Fordulatos, és bizony baklövésekkel tűzdelt az Egyesült Államok 45. elnökének karrierje.
Apu elindít, támogat, kisegít, protezsál, fizet
Donald Trump annyit ismert be kampányában, hogy apja, a Brooklynban és Queens-ben ingatlanokat fejlesztő Fred Trump (1905-1999) 1 millió dolláros kölcsönével indult el a pályán. Fred Trumpot úgy tartották nyilván, mint aki színvonalas épületeket húz fel. Amiket épített, még ma is állnak. Sokat segített abban, hogy Donald Trump elindult a gazdagság felé vezető úton.
1972-ben Fred bevitte fiát egy olyan cégébe, amely a New Jersey-beli East Orange-ban fejlesztett nyugdíjasházat. A papa 75%-ban volt tulajdonos, amit később 27%-ra csökkentette. A tulajdonrész többi részét Donaldnak adta (illetve két cégnek, amit fia birtokolt). 1978-ban Fred a fiát vette fel tanácsadónak, hogy segítse eladni a Grandcor Companyban és a Port Electric Supply Corp.-ban szerzett részesedéseit. Az aputól ezért kapott pénzen túl a Grandcor további 190 000 dollárt, a Port Electric 228 500 dollárt fizetett Amerika későbbi 45. elnökének. (A két összeget részletekben fizették ki, mai értékükön 10,4 millió dollárt érnek.)
A most frissen beiktatott elnök a Grand Hyatt hotellel alapozta meg hírnevét New Yorkban. Ez volt Donald Trump áttörése, a hozzá felvett 70 millió dollárnyi hitel kezese pedig az apja. Fred, aki rengeteg profitot termelt a Chase Manhattan Banknak, segített fiának, hogy nyissanak neki egy hitelkeretet. A bank és az öreg között olyan bizalmas viszony volt, hogy még írásos megállapodás sem kellett ehhez. Papa odaszólt, ők pedig ugrottak. Szívesség volt ez a bank részéről a családnak, mely annyi pénzt termelt nekik.
Donald Trump személyes pénzügyei még harmincas évei elején is finoman szólva kuszák voltak. Nagy lábon élt, de nem keresett annyit, hogy ezt megengedhesse magának. 1978-ban - amikor apja elintézte neki az említett hitelkeretet a Chase-nél - Donald adóbevallása 406 386 dollár veszteséget mutatott. (Ez ma 1,5 milliónak felel meg.) 1979-ban már 3,4 millió volt a személyes vesztesége. (Ami ma 11,2 milliónak felel meg.) Nem kis teljesítmény ez olyasvalakitől, aki vagyonba született. 1980-ban apja 7,5 millió dolláros kölcsönt nyújtott neki.
A részletek egyébként nem tiszták, vannak ellentmondások a különböző források között: a Newsweek azt állítja, hogy Trump 35 éves kora előtt magáncsődöt jelentett saját tartozásai miatt. Más lapok ilyesmiről nem szólnak, "csak" Trump 6 céges csődjét ismertetik - amiket cikkünk első részében ismertettünk.
Botladázások: veszteséges ügyletek
Donald Trump eredetileg a filmproducer szeretett volna lenni, de sosem tudott bejutni a filmvilágba. Az üzletben sem azonnal lett sikeres, első üzletei veszteségesek voltak. Cincinnattiban felújította, és 6,75 millió dollárért továbbadta a Swifton Village lakóházat, amit apja 5,7 millióért vett meg 1962-ben. Ez jól hangzik, valójában viszont legalább 7,9 millió dollárt kellett volna keresnie rajta, hogy egy nagyon vékonyka nyereségre szert tegyen.
1970-ben 70 000 dollárt invesztált egy vígjáték színpadra vitelébe a Broadway-n (Paris Is Out!). A show 96 előadást élt meg, anyagilag bukás volt.
Áttörés & kihasználás
A 70-es évekre még mindig nem voltak komolyan vehető sikerei az akkor a harmincas éveiben járó Donald Trumpnak, de nagyon nyomult a felső tízezer köreiben és minden eszközzel igyekezett felhívni magára a figyelmet.
1980-ban szemet vetett Atlantic Cityre, ahol 1978-ban engedélyezték a kaszinózást. Ő is engedélyt kapott, és 39 emeletes szálloda-kaszinó monstrumot akart felhúzni. A bankok azonban nem voltak hajlandók megfinanszírozni az álmát. Hát elment a konkurenciához, a Harrah's kaszinóóriáshoz, és velük szövetkezve, üzlettársként tette be lábát a piacra. Ők adták a pénzt, Trump vállalta az építkezés kivitelezését. Mivel a Harrah's márkanév került a Trump Plazán belüli kaszinóra, Trump bekeményített: késleltette a garázs felépítését, mert nem tetszett neki, hogy nem használják elég hangsúlyosan a marketingkampányban az ő nevét. Pedig a Harrah's 3,9 milliót költött a Trump brand promotálására, vagyis ők finanszírozták azt, hogy Trump reputációra tegyen szert egy olyan szektorban, ahol teljesen kezdőnek számított. A garázsos zsarolással tulajdonképpen a Harrah's segítségét használta fel ellenük.
Taktikai malőrök
Trump impulzív alak, akinek tuskó beszólásaival könyveket lehetne megtölteni. Ez a politikailag és közéleti értelemben nem különösebben kvalifikált és szalonképtelen mogul pályafutásának főbb baklövéseit többnyire csakis magának köszönheti. Rossz döntései a saját jelleméből és habitusából erednek az elemzők szerint. Így volt ez a fent említett kaszinó-biznisz esetében is. Atlantic City-ben 4 kaszinó-hotel-komplexumot szerzett meg, tehát önmaga konkurenciája lett hatalmas beruházások árán úgy, hogy a teljes torta mérete nem változott. A felvásárlások magyarázata a szakértők szerint nem más, mint Trump megalomániája.
Sosem tudott lakatot tenni a szájára. Impulzív beszólásai tavaly is ártottak az üzletnek. Amikor a mexikóiakat kritizálta azért, hogy csak a nép alját küldik Amerikába, akik drogkereskedők és "nemi erőszak elkövetők" , maga is beismerte, hogy biztosan veszít üzleti megbízásokat a megjegyzése miatt. (Két nappal az ominózus kijelentés után a Macy's áruházlánc bejelentette, hogy be fogja szüntetni a Trump férfiruhák árusítását.)
Egyes elemzők Trump pillanatnyi üzleti józanságának tudták be, hogy miután az NBC Universaltól megvette a Miss America és Miss Universe szépségverseny-franchise-ok tulajdonjogának 51%-át 2016-ban, 100%-os tulajdonossá válva ezzel, négy nappal később eladta a hollywoodi WME/IMG ügynökségnek. Talán mert tudta, hogy addig kell túladni az értékes portékán, amíg faragatlan kampánytirádái nem teszik végleg tönkre a brandet. (Az NBC megszakított minden üzleti kapcsolatot vele az ominózus beszólás után.)
Amikor olyan üzletekben vetette meg a lábát, melyekről nem tudott semmit, rosszul mérte fel a piaci igényeket. Tipikus példa a Trump Shuttle légitársaság. 380 milliós bankkölcsönből megvette a gyengélkedő Eastern Airlines néhány járatát és gépét, amit felcicomázott. Aranyozott mellékhelyiségeket és mahagónival borított utasteret kaptak a gépek. Minden egyes 4 milliót érő gépre 1 millió dollárt költött így.
Csakhogy az embereknek nem luxusra volt szüksége, hanem megbízható rövid távú járatokra az Egyesült Államok területén belül. Mégpedig lehetőleg olcsón. Így a Trump Shuttle légitársaság sosem termelt profitot. Még annyit sem keresett a cég, hogy a bankkölcsön havi 1 millió dolláros kamatát fedezni tudja.
Trump etikája is kívánnivalót hagy maga után. Előfordult, hogy másokra hárította a felelősséget, amikor a hibákról nem ők tehettek. Rapszodikus és bunkó stílusa miatt már több menedzsere felmondott, mert nem akartak vele dolgozni, amikor 1989-ben néhány menedzsere egy repülőgép-szerencsétlenség áldozatává vált. Trump ezek után őket hibáztatta azért, amiért nem megy jól az egyik kaszinója Atlantic Cityben. Nem restellte alaptalanul bepiszkítani a konkurenciát, ha érdeke úgy szolgálta. A Trump Shuttle elindításakor azzal támadt rá a Pan Am légitársaságra, hogy nem biztonságos és nincs elég pénze a gépek fenntartására, javítására, mert tudta, hogy a megalapozatlan rémhírkeltés is az ő malmára hajtja a vizet.
