Újabb ösztönző a vállalkozások piacra jutásához

Együttműködési megállapodást kötött a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával (SZTNH), hogy közösen támogassák az innovatív vállalkozások piacra jutását – jelentette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Schanda Tamás a kutatási, fejlesztési és innovációs (kfi) tevékenység kiemelt színhelyének nevezte a felsőoktatást, ezért azt szeretné, ha a magyar egyetemeken a hallgatók, a kutatók és a piaci szereplők együttműködve dolgozhatnának. A felsőoktatás fejlesztésére a következő években 1500 milliárd forint jut, de a kormány sok más intézkedéssel is ösztönzi a kfi-tevékenységet.

A SZTNH elnöke közölte, hogy felvilágosító, szemléletformáló programokkal szeretnék felhívni a figyelmet arra, mit érdemes jogi oltalom alá helyezni, és ez milyen előnyöket eredményezhet. Pomázi Gyula a szellemi tulajdon belföldi hasznosítását nemzetstratégiai érdeknek nevezte. Az egyetemeken, kutatóműhelyekben, vállalkozásokban megszülető ötleteket szellemi tulajdonjogokban kell megjeleníteni, a segítő hátteret pedig támogató szabályokkal, hatósági ösztönzéssel vagy épp adókedvezményekkel ki kell terjeszteni az innovációs értéklánc minden elemére.

Magyarországon 10 ezernél több vállalkozás foglalkozik aktívan a szellemi tulajdonaival, de ez csupán az összes gazdasági tárasaság alig 3 százaléka. Az egy hónap múlva 125 éves SZTNH a jubileumát kiváló alkalomnak tekinti arra, hogy felhívja a figyelmet a szellemi tulajdonjog jelentőségére, és arra, hogy létrejötte óta Magyarországon több mint 200 ezer oltalmat és szabadalmat jegyeztek be.

Birkner Zoltán, Az NKFIH elnöke az együttműködést azzal indokolta, hogy az utóbbi évek ösztönző, támogató intézkedéseinek köszönhetően a magyar innovációs közösség kibővült, ezzel új szakaszba lépett a belföldi kfi-tevékenység. Az újítások ugyanakkor sokkal nagyobb hasznot hajthatnának, ha azokat az eddigieknél hatékonyabban sikerülne megvédeni, és a korábbiakhoz képest több szabadalmi-oltalmi bejegyzés jönne létre a magyar ötletekből - fűzte hozzá.

Az innovációs hivatal vezetője bizakodva várja a folytatást, hiszen – mint mondta – 2020-ban a pályázók köre tovább bővült, és a 3 évvel korábbi kerethez képest megduplázódott a kfi-forrás összege. Ugyanilyen fontos eredménynek tekinti, hogy a nehézségek ellenére sikerült megőrizni a magyar innovációs közösség bizakodását. Az NKFIH ennek érdekében meghosszabbította a pályázati határidőket, és 47 milliárd forintot fizettek ki a tervezettnél korábban, hogy segítsék a válság miatt nehéz helyzetbe jutott jelentkezőket.

Birkner Zoltán a magyar tudásközösségek kiemelkedő eredményének tekinti azt is, hogy 2020 legkritikusabb időszakában az ITM kezdeményezésére villámgyorsan összefogtak, hogy azonnali választ találjanak a legsürgősebb kihívásokra. Az innovációs együttműködés 27 projektet dolgozott ki a jövőben várható járványok előrejelzésére, legyőzésére, gyógyszerek fejlesztésére, Magyarország így tavaly különösen nagy eredményeket ért el az egészségtudomány területén.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo