Ekkora hitelt lehet felvenni a legújabb átlagbérrel

Az országos bruttó átlagbér 2020 decemberében 449 400 forint volt a Központi Statisztikai Hivatal csütörtök reggeli közlése alapján, ami nettó 298 900 forint átlagos havi jövedelmet jelentett a munkavállalók számára. A Bank360 kiszámolta, mekkora személyi kölcsönre elég ez az összeg a túlzott eladósodást gátló szabályok mellett.

Bruttó 449 400 forint volt 2020 decemberében az átlagbér Magyarországon  – derült ki a KSH csütörtök reggeli közléséből. Ez kedvezmények nélkül nettó 298 900 forintos átlagbért jelent, ennyiből gazdálkodhattak átlagosan tehát azok a teljes munkaidőben dolgozók, akik a legalább 5 főt foglalkoztató magánvállalkozásoknál, az állami szektorban vagy a jelentős non-profit szervezeteknél végeztek munkát.

Átlagbér mellett nem lehet a havi törlesztő 150 ezer forint felett

Jövedelmi helyzetünk önmagában is több szempontból megszabja lehetőségeinket, de az érvényben lévő, úgynevezett adósságfék szabályok miatt hitelfelvételi lehetőségeinket is korlátozza. Amennyiben ugyanis hitelt szeretnénk felvenni, a havi törlesztőrészlet nem haladhatja meg a bérünk egy meghatározott részét.

Átlagbérrel számolva, ha fogyasztási hitelt szeretnénk felvenni, akkor a hitel törlesztőrészlete nem lehet magasabb a havi fizetésünk felénél, jelzáloghitelek esetén pedig a jövedelmünk terhelhetősége attól is függ, hogy milyen kamatperiódusú hitelt választunk.

“A decemberi  átlagbér mellett nem vehetünk fel olyan fogyasztási hitelt, melynek havi törlesztőrészlete meghaladja a 149 450 forintot. Lakáshitelek esetén azonos összeg vonatkozik a legalább 10 évre, vagy a teljes futamidőre fixált kamatú hitelekre, ennél rövidebb kamatperiódus esetén viszont a vállalható havi törlesztőrészlet mértéke is csökken” – közölte Varga Zsombor, a Bank360 szakértője.

Hozzátette: bár a bankok ennél nagyobb hiteltörlesztőt a rendeleti szabályozás miatt semmilyen esetben sem engedélyezhetnek, szigorúbbak továbbra is lehetnek. Mindemellett, ha van a havi munkabér mellett egyéb kiegészítő jövedelmünk, akkor az bizonyos esetekben beleszámíthat a JTM-szabályba, a már korábban felvett hiteleink viszont csökkentik az újabb hitel maximális havi törlesztőrészletét.

Mekkora hitelre elég ez az összeg?

A Bank360 elemzői a pénzügyi aggregátor oldal hitelkalkulátora alapján megvizsgálták, mekkora személyi hitelt kaphatunk a JTM-szabályozás alapján.

A cég hitelkalkulátora szerint 84 hónapos futamidővel akár 9,7 millió forintos személyi hitelt is fel tudunk venni átlagbér mellett. Jövedelmünk a hitelt folyósító bankba érkeztetésével ezt az összeget 8 százalékos THM mellett, havi 148 733 forintos törlesztőrészlettel folyósítják majd nekünk, a teljes visszafizetendő összeg pedig 12 566 322 forint.

96 hónapos futamidővel már nem akadály a személyi kölcsön esetében maximálisan felvehető 10 millió forint sem. Ebben az esetben 8,05 százalékos THM költség vonatkozik tartozásunkra és 138 788 forintos összeget tesz ki a törlesztőrészlet havonta. A visszafizetendő összeg 13 423 648 forint.

A futamidő hosszabbításával tehát elérhetővé válik a tízmilliós személyi kölcsön is, ennek azonban ára van. A 300 ezer forinttal megnövelt hitelfelvétel 857 ezer forinttal magasabb visszafizetendő összeget jelent átlagbér mellett.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo