Minél hamarabb fékeznünk kell

Még mindig sokan vannak, akik kételkednek a klímaváltozás tényében, holott az adatokkal nem lehet vitatkozni, és már nem a cuki jegesmedvék megmentéséről van szó, hanem húsbavágó problémákat okoz a globális felmelegedés – hangzott el a Fenntarthatósági Csúcs 2016 konferencián.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ürge-Vorsatz Diána - Kép: PP, Fotó: Hatlaczki Balázs

„Most már szakmai körökben megszűnt a klímaszkepticizmus a világban, (politikai körökben még nem, sőt a frissen megválasztott amerikai elnök még erősíti is ezt a vonalat) ezért mindig megdöbbenek, ha fel-felbukkan Magyarországon is. Sokan még mindig megkérdőjelezik ezt a tényt. Pedig egyre szomorúbb adataink vannak arról, hogy nem csak hogy létezik ez a jelenség, de nem csak cuki jegesmedvékről van szó, hanem nagyon is húsba vágó problémáról” – mondta Ürge-Vorsatz Diana a Nobel-díjas IPCC kutatócsoportjának tagja, a CEU éghajlati és energiapolitikai kutatócsoportjának vezetője a Piac & Profit által rendezett hetedik Fenntarthatósági Csúcson.

Holott az adatok egyértelműek: soha korábban nem volt ekkora növekedés a globális átlaghőmérsékletben ilyen rövid idő alatt. Az idei február 1,35 fokkal volt az 1980-as átlag felett, a melegedés, a kiugrás mértéke óriási. Voltak olyan területek, ahol 11,5 fokkal volt melegebb mint a havi átlag, Magyarországon hat fokkal volt a hosszú távú átlag feletti hőmérséklet. Magyarországon ráadásul gyorsabban is melegszik a klíma a globális átlagnál: már 1980-hoz képest is 1,5 fokot emelkedett az átlaghőmérséklet, ami ráadásul együtt járt a csapadék mennyiségének hét százalékos csökkenésével.

A melegedés eloszlása nagyon egyenlőtlen, éppen a tavasz és a nyár melegszik a legjobban. Ez jól látható a hőhullámos napok számának emelkedésében. Ezek a hőhullámok okozzák már most is a világon a legtöbb halálesetet, különösen a városokban. Az egyre gyakoribb hőhullámok idején pedig előbb-utóbb itthon is elérjük azt a szintet, hogy lehetetlen lesz külszíni fizikai munkát végezni.

„Az igazán durva hatásokat még viszonylag keveset tapasztaltuk itthon, de a világ más részei kevésbé szerencsések. A klímaváltozás okozta szélsőséges időjárási jelenségek miatti károk túlnyomó része a fejlődő világot sújtja, ahogy az éghajlatváltozás okozta emberéletben elszenvedett veszteség 95 százaléka is. Ennek következtében az egész politikai elit, és a teljes társadalom jobban aggódik a probléma miatt. Nem is csoda, hiszen például a Fidzsi-szigetét sújtó februári ciklon a sziget éves GDP-nek 10 százalékát vitte el.”

A menekülthullámnak is a klímaváltozás az oka
A megváltozott környezeti hatások világosan láthatóak okként a Szíriai események mögött is - mondta a hetedik alkalommal megrendezett Magyar Fenntarthatósági Csúcson tartott előadásában Juhász Árpád geológus, a konferencia egyik fővédnöke.
Persze nem csak a fejlődő világban láthatóak a problémák: nem véletlen, hogy az Egyesült Államok tavaly az élére állt a klímavédelmi mozgalomnak. Tavaly értették meg a legjobban (többek között a Kaliforniát sújtó aszály miatt) hogy milyen közvetlenül érinti őket a klímaváltozás. A nyugati part egyes részein olyan mértékű lett az ivóvízhiány, hogy Kalifornia megtanulta, pénzért sok mindent lehet venni, de vizet nem. A helyszínen járva megdöbbentő volt látni, hogy a fű, a fák megbarnultak: nem azért, mert nem tudták volna megengedni a locsolást, hanem mert kialakult egy olyan közvélekedés, amely megvetette azokat, akik luxuscélokra használták a vizet - mondta a szakember.

„Ezek a hatások az elkövetkező évtizedekben fokozódni fognak, ez pedig komoly változásokat fog hozni a társadalom szemléletében. Nagyon kevesen merték volna megjósolni a Párizsi Klímaegyezmény létrejöttét, pedig már a nagyhatalmak vezetői is belátják ennek a problémának a súlyosságát. Ezért is nagyon fontos, hogy a politika előrement és 1,5 fokban határozta meg a klímacélt. Az az ijesztő, hogy ahány jelentése volt az IPCC-nek annál több adattal rendelkezünk arról, hogy milyen nagy különbség van az 1,5 és a 2 Celsius fokos emelkedés között” – mondta Ürge-Vorsatz Diána.

Számos olyan kritikus pont van, amely éppen 1,5 és 2 Celsius fokos emelkedés közben „billen át”, azaz olyan visszafordíthatatlan változások történnek, amelyeket később már nem lehet visszacsinálni. Ilyen a korallszirtek pusztulása, vagy a grönlandi jégsapkák elolvadása, amely önmagában 7 méterrel emelné meg a tengerszintet. A mediterrán régióban 1,5 fokos emelkedésnél hét százalékkal csökkenne a csapadékmennyiség, míg 2 Celsius foknál 18 százalékkal. Két fokos emelkedésnél tehát ezek a területeken lényegében lehetetlenné válhat az emberi élet.

„A különbség tehát a menekültek számában is megmutatkozhat, holott nehéz meghatározni, hogy kit űz el az otthonából a klímaváltozás. (De a szakértők egyetértenek abban, hogy a mostani menekülthullám mögött is fellelhető okként a klímaváltozás.) Tény azonban, hogy ez a szám emelkedni fog. Ugyanakkor milliószámra lesznek emberek, akik nem képesek elmenekülni: őket csapdába ejti majd a klímaváltozás. Minél hamarabb cselekednünk kell tehát mert kifutunk az időből: minél később kezdünk fékezni, annál fájdalmasabb lesz az ütközés.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo