Egyre többen kezdenek fiatal felnőttként, tanulás mellett egy-egy kisebb projektbe, vállalkozásba. (Bár még mindig többen vannak, akik nem mernek belevágni.) Van, akinek ez csak egy kirándulás a vállalkozói létbe, másoknak viszont életformává válik. Miért érdemes belevágni, mire kell figyelni, mit lehet tanulni?Összegyűjtöttünk néhány ötletet, jó tanácsot.
Nem játék, de nem is vérre megy
Vállalkozni, üzletet vinni komoly felelősség. De azt is érdemes szem előtt tartani, hogy amikor fiatalon, tanulás vagy egy másik munka mellett egy jó ötlet megvalósításának helyet szorítunk az életünkben, akkor itt még sokkal kisebb felelősséggel és nyomással tehetjük ezt meg, mint később, amikor esetleg egy kényszerű váltás miatt alapítunk céget. Játékosabbak lehetünk, szabad teret engedhetünk az ötleteinknek, összeszedhetjük a hasonlóan lelkes barátainkat és közösen valósíthatunk meg valamit, ami örömöt okoz és ideális esetben még pénzt is termel. Nem ritka, hogy néhány, csak az örömködésről szóló projekt után vág bele valaki egy komolyabb projektbe, de ez a folyamat egészséges. Jó lehetőség ez arra, hogy kipróbáljuk magunkat, sikerélményeink legyenek, hogy képesek vagyunk megvalósítani az ötleteinket és nem mellesleg kevesebb-több pénzhez is juthatunk így. Legyünk bátrak!
Fegyelemre tanít
Amikor vállalkozunk, kortól függetlenül, felelősséget vállalunk részben magunkért, részben az általunk megvalósított dologért, azokért, akikkel együtt dolgozunk és azokért is, akik a mi termékeinket, szolgáltatásainkat veszik meg. Ha fiatalként belevágunk egy ilyen dologba, akkor ez egészséges fegyelemre szoríthat minket, ami később akár vállalkozóként, akár munkavállalóként, akár magánemberként a javunkra válhat. Az így szerzett tapasztalatokat beépíthetjük az életünkbe. Persze ez azt is jelenti, hogy néha egy-egy buli vagy fesztivál helyett dolgozunk (vagy ezeken a helyeken dolgozunk), de olyan hozadéka lehet az így befektetett munkának, amire büszkék leszünk és ami anyagilag is megéri, ha ügyesen csináljuk.
Akkor is jó lehet belevágni egy ötlet megvalósításába, ha nem tudjuk még, mivel is akarunk a következő években foglalkozni. Az így létrehozott termék, szolgáltatás és cég kapcsán olyan sokat tanulhatunk arról, hogy mitől működik egy projekt, hogy nem fogjunk megbánni, ha erre időt szánunk. Nem mellesleg pedig olyan lehetőségeket, kapcsolatokat és további ötleteket hozhat a vállalkozásunk, ami sok döntésünket megkönnyítheti, és kellemes meglepetésekkel szolgálhat.
Mire vállalkozzunk?
Bármire, ami érdekel, de elsősorban csak arra, ami érdekel. A korosztályunkat, a barátaink szokásait, igényeit jól ismerjük, ha ennek kapcsán támad egy jó ötletünk, akkor azzal – megfelelő előkészítés után – valószínűleg nem nyúlhatunk mellé. Ráadásul egy alapos piackutatást is gyorsan lefuttathatunk az iskolatársak és barátok között, ami segíthet továbbgondolni a cég profilját, mert egy jó ötlet nem mindig elég a sikerhez!
Ne féljünk segítséget kérni
Egy lelkes fiatalnak szívesen segít mindenki, ráadásul számos olyan terület van, amit valószínűleg nem ismerünk. Kérj tanácsot, segítséget idősebb, tapasztaltabb emberektől legyen szó termékfejlesztésről, adózásról vagy cégalapításról. A neten nagyon sok inspiráló és informatív videót találhatunk, ami segíthet továbblépni vagy kitalálni, hova fordul, hogyan haladjunk.
Tanuljunk a hibáinkból
Hibázni biztosan fogunk, és a legjobb, ha a legelején tisztázzunk magaddal, hogy ez a világ legtermészetesebb dolga. Ráadásul rengeteget tanulhatsz a saját és másik hibáiból. Ne vegye el a kedvünket és ne szégyelljük, tekintsünk rá úgy, mint egy visszajelzésre vagy egy kihívásra, amit meg akarunk oldani. Ha így teszünk, valószínűleg minden ilyen akadályon túljutunk majd.
Legyünk lelkesek és elkötelezettek
Ha te nem hiszünk magunkban és a termékben, más sem fog. Ha belevágunk, csináljuk lelkesen, energiával, örömmel. Rengeteget tanulhatunk önmagunkról, az üzleti életről és arról, hogy milyen lépések vezetnek az álmaink megvalósításához. Ha azt is gondoljuk, hogy „nem vagyunk vállalkozó típusok”, akkor is megéri kipróbálni magunkat, ne adjuk fel, és tudjuk meg, mit is jelent valójában vállalkozni és létrehozni valamit a saját erőből, energiából, ötletből.