A dotkom-lufi kipukkadása után s az iPhone 2007-es debütálása előtt a technológiai szektor legnagyobb elméi vegetáltak: legfőbb megmozdulásuk az volt, hogy rávegyék az embereket, klikkeljenek a reklámokra. Ebbe az érába jött világmegváltó küldetéstudatával Elon Musk, aki sokáig lúzernek tűnt. Nem tudott a Wall Streetnek tetsző módon brillírozni. Egymást követték a veszteséges negyedévek, évek.
Technológiai titán testközelből
Ashlee Vance Elon Musk: Tesla, SpaceX and the Quest for a Fantastic Future című könyvének legjobb adalékai a kis kulisszatitkok. Bár Musk a prezentációin, a pódiumon magabiztos (akárcsak a gyárában), interperszonális szinten eléggé félénk. Percek kellenek neki, mire hozzászokik egy új ember jelenlétéhez. Nagy félelme, hogy a mesterséges intelligencia átveszi az irányítást az emberi faj felett (Terminátor-szcenárió). És pont az ő barátja, az e területen fejlesztő Larry Page, a Google vezére hozza a fejünkre a rontást. Egyébként jó szándéktól hajtva. Még nagyobb félelme, hogy az oroszok lelövik, amiért bemerészkedett az űrutazás versenyébe.
Könyörtelen munkaadó – egy értekezleten még a bőrt is lehorzsolta a könyökéről, úgy verte az asztalt –, aki csak az évek során tanulta meg türtőztetni magát. De ha nevet, zeng tőle az egész gyár. Nála szinte kötőszó a f**ck. Saját pénzét is kockáztatja. A SpaceX-be százmillió dollárt rakott saját vagyonából, a Teslába hetvenet, a SolarCitybe tízet. Üzleti modellje is újszerű. Amerikában, Európában és Ázsiában ingyenes töltőállomásokat telepített.
A hollywoodi sztárok lakhelyén, Bel Airben él egy villában. Amikor hetente egyszer felruccan a Szilícium-völgybe, rendszerint haverjai otthonában húzza meg magát a vendégszobában.
„Szeretnék időt szentelni a randizásnak. Mennyi idő kell egy nőnek hetente? Tíz óra elég?” Így mérlegeli a szívügyeket egy tudós elme. A tízórás terv mellesleg nem vált be. Inkább újra elvette második feleségét.
Tudatfolyamatai vizuálisak. Amikor koncentrál, szinte transzba esik, a külvilág megszűnik számára. Pontosan látja maga előtt a masinát, amit tervez. Már hatévesen is ilyen volt.
Őrületes ambíciók
„Szerinted őrült vagyok?” A kérdés hangvételéből is érződik, ő sem mindig biztos abban, elveszítette-e a józan eszét. Leghőbb vágya, hogy megakadályozza azt, hogy az emberiség elpusztítsa önmagát. A fenntartható technológiai fejlődés ügyére esküdött fel már tiniként, és lakhatóvá akarja tenni a Marsot. Akár nukleáris robbantással. Ahogy mondja, „sokplanétás fajt” szeretne csinálni az emberből.
Edison reinkarnációja
A Shirley MacLaine könyveiben is felbukkanó Kevin Ryerson médium, s a rajta keresztül megszólaló entitás, Ahtun Re szerint Musk nem más, mint Thomas Alva Edison reinkarnációja. E közlés elkerülte Vance figyelmét, bár megjegyzi, Musk vállalkozói alkatában és tehetségében hasonlít Edisonhoz. De az üzleti szféra résztvevői és elemzői ritkán figyelnek oda a dolgok spirituális oldalára. Pedig Musk, a matéria e briliáns manipulátora sem materialista. Főhadiszállásának főbejáratánál ez a felirat áll: „Test, lélek és szellem egysége.” Már tizennégy évesen azt mondta: „Az egyetlen dolog, aminek értelme van, nagyobb kollektív megvilágosodásra törekedni.”
Az edisoni reinkarnációs áthallás lehet az oka, hogy Musk már gyerekként érezte, Amerikában kell kibontakoztatnia a képességeit. Edison könyörtelen üzletember volt, akinek egyes húzásairól nincs jó véleménnyel az utókor. Például, hogy Nikola Tesla helyett aratta le a feltalálói babérokat. Talán valamiféle jóvátételből nevezte el Musk a cégét és elektromos autóját a néhai szerb geekről.