Gazdaság


Optimista a kormány

Optimista a kormány 

Elfogadta a jövő évi költségvetést az Országgyűlés: a büdzsé meglehetősen optimista, a kormányzat 3,1 százalékos növekedéssel és 2,4 százalékos költségvetési hiánnyal számol. A büdzsé magában foglalja a jövedéki adóból, a vendéglátás különadójából megemelt bevételeket és számol az áfacsökkentéssel kiesett pénzekkel is.
Most nem lesz olcsóbb a benzin

Most nem lesz olcsóbb a benzin 

A heti átlagos piaci változások alapján, valamint a június 10-i, pénteki 3 forintos benzin árcsökkentést követően, június 13-án, hétfőn nem várható változtatás az üzemanyagáraknál.
Sharing economy - megszoksz vagy megszöksz?

Sharing economy - megszoksz vagy megszöksz? 

A vállalatoknak szembe kell néznie azzal, a sharing economy itt marad. Vagy megszokjuk, vagy megszökünk - mondta a téma szakértője a Piac & Profit által szervezett Cégvezetők Csúcstalálkozóján.
Mit adtak nekünk a külföldiek? Tavaly 11 ezer munkahelyet

Mit adtak nekünk a külföldiek? Tavaly 11 ezer munkahelyet 

Rekordszintet ért el Európában a külföldi befektetések mértéke 2015-ben. A lezárt projektek száma a megelőző évihez képest több mint tizedével nőtt, átlépve az ötezres számot, közel 218 ezer munkahelyet teremtve. Magyarországon több mint 11 ezer új munkahely jött létre FDI révén, ami több mint kétszerese a 2014-es értéknek.
Ha kihagyunk egy napot, lehet, hogy már bukta van

Ha kihagyunk egy napot, lehet, hogy már bukta van 

A fogyasztó napjainkban szkeptikus, igényes és jól informált. Átláthatóságot és láthatóságot vár el a márkáktól. Az internetes közbeszéd decentralizált és villámgyorsan nagy károkat tud okozni egy márka renoméjának, mondta Hegyi Gábor, a Davosi Világkommunikációs Fórum társelnöke, a Capital Partners alapító-ügyvezetője a Piac & Profit által szervezett Cégvezetők Csúcstalálkozóján.
Orosz embargó: még a feketegazdaság is összement

Orosz embargó: még a feketegazdaság is összement 

Az olajárak zuhanása miatti orosz válság hatására összezsugorodott az árnyékgazdaság is - derült ki az orosz elnöki hivatal mellett működő Népgazdasági és Államigazgatási Oroszországi Akadémia csütörtökön közzétett szociológiai felméréséből.
A legrosszabbon már túl vagyunk, de van még tennivaló

A legrosszabbon már túl vagyunk, de van még tennivaló 

Az európai országok gazdasága fokozatosan talpra áll, de további cselekvésre van szükség a világgazdasági válság megoldatlan, a növekedést még mindig terhelő következményeinek felszámolásához és az új kihívások megfelelő kezeléséhez - állapította meg az OECD az Európai Unió, illetve az euróövezet gazdasági helyzetét elemző, pénteken kiadott tanulmányaiban.
Ezt háború nélkül még nem sikerült megoldani

Ezt háború nélkül még nem sikerült megoldani 

Lassan 10 éve reménytelenül gyenge állapotban van a világgazdaság. A gazdasági növekedés lassú, infláció nincs, vagy nagyon alacsony, az állam és a magánszféra összesített eladósodottsága pedig korábban soha sem látott szinteken van.
Szeptembertől többet kapnak az orvosok és ápolók

Szeptembertől többet kapnak az orvosok és ápolók 

Szeptember elsejétől az egészségügyi szakdolgozóknak átlagosan bruttó 10-30 ezer forinttal, az orvosoknak bruttó 107 ezer forinttal nő havonta a jövedelmük, a nemzetgazdasági tárca az emelés mértékét előzetesen már jóváhagyta.
Most megtudhatja, jól fekteti-e be a pénzét

Most megtudhatja, jól fekteti-e be a pénzét 

A behaviorista közgazdaságtan tudósai sokat foglalkoztak azokkal a beidegződésekkel és hiedelmekkel, amelyek tudatosan vagy tudat alatt befolyásolják befektetési döntéseinket. Íme a szennyes lista arról, milyen tévhitek alapján döntünk rosszul.

