Helyi termelők, mozgóboltok - kikre utaznak jövőre a kiskereskedelemben?

Közzétették a kereskedelemre vonatkozó jövő évi országos hatósági ellenőrzések tervét. Ebből többek között kiderül, melyek lesznek a kormányhivatalok főbb szempontjai, hol lehet majd komolyabb ellenőrzésre számítani. Persze ezek még csak irányok és nagyívű tervek, a koronavírus-járvány mindent boríthat.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vásárló a Vela Pékség mozgóboltjánál Nyíregyháza örökösföldi városrészében a koronavírus-járvány idején, 2020. április 2-án. A több mint hatvanféle terméket árusító mozgóbolt öt olyan városrészbe jut el, ahol csak távol, vagy egyáltalán nem található pékség. (Fotó: MTI/Balázs Attila)

Megjelent kormany.hu-n egy dokumentum „2021. évre vonatkozó Országos Hatósági Ellenőrzési Terv – kereskedelem” – címmel. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által jegyzett kétoldalas irat nagyvonalakban bemutatja, milyen hatósági ellenőrzéseket, ellenőrzési időszakokat és célokat fogalmaztak meg a következő évre a terv készítői.

A kereskedelmi igazgatási feladatok vizsgálatánál 8 nagyobb témakört határoztak meg 2021-re. Kevésbé hangzik izgalmasnak például a nyilvántartás-vezetési kötelezettség ellenőrzése, amelynek célja annak vizsgálata, hogy a kereskedelmi hatóság eleget tesz-e a jogszabály által előírt nyilvántartás-vezetési kötelezettségének, vagy amilyen a működési engedélyezési hatósági ügyek ellenőrzése.

Kézzelfoghatóbbnak tűnik az üzleteket érintő ellenőrzések köre. Itt mint írják, cél „a kereskedelmi hatóság ellenőrzési kötelezettségének a vizsgálata, valamint a tevékenységre vonatkozó jogszabályi és hatósági előírások megsértése esetén a törvény által előírt jogkövetkezmények alkalmazásának az ellenőrzése”. Emellett „az üzletek éjszakai (22 és 6 óra közötti) nyitva tartásának feltételeit szabályozó önkormányzati rendeletek törvényességi felügyeleti eljárásban történő vizsgálata”. Feltételezhető, ezek a vizsgálati célok még hetekkel ezelőtt, jóval a bejelentett korlátozások előtt fogalmazódtak meg.

Razzia egész évben

Ugyanakkor jövőre nem csak a hagyományos üzletek, de a mozgóboltok üzemeltetői is számíthatnak a hatóságok embereire. Mint ahogyan nem csak idén, de az elmúlt években is, a vásárokat, piacokat és helyi termelői piacokat sem hagyják ki a vizsgált területek közül. Az ellenőrzések célja, mint írják: vásár, piac, helyi termelői piac számának alakulásának az értékelése.

Az ellenőrzést egyébként 2021. január 1. és 2021. december 31. között szükséges lefolytatni. Egyúttal zárójelben azt is megjegyzik, ezen időszak alatt bármikor lefolytatható a vizsgálat. Az ellenőrzésnek az adott megyében lévő települések lehetőség szerint 10 százalékára kell, hogy kiterjednek, azzal a feltétellel, hogy a vizsgálatba járásszékhely, város és közös hivatal is legyen bevonva.

Magas színvonal és kommunikáció 

Az ellenőrzési terv készítői kiemelt szempontokat is megfogalmaztak. Mint írják, a kormányhivatalok az általuk lefolytatandó ellenőrzések során kiemelten vizsgálják a jogszabályi előírások megtartását, illetve „a kereskedelmi igazgatási feladatok magas szakmai színvonalon történő elvégzését”. Kiemelt szempontként értékelendő a kormányhivatal és a kereskedelmi hatóságok közötti kapcsolattartás (szóbeli, elektronikus, írásbeli) hatékony módon történő, gyors megvalósulása is.

Mit mutatnak a tavalyi számok?

A fogyasztóvédelemhez 2019-ben 30 ezer panasz érkezett. A hatóság tavaly több mint 7 ezer üzletet ellenőrzött, amelyeknél a jogsértések aránya 36 százalék volt, és 730 millió forint összegben szabtak ki fogyasztóvédelmi bírságot.

Keszthelyi Nikoletta, az ITM fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkára a 2019-es számokat összegezve korábban elmondta azt is, az ellenőrzések kiterjednek az árfeltüntetéssel kapcsolatos és az általános kereskedelmi feltételekre vonatkozó szabályok megtartásának vizsgálatára, többek között a nyitvatartási időről történő tájékoztatás szabályaira, a vásárlók könyvének és a mérőeszközök ellenőrzésére. Az ártájékoztatás esetében több mint félmillió terméket ellenőrzött a hatóság, a jogsértési arány 4 százalékot tett ki. 1050 üzlet jótállás-szavatossági ügyek intézési gyakorlatát is vizsgálták tavaly, ahol a kifogásolási arány 38 százalék volt.

Az e-kereskedelemben az ellenőrzések kiterjednek az árfeltüntetéssel kapcsolatos és az általános kereskedelmi feltételekre vonatkozó szabályok megtartásának vizsgálatára, többek között a nyitvatartási időről történő tájékoztatásra, illetve itt is a vásárlók könyvének és a mérőeszközök ellenőrzésére. Az ártájékoztatás esetében több mint félmillió terméket ellenőrzött a hatóság, a jogsértési arány 4 százalékot tett ki.

 

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo