A válságban minden egyes megtakarított forint megkeresett forintként is felfogható, ezért a költséghatékony működés az összes magyar vállalkozás egyik legfontosabb szempontja kell, hogy legyen. A spórolás azonban vajmi keveset ér, ha annak ára a cégünk hatékonyságának, termelékenységének csökkenése vagy a dolgozók rossz közérzete. Különösen igaz ez céges energiafelhasználásunk optimalizálásánál. Márpedig az energiafogyasztás csökkentése – amellett, hogy a fenntartható gazdaság szempontjából is rendkívül fontos cél – a pénztárcánkra is igencsak jótékony hatással lehet.
1. Válasszunk okosan szolgáltatót!
Egyre több kis- és közepes vállalkozás tartja a versenyképesség egyik eszközének az áram és gáz olcsóbb beszerzését. Ennek megfelelően ez sok helyen ma már a döntéshozói stratégia része, míg néhány évvel ezelőtt a cégek közel egy ötödében a titkárnő vagy az irodavezető asztalára került az energiafogyasztás kérdése.(Csak a kis- és középvállalkozások negyede élt az áramszolgáltató váltás lehetőségével az elmúlt tíz évben.) A vállalkozások céges csomagok széles kínálatából válogathatnak a szabadpiaci energiaszolgáltatóknál. A megfelelő csomag kiválasztásával, illetve az időben történt szolgáltatóváltással akár 3–5 százalékos megtakarítás is elérhető, ami a vállalkozások számára kilowattóránként 0,5–1 forintot jelent. A legkisebb fogyasztási kategóriában ez évi 50–200 ezer kilowattóra, azaz akár 100–150 ezer forint megtakarítást eredményez.
Akármilyen olcsón vásároljuk is az energiát, mit sem ér a megtakarítás, ha a radiátorral az utcát fűtjük, a légkondicionálás pedig 10 fokra hűti az üres irodát a nyári hétvégéken. Az irodák és a munkaterületek megfelelő világításával 2–4 százalék költséget spórolhatunk, míg az ésszerű nyári belsőhőmérséklet-szabályozással, a légkondicionáló-használat szabályozásával további 3–6 százalékot takaríthatunk meg. Sok esetben már a mérési adatokra alapozott tájékoztató anyag is hatásos eszköz a cégvezetés kezében, amennyiben annak alapján retorziókat helyez kilátásba a pazarló dolgozók megregulázására. Az odafigyeléssel megtakarítható energiamennyiség éves szinten a 10 százalékot is elérheti, ez a legkisebb fogyasztási kategóriában 200–300 ezer forint éves megtakarítást jelenthet.
3. Ne féljünk az újtól!
Egy komoly beruházás általában elrettentő. Az energiára fordított kiadások azonban – az odafigyelés és a fogyasztási szokásokhoz illeszkedő csomag kiválasztásán túl – leginkább fejlesztéssel, új technológiák alkalmazásával minimalizálhatók. Épületgépészeti felújításokkal, a világítótestek cseréjével, az épületek megfelelő szigetelésével energiafogyasztásunk tetemes részét, szakértők becslése szerint akár 30 százalékát is megtakaríthatjuk. Villamosenergia-fogyasztásra átszámítva a legkisebb fogyasztási kategóriában ez mintegy 600 ezer forint éves megtakarítást eredményezhet.