A szomszédaink lekörözik a világot 

A gazdasági válságból való kilábalás lassabb a korábban vártnál, de javul a helyzet - derült ki a Coface hitelbiztosító konferenciáján. A szakértők szerint a kelet-közép-európai régió 3 százalékos növekedésre lehet képes az idén, ez pedig meghaladja a világgazdaságtól várható 2,7 százalékos tempót, és a duplája az eurózóna várható növekedésének.

Alacsonyak maradnak a kamatok 

Az éves infláció a következő két hónapban is negatív tartományban maradhat, és csak augusztusban emelkedhetnek a fogyasztói árak. Így 2018-ig maradhat az alacsony kamatkörnyezet – hívták fel a figyelmet pénzügyi szakértők.

Hol az a harmincmilliárd az albérletekből? 

Magyarországon 200 ezer bérlőknek piaci alapon kiadott lakóingatlan is lehet az ingatlan.com becslése szerint. A kiadott ingatlanok országos átlagos bérleti díja havi 100 ezer forint körül mozog, így a piac mérete éves szinten 144-240 milliárd forintra rúghat. Ez pedig csak a személyi jövedelemadó szempontjából 19-32 milliárd forintos összeget jelentene, ha mindenki teljesítené adófizetési kötelezettségét.

A költekezés tartja a víz felett Magyarországot 

Elemzők szerint a pozitív meglepetést hozó áprilisi ipari termelési növekedés lendületet adhat a GDP bővülésének, amely az idén 2 százalék felett lehet. A gazdaságot most a szolgáltatások növekedése húzza, amelyet a háztartások fogyasztásának látványos bővülése támogat.

Még nagyobb lesz Juncker csodafegyvere 

Az Európai Bizottság az Európai Stratégiai Beruházási Alap (ESBA) megalakulása után felmérte az európai beruházási terv megfelelően működő és javításra szoruló elemeit, és a továbblépés kidolgozása mellett döntött.

Idén nem lesz éhséglázadás 

Nyugodt évre számíthatunk az egyes élelmiszerek nemzetközi piacán az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) szakértői szerint. A termelési kilátások és az eddig felhalmozott készletek mind optimizmusra adnak okot.

Így szabályozná az Unió a megosztás gazdaságát 

Milyen adószabályokat kell alkalmazni a megosztás gazdaságának szereplőire? És ki a felelős, ha gondot okoznak? Ezt, és sok más alapvető problémát válaszol meg a Bizottság friss iránymutatása. Az Unió támogatja a közösségi gazdaság fejlődését, de ahhoz, hogy az valóban segítse az európai gazdaságot, közös alapok kellenek.

Csúnya világ jön Magyarországon 

Jelentősen rontotta Magyarország idei gazdasági növekedésével kapcsolatos előrejelzését az OECD. Alacsonyabb lesz a gazdasági növekedés, elszáll a költségvetési hiány jövőre, a közmunkaprogramot pedig le kellene építeni.

Nem betiltani akarják az Ubert, csak "beállítani a sorba" 

A kormány nem betiltani akarja az Ubert, hanem "beállítani a sorba", amely egyenlő versenyfeltételeket teremt a Magyarországon működő egyéb taxis cégekkel - mondta Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) parlamenti államtitkára az Uber képviselőivel folytatott egyeztetés után.

Nem bírnak a munkahelyen az Y-generációval 

Képzeljük el, hogy kizárólag huszonéves alkalmazottakból áll a munkahelyi gárda és csak néhány vezető idősebb. Amerikában már ez a valóság. És olykor gondot okoz a kissé rendhagyóan viselkedő fiatalok megrendszabályozása.

Van olyan üzlet, ami dübörög Magyarországon 

Bár a szálláshelyek számának emelkedése kissé visszaesett az egy évvel ezelőttihez képest, Magyarország népszerűsége töretlenül nő, elsősorban az európai turisták körében, a szálláshelyek forgalma és árbevétele is nő.

Az Unió kiáll az Uber mellett 

Az Európai Bizottság nem támogatja az Uber és a hozzá hasonló, a megosztás gazdaságát erősítő cégek működésének betiltását vagy korlátozását. Lapértesülések szerint ezen a héten felszólítja a tagállamokat, hogy ne tiltsák be az autómegosztót.

Ha fáj, nyílik a buksza 

A magán-egészségbiztosítások aránya és az önkéntes egészségpénztárakba érkező egyéni tagdíjak mértéke is azt mutatja, jobbára csak akkor nyúlunk a zsebünkbe, ha már nagyon fáj.

Csak egy lépéssel vagyunk a görögök előtt 

Az első negyedévben a magyar növekedésnél az EU-ban csak a görög volt kedvezőtlenebb. A vártnál is sokkal rosszabb adat miatt a GKI 2,3%-ról 2%-ra csökkentette idei növekedési prognózisát, de akár ennél lassúbb GDP-bővülés is lehetséges. Az építőipar zuhanása miatt valószínűleg a beruházások visszaesése is jelentősebb, 8% körüli lesz. Ugyanakkor a gyors keresetemelkedés hatására a fogyasztás bővülése 3,5% lehet – hívta fel a figyelmet friss elemzésében a GKI.

Végre marad elkölteni való pénzünk 

Jelentősen nőtt a magyar élelmiszer-kereskedelem forgalma az első negyedévben, amivel dobogós helyett szereztünk az európai rangsorban. Helyezést hirdetni azért nehéz, mert egyetlen határozott trend sem érzékelhető a kontinens piacán, ebből a szempontból Európa nem tűnik egységesnek.

Csak a vásárlásunk hajtja a gazdaságot 

Magyarországon kedvezően alakulnak a gazdasági folyamatok, ugyanakkor a magyar gazdaság is lassul, a legnagyobb baj pedig, hogy a jogi környezet kiszámíthatatlansága visszafogja a befektetéseket - derül ki a Coface hitelbiztosító friss országelemzéséből.

35 helyen kell jelentkezni egy álláshoz? 

A frissdiplomások többsége álláshirdetésre való jelentkezés vagy személyes ismeretség útján jut be első munkahelyére. A harmadik leggyakoribb módja a munkahelyszerzésnek, amikor a volt hallgatót a korábbi szakmai gyakorlatos helye alkalmazza.

„A növekedés nem elhatározás kérdése, meg kell teremteni a feltételeket” 

A magyar vállalatok versenyképessége messze elmarad a kívánatostól Pitti Zoltán volt APEH-elnök szerint. Az okokat a szabályozók és ösztönzők területén kell keresni a Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi Kara Gazdaságpolitikai Tanszékének tudományos kutatója szerint.

Ne csak tippelje, kik a vásárlói! 

Azt hihetnénk, hogy ha színvonalas a termékünk, sőt talán betöm egy piaci rést, akkor meg fogja találni a helyét a piacon. Pedig ez kevés, ha a célpiac nem tud rólunk. Sok vállalkozásnak fogalma sincs, hogy hogyan érje el hatékonyan a célközönségét, hiába foglalkoztat értékesítési munkatársakat. Íme néhány módszer ideális fogyasztóink feltérképezéséhez.

15 millió csomag megy át a futárok kezén 

Még mindig szeretik a magyarok a személyes átvételt az online vásárlás esetén, de a kép lassan változni kezd. 2015 során már nemcsak volumenében, hanem arányaiban is nőni tudott a hazai online kiskereskedelmet kiszolgáló logisztikai szektor.

Annyi a gagyi, mint Ausztria komplett termelése 

A világkereskedelmi forgalom 2,5%-át, az Európai Unió importjának pedig 5%-át tette ki a hamisított termékek aránya. Az Európai Unióba érkező áru jelentős részét a Távol-Keletről származó hamisítványok jelentik, hangsúlyozza az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közös tanulmánya.

