Tavaly minden ötödik új céget a közel háromezerből közép-kelet-európai vállalkozás alapított Ausztriában. Az Ausztriában telephellyel rendelkező magyar érdekeltségű cégek száma pedig közel ezerre tehető – derül ki az osztrák befektetés-ösztönzési ügynökség (ABA) beszámolójából. Ami különösen jó arány, tekintve, hogy a magyar cégek ritkán merészkednek külföldre, pedig nagyon megéri!
"A munkaerő-piaci korlátozások 2011. május 1-i megszüntetése után az Ausztriába irányuló szolgáltatásexport (pl. építőipari, biztonsági, egészségügyi, karbantartási területen) a gazdasági kapcsolatok egyre fontosabb tényezővé vált. Ausztriába Magyarországról szinte kizárólag szolgáltató vállalatok/vállalkozók települnek ki, hiszen magyar ipari vállalatoknak nem éri meg osztrák munkabéreken dolgoztatni és osztrák ingatlanokat vásárolni" – húzta alá Voller-Szenci Ildikó, a bécsi Magyar Nagykövetség külgazdasági attaséja. Új tendencia, mint hangsúlyozta, hogy több, korábban a határon átnyúló szolgáltatásokat végző magyar cég alapít vállalkozást Ausztriában. Ami a szegmenseket illeti, leginkább a vendéglátás (panziók, éttermek, kávézók üzemeltetése), vegyeskereskedelem, illetve az IT-szolgáltatások keresettek.
Mindeközben az osztrák-magyar kétirányú áruforgalom 2010 óta folyamatosan növekvő tendenciája 2013-ban kis mértékben megtorpant, de annak értéke továbbra is közelíti a 10 milliárd eurót (ténylegesen 9428,9 M EUR). A magyar külkereskedelmi statisztika szerint így a kétoldalú áruforgalom 2013-ban 3,4 százalékkal csökkent 2012-höz képest. Az árustruktúra megfelel két fejlett ipari ország árucseréjének: a gépek és járművek, valamint a feldolgozott termékek teszik ki exportunk és importunk több mint kétharmadát (69,7%).
Exportunkban a „gépek és szállítóeszközök”, továbbá a „feldolgozott termékek” forgalma növekedett (+2,3% ill. +2,5%), a többi árufőcsoport – élelmiszerek, nyersanyagok, energiahordozók – kivitele visszaesést mutatott 2013-ban. A külgazdasági attasé fontosnak azonban megjegyezni, hogy a visszaesés ellenére az osztrák gazdaság, az exportképes terméket magyar cégek számára nagy potenciállal bír: fémipari/gépipari beszállítás, textilipari együttműködés és feldolgozott élelmiszer kivitel területeken.
Ausztriában tehát olyan cégeknek érdemes próbálkozniuk, akiknek van exportképes termékük, tapasztalatuk a külkereskedelmi ügyintézésben, vezetői beszélnek németül és van német (vagy angol) nyelvű honlapjuk, prospektusuk. (Hogy mi garantálja a sikert a külpiacon, arról itt olvashat bővebben!) A külgazdasági attaséi hálózat célja, hogy sikeres magyar-osztrák kétoldalú gazdasági, üzleti kapcsolatok tovább bővüljenek; a magyar kkv-k kijussanak az osztrák piacra. Rajtuk kívül még sokan segítenek, hogy ne induljon hátránnyal.