Kockázatkerülési kisokos webshopoknak

A webáruházaknak amellett, hogy állandóan optimalizálni kell a működésüket, hogy elérjék és aktivizálják a potenciális vásárlókat, azért nem szabad elfeledkezniük arról sem, hogy számos jogszabálynak kell megfelelniük. Dr. Ormos Zoltán az OrmosNet ügyvezetője az E-Commerce Expón tartott előadásában egy olyan rangsort állított fel, melynek alapján könnyebben eldönthető, hogy melyik szabály mekkora büntetési kockázatot jelent a cégeknek.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A legalapvetőbb dolog, ami mégis rengeteg webáruház esetében hiányzik, az ÁSZF (általános szerződési feltételek) elérhetősége az oldalon. Egy ilyen dokumentum megíratása szakértővel kb. 50-500.000 forint közötti költséget jelent. Ez persze nem kevés, de ha nem tesszük meg, az jelentős kockázatokat jelent a cégnek - hangsúlyozza a szakértő.

Jogkövetőnek lenni szexi!
Ha jogkövetőek vagyunk és fordítottunk figyelmet rá, akkor ezt hangsúlyozzuk ki - tanácsolja a Ormos, aki a SzEK.org elnökeként is tevékenykedik. Kreáljunk ebből marketing előnyt! Például, ha nagyon alacsony a panasz arány a konverziókhoz képest, ezt írjuk ki! Hangsúlyozzuk, hogy bírságmentesek vagyunk, hogy az ÁSZF-ünket szakértőkkel ellenőriztettük és rendben találták.
Ez azonban csak a kezdő lépés. Fontos, hogy ne csak a dokumentum legyen rendben, hanem a folyamatok is. Sok esetben ugyanis nem magával a dokumentummal van a baj, hanem például az ügyfélszolgálat nem annak megfelelően jár el. Vagyis nem elég egyszer összehozni a "papírt", gondoskodni kell arról is, hogy annak tartalma az értékesítési és ügyfélszolgálati folyamatok egészében érvényesüljön.

A legalapvetőbb, webshophoz kapcsolódó jogszabályi előírásokról itt olvashat.

Lássuk a legfontosabb jogi kockázatokat, forintosítva!

Kép:FreeDigitalPhotos.net/89studio

A kockázatokat a ruhaméreteknek megfelelően jelöltük, vagyis az S alacsony, az XL nagyon magas kockázatot jelent.

Védjegy: a kockázat mértéke: M

Sok kisebb cég nem foglalkozik a védjegyekkel és egyéb szellemi tulajdon védelmi lehetőségekkel, pedig a hiánya a szakértő szerint legalábbis közepes méretű kockázatot jelent. Ráadásul a beszerzése nem kifejezetten nagy tétel (10 évre 74.000 forint a védjegy) viszont sokat veszíthetünk, ha nem védjük a szellemi tulajdon jogainkat.

Ide tartoznak a domain névvel kapcsolatos kockázatok is. Ormos szerint a legnagyobb probléma az un. generikus domain nevekkel van, nehezen védhetők le. (pl. auto.hu, orvos.hu). A jogász szerint marketing szempontból sem biztos, hogy ezek a legjobb választások, mert bár az indulás idején jól jön az ilyen típusú név, de brandépítés szempontjából jobb egy különlegesebbet választani - ami egyébként már le is védethető.

Fogyasztóvédelem: a kockázat mértéke M (max 500.000 100 millió éves árbevételig)

Bár a büntetési összeg nem olyan jelentős, de a Fogyasztóvédelmi Hatóság nagyon aktív, bejelentések mellett az ÁSZF-ek vizsgálata alapján ellenőriznek, ezért számíthatunk rá, hogy előbb-utóbb a mi cégünket is eléri. Az első bírság kisvállalkozások esetében kb. 50-100.000 forint körül van a tapasztalatok szerint. Ide tartozik a hosszabb elállási idő biztosításának kötelezettsége többek között. De másban is volt mostanában változás.

Kkv? Nem mindegy!
Annak, hogy mely cégek tartoznak a kkv (kis- és középvállalkozás) körbe, jogi szempontból nagy jelentősége van. A törvény szerint 16 milliárd forint (50 millió euró alatt) nettó éves árbevétel alatt mindenki kkv-nak számít.
Ez azért fontos, mert kkv-ra első körben nem lehet közigazgatási eljárásban bírságot kiszabni (adóügyi bírságot viszont igen!) Vagyis az első hibánál még csak figyelmeztetéssel kell számolni - hívta fel a figyelmet Ormos Zoltán.
Ez a könnyítés hatósági ellenőrzésekre vonatkozik, a SzEK.org most azon a törvénymódosításon dolgozik, hogy ne hatósági eljárás, hanem közigazgatási eljárás legyen a szövegben, akkor nem kérdés, hogy minden bírság alól mentesül első körben a kkv szektor.
Adatvédelem: a kockázat mértéke M

Az adatvédelmi bírságok gyakorisága ugyan nem túlságosan nagy, tavaly összesen 14 esetben szabott ki ilyet a hatóság, ha viszont van bírság, az bizony jelentős. Akár a 20 millió forintot is elérheti. (Itt adunk néhány támpontot, hogy ne kerüljön ilyen bajba.)

Versenyjog: a kockázat mértéke XL

A versenyjog a szakértő szerint a fekete ló, a cégvezetők sokszor nem is tudjuk, mekkora kockázatot jelent. Például már az is okozhat gondot, ha a reklámunkban a LEGjobbnak, LEGolcsóbbnak nevezzük a termékünket (vagyis felsőfokú jelzőt használunk) Ha ezt a kampány teljes ideje alatt nem tudjuk objektíven igazolni, az már versenyjogi bírságot jelenthet.

A kartell fogalmát is kevesen érzik magukra vonatkozónak, pedig valójában már az is az, ha a konferencia szünetében megbeszélem a közös stratégiát más versenytársakkal.

Békéltető testületi bírság: a kockázat mértéke XXL

Ez is egy elhanyagolt kockázat, pedig nagyon magas bírság összeget kockázat az, aki nem felel meg a szabályoknak, vagyis nem jelenik meg a Békéltető Testület előtt. A bírság 500.000 forintig terjedhet. Itt találja a részleteket erről a viszonylag friss szabályról.

Fontos új változás az is, hogy a webáruházakban fel kell tüntetni a Békéltető Testületek elérhetőségeit. Elvileg a területileg illetékes testületet kell megjeleníteni, de mivel webes értékesítés esetén nem tudhatjuk, honnan vásárol az adott ügyfél, ezért a 20-at.

Szerződések joga: a kockázat mértéke XXL

Az ÁSZF mellett van még más is, amire figyelni kell - például a saját szolgáltatói szerződéseink. A jogász felhívta a figyelmet, milyen fontos például, hogy a kötbéreket jelenítsük meg mindenképpen a szerződésekben. Ezzel azt biztosíthatjuk, hogy a későbbiekben nem kell már kárösszegeket bizonyítanunk. Ha például a fejlesztő nem készül el a karácsonyi szezon előtt az új webshopunkkal, pedig a szerződésben ezt vállalta, nehezen lenne bizonyítható az elmaradt haszon mértéke. Ha viszont előre rögzítjük, az esemény bekövetkezése esetén milyen kötbérre vagyunk jogosultak, a bíróság "zeneszóra" ítéli azt meg nekünk. Ennek a másik oldala a kártérítési felelősség korlátozásának beépítése a szerződésekben. Ezzel magunkat védhetjük, az új Ptk. szerint már bármikor lehetőség van rá, csak a másik féllel kell „lenyeletni”.

 

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo