Nem szakmai, illetve gazdasági tevékenységükhöz tartozó esetekben a kisebb cégek fogyasztóként fordulhatnak a békéltető testülethez 2012. július 29-étől a fogyasztóvédelmi törvény módosításával. A fogyasztóvédelemben alternatív vitarendezési fórumként működő békéltető testületek ingyenes, pár hónap alatt lezajló vitarendezési lehetőséget biztosítanak a fogyasztók számára, akik köre most többek között a kkv-kal bővült.
További módosítás, hogy a fogyasztóvédelmi törvény a békéltető testületek hatáskörének bővítéséről is rendelkezik,amelyek így a folyamatban lévő ügykeről nyújtott tájékoztatás mellett tanácsadási szolgáltatást is nyújtanak mostantól. A fogyasztók tehát már egy esetleges eljárást megelőzően is tájékoztatást kaphatnak.
Ez különösen fontos, mivel a fogyasztói jogviták megoldása, a békéltető testületi eljárások hatékonysága szempontjából kiemelt jelentősége van a vállalkozások magatartásának. Annak, mennyire működnek együtt az eljárások során, hiszen a válaszirat küldése, a személyes meghallgatáson való megjelenés döntően befolyásolja az ügy végkimenetelét, az esetleges egyezség meghozatalának esélyét. A békéltető testületek állásfoglalásai nem kötelező érvényűek, ennek ellenére a Budapesti Békéltető Testület adatai szerint az elmarasztalt vállalkozások 61 százaléka eleget tesz az ajánlásnak. Baranovszky György, a Budapesti Békéltető Testület elnöke szerint ez erős együttműködési hajlandóságot jelent, amit az előzetes ismeretek javítása tovább növelhet.
Az ügy során az eljárás alá vont vállalkozásoknak szakértők bevonására van lehetősége igazuk bizonyítása érdekében. Amennyiben érvelésüket nem fogadják el és a békéltető testület által az eljárás során tett ajánlásoknak sem tesz eleget a vállalkozás, az Fgytv. lehetőséget (2012. július 29-től pedig kötelezettséget) ad arra, hogy a békéltető testület - a fogyasztó nevének megjelölése nélkül -a jogvita tartalmának rövid leírását és az eljárás eredményét - legkorábban az ajánlásnak a vállalkozás részére történt kézbesítésétől számított hatvan nap elteltével - nyilvánosságra hozza. Az eljárás alá vont vállalkozásnak lehetősége van bíróság előtt megtámadni az ajánlást, elkerülendő a nyilvánosságra kerülés okozta üzleti hátrányokat.
Az egyes módosításokkal véleményünk szerint a békéltető testületi eljárások hatékonyabbá válhatnak, ezen változtatásokat a testület korábban is javasolta és támogatta - mondta el Baranovszky György, a Budapesti Békéltető Testület elnöke. Hangsúlyozta azonban, a további hatékonyság érdekében további módosításokra is szükség lenne, így például fontosnak tartják a döntések kikényszerítése érdekében a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szerepének megjelenítését és erősítését.