A hazai nagyvállalatok visszafogott optimizmussal várják az idei évet, derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index legutóbbi eredményéből, amely egy pontos növekedést követően jelenleg 9 ponton áll. „A több mint félezer nagyvállalati döntéshozó körében végzett felmérésünk alapján a legnagyobb cégek várakozásai stabilnak tekinthetők az előttünk álló évre. A vállalatok elsősorban saját cégük helyzetére vonatkozóan optimisták, mivel a vállalati részindex 13 ponton áll. Szemben a makrogazdasági környezet változásának megítélésével, amely ennél jóval visszafogottabb, a makrogazdasági részindex csupán 0 ponton áll” – tájékoztatott Peter Roebben, a K&H Vállalati üzletágának vezetője.
A vállalatok jövőjére vonatkozó pozitív várakozásai egyrészt annak köszönhetőek, hogy a következő egy évben enyhén növekvő, 3,2 százalékos árbevétellel kalkulálnak a külföldi piacokon, ezzel pedig a szektor profitvárakozásai is emelkedtek az elmúlt negyedévhez képest, 1,8%-ról 2,2%-ra. Emellett enyhén növekedett azon döntéshozók aránya, akik szerint idén javul vállalatuk helyzete. A cégvezetők mintegy 44%-a számol ezzel, miközben további 49% nem vár jelentős növekedést vagy visszaesést a mostani állapothoz képest. (A saját helyzetüket egyébként a világgazdaságban is többen látják pozitívan, mint másokét.)
A hazai gazdaság visszafogott megítélése annak tudható be, hogy bár egy éves időtávon nézve a gazdasági környezet javulását feltételezők aránya kis mértékben, 36-ról 40%-ra emelkedett, a gazdaságpolitikai intézkedéseket az előző negyedévi 14%-hoz képest jelenleg 22% gondolja kedvezőtlennek cége működése szempontjából. Emellett a növekvő közterhekre számítók aránya is 7-ről 20 százalékra ugrott. További fontos változás, hogy erőteljesen visszaesett a három éves időtávon gazdasági fejlődésre számító cégek aránya, és ma már középtávon is a stagnálásra, semmint növekedésre számítók vannak nagyobb arányban.