Hét IT trend, amelyre érdemes odafigyelni 2015-ben

Mire érdemes ügyelni az idén az informatikai trendek területén? Várhatóan még nagyobb lesz a big data, előretör a dolgok internete és elterjedőben lesz a biometrikus azonosítás.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Fotolia

Az informatika az egyik leggyorsabban fejlődő terület napjainkban, amely komolyan befolyásolja a szervezetek működését és az emberek magánéletét egyaránt. A folyamatosan megújuló technológiák mellett csak az lehet naprakész, aki tisztában van a legfrissebb irányzatok és újdonságok jelentőségével. Íme 7 trend, amely a NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet szerint meghatározó lesz az elkövetkező időszakban.

1. A jelszavas azonosítás elavult

2014-ben számos tekintélyes vállalat háza tájáról érkezett jelszólopással kapcsolatos hír, a Dropboxtól kezdve a Google-ön át egészen a Sony-ig. Ez is azt mutatja, hogy az egyszerű felhasználónév és jelszó kombináció már nem nyújt megfelelő védelmet, és alternatív azonosítási módszerekre van szükség. Ennek következtében várhatóan egyre nagyobb teret kapnak a komolyabb védelmet nyújtó megoldások, például a biometrikus azonosítás vagy a kétfaktoros autentikáció, amely során egy tokennel vagy a mobiltelefonjára érkező titkos kóddal is azonosíthatja magát a felhasználó.

2. A „Dolgok személyazonossága”

Az „Internet of Things”, azaz a „Dolgok internete” folyamatosan terjed, egyre több különféle eszköz kapcsolódik a világhálóra, az okos konyhai eszközöktől kezdve egészen a hordozható kütyükig. Ezzel azonban a kockázat is nő, hiszen egyre több olyan eszköz lesz, amelynek rendszerét feltörve károkat okozhatnak a hackerek.

A NetIQ szerint erre a problémára az a megoldás, hogy a személyazonosságokat kell a középpontba helyezni a vállalatoknál. A személyazonosságokra alapozva célszerű felépíteni a biztonsági stratégiát, meghatározva az egyes „identitások” számára engedélyezett tevékenységeket, jogosultságokat és hozzáféréseket. Így rendkívül gyorsan fény derül bármilyen visszaélésre.

Már a dolgok internetével is ismerkednek a bűnözők
A tavalyi év során a legnagyobb figyelem az internetes adatvédelem mellett, az androidos eszközök elleni támadásokra és a high-tech malware-ek új hullámára esett. Idén sem kerülnek ezek az irányok a süllyesztőbe, de mellettük a célzott támadásokra, a fizetési rendszerekre és a dolgok internetéhez kapcsolódó támadásokra is érdemes lesz hangsúlyt fektetni.
3. Számítástechnika mindenhol

Egyre több eszköz kapcsolódik az internetre, és ennek természetes folyományaként az emberek egyre több különféle eszközről kapcsolódnak a hálózatokra, privát szférájukban és munkahelyükön egyaránt. Amint arra a Gartner szakértője is felhívta a figyelmet, az okostelefonok és a viselhető kütyük mára szerves részét képezik a felhasználókat körülvevő, kiterjesztett számítástechnikai környezetnek. Ez magában foglalja például a szórakoztató elektronikát, illetve a munkahelyeken és nyilvános tereken megtalálható, hálózatra csatlakoztatott, különféle képernyőket.

Ez a jelenség továbbra is jelentős felügyeleti kihívások elé állítja a vállalati informatikai szakembereket, akik egyre nehezebben tudják felügyelni a felhasználók eszközeit a vállalati infrastruktúrában.

4. A szoftveralapú tárolási megoldások térnyerése

A szoftveralapú (software-defined) megoldások egyre több területen egyszerűsítik a feladatokat a vállalati informatika berkein belül, így a tárolás optimalizálásához is jelentős mértékben képesek hozzájárulni. A szoftveralapú tárolási megoldások elkülönítik a tároláskezelést és a virtualizációs folyamatokat a fizikai tároló hardvertől, ennek köszönhetően a hardverek egyszerűen cserélhetők anélkül, hogy zavar keletkezne az alkalmazások működésében. Így az ügyfelek rugalmasan választhatják ki a számukra optimális tároló rendszereket, és bármikor egyszerűen válthatnak, ráadásul jelentős mértékben csökkenthetik adattárolási költségeiket.

A Gartner előrejelzései szerint az ilyen jellegű, nyílt forráskódú tárhelymegoldások iránti kereslet egyre nagyobb a szervezetek körében, így 2018-ra várhatóan 20 százalékos piaci részesedésre tesznek szert.

HAT TANÁCS IT-KOCKÁZATOK KEZELÉSÉHEZ
A vállalati biztonsági stratégia összeállítása vagy frissítése során nem elég a külső veszélyekre felkészülni, a belső fenyegetésekkel kapcsolatos teendőket is át kell gondolni.
5. Nyílt forráskódú privátfelhő-megoldások terjedése a vállalatoknál

A Forrester szakértőjének blogbejegyzése szerint az OpenStack a 2014-es év végére már kiforrott technológiának számít, amely készen áll a vállalati felhasználásra. A 2015-ös év során minden valószínűség szerint ugrásszerűen megnő a nyílt forráskódú kezdeményezésen alapuló megoldások száma a vállalatok körében.

6. Vállalati megoldások a felhőszolgáltatók kínálatában

A Gartner szerint a nagy felhőszolgáltatók, például az Amazon és a Google újraértelmezték az informatikai szolgáltatások nyújtásának módját. Várhatóan többen követik majd a példájukat, azaz egyre több alkalmazásgyártó kezdi el felhőszolgáltatókhoz kihelyezett formában is kínálni a szoftvereit.

7. A Big Data még nagyobb lesz

Az IDC további jelentős növekedést jósol a Big Data területnek a 2015-ös évre. Az elemző cég szerint a kapcsolódó szoftverekre, hardverekre és szolgáltatásokra költött összeg eléri a 125 milliárd dollárt.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo