A nulla hulladék nem technológiai megoldás vagy eszköz, amit megvásárolhatunk, hogy majd gondoskodjon a szemetünk eltakarításáról. A nulla hulladék szemléletmód, amelyben elsődleges a keletkező hulladék mértékének csökkentése és a hulladékban rejlő nyersanyag felismerése. Nem előre gyártott, kész recept, hanem a megoldáskeresés új módja, amely először is egyértelmű jövőképet határoz meg. Legfontosabb kulcsszavai a szennyezésminimalizálás és a forrásmegőrzés. Mivel a jelenlegi termelési, kereskedelmi és fogyasztói rendszerek ezzel szöges ellentétben működnek, teljes paradigmaváltásra van szükség.
A megelőzés a nyerő
A hulladékcsökkentés égető probléma az unió számára. Az európai polgárok fejenként több mint ötszáz kiló hulladékot termelnek évente. Ennek körülbelül a felét újrahasznosítják, de a tagállamok között óriási eltérések vannak: van, ahol a szemét hetven, de olyan is, ahol kilencven százaléka a szemétlerakóban végzi.
A nulla hulladék megvalósítását közös célok megfogalmazásával, tervkészítéssel kell kezdeni. Új-Zélandnak már országos szintű terve van, és mára a településeik több mint fele vállalt ilyen célokat. De elindult ezen az úton több város is, például San Francisco, Seattle, Ontario, Kamikatsu vagy Buenos Aires. Ez persze nem jelenti azt, hogy ezeken a helyeken nem termelnek szemetet, de mindenesetre ők már megértették a probléma összetettségét, s ennek megfelelő szellemben keresik a megoldásokat.
Bölcsőtől bölcsőig
Az első és legfontosabb lépés a gondolkodásmód átállítása úgy, hogy a hulladékra ne mint természetes dologra, hanem mint nem hatékony forrásfelhasználásra tekintsünk. Kevesebb anyag és több tudás kell. Ez a törekvés szinte mindenhol érvényesíthető, és látványos megtakarításokhoz vezethet anyagi szempontból is. Az anyag- és energiaigényes árucikkek sok esetben kiválóan helyettesíthetők szolgáltatásokkal, de mindenből a kevesebb jobb. Vagyis meg kell tanulnunk különbséget tenni a szükségletek és az igények között!
Pet it A pet it mozgalomban részt vevő éttermek vállalják, hogy a konyhájukon keletkezett vagy az oda visszakerülő maradékot feliratozva és dátumozva környezetbarát dobozokba rakják, melyek az étteremben vagy az étterem előtt felállított zárt hűtőbe kerülnek. Innen a gazdik ingyen vihetnek táplálékot háziállataiknak, a dobozt gondosan elmosogatva az étterem újrafelhasználásra visszavárja. A hűtőben helyet kap a kávézacc is, ami kiváló táptalaj növényeinknek.
TerraCycle A magyar származású Tom Szaky cége olyan hulladékok újrahasznosításával foglalkozik, amelyekkel egyetlen más cég sem. Többek között chips- és csokoládécsomagolást, de újabban már cigarettacsikket és hamut is gyűjtenek, és használható termékké alakítanak. A következő terv, hogy a használt pelenkákkal kezdjenek valamit. Tom korábban azt mondta lapunknak: „Bár nagyon tetszik, hogy egyedül vagyok ezen a piacon, egyszerűen nem értem. Ha céget akarsz indítani, a szemétben nézelődj!” (Az igazi amerikai álmot építő Tommal készült interjúnkat itt találja.)
Első lépésként megteszi
Egy pohár kétféleképpen felelhet meg a bionikus megközelítésnek: vagy visszaszolgáltatható és minőségromlás nélkül újból használható, vagy környezeti rombolás nélkül, gyorsan lebomlik, így biológiai táplálékká válik. Bár az elv nehezen vetíthető mondjuk egy komplett repülőgép előállítására, a gondolkodásmód átalakításának első lépéseként éppen megteszi.