Így rúghatja fel a Párizsi Klímaegyezményt Donald Trump

Összeesküvésnek tartja Donald Trump a klímaváltozást övező nézeteket és a klímatudományt. Még be sem iktatták, de máris gyors kibúvót keres a Párizsi Klímaegyezmény alól. Megkezdte a konzultációt szakértőkkel arról, hogyan lehetne valamilyen jogi kiskaput kihasználna azonnali hatállyal kihátrálni a megállapodás alól - amire már választási kampányában ígéretet tett.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Reuters hírügynökség értesülése szerint Donald Trump már megkezdte annak vizsgálatát, hogyan lehetne minél hamarabb kilépni a Párizsi Klímaegyezményből, árulta el egy neve elhallgatását kérő személy, aki a President-Elect -vagyis a megválasztott, de még be nem iktatott elnök- hatalomátvételt lebonyolító, úgynevezett "transition team"-jének tagja.

A Párizsi Klímaegyezmény szabályai szerint bármely tagországnak 3-4 évet kell várnia, míg kilép az emissziócsökkentési megállapodás hatálya alól. (Eddig a világsajtó 4 évet emlegetett, most már csak 3-4 évet...) Elemzők szerint ezt a kitételt nyilvánvalóan azért iktatták be a paktumba, hogy Trump esetleges megválasztása se állíthassa meg az üvegházgáz (ÜHG) kibocsátás csökkentésének globális menetét.

Trump azonban gyors jogi kibúvót keres, hogy ne kelljen 4 évet várnia Amerikának. Mivel évi 4%-os GDP-növekedést ígért kampányában -amit Warren Buffett is valószerűtlennek tart, idén 2%-kal nő az USA GDP-je-, Trumpnak irtó nagy szüksége van rá, hogy eltávolítson minden növekedést gátló elemet Amerika felvirágoztatása elől. Mivel kampányígérete volt az USA elszegényedett tagállamai felé, hogy életet lehel a halódó széniparba, a féktelen légszennyezés lehetőségének biztosítása az érdeke.

Trump a tiszta energiáknak is nevezett megújuló energiákról nem szónokolt kampánybeszédeiben, ahogy arról sem, hogy az amerikai gazdaság növekedése a dekarbonizációs fejlesztésekkel és beruházásokkal is lehetséges lenne.

Donald Trump
(fotó: flickr/Matt Johnson)

Csakhogy a szén árát az amerikai palagázmezők 2005 után történt fellendülése okozta: olyan mennyiségű készleteket tártak fel, hogy a gáz ma olcsóbb alternatívája a széntüzeléses fűtésnek és a széntüzeléses erőművek energiatermelésének. Ez olyan realitás, amin Trump sem módosíthat.

Trump a kampány hevében azt mondta, szeretné elmozdítani az USA-t az OPEC-olajtól való függőségből és új munkahelyeket teremteni a gáz- és széniparban, amire szerinte jó alap Amerika "50 000 milliárd dollár értékű, ki nem termelt palagáz, olaj- és földgáz-készlete, plusz a több száz évre elegendő tiszta szén-készletek" - fogalmazott Trump. A "tiszta szén" koncepciójáról itt olvashat.

A Párizsi Klímaegyezmény november 4-én pénteken, vagyis mindössze 4 nappal a keddi amerikai elnökválasztás előtt lépett életbe. Az egyezményt közel 200 állam együttműködésével hozták tető alá Párizsban 2015 decemberében. Eddig 109 ország törvényhozása ratifikálta, ezek a globális emisszió 76%-áért felelősek. Ebből 18% az Egyesült Államoké.

Hogyan érvénytelenítheti az USA emissziócsökkentési vállalásait?

  • Elnökként levelet küld az illetékeseknek arról, hogy az USA kilép az 1992-es kiotói egyezmény alól, mely a jelenlegi megállapodás elődje. Ezzel a húzással mindkét egyezményből kilépteti az USA-t egy év leforgása alatt.
  • Kiad egy elnöki határozatot, mely egész egyszerűen törli az USA aláírását a Párizsi Klímaegyezményből. (Azt John Kerry amerikai külügyminiszter unokájával az ölében írta alá.)
"Merem remélni, hogy az ilyesmi csak kampányígéret, hogy kielégítse azon választóit, akik nem értették meg, hogy a globális felmelegedés igenis valóság" - mondta Segolene Royal francia környezetvédelmi miniszter a klímaegyezményben résztvevő országok marokkói konferenciáján, mely november 11-18 között zajlik az észak-afrikai országban. De a Reuters értesülése szerint nagyon úgy tűnik, hogy Trump komolyan gondolta, amit mondott, és beváltani szándékozik ígéretét. Még olyasmit is mondott a kampány időszakában, hogy a klímaváltozást a kínaiak találták ki, hogy el tudják adni a sok (olcsó) napenergiás eszközüket a világpiacon.

Amerika-szerte tüntetések robbantak ki Trump megválasztásának hírére. A felvonuló transzparensei, táblái, rajzai gyakran tesznek említést arról, hogy Trump rossz hírt és rossz hatást jelent a bolygónknak. Időnként elég kreatív formában. (Ld. az alábbi fotót...)

Egy Trump-ellenes transzparens a Los Angeles-i tüntetésről
(fotó: Facebook/Dave Vamos)

A marrakeshi konferencián Kína és az OPEC-országok újfent támogatásukat fejezték ki a klímaegyezmény iránt. "Politikánkra és tetteinkre nem lesz hatással az amerikai kormány", mondta Csen Zsihua, a kínai Nemzeti Fejlesztési és Reform Bizottság tagja Marokkóban.

Forrás: Reuters, Time, Wall Street Journal

Kerry és Obama bekeményít
Az Obama-adminisztráció mindent megtesz, hogy az elnök mandátumából fennmaradó két hónapban hatályba lépjen az USA-ban a Párizsi Klímaegyezmény rá vonatkozó része, hangsúlyozta John Kerry Új-Zélandon, mielőtt Marrakesh felé vette volna az irányt, ahol részt vesz a klímaegyezmény országainak konferenciáján. Arra azonban nem tért ki, hogy ez pontosan mit is jelent. Kerry szerint "az eljövendő generációk" felé fűzi kötelesség Obama kabinetjét e kérdésben.
A Trump klímapolitikáját firtató kérdésere reagálva Kerry nem bocsátkozott jóslatokba arról, vajon az új elnök mit fog lépni a klímaegyezménnyel kapcsolatban. Kerry 2 napos utazást tett a Déli-sarkon, ahol helikopterről figyelte a Nyugat-Antarktiszi Jégtakaró olvadását. Klimatológusokkal is beszélt a sarkköri jég olvadásáról és a tengerszintemelkedésről.
Forrás: Reuters

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo