Gazdaság
Rájár a rúd a Facebookra
Versenyfelügyeleti eljárás indult Németországban a Facebook üzemeltetői ellen gazdasági erőfölénnyel visszaélés tilalmának feltételezett megsértése miatt-közölte az MTI. A probléma a túlzottan személyre szabott hirdetésekkel van.
Piacot lát Szijjártó a világ legpazarlóbb államában
Nukleáris, élelmiszeripari és légiforgalmi megállapodásokat kötött Magyarország, illetve magyar cégek az Egyesült Arab Emírségekben - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter telefonon az MTI-vel, miután befejezte kétnapos tárgyalásait Dubajban és Abu-Dzabiban.
Így leszünk újra a vas és az acél országa
Bemutatta a kormányzat az országot újraiparosító Irinyi-tervet, amelynek célja, Magyarország 2020-ra az unió legiparosodottabb államai közé tartozik majd. Az iparstratégia a fejlesztés fő irányait jelöli ki, többek között több pénzt kapnak a magyar tulajdonú nagyvállalatok.
Elmondjuk, mire adnak olcsó hitelt
A márciusi Piac & Profitban többek között megszólal a BÁV-vezér, bemutatunk magánélet-barát munkahelyeket, elmondják a bankok, mire adnak olcsó hitelt vállalatoknak és szó van a lapban a hazai egészségügy problémáiról is.
Szexinek kell lenni még a biztosítónak is
Tavaly 2,2 százalékos díjbevétel-növekedést ért el a magyar biztosítási szektor, köszönhetően a nem-életbiztosítási ágnak. A biztosítóknak is nagy kihívásokkal kell szembenéznie, a vezetők nem különösebben optimisták.
Csökken az export súlya a vállalatoknál
Szolidabb árbevétellel és kisebb exporttal számolnak idén a vállalatok. Belföldön 2,3 százalékos, az exportban pedig 2 százalékos árbevétel-növekedést várnak a legnagyobb cégek. Az idei nyereséget illetően szintén 2 százalékos növekedésre számítanak, szektoronként azonban jelentős eltérések mutatkoznak – derül ki a K&H felméréséből.
Van egy jó ötlete? Már reklámügynökség is pénzelné
Legalább 10 millió eurós támogatást oszt szét a Publicis reklám- és PR-multi 90 startupcég között, melyeket egy évig mentorálna is. Hogy miért? Mert szüksége van az innovatív ötletekre.
A nép döntött: kell a közösségi gazdaság. Ehhez kell igazodni a törvényhozásnak
A fogyasztók mindenhol örömmel fogadják a közösségi gazdaság szereplőinek megjelenését. Van, ahol már a parlament is belátta, most az a feladata, hogy alkalmazkodjon ahhoz, amit az emberek szeretnének, és lebontsa az akadályokat, amelyek a közösségi gazdaság növekedésének útjában állnak. Az ezt kijelentő észt parlament szerint ez lenne a cél Európa más országaiban is.
Már csak engedélyre vár a repülő autó
A Terrafugia amerikai cég határozott szándéka, hogy 2025-re elterjeszti repülő autóit. A prototípust már 2014-ben megépítették. Helyből fel tud szállni, kifutópálya sem szükséges hozzá. Húszórás tanfolyamon meg lehet szerezni a pilótaképesítést, de ez is csak végszükség esetén kell, hiszen a jármű magától repül. Az ára még nem ismeretes.
Az unió fejleszt, nem a cégek
Nem a cégek indultak be, a kormányzati szektorból finanszírozott projekteknek és az uniós pénzeknek köszönhető a beruházások tavalyi utolsó negyedéves növekedése - vélik az elemzők.
Magyar gazdaság: szendereg a robogás
A magyar gazdaság növekedési üteme tavaly év végén átmenetileg ismét felgyorsult, több mint 1 százalékponttal haladta meg az EU átlagát. A régióban azonban a szlovák, a román, a lengyel, a cseh és a bolgár fejlődés így is gyorsabb volt. Éves átlagban idén a lassulás folytatódása várható.
A növekedést fékezheti a szakemberhiány
A foglalkoztatás bővülésére és a munkanélküliek számának további csökkenésére számítanak elemzők, akik szerint nem lehetetlen, hogy idén hat százalék alá is „benéz” a munkanélküliségi arány. A növekedést a szakemberhiány fenyegeti.
Automatikus álláskeresés segítene a munkanélküliségen
Néhány uniós országban nagymértékű munkanélküliséget látunk, miközben máshol kétmillió, a képzett munkaerő hiánya miatt betöltetlen állás van. Az Unió ezért automatikusan párosítaná álláskereső oldalán a hirdetéseket a jelentkezőkkel, hogy nagyobb legyen a határokon átnyúló munkavállalás.
1300 milliárdot buktunk az oroszok miatt
Az oroszországi embargó mintegy 4,5 milliárd dollár (1300 milliárd forint) kárt okozott a magyar gazdaságnak, ennyire becsülhető a kieső export értéke - ismertette a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) Oroszország által elrendelt embargóból fakadó külgazdasági intézkedésekért felelős miniszteri biztosa.
Már megint jogsértő egy magyar törvény
Kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az Európai Bizottság (EB) a nem nyereséges szupermarketek szankcionálásáról elfogadott törvény miatt, mert úgy véli, hogy az korlátozhatja a vállalkozások letelepedési szabadságát.
Már itt is van a SZÉP-kártya kihívója
Az Európai Bizottság ítélete után alig pár nappal máris felbukkant egy cafeteria szolgáltató, amely belépne az magyar piacra. Hamar kihívója akad a monopóliumát elveszítő SZÉP-kártyának.
Nyugdíj: pont azoknak nem segít a rendszer, akiknek kellene
Noha jelenleg már háromféle nyugdíjcélú megtakarítás után is igénybe lehet venni adó-visszatérítési lehetőségeket, a családi adóalap-kedvezmény éppen az alacsonyabb keresetű többgyermekesek esetében akadályozhatja a kedvezmények igénybe vételét.
Harmincezer állásba kerülnek a hamis órák
Több mint 3,5 milliárd eurós kárt okoz a hamis órák és ékszerek forgalmazásából származó közvetlen és közvetett bevételkiesés uniós szinten, emellett 28 500 munkahely megszűnését is eredményezi. Hazánkban évente átlagosan több mint 40 milliárd forintnyi kár éri az iparágat, emellett a magyar piac az uniós átlagnál valamivel fertőzöttebb terület – derül ki az Európai Unió Belső Piaci Harmonizációs Hivatalának (OHIM) legfrissebb jelentéséből.
Mindenki megsínyli a Kínai száguldást
Elodázhatatlan, hogy tegyenek valamit a kínai gazdaság túltermelése ellen. Kína is súlyos árat fizet érte, de a globális, köztük az európai piacnak is káros.
A februári eső az üzleti hangulatot is tönkretette
Egy éve nem látott mértékben csökkent a GKI konjunktúraindex. A felmérés szerint minden ágazatban és a fogyasztók körében is romlottak a várakozások, de így is meglehetően optimista hangulatot tükröznek.
Potyáznak a nagy cégek a fogyasztók pénzén
Újabban nem csak induló ötletek gazdái, de világmárkák is a fogyasztók támogatását kérik a közösségi finanszírozó oldalakon. Pedig nem szorulnának rá, elvégre dollármilliárdos bevételeik és profitjaik vannak. Miért olyan fontos ez a tőkeszerzési módszer mindenkinek, még ott is, ahol nem lenne rá szükség?
Kevesebb bevétel miatt aggódnak a cégek
A vállalkozások többsége a csökkenő bevételek miatt aggódik, közben pedig az sem mellékes, hogy saját bevallásuk szerint nehezebben jutnak külső forrásokhoz – derült ki egy friss globális felmérésből.
Még több lehet a borítékban
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) február 19-én közzétett adatai szerint decemberben 5,7, a tavalyi év átlagában 4,2 százalékkal nőttek az átlagkeresetek az egy évvel korábbihoz képest, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva decemberben 6,0, az egész évben pedig 4,5 százalékos volt az emelkedés.
Csökkentheti az unió a nekünk szánt forrásokat
A fejlesztésekre szánt uniós támogatások csökkentésével fenyegette meg a visegrádi országokat Matteo Renzi olasz kormányfő, amennyiben nem vesznek részt a menekültkrízis hatékony kezelésében – értesült a Távirati Iroda.
Két számjegyű bővülés - és még nincsen vége
Növekedéssel zárta a múlt évet a magyar lízingpiac. A Magyar Lízingszövetség tagvállalatai összesen 513 milliárd forintot helyeztek ki, ami 13,5 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ezzel párhuzamosan a szerződésszám 10 százalékkal nőtt. A lízingpiaci szereplők szerint 2016-ban, ha lassabb tempóban is, de folytatódhat növekedés, elsősorban a vállalkozások finanszírozási igényei miatt, és elképzelhető, hogy az ingatlanlízing is emelkedő pályára áll.
2016: határtalan kihívások
Mi sem mutatja jobban, hogy milyen kihívások előtt áll a világ, mint a minden év elején a davosi Világgazdasági Csúcson felmerülő témák. Idén a mintegy 2500 döntéshozó – politikusok és vezető üzletemberek – négy fő globális kihívásról tanácskozott. A világgazdasági növekedésről és az alacsony nyersanyagárakról, a klímaváltozásról, a migrációról – és ennek kapcsán a biztonság kérdéséről –, valamint a negyedik ipari forradalomról és a hatására a társadalomban végbemenő változásokról. Hosszabb távon a világnak számos társadalmi és gazdasági kihívásra kell megtalálnia a választ.
Rakétára pattant a magyar gazdaság
Minden elemzői várakozást felülmúlt a bruttó hazai termék (GDP) növekedése, ha az építőipar és a mezőgazdaság nem húzta volna le a számokat, az eredmény még jobb lett volna. Az idén viszont már visszafogottabb növekedésre számítanak a szakemberek.
Két hét múlva vasutassztrájk?
Amennyiben február 20-ig a vasutas szakszervezetek és a MÁV nem tud megállapodni az idei évi bérfejlesztésről, a szakszervezetek március első hetében országos sztrájkot hirdetnek
Elemzők: elmaradt a várttól az infláció januárban
A várakozásoktól elmaradt az infláció januárban, amelyben az üzemanyagárak jelentős csökkenése, a sertéshús áfájának mérséklése és az élelmiszerek, illetve a szolgáltatások mérsékelt drágulása játszotta a fő szerepet makrogazdasági elemzők szerint.
Oscar jár a hitelválságért?
Öt Oscar díjra jelölték A nagy dobás című filmet, mely az amerikai lakáshitelválság keletkezését dolgozza fel és a múlt hét óta a magyar mozikban is látható. A film producere és mellékszereplője, Brad Pitt elfogadhatatlannak tartja, hogy nem kerültek rács mögé a 2007-2008-as gazdasági válság okozói.
Energia: ez van, ha elszáll a húzóerő
Izgalmas évet zárt és izgalmas év elé néz az energiaszektor globálisan és Magyarországon is. Globálisan az alacsony olajár befolyásolja a fogyasztást és az ágazat szereplőinek profitabilitását. A hazai piacon ezen túlmenően a változó szabályozás, az állami jelenlét erősödése és a 2013-ban indított rezsicsökkentés is meghatározza a lehetőségeket.
Bizakodunk? Bizakodunk?
Jelentősen javult az üzleti bizalom Magyarországon az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) januári vállalati konjunktúra vizsgálata szerint az előző negyedévben.
CSOK-változások: a héten minden kiderül
A héten megjelenik a két rendelet, amely a használt és az új lakásokra vonatkozó családi otthonteremtési kedvezmény (csok) új, megváltozott részleteit foglalja össze.
Csúcsvezetők csúcsfizetései
A fellegekben járnak a menedzserfizetések a tőzsdén jegyzett amerikai cégeknél, főképp a technológiai és a médiaszektorban. Az EU-ban elsősorban a bankszektorban találkozni a magas keresetekkel. Itthon is szépen nőnek a menedzser fizetések.
Felpörgött az irodapiac
A budapesti irodapiac fenntartotta a 2014-ben indult felívelését 2015-ben is, és megdöntötte korábbi csúcsát a teljes bérbeadási volumen tekintetében – közölte a Cushman & Wakefield.
Aki nem exportált, az nem is fejlesztett
A hazai vállalatok beruházási aktivitása kismértékben elmaradt az általuk tervezettől a Magyar Fejlesztési Bank tavaly őszi felmérése alapján. A cégek 13,5 százaléka a tervezettnél nagyobb összegben, 39,3 százaléka a célzottal megegyezően, 26 százalékuk a tervezettnél kisebb összegben hajtott végre fejlesztéseket a felmérést megelőző egy év során.
Ezt várja tőlünk Brüsszel az idén
Az idén 2,1 százalékos, jövőre 2,5 százalékos gazdasági növekedésre számít Magyarországon az Európai Bizottság (EB), téli gazdasági előrejelzésében. Ugyanakkor az egész Európai Unióban bővülésre áll a zászló, bár a világgazdasági kockázatok egyre jelentősebbek.
Tavaly minden összejött a kiskereskedelemben
Kedvező a kiskereskedelmi forgalom tavalyi 5,5 százalékos éves bővülése a szakértők szerint, akik további, bár lassuló ütemű növekedésre számítanak az idén. A tavalyi növekedéshez az online kasszák, a devizahitelesek megmentése és az alacsony infláció is hozzájárult.
Többet vásároltunk tavaly
A decemberi 5,0 százalékos növekedéssel együtt 2015-ben a kiskereskedelmi forgalom 5,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, amikor 5,2 százalékos volt az éves forgalom bővülése. A naptárhatással korrigált adatok 4,5 százalékos decemberi és 5,6 százalékos egész éves növekedést mutatnak - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Rossz üzlet az államnak dolgozni
A tavalyi év végén nem sikerült a szakszervezeteknek, a munkaadóknak és a kormánynak megállapodni a minimálbér mértékéről. Ennél kisebb publicitást kapott, hogy nem volt országos bérajánlás sem, amely főleg az állami tulajdonú vállalatok számára jelent eligazítást. A Policy Agenda azt nézte meg a legnagyobb állami cégeken keresztül, hogy kinek mit sikerült elérni a bérek terén az elmúlt években.
Nyerő ágazatok az idei évre
A Piac & Profit 2016. februári számában utánajártunk, hogy milyen trendek, kihívások alakítják majd életünket 2016-ban. A lapban szó van globális gazdasági és társadalmi folyamatokról, illetve az egyes ágazatokban idén várható mozgásokról.
Az év elején beindult az üzlet
A cégek többsége a decemberhez képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be, melyekben szerepet játszott az, hogy elmúlt az ünnepek miatti rövidebb decemberi hónap, és befejeződött sok év végi tervezett leállás.
Meglassúdik a magyar gazdaság
A magyar gazdaság fejlődése sokéves gyengélkedés után 2014-ben a második leggyorsabb volt az EU-ban. Tavaly is átlag feletti növekedést sikerült elérni, ez azonban a lassulás miatt már elmaradt a régiós versenytársak többségének eredményétől, idén pedig tovább nyílik az olló: 11 ország közül a magyarnál várhatóan csak a horvát, a bolgár és a szlovén dinamika lesz alacsonyabb.
Egyre nagyobbak a nagyvállalatok és ez már gond
Az elmúlt évtizedekben világszerte a nagyvállalatok erősödésének lehettünk tanúi a telkom, a légiközlekedési és az egészségügyi szektorban. Ez nem kis részben a fúzióknak köszönhető. Közgazdászok szerint ez az erőkoncentráció káros a gazdaságra és a fogyasztókra nézve.
A bérből élők tovább szegényednek
1760 milliárd dollár az összvagyona a világ 62 leggazdagabb emberének. Az emberiség szegényebbik alsó fele, mintegy 3,5 milliárd fő együttesen rendelkezik ilyen mennyiségű pénzzel és vagyontárggyal. És továbbra is ez a 62 ember gazdagodik a legjobban.
Az Ubertől a bevándorlókig tart a megosztás gazdasága
A magányos ISIS-terrorista, a biztonságos életkörülményeket kereső migráns, a lakását bérbe adó vagy a kocsiját megosztó polgár ugyanazon spektrum más-más pontjain húzódnak meg. A P2P új techarzenálja forradalmasítja a gazdaságot, a társadalmat és a magánéletünket.
Jobban bíznak az állásukban a nők
Biztosabbnak érzik munkahelyüket a nők, a fiatalok, a középkorúak, a budapestiek illetve a kereskedelemben dolgozók mint egy évvel ezelőtt a BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián közös munkaerőpiaci stabilitási indexe szerint.
Köddé válik a vállalatok optimizmusa?
Eltűnőben a vállalatok optimizmusa. A másfél éve tartó negatív trend következtében a K&H nagyvállalati növekedési index jelenleg 5 ponton áll, amely az index eddigi legalacsonyabb értéke. A cégek kisebb árbevétellel terveznek idén, és a foglalkoztatás élénkülése is várat magára a szektorban. A gazdaság teljesítményére a cégek többsége szerint a jelenlegi növekedési ütem lesz jellemző rövid és középtávon egyaránt.