Matolcsyék rögtönöztek?

A kormány csütörtök délutáni bejelentése szerint ismét megállapodást köt Magyarország az IMF-fel. Az IMF csütörtök este  kiadott közleménye szerint a jelenleg Budapesten tartózkodó IMF-küldöttség nem folytat hiteltárgyalásokat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint fordulóponthoz érkeztünk. Mostantól a növekedés fokozására kell összpontosítani, és ehhez minden elérhető eszközt igénybe kell venni. A növekedéshez elsősorban a függetlenségünket kell megvédenünk, azt, hogy Magyarországot a piacokról tudjuk finanszírozni, ezt azonban az eurózóna elhúzódó válsága megnehezítheti - írja a privátbankár. Az NGM szerint ezért jó eszköz lehet számunkra egy újfajta, már a saját érdekeink szerint berendezett gazdaságunkhoz igazított együttműködés az IMF-fel, amely a régivel szemben nem csökkenti, hanem növeli pénzügyi-gazdasági függetlenségünket. Az újfajta megállapodás ugyanis - szemben a régivel - nem növeli az államadósságot, mivel nem hitelfelvételről szól, voltaképp egy biztosítást kötünk, amely növeli a befektetői biztonságot Magyarországon. A minisztérium szerint így lesz esélyünk tervezett menetrend szerint beindítani a növekedést.

Az IMF szokásos éves gazdaságpolitikai konzultációjának keretében megkezdik a tárgyalásokat egy új típusú együttműködésről. Elemzők szerint egy esetleges IMF megállapodás hatására erősödhet a forint és javul az ország finanszírozhatósága. A megállapodás egy fajta védelmet jelentene az országnak, amelynek köszönhetően valós hitelre nem is lenne szükség, hiszen a javuló nemzetközi befektetői megítélésnek köszönhetően a piacról is megoldható lenne a finanszírozás. Az IMF jelentette biztonság az elemzők szerint azt is jelentheti, hogy az euró árfolyam visszatérhetne 300 forint alá. Korábban Lázár János, arra a kérdésre, hogy szükség lehet-e hitelre az IMF-től közölte, hogy nem tudja megjósolni, nem tudja megmondani, hogy 2012-ben az európai gazdasági környezet milyen lépéseket fog kikényszeríteni, de emlékeztetett arra, hogy a kormány tavaly úgy döntött, az IMF-től függetlenül utat fog járni.

Támogatás és bizonytalanság
Támogatja a térségi valutákat a lengyel miniszterelnök péntekre tervezett parlamenti beszéde a költségvetés javítását szolgáló szerkezeti reformokról, valamint a magyar kormány csütörtöki bejelentése arról, hogy megkezdi a tárgyalásokat új típusú együttműködésről a Nemzetközi Valutaalappal. A forint további előretörését azonban fékezheti az új típusú együttműködést egyelőre övező bizonytalanság, miután az IMF a maga részéről azt közölte, hogy még nem kapott felkérést a magyar hatóságoktól tárgyalások megkezdésére - írta elemzők véleményét idézve péntek reggel a Dow Jones hírügynökség.

Az IMF nem tud róla

Az IMF csütörtökön Washingtonban kiadott közleménye szerint a jelenleg Budapesten tartózkodó IMF-küldöttség a szervezet alapszabályának IV. cikkelye szerinti szokásos konzultációját tartja Magyarországon, valamint a korábbi program felülvizsgálatát végzi, és nem folytat hiteltárgyalásokat. az IMF közleményben tudatta: nem tud arról, hogy a magyar kormány tárgyalni akarna egy újfajta megállapodásról, és ilyen tárgyalás ez évben nincs is programba véve. Az IMF magyarországi képviseletének vezetője, Irina Ivascsenkó hivatalos közleményében azt írta: a Nemzetközi Valutaalap nem kapott hivatalos felkérést a magyar hatóságoktól egy, az IMF által támogatott programról szóló tárgyalások megkezdésére.

Az értesülése szerint pánikreakció volt az NGM részéről a bejelentés arról, hogy a kormány tárgyalásokat kezdeményez egy új típusú együttműködésről a Nemzetközi Valutaalappal: Matolcsy György minisztériuma arra reagált a lépéssel, hogy a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja, az Standard and Poor's csütörtökön jelezte a kormánynak, hamarosan bejelenteni Magyarország leminősítését. Az informátora szerint a lépéssel már nem lehet megváltoztatni a leminősítésről szóló szándékot, de mérsékelni lehet egy esetleges befektetői pánikot, illetve az esetleges leminősítés miatti gazdasági károkat.

A hvg.hu azt írja, hogy a Financial Times szerint az NGM bejelentést több helyen is kételkedés fogadta, amelyet csak felerősített a Magyar Nemzeti Bank bejelentése, amely szerint a tárgyalásokból nem lehet kihagyni a jegybankot, és hogy az MNB is a minisztériumi közleményből értesült a tárgyalásokról. „Attól tartok, ez csak a szóbeli piaci beavatkozás egy formája, alap nélkül, főképp, hogy az MNB azt mondta, nem tudtak róla" - idézi az FT a Nomura elemzőjét, Peter Attard Montaltót.

Pénteki bejelentések
Orbán Viktor kormányfő a közszolgálati rádió reggeli műsorában pénteken azt közölte, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter péntek délelőtt jelenti be a Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációjának, hogy Magyarország egy biztosítás típusú megállapodást szeretne kötni az IMF-fel. Péntek koradélután a gazdasági tárca közölte: kormány megkezdte a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval egy olyan új megállapodás megkötéséről, amely megszorítások helyett a magyar gazdaság növekedését segíti elő. Az új megállapodás várhatóan a jövő év első hónapjaiban köttetik meg. „A magyar gazdaság a piacról finanszírozza magát, nem függünk mások jóindulatától. Ezzel a megújulás korszaka lezárult, most a növekedés korszaka kezdődik, és ehhez minden eszközt igénybe kell vennünk" – tartalmazza a közlemény.
Az Európai Bizottság ismeri a magyar kormány azon szándékát, hogy egyfajta elővigyázatossági pénzügyi támogatásért kíván folyamodni a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) és az Európai Bizottsághoz is, de korainak tartja még kommentálni azt, mivel hivatalos megkeresés még nem érkezett a testülethez - jelentette ki Olli Rehn pénzügyi biztos szóvivője pénteken Brüsszelben. Jelezte: egyelőre nem látni világosan, pontosan milyen típusú koncepcióról, kérésről van szó, ezért további részletekkel nem tud szolgálni.

Elemzői vélemények

A csütörtöki bejelentést követően Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője elmondta, hogy a tőzsdén és forintpiacon is azonnal meglátszott a bejelentés súlya, a részvényárfolyamok megugrottak, a forint erősödött. Az IMF-fel kötött új megállapodás olyan védőhálót jelenthet Magyarországnak, amelynek köszönhetően jelentősen javul az ország nemzetközi befektetői megítélése - mondta. Egyfajta gazdaságpolitikai irányváltást is előrevetíthet a tárgyalások megkezdése - tette hozzá. Úgy vélte, az IMF-nek lehetnek feltételei, például a válságadók gyors kivezetése, a strukturális reformok felgyorsítása és a végtörlesztéshez hasonló további megoldások elvetése. Az elemző szerint ezek a lépések már önmagában, az IMF megállapodás nélkül is javíthatnák az ország megítélését.

Gabler Gergely, az Erste Bank elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy egy megállapodás segítheti az ország finanszírozását is. Emlékeztetett arra, hogy a közelmúltban több kincstárjegy aukció is sikertelenül végződött, alacsony volt a kereslet, vagy túl magas a hozam. Mivel a befektetők kockázatkerülése, így a hozamok jelentős emelkedése mögött főleg nem a gazdasági fundamentumok helyzete áll, hanem elsősorban a befektetői félelmek és a bizonytalanság, az IMF megállapodás olyan védőhálót jelenthet, amely ismét vonzóvá teszi a forinteszközöket. Azt is hangsúlyozta: ez olyan "mentőmellény, amelyet csak akkor kell felvenni, ha tényleg baj van", valószínűleg Magyarországnak az IMF hitelére nem lesz szüksége ténylegesen, a megállapodással a piacról is tudja magát finanszírozni.

Ha az IMF jön, Orbán megy?
A Népszabadság úgy tudja: zárt körben Orbán Viktor már korábban célzott arra: „ha az IMF visszajön, én el..." Ezt az egyik fideszes politikus a lapnak úgy értelmezte, hogy az IMF visszatérése esetén manifesztálódna, hogy a sajátosan magyar szabadságharcos gazdaságpolitika megbukott. „Egy IMF-hitelre szoruló ország IMF-diktátumos” megszorításon alapuló politikáját a miniszterelnök valószínűleg nem szeretné végrehajtani. Más fideszes vélemény szerint viszont nem lenne feltétlen kudarc az Orbán-kormány számára, ha az ország ismét IMF-segítségre szorulna: Matolcsy Györgyöt ugyanis különösebb piaci kockázat nélkül le lehetne cserélni - írja a lap.
Forrás:Privátbankár

Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője azt mondta, hogy az IMF megállapodás "pecsét" lenne a kormány gazdaságpolitikájára, azaz a nemzetközi szervezet rendben lévőnek minősítené a nem egészen átlátható államháztartási folyamatokat. Ha Magyarország aláír egy új hitelprogramot az IMF-el, akkor a befektetők számára egyértelművé válik, hogy működik az a védőháló, amelyet az utóbbi időben a pénzpiacok sürgettek - magyarázta Kondrát Zsolt. Az elemző ennek jelentőségét nemcsak abban látja, hogy a jövő évben a piacokról bevonandó 4-5 milliárd euró összegű új hitel felvétele biztosított, hiszen végső esetben az IMF is rendelkezésre áll, de legalább ilyen fontos, hogy az euró árfolyam is visszatérhet a 300 forint alatti sávba. Az elemző szerint a jelenlegi árfolyamon ugyanis a kormány kénytelen lenne újabb megszorító lépéseket tenni, s ezeket el lehetne kerülni az IMF hitelprogram segítségével.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint a bejelentés előzménye volt a forint folyamatos gyengülése, és az, hogy a befektetői világ folyamatosan figyeli a magyarországi fejleményeket - fűzte hozzá. A vezető elemző kiemelte, hogy ára lesz az IMF-fel való új megállapodásnak, de tulajdonképpen nem kell túl sokat tenni; a bankszövetséggel, a magyar bankrendszerrel azonban vélhetően ki kell egyeznie a kormánynak. A kormánynak azért nem kell túl sokat vállalnia, mert a jövő évi büdzsé jelentős megtakarításokat irányoz elő, a hiányt GDP arányosan alacsonyra tervezi a kabinet, és strukturális kiigazítások is várhatóak, például az adózás a fogyasztási típusú adózás felé mozdul el, amit az IMF is kívánatosnak tart - elemezte. Török Zoltán továbbá kiemelte, hogy a bankszövetséggel való kiegyezés azért szükséges, mert a gazdasági növekedés és a bankok hitelezésének növelése érdekében valószínűleg le kell mondania a kormánynak a végtörlesztéssel kapcsolatos további terveiről.

Új típusú együttműködési lehetőségek
Magyarország – ha nem köt új, szigorúan ellenőrzött feltételekhez között készenlétihitel-megállapodást – hármféle lehetőség közül választhat a Nemzetközi Valutaalap (IMF) új típusú hitelkeretei közül.
Rugalmas hitelkeret (Flexible Credit Line): ezt az IMF erős gazdasági alapokkal, jó mérlegteljesítményekkel rendelkező országoknak kínálja válságmegelőző céllal. Az ezt kérő ország a keretet gyakorlatilag automatikusan megkapja, ha megfelel e keret előre ismert szabványfeltételeinek. A keretből szükség esetén le lehet hívni, mégpedig külön eseti teljesítményellenőrzés nélkül. A rugalmas hitelkeretet az IMF egy vagy két évre adja, az első év után ellenőrzi a szabványfeltételek tartását. A keret összegét eseti megállapodás rögzíti. Ilyen keretet váltott ki Lengyelország 2009. májusban két évre, majd idén januárban újabb két évre 19,17 milliárd SDR (körülbelül 22,23 milliárd euró) értékben. Az összeg a lengyel IMF-kvóta 1.400 százalékának felel meg. Magyarország esetében ezzel az aránnyal számolva – Magyarország IMF-kvótája 1,0384 milliárd SDR – a keretösszeg 14,54 milliárd SDR, 16,86 milliárd euró lehetne.
Elővigyázatossági hitelkeret (Precautionary Credit Line): az IMF szigorban keményebb új típusú eszköze, amit szintén erős alapokkal és jó teljesítménymúlttal rendelkező országoknak ad, de olyanoknak, amelyek átmeneti sebezhetőségük miatt nem felelnek meg a rugalmas hitelkeret szabványos feltételeinek. A kiutalás módszere: a rugalmas hitelkeret esetén szokásos felmérés, ötvözve a felmérés során feltárt sérülékenységek célzott kezelésére szóló feltételekkel. Ebből a szintén egy-két évre szóló keretből sem kell lehívni, azaz ténylegesen kölcsönt fölvenni, szolgálhat pusztán elővigyázatossági biztosíték gyanánt is.
Elővigyázatossági készenlétihitel-megállapodás: a készenléti hitel könnyített változata szigorú, de a hagyományos készenléti hitelkeretnél enyhébb lehetőség. A közösen, tárgyalásokon megállapodott egyedi, országra szabott feltételrendszer teljesítését az IMF a szokásos rendszerességgel ellenőrzi. A különbség az, hogy előre megállapodnak: a keretösszeget a kedvezményezett ország nem fogja felhasználni, hanem elővigyázatosságnak tekintik a keret készenlétben tartását. Miután Románia korábbi, 2009. májusban aláírt hagyományos készenlétihitel-megállapodása lejárt, idén márciusban új egyezmény írt alá az IMF-fel, most már elővigyázatossági készenléti hitelre, 3,09 milliárd SDR, mai árfolyamon 3,58 milliárd euró keretösszegben. Ez a román IMF-kvóta 300 százaléka. Magyarország esetében hasonló arány 3,12 milliárd SDR-t, 3,61 milliárd eurót jelentene. A le nem hívott keretekre az IMF 0,5 százalékos szolgáltatási díjat számít fel.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo