Az Európai Bizottságnak a szellemi tulajdonról és a márkavédelemről szóló szokásos éves jelentése szerint a hamisított termékek 64 százaléka, a jogtiszta termék árán számolt értékben pedig 77 százaléka a szárazföldi Kínából származott, majd Hongkong, Bulgária és Törökország következik.
A hamisított áruk 70 százalékára postai küldemények átvizsgálásakor bukkantak. A terméklistát 31 százalékos részesedéssel a cigaretta vezeti, megelőzve a gyógyszereket, amelyek 23 százalékkal szerepelnek. A gyógyszereken belül az interneten rendelt potencianövelő készítmények állnak az élen. (A helyzeten változtathat, hogy a hirdetési óriások összefognak a hamis termékeket árusító oldalak ellen.)
Tavaly 40 millió darabra, az előző évi kevesebb mint egyharmadára csökkent a lefoglalt áruk száma, de néhány kiugróan nagy fogás miatt értékben nem változott. Az elkobzott termékek többségét megsemmisítették.
Magyar vállalkozásokat fenyegetnek a hamis áruk
Hazánkban olyan mennyiségben jelennek meg a szabadalomsértő úgynevezett „klón” nyomtatókazetták, hogy azok kiszorítják a magyar gyártók és forgalmazók termékeit. Az illegális importáruk nemzetközi szabadalmakat sértenek, környezetszennyezők, forgalmazásuk jogi következményekkel járhat és hosszú távon nagymértékű munkahelymegszűnéshez vezethet Magyarországon.