Felhasználói szemmel megmagyarázhatatlan, de a Microsoft böngészője, az Internet Explorer valamiért nem szereti a kormányzati honlapokat. A www.ekaer.nav.gov üzemeltetőinek saját tanácsa is az, hogy lehetőség szerint másik böngészővel nyissák meg az oldalt a kötelezettek. Alternatíva lehet a Firefox vagy a Google Chrome.
Sokak tapasztalata, hogy az Explorerrel gyakran „lefagy” az oldal, ráadásul azok is megnyugodhatnak, akiknél például a helyesen beírt dátumot nem fogadta el az adatellenőrző. Csak próbálják újra másik böngészővel – összegzi a gyakorlati tapasztalatokat a BDO Magyarország írása, amelyet együttműködő partnerünk, az Adó Online közölt.
(A Piac&Profit február 24-én konferenciát szervez a témában! Jöjjön el, hallgassa meg a NAV osztályvezetőjének tájékoztatását , majd ismerje meg az EKÁER-nek megfelelés adminisztrációs előírásait, a gyakorlatban alkalmazás minden részletét!Itt regisztrálhat a rendezvényre!)
Az elsődleges felhasználó többet ér, mint a másodlagos?
Elsődleges felhasználó az lehet, aki a cég képviseletére jogosult, vagy az adóügyek teljes körű képviseletére bejelentéssel rendelkezik (T180), vagy VAMO meghatalmazással rendelkezik, bármely esetben akkor, ha ügyfélkapus hozzáférése is van (ami szinte természetes velejárója a fentieknek).
Másodlagos felhasználó azonban lehet „bárki”, tehát nem csak az ART szerint képviseletre jogosulti körből származó személy – tehát akár könyvelő, logisztikai munkatárs, ügyintéző, stb.
Különbség tehát nincs, mind az elsődleges mind a másodlagos felhasználó teljes jogkörrel rendelkezik EKAER szám igénylése és kezelése ügyében, és mindkettő nyilatkozat a képviselt cég jognyilatkozatának számít.
Mi a különbség az elsődleges és másodlagos felhasználó között?
Maga az EKAER szám igénylések tekintetében nincs különbség. Fontos azonban, hogy másodlagos felhasználót csak elsődleges felhasználó adhat meg. Másodlagos felhasználó nem tud újabb másodlagos felhasználót megadni.
Mitől lesz valaki másodlagos felhasználó?
Az EKAER rendszer automatikusan figyeli a megadott adatokat, és maga dönti el, hogy a regisztrált személy megfelel-e az elsődleges felhasználói feltételeknek vagy sem.
Amennyiben valamely személy szándékoltan másodlagos felhasználói státuszba óhajt kerülni, egyszerűen ne töltse ki a regisztrálandó személy adóazonosító jelének fenntartott cellát (mely nem kötelezően kitöltendő), így a rendszer automatikusan másodlagos felhasználói státuszba helyezi.
Bírságolható a felhasználó?
Jogszabályi rendelkezés nincs arról, hogy elmaradt vagy hibás EKAER szám igénylés esetén a felhasználó (akár elsődleges akár másodlagos) bírságolható lenne. Az EKAER szám igénylésére kötelezett maga az adóalany, a regisztrált felhasználó csupán az eljárásra megbízott személy. Így tehát az esetleges bírság közvetlenül az adóalanyt terheli, a felhasználókat nem.
Nem is lenne „fair”, ha a regisztrált felhasználóknak bírság kockázata mellett kellene végezniük a tevékenységet, mivel másodlagos felhasználónak bármely személy megadható, annak előzetes vagy utólagos beleegyezése nélkül. Így tehát másodlagos felhasználónak lenni csupán lehetőség, amivel nem kötelező élni.
A feladatok és kötelezettségek közvetlenül az adóalany és a felhasználók között rendezendőek, akár munkaszerződés, akár megbízási szerződés keretében, a köztük fennálló jogviszony függvényében.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!