Ismét szűkülést jelez a feldolgozóiparban a Beszerzési Menedzser Index (BMI), amely szezonálisan kiigazított decemberi értéke: 48,9. A felmérésben a vizsgált részindexek két kivétellel csökkentek novemberhez képest. Az exportindex értéke 42 hónap után került a zsugorodás és bővülést elválasztó 50,0 pont alá.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság által számított mutató 2010 júliusa és 2011 szeptembere között a feldolgozóipar folyamatos bővülését jelezte. Az azóta eltelt hónapokban azonban csak hétszer történt hasonló, amire a 2008-2009-es válság óta nem volt példa. A 2012-es évben a decemberi volt az ötödik, mértékében a második legalacsonyabb szűkülő hónap volt.
Visszaesés Európában
Decemberben kissé romlott a helyzet az euróövezeti feldolgozóiparban. Markit Economics gazdaságkutató intézet adatai szerint az ágazat beszerzési menedzserindexe 46,1 pontra esett az előző havi 46,2 pontról. Ezzel a mutató a tizenhetedik hónapban volt a csökkenést a növekedéstől elválasztó 50 pont alatt. A vizsgált országok mindegyikében 50 pont alatt volt a mutató decemberben, Írország kivételével, ahol néhány hónapja rendre 50 pont fölött van a mutató.
A december havi index 3,2 százalékponttal maradt el a novemberitől (52,1). Az esztendő utolsó 31 napja ugyanakkor összességében átlagon felüli hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 51,9), a hosszú távú decemberi átlag pedig 1996 óta (52,5) lényegesen felülmúlja az e hónapban mért értéket is.
Hosszabb átfutási idő, csökkenő mennyiség
A termelési mennyiség indexe csökkent novemberi értékéhez képest, és így hét hónap bővülés után jelzi a termelt mennyiség csökkenését. A mostani érték alacsonynak számít, az elmúlt 17 évben egyszer volt kisebb az index értéke ebben az időszakban.
Kilátástalan a kkv-k helyzete
A 2008-2009-es válságot alulmúló szinteken állnak a feldolgozóipari mutatók. A Kopint-Tárki negyedéves konjunkturatesztjének eredményei alapján a magyar feldolgozóipar 2013-as teljesítménye legfeljebb stagnálás közeli állapotban lehet, ami pedig azt jelentené, hogy a 2008-2009-es válság után, a 2012-2013-as évet is a recesszió fogja jellemezni az ágazatban.
Az új rendelések indexe erősebben esett, és csak a harmadik legalacsonyabb decemberi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya így már hatodszor csökkent az idei évben. Ilyen mintázatra utoljára 2009 közepén volt példa.
A decemberi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett novemberhez képest, de az ütem mérséklődött. A korábbi decemberi értékeket nézve a harmadik legalacsonyabb érték 1995 óta. Az index értéke negyven hónapból harmincnyolcszor volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa.
A vásárolt készletek tovább növekedtek a 2012 augusztusban tapasztalt csökkenést követően, nyolcadszor 2012-ben. A decemberi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján átlag feletti, és a kilencedik legmagasabb. 2010-ben hét hónapban jelzett csökkenést az index, 2011-ben az arány hat-hat lett, 2012-ben pedig nyolc-négy lett az állás a növekedésnek.
Ha mérsékelten is, de 50 pont alá süllyedt a foglalkoztatási alindex, amely 2011 októbere és decembere között esett ugyan, de 2012 januárban már emelkedett, s azóta csak négy hónapban jelzett csökkenést, júliusban, augusztusban, októberben, és decemberben.
Emelkedtek az árak, csökkentek a készletek
A beszerzési árak esetében az árak növekedésének üteme erősödött, és ezzel együtt is a beszerzési árak már harmincnegyedik hónapja növekednek. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a negyedik legalacsonyabb decemberi ütem.
Drágulás, hiány
Néhány különböző termék kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Ezek a következők voltak: polipropilén, színesfém, műanyag és kerámia alapanyagok, arany, kalcium-tartarát, borpárlat, sajt, csomagolóanyag. Hiányt inkább elszórtan jeleztek mindenféle területekről (pl. gépészeti alkatrészek, üveg, üvegpalack, könnyűpapír, faalapanyag, vasanyag, bőr, csemegekukorica, lúg, speciális munkahenger). Jelentősebb árcsökkenésről számoltak be az acél esetében.
A késztermékkészletek szintje decemberben alacsonyabb lett. A korábbi decemberi értékeket nézve az idei a nyolcadik legalacsonyabb 1995 óta, és átlagos havi adatnak mondható, megegyezve az 1995 óta mért hosszú távú átlaggal, mely a késztermékkészletek szintjének enyhe csökkenő trendjét mutatja. A mutató 2010 júniusa óta 50,0 pont alatt tartózkodott, a 2011 márciusi-áprilisi növekedés ezt a 9 hónapos trendet szakította meg, hogy ingázzon 50,0 pont körül. Az elmúlt öt hónapban háromszor csökkent az index értéke.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent novemberhez képest, de zsinórban tizenegyedszer jelzi az import mennyiségének növekedését. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében kedvezőtlenebb folyamatról beszélhetünk. Az index értéke erősebben csökkent az előző hónaphoz képest, és 42 hónap után 50,0 pont alá került az index. A szezonális kiigazításnak köszönhetően az idei áprilisi érték 49,8 pont lett, így egy újabb szűkülésre utaló érték is megjelent az idősorban.