Pénzszerzés cikkek


Több ezer milliárd forintra lehet még idén pályázni

Több ezer milliárd forintra lehet még idén pályázni 

2019-ben befejeződik az EU-pályázati ciklus. Minden forintot ki kell osztani, mert különben elveszítjük. Rengeteg forrásról, több ezer milliárd forintról van szó. Támogatásokról és rendkívül kedvező hitelekről kkv-knak a Piac & Profit roadshow-ján!
Céget vennék Európában: mi mennyi?

Céget vennék Európában: mi mennyi? 

Az európai vállalatfelvásárlások száma, azaz az M&A piac évek óta növekvő tendenciát mutat. 2018-ban a kelet-közép-európai régióban Ausztria, Csehország és Lengyelország voltak a legnépszerűbb célpontok. Az act legal jogi hálózat ezért adott ki egy M&A kézikönyvet, mely a fenti országokon túl 6 állam M&A ügyleteket befolyásoló tényezőit rendszerezte, köztük Magyarország jellemzőit is.
Még mindig jó biznisz a lakáskiadás

Még mindig jó biznisz a lakáskiadás 

Bár a lakáskiadással járó hozam csökkenőben van, még mindig jó befektetésnek mondható. A lakásdrágulás miatt azonban a befektetőknek legalább 10-20 millióra van szükségük a piacra lépéshez. Az országon belül jelentősek az eltérések, a legjobb hozammal kecsegtető megyeszékhelyek között van például Miskolc az idei 7,6 százalékos bruttó hozamával, a 7,2 százalékos Tatabánya vagy a 7 százalékot nyújtó Pécs.
45 milliárd forint értékben jelennek meg K+F támogatások

45 milliárd forint értékben jelennek meg K+F támogatások 

Április 30-án két részből álló, kutatás-fejlesztést támogató pályázat jelent meg partnerségi véleményezésre. A 24 milliárd keretösszegű pályázaton belül 50-500 millió-, míg a 21 milliárdosnál 500-1.000 millió forint támogatást nyerhetnek el a vállalkozások. A Via Credit várakozása szerint a potenciálisan pályázatot benyújtható 8-10 ezer vállalat közül összesen 110 projekt jut ezek révén forráshoz.
Van még bőven uniós forrás

Van még bőven uniós forrás 

A kisvállalkozások nagy részének érdekesek lehetnek a még nyitott uniós pályázati lehetőségek – mondta Siető Andrea, a Goodwill Consulting tanácsadó cég vezető fejlesztési tanácsadója.
Ünnepelnek a befektetők, csúcson a részvények

Ünnepelnek a befektetők, csúcson a részvények 

Jókedvűek a befektetők a piacokon: az egyik legfontosabb mutató, a félezer nagyvállalat árfolyamát bemutató S&P 500 rekordot döntött. A budapesti piacnak van mit behoznia, aki bírja a kockázatot, annak van keresnivalója a magyar parketten.
Ömlik a pénz a magyar startupokba

Ömlik a pénz a magyar startupokba 

Rekordot döntött tavaly az európai startup piac. A tőkebefektetések száma arányaiban Magyarországon nőtt a leginkább az egy évvel korábbi állapothoz képest. A legtöbb befektetői pénzhez 2018-ban is Nagy-Britannia induló vállalkozásai jutottak.
Sok adatot kezelünk: hogyan csináljunk belőle pénzt?

Sok adatot kezelünk: hogyan csináljunk belőle pénzt? 

Minden cég adatok tömegét kezeli, de a magyar KKV-k még a román üzleti szektor szereplőihez képest is lemaradásban vannak az adatok hatékony használatában. Pedig csökkenthetők a költségek és növelhető a bevétel, ha jól bánunk az adatokkal. Erre szolgáltak tanácsokkal a Piac & Profit által rendezett Adat – Az új kincs: Hogyan termel profitot az adat? című konferencia előadói.
Startupnevelés Budapesten: pénz van bőven, csak vezetői kaliber nincs

Startupnevelés Budapesten: pénz van bőven, csak vezetői kaliber nincs 

Ismerjük azt a kevés sikersztorit, ami innen indult. Ustream, Bitrise, Prezi. De mi kell ahhoz, hogy több cég járjon a nyomdokukban és hogy egy nap akár magyar alapítású unikornis is szárnyaljon a világgazdaságban? A hazai startupok nagy része a magvető tőkén sem jutott túl, olyan kaliberű alapítók pedig nem tódulnak ki az egyetemekről, akik világvállalatot tudnának építeni. A hazai helyzetről vitatkoztak szakemberek a Startup Safari Budapest 2019 jegyében rendezett dispután a BGE Labon.
Állami beruházásösztönzés: esély vagy veszély?

Állami beruházásösztönzés: esély vagy veszély? 

Az elmúlt években, évtizedekben sorra érkeztek a nagy gyártó vállalatok, multicégek hazánkba, részben azért, mert a kormány nagylelkű támogatásokkal, kedvezményekkel csábította őket. Mennyiben profitál ebből a magyar gazdaság hosszú távon? Ezt a kérdést tette fel szakértőnk, dr. Tomka Barnabás.

A kockázatot a tőkebevonásnál is meg kell fizetni 

Egy jó időben és jó ütemben végrehajtott fejlesztés felvirágoztathatja a vállalkozást, az elmaradt fejlesztés viszont akár a vállalkozás ellehetetlenüléséhez is vezethet. Egy adott beruházás azonban nem, vagy csak hosszú évek alatt valósítható meg tőkebevonás nélkül. Érdemes tehát sorra venni a lehetőségeket.

Új szabályok jöhetnek az uniós pályázatoknál 

Megkezdődött a felkészülés az új hétéves uniós költségvetési periódusra. Az új szabályok eredményeként csökkenhetnek az uniós források felhasználásával kapcsolatos adminisztratív terhek - hívta fel a figyelmet a Deloitte.

Újabb unikornis születhet 

Újabb sikergyanús magyar startupnak szavaztak bizalmat a befektetők. Összesen 4 millió euró kockázati tőkéhez juttatja a Hiventures Alapkezelő és a Bonitas Befektetési Alapkezelő Zrt. a Talentuno nevű fiatal vállalkozást. A tőkeinjekcióval a további növekedés mellett határozott cél a technológiai és IT-fejlesztés, ami megalapozhatja a nemzetközi terjeszkedést, melyre a társaság tudatosan készül.

Lehet opció az opció? 

Angolszász vállalati modellek mintájára magánvállalatok körében nálunk is egyre jobban elterjedt a vételi opció biztosítása a cég vezetője vagy vezetői számára. Az opció itthoni szabályozása azonban számos olyan adózási buktatót rejt magában, amelyekkel nem árt tisztában lenni opciós programok megalkotásakor.

K+F pályázatok: a bizonytalanság már a múlté 

Az innovációs tevékenységet támogató forrásból van bőven, ám a feltételek is szigorodtak: a döntéshozók igyekeznek elérni, hogy valóban a fejlesztésre menjen a megítélt támogatás vagy kedvezményes hitel.

Nem szégyen a profiktól tanulni 

Kezdő vállalkozóként mindenki követ el hibákat, érdemes azonban a profiktól tanulni, és ezzel minél több buktatót elkerülni. A K&H, a Cápák között versenyzőinek pénzügyi mentora ezért tippeket ad, hogy miket és hogyan érdemes elkerülni, ha vállalkozást indít vagy fejleszt az ember.

Megjelentek az új K+F és innovációs rendszer első pályázatai 

Megjelentek az új kutatás-fejlesztési és innovációs rendszer első pályázatai pénteken. Az új konstrukciók közül elsőként az OTKA kutatói kiválósági pályázatok felhívásait írta ki a hivatal.

Aszály: ilyen negyven éve nem volt 

A máskor megszokotthoz képest az ötszázszorosára nőtt az aszálykárok száma, van olyan terület, ahol augusztus óta nem volt érdemleges csapadék. Az előrejelzések szerint talán érkezhet hazánk fölé nedvesebb légtömeg, de az esők elmaradása már most károkat okozott.

5 tévhit a fizetési meghagyásról: mire figyelj, ha ilyet hoz a postás? 

A pénzkövetelések behajtása során az adósok gyakran találkozhatnak a fizetési meghagyással. Nem véletlen ez, hiszen ma már 3 millió forint alatt a legtöbb esetben kötelező fizetési meghagyás útján behajtani a tartozást. De nem csak ezért olyan gyakori. Mire figyeljünk, ha fizetési meghagyást hoz a postás?

Új agrárhitel-konstrukció az MKB-nál 

Az MKB Bank az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvánnyal (AVHGA) együttműködve új, az eddigieknél kedvezőbb finanszírozású agrárhitel-konstrukciót dolgozott ki, amely 20, 10 és 5 éves futamidőre is igénybe vehető.

Tizenhárom milliárd forint a boldogabb csirkékért 

A 2019. évre szóló baromfi állatjóléti támogatási kérelmek beadási határideje 2019. április 15-e. A kérelmeket a Magyar Államkincstár honlapján megtalálható új formanyomtatványon kell benyújtani. A baromfi-állatjóléti támogatások folyósítására a 2019. évi költségvetésben megközelítőleg 13 milliárd forintos forrás áll rendelkezésre, amely meghaladja a korábbi évek keretösszegét.

Kisvállalkozásoknak is vonzó lehet a QR-kódos fizetés 

Kínában évi 12 ezer milliárd dollár értékben vásárolnak mobilfizetéssel, világszerte évi 20 százalékkal nő az ilyen tranzakciók száma, és már a Google is QR-kód alapú fizetési megoldáson dolgozik, de Magyarországon még mindig gyermekcipőben jár a technológia.

Hat szokás, ami közös hatszáz milliomosban – ez a gazdagok titka? 

Több meló, olvasás, több testedzés, kevesebb lógás a közösségi médián és alvás. Amerikai milliomosok életviteléből próbálták kicsipegetni, milyen szokások segítenek hozzá a meggazdagodáshoz. A milliomosok máshogy élnek, mint a többség.

Még mindig érdemes részvényekben gondolkodni 

Az infláció feletti várható hozam elérése érdekében mindenképpen szükséges részvény-típusú befektetésben is gondolkodni. Ezt jelzik a K&H alapjai, amelyek idén is jól teljesítettek a szakmai megmérettetésen.

Sorban állnak a budapesti telkekért 

Akár nyolcszor drágábban is értékesíthető egy budapesti telek egy kisvárosban lévőhöz viszonyítva - derül ki az Otthon Centrum legújabb telekpiaci elemzéséből. Míg a fővárosban átlagosan 20 és 40 ezer forint között alakult tavaly egy telek átlagos négyzetméterára addig egy kisvárosban 5 ezer forint alatti fajlagos áron kínálták a telkeket.

70 milliárd forint keresi gazdáját 

Az NKFIH (Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal) országos roadshow keretén belül mutatta be pályázati tervét, közel 3000 kkv számára. Folytatódik az elmúlt évek trendje, már áprilisban megjelenhetnek az új kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos pályázatok: ezeket 2019-ben több mint 70 milliárd forint értékben írják ki. Új mérlegelési szempontokat is bevezetnek, amelyektől jobb minőségű pályamunkák várhatók a Via Credit szerint.

Mi a helyzet a lízingpiaccal? 

Tovább nőtt a globális lízingpiac. Továbbra is Észak-Amerika a legerősebb piac, bár a részesedése a globális piacon 3,1 %-kal csökkent, miközben Európáé 2 %-kal nőtt 2018-ban. No, de mi történik Magyarországon? Itthon az új autók finanszírozása járult hozzá leginkább a piaci növekedéshez, az előző évhez képest 40%-os emelkedés történt.

Van még feljebb? 

Miközben tavaly csökkent a német nagyvállalatok jövedelme, vezetői abban az évben is többet kerestek, mint korábban.

Kik járhatnak jól az ingatlanalapokkal? 

Az ingatlanalapok népszerűsége a mai napig töretlen, ám a májustól tervezett szigorúbb szabályozás miatt több változást is várnak a piaci szereplők. Mi a helyzet jelenleg és mi változhat? A Duna House összeszedte a legfontosabb tényeket és a várható hatásokat.

Mindennel szembemennek a magyar vásárlók 

A magyar online vásárlók szembe mennek a globális fogyasztói szokásokkal. Okostelefon helyett számítógéppel rendelnek, méghozzá a legtöbbet nem a karácsonyi szezonban, hanem februárban, méghozzá mindig a hét második felében.

A tőzsde akár a „B” terv is lehet 

Már egy éve, hogy a Budapesti Értéktőzsde átfogó programja keretében elindult a BÉT Xtend piaca a kis- és középvállalkozások növekedési terveinek segítésére, tőzsdei jelenlétének erősítésére. Várszegi Saroltát, az EY ügyvédi irodájának senior managerét kérdeztük, hogy milyen előnyt jelenthet a kkv-k számára a tőzsdei megjelenés.

Mibe fektessünk, ha megint beüt a válság? 

Bár a 2008-as pénzügyi válság sokkolta a világgazdaságot, számos olyan tényről indított el őszinte kommunikációt, mint például a pénzügyi válságok ciklikus bekövetkezésének törvényszerűsége. Több elemző is egyetért abban, hogy fennáll egy újabb pénzügyi krízis veszélye, amikor fontos biztonságban tudnunk a befektetéseinket.

Dőlnek a támogatások kutatás-fejlesztésre 

Bővült az elszámolható költségek köre a K+F projekteknél, enyhültek a technológia-intenzív beruházási feltételek, és újabb megyében vált elérhetővé kedvezőbb feltételek mellett a konstrukció.

Nem félünk a hiteltől, de óvatosabban költekezünk 

Bár bő 10 év távlatából a lakosság körében konszenzus van abban, hogy a válság 2 legfőbb fő oka a devizahitelezés elterjedése (46%) és a túlzott hitelfelvétel (38%) volt, az MNB adatai alapján napjainkban a hitelszerződések száma stabilan növekedik.

Az adat az új kincs, használjuk 

Az adat a digitális üzlet alapanyaga és terméke is egyben. A digitalizáció adatot szül. Az adathalmazokból azonban új információkat nyerünk, mellyel felgyorsíthatjuk és megtöbbszörözhetjük hatékonyságunkat. Sok vállalkozás azonban azt sem tudja, hol, milyen adatok keletkeznek nála. A Piac & Profit konferenciáján azonban nemcsak erre kapnak választ, hanem arra is, hogy termelhetnek az adatok nyereséget.

Mire jó 1000 svájci frank? 

A Svájci Nemzeti Bank idén hozza forgalomba az 1.000 frankos bankjegy új változatát. Annak sajátossága, hogy részben papírból, részben műszálból készül és 15-féle biztonsági jelzés van rajta. Valamint az, hogy kevés helyen fogadják el...

150 millióra emelkedett a kedvezményes hitel maximuma technológiafejlesztésre 

Az eddigi 50 millió forintról 150 millió forintra nőtt az igényelhető hitel maximuma az európai uniós forrású KKV Technológia Hitelprogramnál. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) országszerte megtalálható MFB Pontjain elérhető forrás a vállalkozások technológiai fejlesztési és korszerűsítési igényeire jelent megoldást. A kifejezetten gyors átfutási idővel elérhető forrásra szeptember óta közel 29 milliárd forint hiteligénylés érkezett.

Utánvét és készpénz: soha nem szokunk le róla 

A magyar lakosság 2018-ban – a gazdasági fellendüléssel összhangban – már a webáruházakban is egyre többet vásárolt. Az éves átlagos költés összességében megközelítette a 133 ezer forintot – a GKI Digital és az Árukereső felmérése szerint.

Ha ezekre figyel, könnyen a TOP 100-ban találja magát 

Folyamatos növekedés, magas bérek, sok európai uniós pályázati támogatás – ez jellemzi a KKV TOP 100 listán szereplő cégeket – derül ki az OPTEN Kft. elemzéséből. 

Egekben a hitelezés, de könnyű pénzre senki ne számítson 

Néhány évvel ezelőtt még küzdeni kellett a hitelekért, azonban mára jelentősen növekedett a hazai pénzügyi szektor likviditása. Könnyű hitelre ennek ellenére sem számíthatnak a cégek, hiszen a 2008-as gazdasági válság hatására megnőtt a kockázatkezelők szerepe, és egyre fontosabb lett, hogy optimális finanszírozási struktúrát alakítsanak ki a vállalatok – hangzott el az EY konferenciáján.

A helyfoglalási és csomagtrükkök húzzák a bevételt 

A légitársaságok bevételeinek 27 százaléka, 1,6 Mrd. euró származott 2017-ben a jegyeladáson túli díjakból. A helyfoglalási, poggyász és egyéb díjak egyre nagyobb szerepet játszanak a repülési üzletben.

Nincs megállás, további milliárdok hitelre 

Nagyon lendületesen indult az év a lakossági hitelpiacon, amely már tavaly is dinamikusan bővült. Januárban egy-egy munkanapra vetítve átlagosan összesen több mint 4 milliárd forintért adtak személyi kölcsönöket és lakáshiteleket a bankok.

Ha vállalkozni akarsz, most megdob az állam 4,5 millióval 

Hiába szeretne vállalkozást indítani a magyarok túlnyomó többsége, csak töredékük mer belevágni, mert tartanak a kudarctól. Pedig egy friss pályázati programnak köszönhetően minden korábbinál kedvezőbb feltételek mellett lehet belevágni az új életbe.

A cégek is szakíthatnak az ingatlanárak száguldásából 

Az ingatlanpiaci drágulás nemcsak a lakáspiacot érintette, a lakóingatlanok mellett sok telek, földterület, valamint kereskedelmi célú és ipari ingatlan értéke emelkedett jelentősen. Ez az értéknövekedés pedig akár a vállalkozások számára is új lehetőségeket nyithat.

Ügyfélelégedettség: az elhatározástól a tervezésig 

Első és legfontosabb lépés, hogy felsővezetői szinten mondjuk ki, elégedett vásárlókat akarunk! Nem csak úgy általánosságban, hanem igenis tudni akarjuk, hogy milyen az elégedettségi szint, hol jobb és hol gyengébb a folyamat.

A megtakarítás még nem befektetés 

Egyre több magyar rendelkezik megtakarítással, és egyre többen tudnak önerőből fedezni komolyabb összegű váratlan kiadást is. A rendszeres megtakarítással rendelkezők közel fele azonban készpénzben tartja megtakarításait – egy felmérés szerint.

70 milliárd forintot fektet magyar kkv-kba az SZTA 

A Pénzügyminisztérium stratégiai irányításával működő, 100 százalékos állami tulajdonban álló Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. 2019-2022 között, az általa kezelt 5 kockázati tőkealapon keresztül közel 70 milliárd forintot helyez ki hazai kis- és középvállalkozásokhoz, két fő célkitűzés mentén: előmozdítja a befektetési célvállalatok nemzetközi versenyképességét és a versenyképes cégek megerősítésével stabilizálja és perspektívához juttatja a nemzeti gyarapodás alapját jelentő, döntően családi tulajdonban álló kisvállalkozásokat. A 2018-as üzleti év ennek megalapozását szolgálta, 2019-ben ezt egy erőteljes akvizíció és kihelyezés követi.

A hazai cégeknek még jól is jöhet az új szabályozás 

Az év elejétől az Európai Uniós adóelkerülést célzó irányelveivel összhangban Magyarországon is változnak az alultőkésítési szabályok. Az új megközelítés miatt célszerű a banki hitelekhez kapcsolódó költségek és ráfordítások tételes vizsgálatára az eddiginél nagyobb hangsúlyt fektetni.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Feliratkozás Pénzszerzés téma
heti hírlevelére
Pórul jártak a nyugdíjasok

Pórul jártak a nyugdíjasok 

Folytatjuk a Piac és Profit podcast sorozatát, a Nyugdíjszervizt.
Az erősebb verseny segíthet letörni az energiaárakat – mondja Lakatos Benjamin

Az erősebb verseny segíthet letörni az energiaárakat – mondja Lakatos Benjamin 

Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés.

Jogi kisokos

A magyar vállalkozások szerint rosszabb lesz jövőre

A magyar vállalkozások szerint rosszabb lesz jövőre 

A vállalkozások 60 százaléka szerint a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet okozza számukra a legtöbb problémát.

Cégblog

SPAR Magyarország – Minőség és hazai értékek

SPAR Magyarország – Minőség és hazai értékek 

A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.

Klímablog

Nyár óta 12 milliárd forint folyt vissza a vásárlókhoz

Nyár óta 12 milliárd forint folyt vissza a vásárlókhoz  

Már csaknem 10 milliónál jár a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. kötelező visszaváltási rendszerében, a REpont applikáción keresztül.

Gazdaság

 Az árrésstopnak is alávághat a ragadós száj- és körömfájás

Az árrésstopnak is alávághat a ragadós száj- és körömfájás 

Az agrárközgazdásszal készült Klasszis Podcastban szóba került az uniós rekord hazai élelmiszerinfláció fő oka, valamint az ukrán élelmiszerdömping is.

Társadalom

Újabb helyek keltek el a milliós összdíjazású pénzügyi verseny döntőjében

Újabb helyek keltek el a milliós összdíjazású pénzügyi verseny döntőjében 

A húszból 14 hely már elkelt a Privátbankár.hu által szervezett pénzügyi tudatossági verseny döntőjében.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo