1600 milliárdot lehet kitaposni az államból jövőre

Az ideihez hasonló 2016-os gazdasági növekedéshez legalább kétezer milliárd forint európai uniós forrást kellene kifizetni jövőre - mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki szerint le kell választani Budapestet Pest megyéről még akkor is, ha ehhez a teljes megyerendszert át kell alakítani. Kérdéses, hogy megjelenik-e idén a beígért mennyiségű pályázat, az viszont biztos, hogy lakossági energiahatékonysági fejlesztésre nem lesz pénz. Utóbbi érthetetlen a Piac & Profit által megkérdezett szakértő szerint.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: MTI

Lázár jelzése szerint idén legkevesebb 2200 milliárd forint lesz kifizetve, a következő évben minimum ki kell fizetni 1500-1600 milliárdot, de ahhoz, hogy a növekedés hasonló legyen, mint 2015-ben, ahhoz legalább 2000 milliárd forintot kellene kifizetni. A tárcavezető úgy fogalmazott, még nem találkozott olyan kormányzati munkatárssal, aki szerint ez lehetséges lenne. Szavai szerint a kormányzati realitás 1300-1400 milliárdos kifizetés, szerinte azonban 1600 milliárdot "ki lehet taposni" az intézményrendszerből.

Nagy hajrá lesz

2015-re 2700 milliárd forint értékben 133 pályázat kiírását vállalták a tárcák, ebből eddig 27 pályázatot írtak ki 650 milliárd forintra. A "megtáltosodás" lehetősége ugyan nyitva áll, de - mint fogalmazott - "szükség lesz eszközök bevetésére". Szerinte hat hete van a kormánynak arra, hogy összerendezze a 2014-2020-as ciklus indítását, és elkerülje a 2010 előtti hibákat. Lázár János azt is közölte, hogy 2017. június 30-ig a 2014-2020-as ciklus összes EU-s pályázatát kiírják, így a rendelkezésre álló teljes 12 ezer milliárd forint hozzáférhetővé válik.

2016 első féléve nagyon kritikusnak tekinthető, az EU-költségvetésből pénzt elővarázsolni ekkor nagy varázslat lenne a kormány részéről - fogalmazott Lázár. A mézes bödön körül nagy a zsongás, de nem szabad úgy kiírni pályázatokat, hogy az a magyar vállalkozók számára nem jó. Olyan pályázatokat kell kiírni, amelyekre biztosan lesz érdeklődés, és realitásuk van - mondta a miniszter, hozzátéve, ebből a szempontból "nem biztos a kormány lába alatt a talaj". Hogy megismerjék a vállalkozások szükségleteit sokkal több társadalmi egyeztetésre van szükség, és sokkal jobban kellene, vagy kellett volna (!) integrálni a magyar gazdaság szempontjait megfogalmazó véleményeket - tette hozzá.

A megyék változnak a növekedés miatt

Jelentős fejlesztésekre, szimbolikus gigaberuházásokra van szükség Budapesten az ország gazdasági növekedése érdekében - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Portfolio csütörtöki gazdasági konferenciáján ezzel kapcsolatban azonban hangsúlyozta: a kormánynak ehhez zsebbe kell nyúlnia. Pest megye Budapesthez hasonlóan ki van zárva az európai uniós forrásokból, ezért - mondta - a költségvetésnek kompenzálnia kell a megye településeinek támogatását, ami a mostani hétéves EU-s ciklusban 130 milliárd forintjába kerül a központi büdzsének. Jelezte egyúttal, a kormány elszánt, hogy 2021-re az EU-s források tekintetében leválassza Pest megyét Budapestről "akár azon az áron is, hogy a teljes megyestruktúrát átalakítja".

Nem lesz energiahatékonyságra pénz
Új bejelentés a minisztertől, hogy EU-s pénzből lakossági energetikai korszerűsítésre nem lesz lehetőség.  Lázár szerint a lakosságnak is meg kell nyitni az energiatékonysági beruházások lehetőségét, és ezt részben banki eszközökkel kell megtenni kedvezményes hitelek, esetleg állami támogatás formájában.
„Nem értjük Lázár János bejelentését” – mondta a Piac & Profitnak Szalai Gabriella a Magyar Energiahatékonysági Intézet munkatársa. Mint elmondta, az energiahatékonysági beruházásokra már szerepel az operatív programokban 450 milliárd forintnyi forrás elkülönítve, ebben egyaránt benne vannak a lakossági, a közintézmények és a vállalkozások által felhasználható pénzek.„Ha ezekből a programokból a közintézmények felújítására további pénzeket irányít át a kormány, akkor azt kockáztatja, hogy az idén elfogadott Nemzeti Épületenergetikai Stratégiában meghatározott célok kerülnek veszélybe” – hangsúlyozta lapunknak a szakértő.
A stratégia ugyanis 40 petajoule-nyi primerenergia fogyasztáscsökkentést irányzott elő 2020-ig, de a közintézményeken keresztül elérhető csökkentés csak 1,6 petajoule-nyi. A lakossági források megcsapolása ráadásul hosszú távon százmilliárdokba kerülne a gazdaságnak. A MEHI által kidolgozott Hazai Hatékonyság Program számításai szerint – melyet a Nemzeti Épületenergetikai Stratégia is alátámasztott – a forrásokból támogatott lakossági energiahatékonysági program több tízezer állást hozna létre az építőiparban, országosan elosztva és évente akár hetven milliárd forinttal emelné meg a költségvetés adóbevételeit. „A jelenlegi helyzetben erről a lehetőségről nem mondhat le a kormány” - hangsúlyozta Szalai Gabriella, aki szerint tökéletesen érhető a kormánynak az a törekvése, hogy a lakás- és háztulajdonosok is vállaljanak részt a felújítási költségekből.
A szakértő véleménye szerint a visszatérítendő uniós források terhére létre kellene hozni egy olyan állami garanciaalapot, amelynek segítségével elkerülhető lenne, hogy a lakossági energiahatékonysági beruházásokhoz jelzáloghitelt kelljen felvennie az embereknek.
Magyarországnak ugyanis a 2 százalék feletti bővülés "létszükséglet", mondta a miniszter. Ezzel kapcsolatban több kockázatra is felhívta a figyelmet, ezek között említve a vállalati hitelezés volumenét, amelynek szerinte jelentős mértékű növelésére van szükség már 2016 első félévében mind a kereskedelmi bankoktól, mind az állami forráskihelyezés oldaláról. (Az MNB friss jelentése szerint olcsóbbá váltak a hitelek augusztusban.) Célként fogalmazta meg, hogy a Magyar Fejlesztési Bank már jövőre kihelyezzen legalább 500 milliárd forintot, a takarékszövetkezeti rendszert és a postát pedig meg kell erősíteni az agrárhitelezés és a zöldbanki funkciók területén. Szorgalmazta továbbá a bürokrácia és az abból élők számának csökkentését - amelyről szerinte 3-6 hónapon belül döntenie kell a kabinetnek -, mert "ilyen bürokráciával és ennyi bürokráciából élő emberrel nem lehet a gazdasági növekedést (...) hosszú távon fenntartani" - tudósít az MTI.

A magyar bővülés belső kihívásai mellett külsőkre is felhívta a figyelmet Lázár János, kiemelve a dízelbotrányt, amellyel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a spanyol kormány visszakéri a VW-csoporttól a környezetbarát autók vásárlásához nyújtott támogatást. "Kérdés, hogy a győri Audinak nyújtott támogatás kapcsán felmerülnek-e ilyen aggályok bárkiben is Magyarországon" - mondta a miniszter.

A nagyok is kapnak pénzt, csak nem az EU-tól

A Miniszterelnökség vezetője emellett nemzeti infrastruktúra-fejlesztési program elindítását sürgette, mert vannak bizonyos ágazatok, amelyekre nem vagy csak korlátozottan lehet költeni az EU-s kasszából, márpedig ezek nélkül - mondta - nem lesz könnyű fenntartani a gazdasági bővülést. A közlekedési beruházások mellett a lakásépítések támogatását és az elektronikus infrastruktúra kiépítését, a minél szélesebb körű internetelérést említette meg. Egy állami fejlesztési alapból azt a száz magyar céget is kiemelten kell segíteni, amely nem fér bele a kis- és középvállalatok kategóriájába, fejlesztésük nem illeszthető be az EU-s irányelvekbe - mondta.

Az agrárium nehézségeire is kitért a tárcavezető, aki szerint ha nem tesznek semmit az ágazatért, a mezőgazdaság a következő három évben - az EU-s szabályok változása, például a tejkvóta eltörlése miatt - veszíteni fog az erejéből. (A tejesek áfacsökkentést kérnek a kormánytól.) Az EU egyébként már megítélt 2,9 milliárd forint rendkívüli agrártámogatást.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo