a szállodákat és a befektetés céljára alkalmas egyéb ingatlanokat is.
Történelmi pillanat közeleg a magyar gazdaságban
A munkanélküliség további csökkenését várják az elemzők, miután az év elején a várakozásoknál kedvezőbben alakult a mutató. A Takarékbank és az Erste elemzője 6 százalék alatti munkanélküliségi adatot vár, a tavalyi 6,8 százalékról pedig éves átlagban is 5,7-6,2 százalékra csökkenhet a mutató.
Így lenne munkaerő a mezőgazdaságban
Külföldön már jól működő szociális farmok jöhetnek létre hazánkban a közeljövőben. A program célja a többi között, hogy a passzív ellátásban lévő hátrányos helyzetűeket bevonják a mezőgazdasági munkába, a helyi gazdaságba és vonzóbbá tegyék a vidéki környezetet.
Eltűnik a készpénz, sőt a fizetés is
A digitális és mobiltárcáké, a mobilfizetésé a jövő, a készpénz pedig eltűnik - állítja Matt Komorowski, a PayPal közép-kelet-európai értékesítési vezetője.. Sőt maga a fizetés is észrevétlenné válik, mert automatikus fizetési megbízásokat hagyunk az elektronikus fizetőrendszereknek, mint régen a csekkek átutalására tettük a bankban. Azt mondja, a PayPalt sosem hekkelték meg, és már nem kell győzködnie a kereskedőket, hogy vegyék fel a fizetési rendszereikbe.
A CSOK reményt hozott az építőiparba
Márciusban a februári esés után tovább mérséklődött a GKI konjunktúraindex értéke. Az üzleti várakozások ezúttal nem változtak, a fogyasztóiak viszont érzékelhetően tovább csökkentek, bár összességében még így is optimista hangulatot tükröznek.
Még a levegő is jobb lesz az Ubertől
Minél többen használják a közösségi alapon szerveződő utazási szolgáltatásokat, annál többen veszik igénybe a közösségi közlekedést is – állapítja meg egy tanulmány, ez pedig hozzájárul a városok levegőjének tisztulásához.
Percekre vagyunk a készpénz nélküli világtól
Észvesztő sebességgel változik a tranzakciós ökoszisztéma, sorra indulnak az alternatív virtuális fizetési platformok, bár a használatuk még nem elterjedt. Egyre többen beszállnak a bankbizniszbe és a kölcsönszerzésbe, vagy épp fizetőeszközt kreálnak.
SSC-ben dolgozik a legtöbb magyar
Szinte a legnagyobb foglalkoztatók, komplett leányvállalati rendszereket szolgálnak ki az SSC-k (Shared Service Center), azaz a nagy szolgáltató központok. Az előrejelzések szerint a következő 1-1,5 évben itt lesz a legnagyobb a munkaerő-piaci növekedés, amennyiben a jelenlegi kihívásokra sikerül belátható időn belül jó válaszokat adni.
Évi 130 milliárdot kaszál az állam a kidobásra ítélt cafeterián
2017-től a kormány megszünteti a cafeteriát ezzel párhuzamosan kétszintűvé teszi a bérrendszert. Utánajártunk, hogy mekkora piacot jelent ma a cafeteria, és ebből mekkora bevétele származik a költségvetésnek éves szinten.
Magyarország még mindig vonzó
Magyarország továbbra is kedvező célpontja a közvetlen külföldi tőkebefektetéseknek, valamint egyre vonzóbbak a vidéki települések és régiók a külföldi befektetők számára, ezt támasztja alá a szakmai körökben mértékadó kiadványnak számító fDi Magazine legfrissebb összeállítása.
A Jeremie vége felpörgetheti a felvásárlásokat
A régiónk előkelő helyen szerepel a nemzetközi vállalatfelvásárlások listáján, hazánkban a kipörgő Jeremie-alapok miatt megnövekedhet a befektetők aktivitása és az is érdekes, ami a magyar médiapiacon zajlik.
Wellnessre magyar! Napi 34 milliót kell elkölteni
Mintegy 2,7 milliárd forintnyi 2014-es, idén lejáró feltöltést kellene felhasználniuk SZÉP kártya birtokosainak. Erre még két és fél hónap áll a rendelkezésükre, ami azt jelenti, hogy naponta mintegy 34 millió forintot kellene költeniük május végéig.
2030: Amerika még mindig a csúcson
A következő másfél évtizedben tovább nő a globális össztermék, de tágul a szegény és gazdag országok közötti szakadék is. Bár sokan jósolták Amerika hanyatlását, megmarad világelső gazdasági nagyhatalomnak.
A magyaroknál marad a mélabú
Megjelent az ENSZ éves Világboldogság Jelentése, melyben rendre a sereghajtók között szerepel hagyományosan depresszív, mélabús népünk. Ismét a dánok a legboldogabbak, akárcsak két év, bár tavaly Svájc ütötte ki őket az első helyről. A japánoknál a fukusimai katasztrófa után is nőtt a boldogság.
Kellemes meglepetés érhet minket fizetésnapon
Idén újra erős, 5 százalékot meghaladó nettó bérnövekedésre számítanak az elemzők, akik szerint a következő években a háztartások fogyasztása lehet a gazdasági növekedés húzóereje. Az egyre súlyosbodó szakemberhiány a vártnál jobban is megdobhatja a kereseteket.
Adómentes a megosztásból származó jövedelem - így döntött a brit kormány
A brit pénzügyminiszter március 16-i bejelentése nyomán 2017 áprilisától a kormány adókedvezménnyel illeti a megosztás gazdaságából származó bevételeket. Ennek értelmében a kormány évi ezer fontig adómentessé teszi az ebből a tevékenységből származó jövedelmeket.
Március végén megáll a VOLÁN
Hetek óta tartó eredménytelen bértárgyalás után a Volán-szakszervezetek ma bejelentették: március 28-ától 5 napig sztrájkolni fognak - jelentette be Baranyai Zoltán a Közúti Közlekedési Szakszervezet elnöke.
Fogyasztói csoportot hozna létre a kormány
Az Országgyűlés mai ülésén lehetővé teheti nemzeti otthonteremtési közösségek (nok) létrehozását, amely a kormány otthonteremtési programjának újabb elemeként sorsolásos alapon segítheti az újépítésű lakáshoz jutást. Kivételes eljárásban tárgyalhatják a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán Antal javaslatát.
Bebicskázott az építőipar, csak a CSOK jelenthet segítséget
Idén az uniós forrásokból finanszírozott beruházások helyett a lakásépítések lendíthetnek az építőipar teljesítményén, de ennek hatása az év végére jelenhet meg a januári adatokat értékelő szakértők szerint.
Nagyobb profitra számítanak a kkv-k
A hazai kkv-k következő egy évre vonatkozó árbevétel és eredményvárakozásai nagymértékben javultak, átlagosan 4,8%-os árbevétel és 3,2%-os eredménynövekedést valószínűsítenek – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Árbevételük idei alakulását tekintve a mikrovállalkozások, a profitot nézve azonban a középvállalkozások a legoptimistábbak.
Mostantól külön számolhatók a céges utak az Uberben
Budapesten is elérhető az Uber Üzleti Profil, amivel az utas elkülönítheti vállalati utazásait a privát utaktól. A felhasználók egyénileg állítják be az adott profilt, és az applikáción belül bármikor kiválaszthatják, hogy magán vagy üzleti céllal utaznak.
Több pénzt és türelmet jelent a jobb oktatás
Növelik a cég termelékenységét és többet keresnek azok, akiknek magas az IQ-ja- derül ki egy kutatásból. De hol vannak a legképzettebb és legpiacképesebb munkavállalók? Sajnos nem nálunk: Magyarország csak a munkanélküli főiskolai diplomások magas számával került fel az egyik toplistára. Pedig az egész gazdaság jobban járna ha több figyelmet és pénzt fektetnénk az oktatásba.
Tőzsdézés helyett inkább ezüstre költsön
Merre mozdul az olaj ára? Hogyan alakul a dollár árfolyama? Milyen geopolitikai tényezők hatnak az egyes piacokra? Néhány a kérdések közül, amelyek foglalkoztatják a portfoliómenedzsereket, és amelyeket a befektetőknek mérlegelniük kell, mielőtt döntenek részvények vételéről, eladásáról, árupiaci vagy nemesfém-befektetésekről.
Nem látszik a fellendülés
Ismét visszacsökkent a nagyvállalatok beruházási szándéka, így jelenleg tízből négy hazai cég tervezi, hogy idén valamilyen fejlesztést végez. A beruházási célok között a technológiafejlesztés az első számú fejlesztendő terület, amit a közeljövőben erősíthet a kormány héten bemutatott iparstratégiája is.
Az Apple és a Google már az autóiparban is hasít?
A Szilícium-völgyben nyílt titok, hogy az Apple autógyártóvá akar válni. Elon Musk, a Tesla alapítója szerint az Apple negyedmillió dolláros éves fizetéssel próbálja elcsalni tőle az embereit. A Project Titanra állítólag 600 alkalmazottat állítottak rá.
Emoji kommunikáció: nincs szükség szavakra
Képközpontú kultúrában élünk. A logók mellett már a klikkelhető ikonok is nagy szerepet játszanak abban a vizuális adatözönben, ami ránk zúdul. Az emojikat, vagyis hangulatjeleket nem csak a felhasználók, a cégek is imádják.
Pénz van, csak a tőke hiányzik
A hazai kis és középvállalkozások legnagyobb gondja mindenképpen az akkut tőkehiány - ebben tulajdonképpen egyetértés van, ahogy abban is, tőkeprogram lehetne a megoldás. Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója szerint viszont nem olyan, mint a Jeremie.
Lázár: az Uniótól nem kaptunk semmit
Az Uniótól kapott hatalmas forrásokat tulajdonképpen nem is kaptuk – erre jutott Lázár János a Portolio konferenciáján elhangzott előadásában. Amit viszont most kifizetünk – mert ugye pénz mégis van – azt egészen máshogy akarják elosztani.
Két százaléknál nem lesz több a növekedés
A bruttó hazai termék (GDP) növekedése két százalék fölött lehet idén, de nem sokkal. A lassuló növekedést a lanyhuló uniós forrásfelhasználás, az ipari termelés dinamikájának csökkenése és az építőipar visszaesése okozza.
Negatív rekord! A rendszerváltás óta nem volt ilyen
A rendszerváltás óta nem látott negatív rekordot döntött idén az első két hónapban a jogalkotás: egyetlen törvény sem született.
Milliárdokkal fogadnak a vállalatvezetők halálára
Andy Vajna Live Entertainmentje, Walmart, JP Morgan, Wells Fargo. Mi a közös bennük? Biztosítást kötnek topmenedzsereik elhalálozásának esetére. A biztosítási összeg nem az örökösöket és hozzátartozókat illeti meg, hanem magát a céget. Ez folyton megütközést kelt. De a gyakorlat legális.
Csak átmeneti megingás
Átmeneti lehet az ipari termelés januári megtorpanása a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn közzétett adatait kommentáló elemzők szerint. A KSH első becslése szerint januárban az ipari termelés volumene 0,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a munkanaphatástól megtisztított index 2,2 százalékos növekedést mutatott.
Maradtunk a bóvliban
Nem vizsgált, és így nem is minősített fel minket a nagy hitelminősítő egyike, a Moody's - szemben a kormány várakozásaival. Vagyis Magyarország 4,5 év után is maradt bóvli-kategóriában. Talán a következő körben lesz változás.
Újra mer hitelben gondolkodni a magyar
A hitelfelvételi kedv lassulása 2016 elejére egyértelműen megállt – derül ki a Cofidis legfrissebb Hitel Monitor kutatásából. A felmérési eredmények szerint jelenleg a felnőtt lakosság közel fele hiteltörlesztő, 5 százalékponttal többen, mint az előző negyedévben, azaz jelentősen nőtt a pénzintézetekhez folyamodók száma.
Ingyen telket kapnak a csokosok Komlón
Komló önkormányzata kilenc telket bocsát ingyenesen azok rendelkezésére, akik a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) igénybevételével új ingatlan építése mellett döntenek. A rendelet a 40 évnél fiatalabb családosok számára kedvezőbb feltételeket biztosít az első lakás vásárlásához nyújtható támogatáshoz.
Ideje lenne előkapnunk a SZÉP Kártyát
A SZÉP Kártya tulajdonosok a nyári főszezonban használják leginkább kártyájukat, míg a munkáltatók tavasszal és év végén a legaktívabbak a feltöltéseket illetően. A kártyabirtokosoknak érdemes azonban a márciusi hosszú hétvégéket is kihasználni, mivel a 2014-ben feltöltött összegek idén május 31-ig használhatóak fel.
Csak egy kis megingás?
A januári kiskereskedelmi adat elmaradt az elemzői várakozásoktól, a forgalom bővülése az év hátralévő részében gyorsulhat, de az év egészében a tavalyinál kissé alacsonyabb, 3,5-5 százalék között lehet a növekedés az elemzői vélemények szerint.
Szakember híján a növekedés is elmarad
Növekedésben gondolkodnak a cégek, a magyar vezetők pedig még a globális hangulatnál is optimistábbak a PwC legújabb Magyarországi Vezérigazgató Felmérése szerint. Gátat leginkább a szakemberhiány vethet a nagy terveknek.
Kellenek már a tanácsadók a középvállalatoknak is
A tanácsadói szolgáltatások iránti fokozódó kereslet miatt tovább kívánja erősíteni pozícióját ezen a területen a negyedszázada Magyarországon működő Grant Thornton. A középvállalatokra koncentrálnak.