Ez nélkülözhetetlen az üzembe helyezéshez, mert az előzetes vizsgálat során különös figyelmet kell fordítani arra, hogy rendelkezésre állnak-e a létesítést végzők (tervező, kivitelező) nyilatkozatai, a munkavédelmi követelmények kielégítését bizonyító mérési eredmények (érintésvédelem!), a munkaeszközre vonatkozó megfelelőségi nyilatkozatok, tanúsítványok, a szükséges hatósági engedélyek, az üzemeltetéshez szükséges utasítások.
a. Használati utasítás
Üzembe helyezés előtt be kell szerezni a gép magyar nyelvű üzemeltetési utasítását (gépkönyvét), amelyet szerencsés esetben a forgalmazó átadott a géppel. Ha csak idegen nyelven van, legalább a biztonságos kezelésre vonatkozó részeket le kell fordíttatni magyarra, és ha a gépen magyarul nem tudó kezelő dolgozik, az általa értett nyelvre is. Amennyiben semmilyen gépkönyv nem lelhető fel, akkor készíteni kell egy üzemeltetési utasítást, amely a biztonságos kezelésre vonatkozó tudnivalókat tartalmazza. Ennek része lehet a karbantartási utasítás, de készíthetünk önálló dokumentumot is, amely a legfontosabb lépéseket tartalmazza.
b. Megfelelőségi tanúsítvány
Kizárólag olyan gépet lehet üzembe helyezni, amelynek van megfelelőségi nyilatkozata, figyelmeztet a Nemzeti Munkaügyi Hivatal. Ez igazolja azt, hogy a gép megfelel a biztonsági követelményeknek. Az új gépeknél, amelyen úgynevezett CE jelzés található, mindenképpen kéri ezt a nyilatkozatot a revizor - tájékoztat Tóth Attila, a Save to Save Kft. ügyvezető igazgatója hozzátéve ezen a nyilatkozaton, más néven adattáblán szerepelnie kell:
- a gyártás évének
- a típusszám/azonosítónak
- a gép teljesítményének
- volt-e baleset, amelyet a gép okozott
- végeztek-e bármilyen átalakítást a gépen
Régi gépeknél ennek felelt meg a "Munkavédelmi minősítő bizonyítvány" ami ugyan már megszűnt, de ezeknél a gépeknél általában elfogadják a felügyelők.
2. Érintésvédelem
Első lépés a villamos berendezés érintésvédelmének szabványossági felülvizsgálata (hétköznapi nevén érintésvédelmi mérés), amelyet új villamos berendezés és/vagy új érintésvédelmi berendezés létesítésekor az üzemszerű használatbavétel előtt kell elvégezni. Ezt csak Érintésvédelmi felülvizsgáló jogosultsággal rendelkező villanyszerelőt végezheti - húzza alá Kling Péter, munkavédelmi szakmérnök.
A tanúsítványok, hatósági engedélyek vizsgálata mellett további feltétele az üzembe helyezésnek az adott munkaeszköz megfelelőség-vizsgálatán alapuló, a vizsgálat eredményét is tartalmazó, akkreditált szervezet által kiadott vizsgálati jegyzőkönyv. Amennyiben a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat keretében a veszélyes munkaeszközt, technológiát próba- vagy kísérleti jelleggel üzemeltetik, úgy az üzembe helyezési eljárás során figyelemmel kell lenni a próba- vagy kísérleti üzemeltetés kockázataira is. Az ilyen jellegű üzemeltetés a 180 napot nem haladhatja meg.
E vizsgálatot munkabiztonsági szakember végezheti a cég foglalkozás-egészségügyi szakorvosával közreműködve. A vizsgálat elvégzése munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül. Végül a munkáltatónak írásban kell elrendelnie a gép üzembe helyezését.