A kormány az Országgyűlés elé terjesztette a tavaszi adócsomagot,ennek keretében az adózás rendjéről szóló törvényt és a jövedéki adóról szóló törvény, illetve a kapcsolódó jogszabályokat módosítanák. „Közel 260 paragrafus módosul az új csomagban mintegy 30 különféle törvényben – ez a csomag minden magyar állampolgár életét érinteni fogja” – mondta Tállai András miniszterhelyettes.
A korábbi bejelentéseknek megfelelően csökken több élelmiszertermék áfája. Csökkenni fog a baromfihús áfakulcsa 5 százalékra, csökken az éttermi étkeztetés áfája 2017-től 18 százalékra, majd egy évvel később 5 százalékra. A helyben készített alkoholmentes italok áfája is csökken 5 százalékra. Csökken a friss tej áfája 5 százalékra, ez a forgalomba hozott és alapanyagként értékesített friss tejre is vonatkozik, más tejtermékekre vagy tejszármazékokra nem. Csökkenni fog a tojás áfája 5 százalékra, illetve az internetszolgáltatás áfája is 18 százalékra mérséklődik. (Ami komoly kérdéseket vet fel.) „Összesen 55 milliárd forint csökken így a költségvetés bevétele” – hangsúlyozta a Nemzetgazdasági Minisztérium adóhivatalért felelős miniszterhelyettese.
Nagyobb lesz az adókedvezmény
További kedvező változások lépnek életbe a vállalkozásokat illetően is. Megszűnik a kkv-k beruházási adókedvezményének korlátja és a kedvezmény összegének maximalizálása is eltűnik. (Eddig hatmillió forint volt a felső határ)
Kedvező változások lépnek életbe a munkaerő mobilitásának támogatása terén is: emelkedik a munkába járás költségtérítésének adómentes részösszege: az eddigi 9 helyett 15 forint/kilométer összeg lesz adómentesen téríthető. (A költségtérítés elszámolásáról itt olvashat részletesebben!) Adókedvezmény vonatkozik majd munkásszállások építésére és felújítására is, illetve az üzemeltetési költségeket kétszeresen számolhatja el a szállást üzemeltető vállalkozás, illetve hatvan km térségig a minimálbér 40 százalékáig adómentes lesz a lakhatási támogatás.
Jönnek szigorítások is
Csökken a tételes áfaadatszolgáltatás értékhatára százezer forintra, illetve várhatóan megvalósul az online számlázási rendszerek kiterjesztése a vállalkozások irányába. A kezelő nélküli italautomatákat is bekötik a NAV-hoz, illetve várhatóan az online pénztárgépekre kötelezettek köre is kibővül.
Komoly változások jönnek a jövedéki adó terén is: 2018-tól teljesen elektronikussá válik az adatkezelés és az ügyintézés. „Ebben a tekintetben akár a NAV maga is képessé válik, hogy a jövedéki adóval kapcsolatos bevallást elintézze az adóalanyok helyett” – emelte ki Tállai András. A borászatok ugyanakkor mentesülnek az adóregisztrációs kötelezettségek alól, megszűnik a többféle adóraktár, egyetlen adóraktár marad. A dohánytermékekre és az alkoholos italokra ezentúl nem adójegy, hanem zárjegy kerül majd és ez az elektromos cigarettákra is vonatkozik majd, mivel azokat is a dohánytermékek közé sorolja az új jövedéki törvény.
Drágábbak is lesznek a cigaretták: a dohánytermékek jövedéki adója három lépésben összesen 29 százalékkal emelkedik 2017 végéig, az első emelésre idén szeptember elsejétől kerül sor. Az üzemanyagok jövedéki adója is változik, a kormány ugyanis kompenzálni szeretné az alacsony olajár miatt kieső adóbevételeket. Ezután, ha kőolaj világpiaci ára (egész pontosan az északi-tengeri Brent hordónkénti ára) 40 vagy 50 dollár alá esik (a végleges határt az Országgyűlés húzza majd meg) akkor a gázolaj jövedéki adója 10, a benzin adója 5 forinttal emelkedik.