Az OECD a korábbi, júniusi előrejelzéséhez képest kisebb globális gazdasági visszaeséssel számol elsősorban amiatt, hogy az első hat hónapban a becsültnél jobban teljesített Kína és az Egyesült Államok a gazdaság élénkítését célzó óriási költségvetési kiadások hatására.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán közölt legújabb előrejelzésében az idei évre 4,5 százalékos gazdasági visszaesést vár a júniusban becsült 6 százalék esés helyett, a jövő évre vonatkozó GDP-növekedési előrejelzését ugyanakkor 5,2 százalékról 5 százalékra fogta vissza. A globális GDP 2,6 százalékkal nőtt tavaly.
Jobb a helyzet Amerikában és Kínában
Az OECD legfrissebb jelentése szerint az Egyesült Államok hazai összterméke idén 3,8 százalékkal csökken a júniusban várt 7,3 százalék helyett. A jövő évi növekedési kilátást minimálisan, 4,1 százalékról 4 százalékra változtatta a párizsi székhelyű szervezet. Az Egyesült Államok gazdasági teljesítménye tavaly 1,5 százalékkal bővült.
Kína gazdasága a júniusban várt 2,6 százalékos csökkenés helyett 1,8 százalékkal nő az idén, míg a jövő évre vonatkozó bővülési várakozást 6,8 százalékról 8 százalékra változtatták a jelentés összeállítói. Kína GDP-je 2019-ben 6,1 százalékkal emelkedett.
Az euróövezet idei gazdasági visszaesésével kapcsolatos becslést 9,1 százalékról 7,9 százalékra mérsékelte az OECD, eközben a jövő évi várható bővülési ütemet 6,5 százalékról 5,1 százalékra rontotta. Az euróövezet gazdasága tavaly 1,3 százalékkal nőtt.
Németország gazdasági zsugorodása is kisebb lehet az idén az eddig vártnál. A júniusban becsült 6,6 százaléknál szerényebben, 5,4 százalékkal csökkenhet a gazdaság idei teljesítménye, a jövő évre vonatkozó növekedési előrejelzést ugyanakkor 5,8 százalékról 4,6 százalékra változtatta az OECD. A német GDP tavaly 0,6 százalékkal nőtt.
Az OECD Oroszország idei GDP-csökkenésével kapcsolatos várakozását 8 százalékról 7,3 százalékra mérsékelte, miközben a jövő évi növekedési kilátást 6 százalékról 5 százalékra rontotta.