A brit Friends Life felmérése szerint a 18 és 24 év közötti munkavállalók 70 százaléka jelentett tavaly beteget a munkahelyén a stressz miatt. Ez az arány fokozatosan csökken, ahogy egyre idősebb munkavállalókat vizsgálunk. A 25 és 34 év közöttiek már csak 54, a 34 év felettiek 47, a 45 év felettiek 43 százalékos arányban mentek betegszabadságra a rájuk nehezedő nyomás miatt.
A kutatás szerint a munkavállalók fokozódó stresszről számolnak be a gazdasági válság 2008-as kezdete óta. A munkavállalók a pénz, a munkahely és a párkapcsolatok biztonsága miatt aggódnak a leginkább - olvasható az ELTE Társadalomtudományi Karának hírlevelében.
A fiatalak magasabb arányú betegszabadsága fakadhat abból, hogy pályakezdőként meglehetősen nagy elvárásokkal szembesülnek, ráadásul karrier ambícióikat is egy gazdaságilag nehezebb időszakban kell megvalósítaniuk. Mind ezek mellett ők az a generáció, amely jobban felismeri a stressz fizikai tüneteit, ráadásul kevésbé fél bevallani, ha emiatt alszik rosszul vagy romlik a teljesítménye.
Ragadós a főnök félelme és dühe
A korábban végzett szervezeti kutatásokban nem tulajdonítottak nagy figyelmet az érzelmeknek. Napjainkra azonban egyre kevésbé kérdőjelezhető meg, hogy az érzelmekkel saját jogukon is foglalkoznunk kell. Hogyan befolyásolja egy központi személy érzelmi állapota a teljesítményt, a munkahelyi légkört, mit vált ki egyes emberekből a stressz és a harag? Egy 2006-os felvetés szerint a szervezetekben érzelmi ciklusok zajlanak, akár több is egymással párhuzamosan. Egy érzelmi ciklus azonban mindig tartalmaz gondolatokat és viselkedéseket. Egyszerű példa, hogy ha boldogok vagyunk, akkor optimistábban gondolkodunk, és több lehetőséget látunk magunk előtt, keressük mások társaságát vagy egyszerűen csak mosolygunk – mondta Séllei Beatrix, a BME Ergonómia és Pszichológia tanszék kutató munkatársa.