Az MFB a program előkészítésében közreműködő intézményekkel meghatározta azoknak az ágazatoknak, illetve vállalkozásoknak a körét, melyek az első szakaszban igényelhetik a nulla százalék kamat mellett elérhető, maximum 10 millió forintos hitelt. A program első, márciusban induló szakaszában a turisztika, a vendéglátás, a kultúra és a sport területén működő vállalkozások találhatók a listán, melyet az MFB weboldalán és az osszetartok.hu oldalon találhatnak meg az érdeklődők. A hitelt az MFB Pontok hálózatában igényelhetik a vállalkozások.
Részletek
A várhatóan március első felében induló, 100 milliárd forint keretösszegű hitelprogram legfontosabb jellemzői, hogy a teljes futamidő alatt fix nulla százalékos kamatozású, nem kapcsolódnak hozzá banki költségek és három éves türelmi idővel is igényelhetik a vállalkozások, azaz annak törlesztését az adós a hitel folyósítását követően csak 3 év türelmi idő után kezdi meg. Az igényelhető hitelösszeg minimum 1, maximum 10 millió forint, a program 100 százalékos előleggel lesz elérhető. A hitelt a vállalkozások az MFB Pontok hálózatában igényelhetik, az érintett bankfiókok listája elérhető a www.mfb.hu oldalon.
A program bér-, járulék-, rezsi-, működési költség, valamint készlet finanszírozására egyaránt felhasználható, azaz fedezheti azoknak a vállalkozásoknak a működési költségeit, melyeknek jelentősen csökkent vagy elmaradt a bevétele az elmúlt időszakban. A program a likviditási gondok áthidalása mellett segíti a felkészülést arra az időszakra, amikor a járványhelyzet lehetővé teszi a biztonsági korlátozások enyhítését.
A hitelprogram első szakaszának alapvető célja, hogy a leginkább rászoruló vállalkozásoknak nyújtson gyors és kedvező megoldást, ezért a lehetséges hiteligénylők köre a járvány gazdasági hatásaival leginkább érintett ágazatokból kerülhet ki. Az érintett intézményekkel és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával kialakított listán a turisztika és a vendéglátó- szektor, illetve a kultúra és a sport tevékenységi körei szerepelnek, ugyanakkor már készül a program következő szakaszában elérhető termékváltozat is, amely a tervek szerint jelentősen szélesíti azoknak a vállalkozásoknak a körét, melyek igényelhetik a nulla százalékos kamatozású hitelt.
Milyen tevékenységekre kérhető a kölcsön? TEÁOR-kód szerint:
- Éttermi, mozgó vendéglátás (TEÁOR 5610),
- Rendezvényi étkeztetés (TEÁOR 5621),
- Italszolgáltatás (TEÁOR 5630),
- Filmvetítés (TEÁOR 5914),
- Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR 8230),
- Sport és szabadidős képzés (TEÁOR 8551),
- Előadó-művészet (TEÁOR 9001),
- Előadó-művészetet kiegészítő (TEÁOR 9002),
- Művészeti létesítmények működtetése (TEÁOR 9004),
- Múzeumi tevékenység (TEÁOR 9102),
- Növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR 9104)
- Sportlétesítmény működtetése (TEÁOR 9311),
- Sportegyesületi (TEÁOR 9312),
- Testedzési szolgáltatás (TEÁOR 9313),
- Egyéb sporttevékenység (TEÁOR 9319),
- Vidámparki, szórakoztatóparki (TEÁOR 9321),
- Fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR 9604),
- M.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős (TEÁOR 9329),
- Szállodai szolgáltatás (TEÁOR 5510),
- Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR 5520),
- Kempingszolgáltatás (TEÁOR 5530),
- Egyéb szálláshely szolgáltatás (TEÁOR 5590),
- Utazásközvetítés (TEÁOR 7911) vagy
- Utazásszervezés (TEÁOR 7912),
- M.n.s. egyéb szárazföldi személyszállítás (TEÁOR 4939)
1. A hitelprogram keretében kölcsönre a meghatározott gazdálkodási formakóddal és TEÁOR szerinti főtevékenységgel rendelkező gazdálkodó szervezetek jogosultak. A TEÁOR (egyéni vállalkozók esetén annak megfelelő ÖVTJ kód) szerinti főtevékenységnek már 2019.01.01-én szerepelnie kell a cégkivonatban, illetve az Egyéni vállalkozói nyilvántartásban, továbbá még a hitelkérelem benyújtásakor is e főtevékenysége kell, hogy legyen a hiteligénylőnek.
2. A vállalkozás összes árbevételére vonatkozóan van minimumösszeg meghatározva azon rendelkezés alapján, hogy „Az igényelt kölcsön összege nem haladhatja meg a Végső Kedvezményezett 2019. évi teljes (12 hónapos) lezárt üzleti évének árbevételét.”