Nagy szája árt az üzletnek
Trump megosztó figura. Sosem tudta türtőztetni magát: ha lehetőséget lát, szinte megszállottan kihasználja az alkalmat, beszól, kioszt, leszid, kritizál. Amikor 1993-ban a kongresszusi meghallgatáson vett részt, sutba dobta előre megírt szövegét és elkezdte szidni a bennszülött indiánokat, hogy ne kapjanak kaszinóüzemeltetési lehetőséget. Ezzel sok politikust is elidegenített magától, többek között olyanokat is, akiknek szava volt olyan engedélyek kiadásában, amik közvetlenül érintették Trump építkezéseit.
Mi ebből a tanulság? Ez az ember annyira impulzív, hogy még a saját jól felfogott érdekében sem képes türtőztetni magát. Clinton pont erre, Trump robbanékony karakterére apellált a választóknál - csak nem elég sikeresen-, amikor azt hangsúlyozta, hogy egy ilyen meggondolatlan emberre nem lehet nukleáris tölteteket bízni. Most mégis ő lett a világ legbefolyásosabb országának első számú közméltósága.
Hogy az USA 45. elnöke ellentmondásos alak, azzal még finoman fogalmaztunk. Imád trollkodni a Twitteren, rengeteg nő panaszolta be, hogy szexista és túlságosan sikamlós a viselkedése velük, sőt még a The New York Times mozgássérült újságíróját is kifigurázta. A Twitteren való jelenléte szintén kiválóan megmutatja a személyiségét. Használatát pedig hivatalban lévő elnökként sem fogja abbahagyni. Azt hogy, elnöksége alatt is intenzíven fog twitterezni, azzal indokolta, hogy a média és a sajtó nagyon tisztességtelen vele szemben, a Twitter az egyetlen lehetősége arra, hogy ellenlépéseket tegyen.
Forrás: politifact.com, The New York Times, The Washington Post, Associated Press, ABC News, BBC, Newsweek, Fortune
- A Trump Fire és a Trump Power italok is eltűntek a piacról.
- Az 1988-ban piacra dobott Trump: The Game című videojáték 800 000 példányban kelt el, holott Trump 2 millió dolláros példányszámot remélt. 1990-ban csendes halált halt a játék. 2004-ben a Hasbro felélesztette a játékot, hogy a The Apprentice című Trump-tévévetélkedő népszerűségét meglovagolja. Ez a lovaglás sem sikerült. Nagyon hamar leálltak a játék árusításával.
- Első parfümje, a Donald Trump: The Fragrance szintén megbukott 2007-ben.
- A Trump Vodka is kimúlt. Valószínűleg nem segített a népszerűsítésében, hogy Trump nem iszik alkoholt.
- Mint oly sok más Trump termék, a GoTrump website is egy már létező produktum tarkább verziója. De nem tudott győzni a Travelocity turisztikai oldallal szemben. 2007-ben megszűnt.
- Trump hústermékkel is előállt, illetve adta hozzá a nevét. De a Trump Steaks-ből a Buckhead Beef alig 50 000 dollárnyit adott el.
- 1990-ben bejegyeztetett védjegyként egy "céges telefonkommunikációs szolgáltatást", de senki sem tudta meg, hogy ezalatt mit is ért. A védjegyet 1992-ben érvénytelenítette.
- A Trump Magazine 2007-ben indult. Rossz időzítés volt ez egy olyan lapnak, mely a jachtok és más luxus vagyontárgyak piacának hirdetéseiből akart megélni. 2008-ban jött a válság, 2009-ben becsődölt a magazin. Akárcsak két korábbi elődje, a Trump Style és a Trump World.
- 2006 tavaszán Trump azt jósolta, hogy az ingatlanpiac "hosszú ideig nagyon erős lesz." Ezzel nem jutna el a prófétaképző bejáratáig sem. Elindította ingatlanhitel cégét, a Trump Mortgage-ot, melyből 3 milliárd dolláros forgalmat remélt, de ennek a harmadát is alig volt képes hozni. Az sem segített, hogy olyan menedzsert nevezett ki az élére, akinek csak 6 hónapnyi munkatapasztalata volt részvénykereskedőként. Alig 18 hónapnyi működés után 2007 szeptemberében becsukták a céget.