Nem győztük meg Brüsszelt a földtörvénnyel kapcsolatban 

A magyar kormány úgy próbálta kizárni a külföldieket a földvásárlásból a földtörvénnyel, hogy elvileg nem zárta ki őket. Nem jött be, kötelezettségszegési eljárás indult.

Hat dolog, amiből gond lesz, ha kilépnek a britek 

Hetek óta az Egyesült Királyság unióból való kilépésének esélyét latolgatja a világ, a szakértők többsége valószínűbbnek tartja a maradást. Természetesen a játszma még nem dőlt el, a gazdasági elemzők pedig minden lehetőségre felkészülnek. Ezt tették a Fidelity elemzői is, akik 5 pontban foglalták össze, milyen következményei lehetnek egy esetleges Brexitnek a pénzvilágra.

Így lehetne fellendíteni a gazdaságot 

Nyolc évvel a gazdasági válság után sok nagy nemzetgazdaságot továbbra is jelentős negatív kibocsátási rés jellemez. A növekedés fellendítéséhez vonzó alternatíva lehet az infrastruktúrára irányuló beruházások fokozása annak érdekében, hogy ne csak a rövid távú kereslet lendüljön fel, hanem hosszú távon a gazdaság kínálati oldalának nagyobb mértékű növekedése is biztosítható legyen.

Mit arat a digitális mezőgazdaság? 

A magyar mezőgazdaságban egyelőre csak akkor használnak informatikát, ha nagyon muszáj. Pedig muszáj lesz növelni a hatékonyságot, főleg ha kifut az uniós támogatás.

A napsütés meghozta a jókedvünket 

Májusban megállt a GKI konjunktúraindex január óta tartó csökkenése, sőt minimálisan még emelkedett is. Az üzleti bizalom áprilishoz képest nem változott, a fogyasztói viszont megközelítette idei csúcspontját.

Nem sörös? Akkor is örülhet a foci EB-nek 

Nemcsak a sörmárkák, az elektronikai cikkek és a sportmárkák, hanem a játékok forgalmára is jelentős hatással van a futball Európa-bajnokság. A focilázhoz köthető játékvásárlás a Formatex szerint akár egy átlagos nyári havi forgalom dupláját is jelentheti. Felmérésük szerint a foci és a magyar válogatott népszerű, jó presztízsű márkának számít most a magyarok körében.

Áttörés napenergiafronton 

Eddig a befogott napsugarak alig több mint 20 százalékát tudták elektromos árammá alakítani a szoláreszközök, de most 22,5-ről 34,5 százalékra növekedett az arány.

Minden eladható, csak jó időzítés kell hozzá 

Megfelelő időzítéssel bármi eladható – vallják az igazán gyakorlott aprózók. A többségnek a pénzspórolás és a környezettudatosság a két fő motivációja, melyek új társadalmi réteget vonzottak be a netes adásvételbe, ami mára egyenesen szárnyal.

10-20 százalékos béremelés sem ritkaság 

A következő hónapokban is folytatódhat a bérnövekedés az elemzők szerint, a munkaerőhiánnyal párhuzamosan a cégek nagyobb fizetéssel csábítják a jelentkezőket, és próbálják megtartani dolgozóikat.

MFB: új szerep a hazai gazdaságfejlesztésben 

Az MFB szerepköre jelentősen megváltozott az elmúlt időszakban: szakosított hitelintézetből aktív gazdaságfejlesztési centrummá vált - mutattak rá a Magyar Fejlesztési Bank 2015-ös számait bemutató sajtótájékoztatón . Bár feladatainak köre jelentősen bővült, és komoly belső átszervezést hajtott végre, sikeresen megőrizte kiegyensúlyozott gazdálkodását, és növelni tudta eredményét. A sajtótájékoztatón Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség államtitkára és Nagy Csaba, az MFB vezérigazgatója adott tájékoztatást a 2015-ös évet érintő adatokról és a Bank működését meghatározó változásokról.

Csak a káosz biztos az unióból kilépőknek 

Az Európai Unióba általában befelé igyekeznek az országok, de Nagy-Britannia most inkább kifelé kacsingat. Milyen hatással lenne az elszakadás a brit gazdaságra? Ezt fontos lehet szem előtt tartania Magyarországnak is a kvótareferendum kiírása kapcsán.

A pálmaolaj fűti az élelmiszerárakat 

Négyéves csökkenő trend tört meg idén év elején, amikor lassú emelkedésnek indultak az élelmiszerárak a nemzetközi piacokon – ez a jelenség áprilisban is folytatódott, az emelkedést a pálmaolaj iránti kereslet generálta.

Ezért bicsaklott meg a pannon puma 

Az első negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) 0,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A visszaesést részben az építőipar gyengélkedése okozta, de az igazán rossz hír az ipari termelés bezuhanása.

Fenntarthatóság: nem lesz varázsütésre 

Nem kérdés, hogy rátérünk-e a fenntarthatóság útjára, már azon haladunk. Ugyanakkor hatalmas áttörést várni hiábavaló, arra kell készülnünk, hogy a „következő nagy lépés sok kis lépésből áll majd” – mondta Dr. Bartus Gábor a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács titkára az Action 2020 Szakmai Fórumán.

Vérszemet kapott az EU a multi üldözésben 

Az EU is beszáll az OECD után az adóelkerülő multik elleni küzdelembe. Az agresszív adótervezés visszaszorítása érdekében a közelmúltban több, a társasági adózást jelentősen befolyásoló kezdeményezést indított – derül ki a Mazars legújabb összefoglalójából.

Sörből és adóból is több folyt tavaly 

2015-ben 4%-kal növekedett a söripar hazai értékesítése. Tovább nyílt a sörpiaci olló. Erősödött a prémium és szuper prémium sörök forgalma, ugyanakkor folytatódott az olcsó, gazdaságos árkategóriájú sörök térnyerése. Hét százalékkal nőtt a söripar adó és járulékbefizetése, amely meghaladta a 71 milliárd forintot.

Bojár: Árt az állami atyáskodás 

Bojár Gábor beszél arról, hogy milyen más képességekre van szükség egy induló cég felfuttatásához és egy nagy cég sikerre viteléhez, megnézzük, hogyan változnak az energetikai követelmények, és hogy miért lesz az egészségügy a jövő nagy üzlete. Mindez a májusi Piac & Profitban!
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Csak profitálni fognak az ügyfelek az Akcenta új digitális megoldásaiból

Csak profitálni fognak az ügyfelek az Akcenta új digitális megoldásaiból 

Különösen a Covid-járvány óta megnőtt az igény a különböző digitális szolgáltatások iránt.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Start-számla: a legjobb döntés a gyermeked jövőjéért

Start-számla: a legjobb döntés a gyermeked jövőjéért 

A családok többsége ma már a kincstári Start-számlán Babakötvény formájában takarékoskodik gyermekének.

Költségkímélés

Ketyeg az óra az autósoknak

Ketyeg az óra az autósoknak  

Már csak néhány napja maradt a döntésre több mint 400 ezer személyautó üzemben tartójának, hogy lecseréli-e év végi évfordulós kötelező biztosítását.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Jogi kisokos

Milyen kockázatokkal jár egy vállalati bojkott?

Milyen kockázatokkal jár egy vállalati bojkott? 

Napjainkban egyre több vállalat formál véleményt olyan ügyekben, mint a klímaváltozás vagy az emberi jogok érvényesülése.

Cégblog

3 évvel ezelőtti áron ad tucatnyi terméket az Aldi

3 évvel ezelőtti áron ad tucatnyi terméket az Aldi  

A vállalat intézkedése a legkeresettebb, legnépszerűbb zöldségek és gyümölcsök továbbá friss húsok közül 57 árucikket érint.

Klímablog

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra  

4200 cég igényelt forrást összesen 5005 tisztán elektromos hajtású személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz beszerzéséhez.

Infokom

Nem kell félni a mesterséges intelligenciától?

Nem kell félni a mesterséges intelligenciától? 

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia munkahelyi hatását.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo